Pudel standardowy

Pudel standardowy

Pudel duży to średniej wielkości pies o charakterystycznej, kręconej sierści i eleganckiej, harmonijnej sylwetce. Psy tej rasy są niezwykle inteligentne, czujne i aktywne, chętnie współpracują z opiekunem i dobrze dogadują się z innymi psami. Trzeba jednak pamiętać, że pudel duży wymaga dość czasochłonnej pielęgnacji i dużej dawki ruchu.

Aktywność

Aktywność

8/10

Pielęgnacja

Pielęgnacja

9/10

Podatność

Podatność

6/10

Długość życia

Długość życia

7/10

Z tego artykułu dowiesz się:

Z tego artykułu dowiesz się:

Pudel standardowy - Opis i wygląd rasy

Pudel duży to średniej budowy, elegancki pies mogący ważyć od 18 do nawet 32 kg. Psy tej rasy mają wyrazistą, suchą głowę o mocnej kufie zakończonej dobrze rozwiniętym nosem. Uszy pudla dużego są dość długie i zwisające, płaskie i zaokrąglone na końcach, a żywe oczy mają migdałowaty, lekko skośny kształt i ciemny kolor. Psy tej rasy maja mocną szyję i harmonijny, proporcjonalny tułów i głęboką klatkę piersiową sięgającą do łokcia. Ogon pudla dużego jest osadzony dość wysoko i noszony nieznacznie ku górze. Proste, dobrze umięśnione kończyny powinny pozwalać psu na lekki, sprężysty krok.


Pudel duży występuje w dwóch rodzajach okrywy włosowej. Lokowana sierść powinna być bardzo obfita, o delikatnej, sprężystej strukturze. Włos sznurowy powinien natomiast tworzyć gęste, charakterystyczne sznury o długości minimum 20 cm.


W rasie pudel duży akceptowane są tylko jednolite umaszczenia – czarne, białe, brązowe, srebrne i płowe (od jasnopłowego do morelowego).

Pudel standardowy

Pudel standardowy - Charakter i usposobienie

Pudle wyhodowane zostały do polowań na wodne ptactwo. Psy te musiały być zwinne, a także odznaczać się dużą inteligencją, podatnością na szkolenie i łagodnością w stosunku do ludzi i innych psów. Niektóre pudle duże zachowały silny instynkt łowiecki.

Charakter

Pudel duży to pies, który silnie przywiązuje się do domowników i jest im bardzo oddany. Zazwyczaj dobrze dogaduje się z dziećmi, choć jego kontakty z maluchami warto nadzorować. Większość psów tej rasy jest pozytywnie nastawiona do obcych ludzi, choć zdarzyć się mogą nieco nieufne osobniki.


Pewny siebie, czujny pudel duży może mieć skłonność do szczekania na obce osoby, jednak ze względu na łagodne usposobienie nie sprawdzi się w roli domowego stróża. Psy tej rasy nie powinny być utrzymywane wyłącznie w ogrodzie – do szczęścia potrzebują towarzystwa swojego ukochanego opiekuna.


Pudle duże z reguły dobrze dogadują się z innymi psami, są przyjacielskie i nie odpowiadają na zaczepki awanturników mijanych na spacerach. Mogą mieć natomiast skłonność do polowania na mniejsze od siebie psiaki. Dlatego psu tej rasy należy zapewnić odpowiednią socjalizację już w wieku szczenięcym. Pudle duże mogą zamieszkać z kotem, jeśli zostały z nim właściwie zapoznane. 

Usposobienie

Pudel duży to pies bardzo aktywny, który wymaga dużej dawki ruchu i ciekawego zajęcia. Może sprawdzić się w roli towarzysza rowerzysty lub biegacza, choć chętnie wybierze się także na długi, spokojny spacer w cichej okolicy.


Odpowiednio wychowane pudle duże nie będą miały problemu z ruchem ulicznym, dlatego mogą towarzyszyć swoim opiekunom także podczas wypadu do miasta czy do kawiarni. Psy tej rasy można także zabierać na wakacyjne wyjazdy, gdyż szybko odnajdują się w każdym otoczeniu – pod warunkiem, że towarzyszy im opiekun.


