Jak wybrać nagrody i smakołyki treningowe dla psa?
smakołyki dla psa smakołyki dla psa

Jak wybrać nagrody i smakołyki treningowe dla psa?

Czas czytania: 7 min

15 lut 2023

 • Najlepsze efekty podczas nauki przynoszą pozytywne metody szkolenia. Polegają one na nagradzaniu psa za prawidłowe wykonywanie poleceń.
 • Pochwały i głaskanie stanowią dobrą nagrodę dla niektórych czworonogów. Większość psiaków potrzebować będzie jednak bardziej atrakcyjnej motywacji, na przykład w postaci zabawy lub przysmaków.
 • To, jaka nagroda najlepiej zmotywuje psa, zależy między innymi od charakteru danego zwierzaka.
 • Opiekun powinien wybierać takie nagrody, które sprawiają psu największą przyjemność.
 • Wybierając smaczki treningowe dla psa, należy zwrócić uwagę na konsystencję, skład i kaloryczność przysmaków. Zdrowe, naturalne smaczki dla psa można przygotować w domu lub dodać do swojej subskrypcji PsiBufet.


Każdy psiak potrzebować będzie odpowiedniej zachęty, by zaangażować się w trening. Dobór odpowiedniej motywacji dla psa nie jest jednak łatwą sprawą. Jak nagradzać psa podczas szkolenia, by zmotywować go do współpracy? Sprawdź, które nagrody dla psa będą najlepsze i poznaj przepis na smakołyki dla psa!

Jak zmotywować psa do szkolenia?

Każdy, kto chce nauczyć psa komend powinien wiedzieć, że psy chętnie będą robić to, co najbardziej im się opłaca i co daje im największą przyjemność. Nic w tym dziwnego – nikt z nas nie chciałby przecież pracować za darmo!


Niektóre psy nie potrzebują żadnej zachęty, by wykonywać wydawane im komendy, gdyż sama współpraca z ukochanym opiekunem będzie dla nich najlepszą nagrodą. To jednak rzadkość – znaczna część domowych czworonogów potrzebuje odpowiedniej motywacji, by słuchać opiekuna i ignorować atrakcyjne rozproszenia. Motywacją taką może być dla czworonoga zarówno groźba kary, jak i obietnica ciekawej nagrody.


Nie od dziś wiadomo, że przemocowe metody szkoleniowe z wykorzystaniem kar w postaci bicia i krzyku oraz stosowanie obroży elektrycznych mogą zmniejszyć pewność siebie psa i zniechęcić go do opiekuna. Wykorzystanie przemocy w treningu może także spowodować strach wobec obcych osób, co z kolei zwiększy ryzyko zachowań agresywnych.


Podczas szkolenia warto więc bazować na metodach pozytywnych, które polegają na nagradzaniu psa za prawidłowe zachowanie. Aby zwierzak chciał zaangażować się w trening, konieczne będzie dobranie odpowiedniej nagrody.

Czym nagradzać psa podczas szkolenia?

Wybór odpowiedniej nagrody dla psa nie jest łatwą sprawą. Aby prawidłowo zmotywować psa, należy uważnie obserwować, co sprawi zwierzakowi największą przyjemność i co zachęci go do dalszej współpracy. Najlepszym sposobem jest łączenie kilku sposobów nagradzania psa – dzięki temu zwierzak nie znudzi się zbyt szybko i dużo entuzjastyczniej będzie podchodził do treningu.


Zdarzają się jednak czworonogi, które uznają wyłącznie jeden rodzaj motywacji, na przykład ze względu na dotychczasowe doświadczenia lub typ charakteru.

Pochwały i głaskanie - czy to dobra nagroda?

Entuzjastyczne pochwały od ukochanego opiekuna z pewnością sprawią przyjemność każdemu czworonogowi. Jednak większość psiaków podczas nauki komend nie przepada za głaskaniem! Skupione na zadaniu psy często unikają wyciągniętej ręki, gdyż czułości mogą być dla nich w takiej chwili zbyt rozpraszające


Ponadto mocne poklepanie po boku czy potarganie sierści na głowie bywa po prostu nieprzyjemne – szczególnie dla bardziej delikatnych zwierzaków – i wbrew dobrym zamiarom człowieka może być odebrane przez psa jako kara! Dlatego z głaskaniem warto wstrzymać się do zakończenia sesji szkoleniowej.

