Sierść psa - jaką pełni funkcję i jak o nią dbać?
sierść psa sierść psa

Sierść psa - jaką pełni funkcję i jak o nią dbać?

Czas czytania: 6 min

29 mar 2023

 • Głównym zadaniem sierść psa jest ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Szczególne funkcje pełni podszerstek psa, który zapewnia organizmowi izolację przed zimnem.
 • U psów występować może wiele rodzajów sierści. Od tego, jaką sierść ma dany pies, zależeć będzie wybór szczotek, szamponów i zabiegów pielęgnacyjnych.
 • Na wygląd sierści psa duży wpływ ma podawana zwierzakowi dieta. Powinna ona zawierać odpowiednie dawki białka i tłuszczu pochodzące z mięsa, podrobów i olejów.

Piękna i zadbana sierść psa to oznaka doskonałego zdrowia. Sprawdź, jak właściwie dbać o okrywę włosową psa w zależności od rodzaju jego sierści i co powinna zawierać dieta poprawiająca funkcjonowanie skóry zwierzaka!

Funkcje sierści psa

Sierść psa pełni wiele ważnych funkcji. Do najważniejszych należą:

 • ochrona skóry psa przed czynnikami zewnętrznymi (promieniowaniem słonecznym, mrozem, wilgocią),
 • zapobieganie uszkodzeniom mechanicznym skóry (zranienia, otarcia),
 • zmniejszenie utraty ciepła z organizmu podczas mrozu.

Sierść psa (jej długość i barwa) pozwala także na identyfikowanie poszczególnych osobników, a ponadto bierze udział w komunikacji wewnątrzgatunkowej. Przykładowo stroszenie sierści na grzbiecie będzie czytelnym sygnałem świadczącym o zaniepokojeniu zwierzaka.

Podszerstek u psa - jak wygląda i jaką rolę pełni?

Typowa, dwuwarstwowa sierść psa złożona jest z włosów okrywowych i podszerstka. Włosy okrywowe są najczęściej gładkie, grube i dość sztywne – dzięki temu mogą chronić psa przed wilgocią i zranieniami. Natomiast podszerstek jest zazwyczaj miękki i lekko pofalowany, co nadaje mu większej objętości. To właśnie podszerstek zapewnia organizmowi psa izolację podczas niskich temperatur.


Ilość podszerstka musi być dostosowana do warunków otoczenia. Zbyt mała jego ilość może prowadzić do nadmiernej utraty ciepła w trakcie mrozów, a zbyt duża do przegrzania podczas upałów. Wymiana podszerstka – zwana linieniem – zachodzi zazwyczaj dwa razy do roku, wiosną i jesienią. W okresie tym zwierzak może gubić znaczne ilości podszerstka, który będzie wychodzić całymi kępkami, osadzać się na meblach, dywanach i ubraniach opiekuna.

Rodzaje sierści psa

Pierwotna, dwuwarstwowa sierść złożona z włosa okrywowego i podszerstka występuje na przykład u większości owczarków i ras pracujących, takich jak labrador retriever, husky czy rottweiler. Nie jest to jednak jedyny rodzaj sierści. Na przykład u bokserów czy buldogów sierść składać się będzie wyłącznie z krótkich włosów okrywowych, natomiast u pudli włosy okrywowe będą bardzo rzadkie i całkowicie zdominowane przez kręcony podszerstek.


Wśród psów wyróżnić można także rasy gładkowłose, szorstkowłose czy długowłose, o włosie jedwabistym, kręconym, falistym… Każdy z tych rodzajów sierści wymagać będzie innego rodzaju pielęgnacji.

Jak dbać o sierść psa?

Tylko zadbana, prawidłowo wypielęgnowana sierść psa może pełnić swoje funkcje. Zadaniem każdego opiekuna psa będzie więc regularne czesanie psa przy użyciu właściwie dobranych szczotek i kosmetyków.

Jak wybrać szczotkę dla psa?

W sklepach zoologicznych znaleźć można przeróżne szczotki, zgrzebła, furminatory czy trymery przeznaczone do czesania psa. Przy wyborze takich akcesoriów należy brać pod uwagę rodzaj sierści czworonoga.

 • Szczotka pudlówka z igłami – dobra do wyczesywania podszerstka u psów z dwuwarstwową okrywą włosową.
 • Szczotka włosiana – najlepsza dla psów krótkowłosych o gładkiej, przylegającej sierści.
 • Gumowa rękawica lub gumowe zgrzebło – sprawdzi się u krótkowłosych psów bez podszerstka.
 • Metalowy grzebień – służy do rozczesywania kołtunów u psa z długą sierścią.
 • Trymer hakowy – dla psów o gęstej, długiej sierści i psów szorstkowłosych.
 • Furminator – służy do wyczesywania podszerstka podczas intensywnego linienia.