Niezwykła inteligencja i chęć współpracy z opiekunem sprawiają, że szkolenie pudla dużego nie jest trudne. Trzeba jednak pamiętać, że psy te uczą się także niepożądanych zachowań, jeśli mają z tego jakieś korzyści. Dlatego opiekun pudla dużego powinien wykazać się dobrym wyczuciem i konsekwencją. Psa tej rasy nie należy wychowywać za pomocą krzyku i kar – znacznie lepiej sprawdzą się metody pozytywne polegające na nagradzaniu psa za prawidłowe zachowanie. 


Wszechstronny pudel duży może sprawdzić się w takich sportach, jak obedience, agility, tropienie użytkowe, a nawet obrona sportowa.

Pudel standardowy - Historia rasy

Pudel duży to rasa wyhodowana do polowań na ptactwo wodne. Uważa się, że ma swoje korzenie w Niemczech, jednak za rozwój rasy odpowiadają przede wszystkim Francuzi.

Początki

Przodkowie dzisiejszych pudli charakteryzowali się gęstą, nieprzemakalną szatą, która umożliwiała im polowanie w wodzie. Psy te strzyżono w nietypowy sposób – strzyżona krótko sierść na łapach i tylnych partiach partiach tułowia umożliwiała im swobodne pływanie, natomiast pozostawione na łapach, ogonie i nerkach pompony chroniły wrażliwe miejsca przed wychłodzeniem.

Rozwój rasy

Niezwykła inteligencja pudli sprawiła, że psy tej rasy wykorzystywane były w cyrkach – szczególnie we Francji. Duża podatność na szkolenie sprawiła, że psy te szybko uczyły się cyrkowych sztuczek, były jednak dość drogie w utrzymaniu. Dzięki selekcji w kierunku mniejszych rozmiarów cyrkowcom udało się stworzyć miniaturową wersję pudla.


Elegancki wygląd i przyjazne usposobienie pudla sprawiły, że rasa ta stała się popularna także na francuskich salonach. Szczególnie dużym uznaniem cieszyły się za czasów Ludwika XV i XVI.


Na początku XX wieku hodowcy postanowili stworzyć jeszcze mniejszą odmianę pudli (pudel toy). Dopiero na samym końcu powstał pudel średni. Pudle zostały oficjalnie uznane przez Brytyjski Kennel Club w 1874 roku.

Obecnie

Obecnie pudel duży to rasa znana i rozpoznawalna na całym świecie. Ceniona jest za swoją inteligencję, podatność na szkolenie i charakterystyczną sierść, która praktycznie nie linieje. Różnorodność odmian i umaszczeń sprawia, że każdy miłośnik psów znajdzie w tej rasie idealnego towarzysza dla siebie.


Pudel duży nie cieszy się zbytnią popularnością – częściej spotykane są mniejsze odmiany tej rasy.

Pudel standardowy - Pielęgnacja i zdrowie

Pudel standardowy

Pudel duży wymagać będzie czasochłonnej, regularnej pielęgnacji. Rasa ta jest natomiast stosunkowo zdrowa i raczej nie wymaga podawania specjalnej diety.

Pielęgnacja

Pudel duży nie linieje, jednak o jego sierść należy dbać w szczególny sposób. Opiekun musi przygotować się na regularne szczotkowanie psa i dość duże wydatki związane ze strzyżeniem niezbędnym do utrzymania sierści psa w dobrym stanie.


Pudle duże biorące udział w wystawach należy strzyc wedle ściśle określonego wzorca. W rasie tej dopuszcza się kilka fryzur wystawowych:

Uzyskanie takich fryzur nie jest łatwe, dlatego strzyżenie psa wystawowego warto powierzyć doświadczonemu groomerowi.


Psy, które nie są wystawiane, można ostrzyc na sportowo, pozostawiając krótką sierść na całym ciele – znacząco ułatwi to codzienną pielęgnację. Problem dla opiekuna stanowić mogą także kąpiele. Kręcona sierść pudla bardzo długo schnie i wymaga odpowiednich zabiegów, by po myciu nie była skołtuniona. Zadanie to wymaga więc doświadczenia i najlepiej, jeśli zostanie powierzone psiemu fryzjerowi.


Opiekun pudla dużego powinien także regularnie kontrolować stan oczu i uszu pupila, oraz w razie potrzeby przycinać psu pazury.

