Cavalier king charles spaniel to pełen wdzięku, niewielki pies o nieco skróconej kufie i jedwabistej sierści. Psy tej rasy są wesołe, łagodne i skore do zabawy, dzięki czemu doskonale odnajdą się w roli towarzysza rodziny z nieco starszymi dziećmi. Cavaliery mogą żyć nawet 12 lat, jednak wykazują predyspozycje do wielu poważnych problemów zdrowotnych.
Aktywność
5/10
Pielęgnacja
6/10
Podatność
9/10
Długość życia
7/10
Ile kosztuje cavalier king charles spaniel?
Cavalier king charles spaniel - ma włosy czy sierść?
Ile żyje cavalier king charles spaniel?
Czy cavalier king charles spaniel gubi sierść?
Gdzie kupić cavaliera?
Cavalier king charles spaniel to mały, proporcjonalnie zbudowany pies mogący ważyć 5,4-8 kg. Głowa cavaliera powinna być prawie płaska między uszami, a kufa powinna być dobrze wypełniona i dość krótka o dobrze przylegających wargach, zakończona zawsze czarnym nosem. Oczy psa tej rasy powinny być duże, ciemne i okrągłe, nie mogą być przy tym wyłupiaste. Uszy u cavaliera muszą być długie, wysoko osadzone i dobrze owłosione.
Tułów psa rasy cavalier king charles spaniel powinien mieć dobrze wysklepione żebra, a noszony wesoło nie powinien wznosić się ponad linię grzbietu. Nogi cavaliera muszą być dobrze kątowane i równoległe, tak by umożliwiały psu swobodny i elegancki chód.
Psy rasy cavalier king charles spaniel mają dwuwarstwową sierść złożoną z długiego, jedwabistego włosa okrywowego i delikatnego podszerstka. U cavalierów akceptuje się cztery rodzaje umaszczenia – czarne podpalane, ruby (jednolity, głęboki czerwony kolor), blenheim (kasztanowo-rude łaty rozmieszczone na białym tle) i trójkolorowe (czarne i białe łaty z podpalanymi znaczeniami).
Cavalier king charles spaniel to pies energiczny, wesoły i przyjacielsko nastawiony do ludzi i innych zwierząt. Jest dość łatwy w wychowaniu i dobrze czuje się zarówno w małym mieszkaniu, jak i w domu z ogrodem.
Cavaliery, podobnie jak cocker spaniele, silnie przywiązują się do swoich opiekunów i są w stosunku do nich wyjątkowo czułe. Uwielbiają towarzystwo człowieka i wspólną zabawę, dobrze czują się nawet w większych rodzinach z dziećmi. Trzeba jednak pamiętać, że psy tej rasy są kruche, delikatne i bardzo wrażliwe – dlatego dzieci należy nauczyć odpowiedniego obchodzenia się ze zwierzęciem, a kontakty psiaka z maluchami powinny być zawsze nadzorowane przez osobę dorosłą.
W kontaktach z obcymi ludźmi psy rasy cavalier king charles spaniel nie powinny być bojaźliwe, choć mogą mieć skłonność do alarmowania domowników szczekaniem, gdy usłyszą lub zauważą intruza. Nadmierną szczekliwość u cavaliera dość łatwo wyeliminować, odpowiednio szkoląc psa metodami pozytywnymi. Cavalier king charles spaniel dobrze dogaduje się z innymi psami i może zamieszkać z kotem.
Zabawy cavaliera z większymi czworonogami należy jednak zawsze nadzorować, gdyż duży psiak może nawet niechcący wyrządzić temu maluchowi poważną krzywdę. By upewnić się, że cavalier nie będzie bojaźliwy ani agresywny w stosunku do innych psów, warto zapewnić mu już w szczenięctwie odpowiednią socjalizację podczas zajęć w psim przedszkolu.
Cavaliery są energiczne i lubią wszelkiego rodzaju zabawy. Nie są jednak urodzonymi sportowcami i zazwyczaj źle tolerują większy wysiłek fizyczny ze względu na dość skróconą kufę. Odpowiednią ilość ruchu zapewnią psu tej rasy spokojne, dłuższe spacery na długiej lince, pozwalającej psu na swobodną eksplorację otoczenia.
Niewielkie rozmiary sprawiają także, że cavaliera można bez problemu zabrać ze sobą w niemal każde miejsce, na przykład do kawiarni czy do pracy. Silnie przywiązany do opiekuna psiak będzie najpewniej wymagał dużej dawki uwagi podczas takiej wycieczki. Dlatego warto mieć przy sobie konga wypełnionego pysznym jedzeniem od PsiBufet – jego wylizywanie zapewni maluchowi ciekawe, samodzielne zajęcie na dłuższą chwilę.