Jak czesać psa?

Podstawową zasadą czesania psa jest prowadzenie szczotki w kierunku wzrostu włosa – nigdy pod włos. Szczotki nie należy dociskać do skóry psa, gdyż może to powodować ból i podrażnienia. Szczególną ostrożność należy zachować w miejscach, gdzie skóra psa jest pofałdowana (na przykład w okolicy karku) lub delikatna (brzuch i pachwiny).

Czesanie psa warto zacząć od ogona i posuwać się ku głowie, systematycznie rozczesując partie sierści. U psów długowłosych należy zwrócić uwagę na okolice uszu, pióra na ogonie i łapach, gdyż tam sierść często się filcuje.

Strzyżenie i trymowanie psa

Niektóre rasy psów wymagać mogą strzyżenia lub trymowania. Podcinanie sierści konieczne będzie u psów ze stale rosnącym, jedwabistym włosem, a także niektórych ras o długiej, falistej sierści. Zabieg ten pozwoli ograniczyć ilość brudu zbieranego przez sierść psa podczas spacerów. Strzyżenie warto zlecić doświadczonemu groomerowi, który dobierze odpowiednie maszynki lub nożyczki do rodzaju okrywy włosowej danego zwierzaka.


Trymowanie, czyli wyskubywanie martwych włosów, to zabieg niezbędny w przypadku psów szorstkowłosych – szczególnie terierów i sznaucerów. Zabieg ten jest bezbolesny, jednak dość czasochłonny i wymaga wprawy. Niedoświadczeni opiekunowie powinni powierzyć jego wykonanie psiemu fryzjerowi.

Jak często kąpać psa?

Większość psów nie potrzebuje częstych kąpieli. Mycie wskazane jest tylko wtedy, gdy zwierzak poważnie ubrudzi się podczas spaceru. Do kąpieli należy stosować wyłącznie hipoalergiczne kosmetyki dla psów, przeznaczone dla danego rodzaju sierści.


Niektóre choroby skóry u psów mogą być wskazaniem do częstszych kąpieli. Lekarz weterynarii, który zdiagnozuje u psa problemy skórne, powinien dobrać odpowiednie kosmetyki i zalecić częstotliwość ich stosowania.

Co na sierść dla psa?

Sierść psa wymaga nie tylko pielęgnacji. Ważna jest także odpowiednia dieta, która dostarczać będzie psu składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania skóry i odrastania sierści, która ciągle wypada i musi wzrastać na nowo.

Odpowiednia dieta dla zdrowej sierści psa

Zdrowa dieta dla psa powinna dostarczać zwierzakowi odpowiednich dawek wszystkich substancji odżywczych. Składnikami, które są najważniejsze dla prawidłowego funkcjonowania skóry i sierści psa, są białka i tłuszcze. Pochodzić one będą przede wszystkim z mięsa i podrobów, a także olejów. W zbilansowanej diecie nie może zabraknąć także kluczowych dla sierści witamin i minerałów – witaminy A, E, witamin z grupy B oraz cynku.

Suplementy na sierść dla psa

W przypadku nadmiernego wypadania sierści u psa lub niektórych problemów skórnych wskazane może być podawanie zwierzakowi suplementów wspomagających funkcjonowanie sierści i skóry. Preparaty takie powinny zawierać przede wszystkim oleje będące źródłem kwasów omega-3 oraz drożdże zawierające biotynę i witaminy z grupy B.

Przy podejrzeniu choroby skóry u psa warto także skonsultować się z lekarzem weterynarii specjalizującym się w dermatologii. Specjalista zdiagnozuje przyczynę problemów i dobierze odpowiedni sposób ich leczenia.

Bibliografia

 • Lenox, Catherine E. "Role of dietary fatty acids in dogs & cats." Today Vet. Pract (2016).
 • Marsh, K. A., Ruedisueli, F. L., Coe, S. L., & Watson, T. G. D. (2000). Effects of zinc and linoleic acid supplementation on the skin and coat quality of dogs receiving a complete and balanced diet. Veterinary Dermatology, 11(4), 277-284.
 • Watson, T. D. (1998). Diet and skin disease in dogs and cats. The Journal of nutrition, 128(12), 2783S-2789S.