Zdrowie

Pudle duże to stosunkowo zdrowa i odporna rasa, której przedstawiciele mogą żyć nawet 13 lat. Psy te dość dobrze znoszą wysokie temperatury, deszcz i zimno, o ile nie są ogolone na krótko.


Pudle duże wykazują predyspozycje do takich chorób, jak:

Ryzyko wystąpienia chorób dziedzicznych u pudla dużego można znacząco zmniejszyć, kupując szczeniaka z hodowli zarejestrowanej w ZKwP (FCI). Odpowiedzialni hodowcy wykonują swoim psom badania genetyczne i dopuszczają do rozrodu wyłącznie zdrowe osobniki. Dbają także o podstawowe szczepienia szczeniąt i odrobaczanie.


Opiekun pudla dużego powinien zadbać o właściwą profilaktykę zdrowotną, czyli nie tylko szczepić pupila przeciw wściekliźnie, ale także wykonywać mu podstawowe badania krwi. Pozwoli to wykryć ewentualne choroby już w początkowym stadium i szybko rozpocząć leczenie.


Ważna jest także obserwacja zachowania psa na co dzień. Wystąpienie u psa przewlekłej biegunki, łojotoku, drgawek czy kulawizny będą wskazaniem do wizyty u lekarza weterynarii i wykonanie badań niezbędnych do zdiagnozowania przyczyn problemu.

Żywienie

Pudel duży to rasa narażona na potencjalnie śmiertelne rozszerzenie i skręt żołądka. Aby zmniejszyć ryzyko tej przypadłości, dzienną porcję jedzenia należy podzielić minimum na dwa równe posiłki podawane o stałych porach dnia. Po jedzeniu pudel duży powinien mieć zapewnione przynajmniej 30 minut odpoczynku.


Większość pudli dużych toleruje każdy rodzaj diety. Psa tej rasy można karmić zarówno gotową karmą suchą lub mokrą, jak i posiłkami przygotowywanymi w domu – gotowanymi lub surowymi. Część opiekunów decyduje się na podawanie psu diety domowej ze względu na brak konserwantów i innych potencjalnie szkodliwych dodatków obecnych w wysoko przetworzonych karmach.


Trzeba przy tym pamiętać, że posiłki przygotowywane w domu muszą być odpowiednio zbilansowane. W ich składzie znaleźć się musi nie tylko mięso – wymagany jest także dodatek starannie wybranych suplementów, które dostarczą psu niezbędnych mu substancji mineralnych i witamin. Nieprawidłowo ułożony jadłospis może poważnie zaszkodzić psu i zwiększyć ryzyko wystąpienia u psa poważnych problemów zdrowotnych. 


Opiekunowie, którzy nie posiadają wystarczającej wiedzy z zakresu prawidłowego żywienia psów nie muszą jednak skazywać swojego pupila na wysoko przetworzoną dietę. Bezpieczną alternatywą mogą być posiłki przygotowywane przez PsiBufet.


Jedzenie złożone wyłącznie ze świeżych składników uzupełnione zostało odpowiednimi suplementami dobranymi przez dietetyków zwierzęcych, dzięki czemu nie wywoła u psa żadnych niedoborów. Wysokiej jakości mięso i podroby dostarczają psu niezbędnego białka i tłuszczu, natomiast dodatek warzyw uzupełnia dietę o błonnik wspierający pracę przewodu pokarmowego. Posiłki PsiBufet występują w kilku smacznych wariantach, co pozwala dobrać najlepszą dietę dla wrażliwych i wybrednych psów.

Pudel standardowy - Ciekawostki

Pudle występują w czterech odmianach wielkości – pudle duże, średnie, miniaturowe i toy. Każda z tych odmian musi mieć takie same proporcje ciała, które określa wspólny wzorzec rasy.


Hodowcy przyjęli zasadę, by nie krzyżować ze sobą osobników o odmiennych umaszczeniach. Nie jest to jednak zabronione.


ZKwP i FCI dopuszcza tylko cztery rodzaje umaszczenia – białe, czarne, srebrne i płowe – które muszą być jednolite. W innych organizacjach kynologicznych uznawane są także pudle w umaszczeniu łaciatym, merle oraz phantom, czyli czarnym podpalanym.

Warto wiedzieć

Jeśli planujesz zostać opiekunem pudla dużego, na te pytania warto znać odpowiedzi!