Psy rasy cavalier king charles spaniel lubią współpracować z opiekunem w zamian za atrakcyjne nagrody i pochwały. Od piesków tych nie należy jednak wymagać ślepego posłuszeństwa i precyzyjnego wykonywania komend. W przypadku problemów z nauką nie należy uciekać się do stosowania metod awersyjnych, takich jak kary czy krzyk – złe traktowanie cavaliera sprawi tylko, że maluch zamknie się w sobie i zacznie unikać opiekuna.
Przy dobrej motywacji, cierpliwości i wyrozumiałości psa rasy cavalier king charles spaniel można nauczyć agility, noseworku i rally-o. Natomiast jeśli cavalier sprawia swoim opiekunom problemy, warto zgłosić się po pomoc do doświadczonego behawiorysty lub trenera psów.
Cavalier king charles spaniel to brytyjska rasa wyhodowana do towarzystwa. Jej przodkami były małe, rudo-białe spaniele przywiezione na Wyspy Brytyjskie z Malty, Włoch i Francji.
Niewielkie psy w typie spanieli znane były angielskiej arystokracji już w XVI wieku. Ówczesne spaniele różniły się od siebie wyglądem i wielkością w zależności od lokalnej mody i upodobań danego hodowcy. Wyróżniały się jednak delikatną sierścią, długimi zwisającymi uszami i przyjaznym usposobieniem. Większe psy wykorzystywano do polowań, mniejsze natomiast umilały czas swoim opiekunom, ogrzewały ich podczas chłodnych dni i ściągały na siebie pchły i wszy, chroniąc swoich właścicieli przez nieprzyjemnymi ugryzieniami tych owadów.
W XVII wieku na dworach brytyjskich zaczęła panować moda na mopsy i pekińczyki. Wpłynęło to znacząco na wygląd miniaturowych spanieli, które często krzyżowano z psami brachycefalicznymi. Pieski te, zwane king charles spanielami, charakteryzowały się coraz krótszym pyskiem i coraz mniejszymi rozmiarami - mogły ważyć nawet niecały kilogram.
Na początku XIX wieku kilku hodowców zdecydowało się przywrócić miniaturowym spanielom dawny wygląd przypominający ten uwieczniony na obrazach z czasów angielskiego króla Karola. Dzięki krzyżowaniu ze spanielami w starym typie, king charles spaniel zyskał odmianę „cavalier”, która charakteryzowała się dłuższą kufą i bardziej spłaszczoną głową.
Pierwszy klub cavalierów utworzono w 1928 roku. Nowo powstała odmiana niemal całkowicie wyginęła podczas drugiej wojny światowej. Na szczęście udało się ją odtworzyć na podstawie kilku ocalałych osobników, jednak znacznie zubożyło to pulę genetyczną. W 1945 roku brytyjski Kennel Club uznał istnienie osobnej rasy - cavalier king charles spaniel.
Obecnie cavalier king charles spaniel to jedna z ras cieszących się popularnością na całym świecie. Małe, łagodne pieski niewymagające dużej dawki ruchu stanowią doskonały wybór nie tylko dla rodzin z dziećmi, ale także dla osób starszych.
Jedwabista sierść psa rasy cavalier king charles spaniel wymagać będzie regularnej pielęgnacji. Opiekun cavaliera musi także zdawać sobie sprawę z chorób, na jakie może być narażony jego pupil i ostrożnie dobierać dietę dla malucha.
Pielęgnacja sierści cavaliera nie jest skomplikowana, musi być jednak systematyczna. Psa należy co kilka dni czesać, by usunąć nadmiar martwego podszerstka i zapobiegać tworzeniu się kołtunów. Najlepiej sprawdzają się do tego delikatne szczotki pudlówki i metalowe grzebienie. Szczególną uwagę podczas pielęgnacji należy zwrócić na włosy na uszach, pod pachami i na ogonie, gdzie sierść ma największą skłonność do filcowania się.
Cavalier king charles spaniel nie wymaga częstych kąpieli. Większość zanieczyszczeń przyniesionych ze spaceru można łatwo usunąć szczotką z naturalnym włosiem lub zwilżoną ściereczką. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, cavaliera należy kąpać wyłącznie w kosmetykach przeznaczonych dla psów o wrażliwej skórze. Po myciu psiaka należy dokładnie osuszyć ręcznikiem.
