Pudel toy
Pudel toy

Pudel toy


Pudel toy to najmniejsza z czterech ras pudli. Pies ten jest niezwykle mały i kompaktowy, a przy tym zachowuje wszystkie cechy większych odmian. Jest energiczny, pogodny, pozytywnie nastawiony do świata i oddany swoim opiekunom. Pudle toy są inteligentne i chętnie uczą się nowych sztuczek, mogą być więc dobrym wyborem dla rodzin z nieco starszymi dziećmi.


Aktywność

Aktywność

7/10

Pielęgnacja

Pielęgnacja

9/10

Podatność

Podatność

6/10

Długość życia

Długość życia

10/10

Z tego artykułu dowiesz się:


Ile kosztuje pudel toy?

Pudel toy - ma sierść czy włosy?

Pudel toy czy miniaturowy?

Ile żyje pudel toy?

Czy pudel toy uczula?


Pudel toy - Opis i wygląd rasy

Pudel toy to niewielki, harmonijnie zbudowany pies ważący 3-4 kg. Psy tej rasy mają elegancki, dumny wygląd i nieznacznie wydłużoną sylwetkę. Pudel toy powinien mieć wyrazistą, proporcjonalną i lekko wypukłą z profilu głowę o prostych konturach. Kufa u psa tej rasy musi być idealnie prosta, mocna, o dobrze przylegających wargach. Oczy pudla toy mają migdałowaty, lekko skośny kształt i żywy, inteligentny wyraz, a uszy powinny być dość długie, opadające wzdłuż policzków, płaskie i lekko zaokrąglone na końcach.


Tułów pudla jest proporcjonalny, harmonijny i zwarty, o klatce piersiowej sięgającej do łokcia i wysoko położonym przedpiersiu. Ogon u psa tej rasy osadzony jest dość wysoko i powinien być noszony nieznacznie ponad zadem. Kończyny pudla toy muszą być idealnie proste i równoległe, dobrze umięśnione i mocne. Powinny umożliwiać psu poruszanie się lekkim i sprężystym ruchem.


Pudle toy mają sierść złożoną z obfitego włosa o delikatnej, wełnistej strukturze. Włosy te powinny być elastyczne i gęste, mogą tworzyć regularne loczki odporne na ucisk dłoni lub charakterystyczne sznury o długości przynajmniej 20 cm.


Psy tej rasy występują w kilku jednolitych umaszczeniach – czarnym, białym, brązowym, srebrnym i płowym w odcieniu od jasnopłowego do morelowego. Obwódki powiek, nos, wargi, opuszki łap, pazury i skóra powinny odpowiadać kolorem umaszczeniu psa.

Pudel toy

Pudel toy - Charakter i usposobienie

Pudle toy zachowują charakter i temperament psów należących do większych odmian w tej rasie. Są przyjacielskie, czujne i aktywne, a przy tym niezwykle oddane opiekunowi i podatne na szkolenie. Ze względu na małe rozmiary dobrze odnajdują się nawet w niewielkim mieszkaniu.

Charakter

Psy rasy pudel toy silnie przywiązują się do opiekunów i są wobec nich wyjątkowo czułe. Dobrze dogadują się z dziećmi i mogą stanowić dobre towarzystwo zabaw dla całej rodziny. Trzeba jednak pamiętać, że pudel toy jest niezwykle kruchym psem i łatwo wyrządzić mu krzywdę podczas niedelikatnej zabawy. Dlatego maluchy powinny być nauczone odpowiedniego zachowania przy psie, a ich kontakty z pudlem powinny odbywać się zawsze pod nadzorem osoby dorosłej.


W stosunku do obcych osób najmniejsze z pudli mogą być nieco nieufne i przy pierwszym kontakcie obszczekiwać nieznanych ludzi. Szybko jednak przekonują się do gości często odwiedzających dom. Aby upewnić się, że pudel toy nie stanie się psem lękowym, warto zapewnić mu odpowiednią socjalizację już w wieku szczenięcym. 


Pudle toy z reguły dobrze dogadują się z innymi psami swoich rozmiarów. Wobec większych czworonogów mogą być początkowo ostrożne i reagować ostrzegawczym szczekaniem. Bywają również zaborcze o swoich opiekunów, choć nie mają skłonności do wszczynania awantur na spacerach.


Ze względu na możliwy strach przed większymi psami, z pudlem toy warto wybrać się na zajęcia z psiego przedszkola nadzorowane przez doświadczonego behawiorystę. Maleńkie pudle toy mogą zamieszkać z kotem i innymi małymi zwierzętami, choć zdarza im się wykazywać zachowania łowieckie.