Na uwagę opiekuna zasługują także uszy i oczy psiaka, gdyż cavaliery miewają skłonność do nawracających stanów zapalnych. Pojawienie się zacieków pod oczami, nieprzyjemnego zapachu z uszu lub silnego świądu będzie wskazaniem do wizyty u lekarza weterynarii. Cavalierowi należy również regularnie myć zęby i przycinać pazury.
Cavalier king charles spaniel to rasa żyjąca przeważnie 9-11 lat. Psy te nie są zbyt odporne na skrajne temperatury - latem łatwo ulegają przegrzaniu, natomiast podczas mrozów i deszczu szybko się wychładzają. Dlatego latem należy ograniczyć dłuższe spacery i zawsze zabierać ze sobą świeżą wodę dla psa, a zimą warto zakładać maluchowi ciepłe i wygodne ubranko.
Cavaliery to dość chorowite psy, u których wykazano predyspozycje do takich dolegliwości, jak:
Predyspozycje do wystąpienia wielu chorób i wad wrodzonych przekazywane są u psów genetycznie. Kupując szczeniaka z renomowanej hodowli ZKwP (FCI), w której hodowca bada swoje psy pod kątem zdrowotnym, można zmniejszyć ryzyko choroby u szczeniaka.
Psa rasy cavalier king charles spaniel należy regularnie badać, przynajmniej raz do roku wykonując profilaktyczne badania krwi, oczu i serca. Jeśli u cavaliera wystąpią niepokojące objawy, na przykład szybsze męczenie się, osłabienie, niechęć do zabawy czy kulawizny, należy zgłosić się po poradę do lekarza weterynarii.
Wiele psów rasy cavalier king charles spaniel cierpi na alergie pokarmowe i nawracające problemy trawienne. Pieski te mają także skłonność do nadwagi i otyłości, gdy nie zapewni im się dostatecznej ilości ruchu. Z tego względu niezwykle ważny jest wybór odpowiedniej diety, która nie będzie powodować uczulenia u psa i pozwoli mu utrzymać szczupłą sylwetkę.
Cavaliera żywić można zarówno gotową karmą suchą lub mokrą przeznaczoną dla ras miniaturowych, jak i zbilansowaną dietą gotowaną albo surową. Pożywienie psa tej rasy powinno składać się przede wszystkim z wysokiej jakości mięsa i podrobów, nie powinno natomiast zawierać składników, które mogłyby wywołać u psa uczulenie – zbóż, konserwantów i sztucznych barwników.
Wielu opiekunów cavalierów decyduje się na samodzielne przygotowywanie psu jedzenia. Ułożenie zbilansowanego jadłospisu nie jest jednak łatwym zadaniem, a ewentualne niedobory lub nadmiary poszczególnych składników pokarmowych mogą poważnie odbić się na zdrowiu psa. Dobrą alternatywą dla domowego jedzenia będą posiłki przygotowywane przez PsiBufet na podstawie receptur stworzonych przez doświadczonych ekspertów z zakresu zdrowego żywienia psów.
Zbilansowane jedzenie PsiBufet składa się wyłącznie z najwyższej jakości mięsa, podrobów, warzyw i niezbędnych suplementów. Bezzbożowe posiłki bazujące m. in. na wołowinie, jagnięcinie, indyku czy kurczaku są wyjątkowo smaczne i lekkostrawne, dzięki czemu sprawdzą się w żywieniu nawet bardzo wybrednych i wrażliwych psów.
Miłośnikami miniaturowych spanieli byli między innymi angielscy królowie Karol I i II, od których imienia wywodzi się obecna nazwa rasy cavalier king charles spaniel.
Typowa dla cavalier king charles spanieli choroba syringomyelia, czyli jamistość rdzenia kręgowego, polega na deformacji czaszki, która zaczyna uciskać na mózg psa. Zaburza to swobodny przepływ płynu rdzeniowo-mózgowego i sprawia, że zaczyna on przedostawać się do innych tkanek, tworząc w nich torbiele. Ciągły ucisk skutkuje przewlekłym bólem i zaburzeniami neurologicznymi (na przykład kompulsywnym drapaniem się w okolicy uszu i szyi). Zarówno diagnoza, jak i leczenie jamistości rdzenia u cavalierów są wyjątkowo kosztowne.
Jeśli planujesz zostać opiekunem cavaliera, na te pytania warto znać odpowiedzi!