Usposobienie

Pudel toy jest aktywny i inteligentny, nie sprawdzi się więc w roli leniwego kanapowca. Psy tej rasy potrzebują długich, ciekawych spacerów połączonych ze swobodną eksploracją otoczenia i dużej dawki zabawy. Maleńkie rozmiary pudla toy sprawiają, że dobrze zsocjalizowany psiak może towarzyszyć swoim opiekunom niemal w każdym miejscu, na przykład w kawiarni czy w biurze.


Chcąc zabierać pudla do pracy, warto zapewnić mu ciekawe zajęcie, które zapobiegnie nudzie i frustracji. W tym celu doskonale sprawdzają się gumowe zabawki wypełnione pysznym jedzeniem od PsiBufet, łamigłówki na inteligencję i twarde gryzaki.


Pudle toy szybko się uczą i chętnie współpracują z opiekunem, a ich wychowanie nie sprawia większych trudności nawet niedoświadczonym opiekunom.


Podczas szkolenia psa tej rasy najlepiej jest stosować metody pozytywne, polegające na nagradzaniu psa za prawidłowe wykonywanie komend. Krzyk i kary sprawią bowiem, że wrażliwy psychicznie pudel zacznie unikać opiekuna, a w skrajnych przypadkach może nawet stać się agresywny. Jeśli wychowanie psa tej rasy sprawia opiekunom trudność, należy udać się z psem na konsultację do doświadczonego behawiorysty lub psiego trenera.


Wszechstronne, zwinne i obdarzone doskonałym węchem pudle toy doskonale sprawdzą się w takich psich sportach, jak agility, rally-o, tropienie użytkowe czy nosework.

Pudel toy - Historia rasy

Pudle to stara rasa, która prawdopodobnie pochodzi od średniowiecznych psów wykorzystywanych w Europie do polowań na ptactwo wodne. Do dziś nie ustalono jednak, z jakiego kraju wywodzi się ta rasa. Za jednego z przodków dzisiejszych pudli uważa się barbeta – francuską rasę myśliwską o podobnie kręconej okrywie włosowej.

Początki

Pierwotnym zadaniem pudli było aportowanie z wody kaczek ustrzelonych przez myśliwego. Psy te dzięki dużej inteligencji i łagodnemu usposobieniu zaczęto szkolić także w cyrkach, gdzie preferowano mniejsze, łatwe w transporcie i ekonomiczne w utrzymaniu psiaki. Eleganckie i energiczne pudelki w małym rozmiarze zdobyły popularność także wśród XVIII-wiecznej arystokracji i zamieszkały na królewskich dworach.

Rozwój rasy

Na początku XX wieku hodowcy miniaturowych pudli rozpoczęli próby nad stworzeniem jeszcze mniejszej odmiany rasy. Początkowo miniaturyzacja nie przynosiła dobrych efektów – coraz mniejsze psiaki rodziły się z rozmaitymi wadami lub umierały niedługo po narodzinach. Odmianę toy stworzyli dopiero amerykańscy hodowcy.

Obecnie

Obecnie pudle toy to przede wszystkim doskonałe psy rodzinne. Ich miniaturowe rozmiary, łagodny charakter i pozytywne nastawienie do świata sprawiają, że psy tej rasy wybierane są często przez osoby żyjące w miastach i większe rodziny z dziećmi. Wszechstronne, malutkie pudelki mogą być także dobrym wyborem dla osób, które stawiają pierwsze kroki w sportach kynologicznych, takich jak agility czy rally-o.

Pudel toy - Pielęgnacja i zdrowie

Pudel toy

Pudle toy wymagają czasochłonnej pielęgnacji i regularnego strzyżenia. Psy tej rasy są długowieczne, muszą być jednak karmione odpowiednią, wysokiej jakości dietą.

Pielęgnacja

Pudle toy wprawdzie nie linieją, jednak ich okrywa włosowa ma skłonność do plątania się, filcowania i kołtunienia. Dlatego psa tej rasy należy regularnie i dokładnie rozczesywać przy użyciu delikatnej szczotki o elastycznych pinach i metalowego grzebienia. Zabieg ten pomoże także usunąć z sierści zanieczyszczenia, takie jak piach, liście i gałązki wplątujące się we włosy podczas spacerów. Przed szczotkowaniem psa należy spryskać odżywką przeznaczoną do pielęgnacji kręconej sierści.


Psa rasy pudel toy powinno się kąpać wyłącznie, gdy zajdzie wyraźna potrzeba. Na dokładnie zmoczoną sierść należy nałożyć hipoalergiczny szampon dla psów, masować przez kilka minut, a następnie spłukać. Po umyciu psa należy odcisnąć ręcznikiem i dosuszyć za pomocą suszarki nastawionej na chłodny powiew, równocześnie rozczesując sierść szczotką.


Pudle uczestniczące w wystawach powinny regularnie odwiedzać doświadczonego groomera, który nada im fryzurę zgodną z obowiązującym w rasie wzorcem. Niewystawowe psiaki można strzyc maszynką na długość ułatwiającą codzienną pielęgnację.


Pudel toy wymaga także regularnego mycia zębów oraz kontrolowania stanu uszu, oczu i pazurów. Do wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych psiaka należy przyzwyczajać już od pierwszych dni w nowym domu.

Zdrowie

Średnia długość życia psa rasy pudel toy wynosi 17 lat. Opiekun musi jednak wiedzieć, że psiaki te nie są zbyt odporne – delikatna sierść nie chroni malucha przed niskimi temperaturami, dlatego pudle toy narażone są na przeziębienia i infekcje.


Pudle toy mogą mieć także skłonność do niektórych dolegliwości zdrowotnych, wśród których wymienia się:

Choroby te mogą znacząco skrócić życie psiaka. Dlatego każdy pudel toy powinien mieć przynajmniej raz do roku wykonywane badania krwi i dokładny przegląd zdrowia. Z maluchem warto także udać się na konsultację kardiologiczną i okulistyczną. Opiekun pudla powinien pójść do specjalisty także wtedy, gdy zaobserwuje u psa niepokojące objawy, takie jak kulawizna, problem z oddawaniem moczu czy nawracające biegunki. Wczesne wykrycie choroby pozwoli na szybkie wdrożenie leczenia i zapobiegnie rozwinięciu się poważnych problemów zagrażających życiu psa.


Chcąc zmniejszyć ryzyko niektórych chorób wrodzonych, należy kupować szczenięta wyłącznie z hodowli zarejestrowanych w ZKwP (FCI). Odpowiedzialni, doświadczeni hodowcy wykonują swoim psom badania genetyczne i nie dopuszczają do dalszego rozrodu psów, które mogą przekazać potomstwu niebezpieczne choroby.


Żywienie

Pudle toy wymagają wysokiej jakości pożywienia, które zapewni im wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Dieta psa tej rasy musi być dostosowana do stanu zdrowia i poziomu aktywności czworonoga. Powinna być także lekkostrawna ze względu na częste problemy trawienne u pudli toy. W żywieniu psów tej rasy sprawdzają się zarówno karmy suche i mokre przeznaczone dla psów miniaturowych, jak i posiłki przygotowywane przez opiekuna. Szukając gotowej karmy, należy wybierać produkty monobiałkowe i bezzbożowe, o dużej zawartości mięsa i podrobów.


Dieta domowa (gotowana lub surowa) powinna być natomiast złożona wyłącznie ze świeżych składników i dobrze zbilansowana. Wielu opiekunów pudli toy decyduje się na samodzielne układanie psu jadłospisu i podawanie diety domowej.


Trzeba jednak pamiętać, że posiłki psa muszą zawierać nie tylko mięso i podroby, ale także odpowiednią dawkę składników mineralnych, witamin i cennych kwasów tłuszczowych. Ich brak lub nieodpowiednie proporcje mogą poważnie odbić się na zdrowiu psa i przyczynić się do rozwoju poważnych dolegliwości. Dlatego decydując się na podawanie psu świeżej diety, należy najpierw skonsultować się z doświadczonym psim dietetykiem, który ułoży poprawny jadłospis.


Opiekunowie chcący żywić pupila nisko przetworzoną dietą, jednak nie mający czasu na gotowanie psu, mogą natomiast skorzystać z usług firm kateringowych dla psów, takich jak PsiBufet. Posiłki przygotowywane przez PsiBufet złożone są wyłącznie ze składników najwyższej jakości – świeżego mięsa, podrobów, warzyw i niezbędnych suplementów. Receptury ułożone przez doświadczonych specjalistów są zbilansowane, dzięki czemu zawierają wszystkie niezbędne psu składniki odżywcze w odpowiednich proporcjach.


Bezzbożowe jedzenie bazujące m.in. na wołowinie, jagnięcinie kurczaku czy indyku jest wyjątkowo aromatyczne i smaczne, dzięki czemu przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednym psom. Jest także lekkostrawne, dlatego sprawdzi się w żywieniu psiaków z nawracającymi problemami trawiennymi i alergiami.

Pudel toy - Ciekawostki

W internecie można spotkać ogłoszenia pudli toy o łaciatym lub marmurkowym umaszczeniu. Trzeba jednak pamiętać, że psy tej rasy pochodzące z dobrych hodowli zarejestrowanych w ZKwP (FCI) występują jedynie w jednolitych umaszczeniach. Łaciate, podpalane czy marmurkowe pudelki są wytworem nieodpowiedzialnych pseudohodowców.

Warto wiedzieć

Jeśli planujesz zostać opiekunem pudla toy, na te pytania warto znać odpowiedzi!