Ulubiona zabawka jako nagroda dla psa

Doskonałą nagrodą dla psa podczas szkolenia może być chwila zabawy z opiekunem. Chcąc nagradzać psa zabawką podczas treningu, warto uważnie obserwować, jaki rodzaj aktywności sprawia zwierzakowi największą przyjemność. Możliwość pogonienia za uciekającą piłką to doskonała motywacja dla psów energicznych, lubiących biegać lub wykazujących silny instynkt łowiecki. 


Przeciąganie się szarpakiem będzie natomiast dobrym wyborem dla czworonogów, które lubią bawić się wspólnie z opiekunem i nie stresują się odrobiną rywalizacji. Ważne, by taka zabawa zawsze kończyła się dla psiaka sukcesem – upolowaniem uciekającej „ofiary” lub możliwością pobiegania ze zdobycznym szarpakiem w pysku. Po zakończonej zabawie należy wymienić się z psiakiem na pyszny smakołyk, by czworonóg nie odczuł nieprzyjemnej straty.

Smakołyki dla psa do treningu

Podawanie przysmaków to najbardziej popularny sposób nagradzania psa podczas szkolenia. Zjedzenie małego smaczka zabiera znacznie mniej czasu niż zabawa szarpakiem, a psiak jest niemal natychmiast gotowy do dalszego działania. Przysmaki to także najlepsza nagroda dla psa podczas szkolenia klikerowego. 


Malutkie smaczki można zarówno podawać psu z ręki bezpośrednio do pyska, jak i rzucać w trawę, by zwierzak mógł je wywęszyć. Sposób nagradzania psa przysmakami i rodzaj smaczków treningowych najlepiej jest dobierać metodą prób i błędów.

Jakie smaczki treningowe dla psa wybierać?

Każdy pies może mieć inny gust. Jedne czworonogi chętnie zjedzą kawałek marchewki, inne wymagać będą bardziej wyszukanych, aromatycznych smaczków. Niektóre psy preferować będą bardziej chrupiące przysmaki, inne oszaleją na punkcie miękkich przekąsek. Ważne, by smaczki treningowe dla psa nie były zbyt duże – zwierzak powinien w miarę szybko je zjadać, by nie wybijać się z trybu pracy. Większe gryzaki najlepiej jest podawać psu dopiero po zakończeniu sesji szkoleniowej.


Wybierając przysmaki treningowe dla psa warto także zwracać uwagę na ich konsystencję, skład i kaloryczność. Tłuste, wilgotne lub kruszące się smaczki będą wprawdzie bardzo smakowite, jednak mogą brudzić ręce i kieszenie. Zbyt duża ilość tłustych przysmaków może również dość szybko doprowadzić psa do nadwagi, sztuczne konserwanty i barwniki mogą wywołać zaburzenia trawienia u wrażliwszych czworonogów.


Najlepszym wyborem będą więc zdrowe, naturalne przysmaki PsiBufet, które nie zawierają żadnych szkodliwych substancji i nadają się dla wielu psiaków - szczeniaków powyżej 4. miesiąca życia, dorosłych i seniorów. Dostępne w dwóch smakach: z kaczką i z rybą, które możesz zamówić jednorazowo lub w subskrypcji logując się na swoje Konta i dodając je do paczki.


Nagrody treningowe dla psa możesz kupić też w niemal każdym sklepie zoologicznym. Smaczki dla psa można także zrobić samodzielnie w domu, korzystając z prostego przepisu.

Przepis na smakołyki. Jak zrobić smaczki dla psa w domu?

Dobrymi smaczkami treningowymi dla mniej wybrednych psów mogą być kawałki pokrojonej marchewki lub jabłka. Takie przysmaki nie zawierają zbyt wielu kalorii i nie wybrudzą kieszeni opiekuna. Nie dla każdego psa będą jednak stanowić wystarczającą motywację. Na szczęście zrobienie smacznych i zdrowych przysmaków dla psa nie jest trudne i nie zajmuje za dużo czasu.


Naturalne smaczki treningowe dla psa można wykonać z surowego mięsa lub podrobów. Pokrojone w kostkę lub paski chude mięso, żołądki drobiowe lub wątróbkę można wysuszyć w suszarce do grzybów lub w uchylonym piekarniku. Dobrym pomysłem na nagrodę treningową mogą być także pieczone ciasteczka z wątróbki. Oto sprawdzony przepis!

Przepis na ciasteczka wątróbkowe dla psa

 • Przygotuj 250 g wątróbki, ¼ szklanki startej marchewki, 1 jajko, szklankę oleju i 1,5 szklanki mąki.
 • Wątróbkę i marchewkę zblenduj na gładką masę.
 • Do mieszanki dodaj resztę składników i dokładnie wymieszaj.
 • Masę rozsmaruj na blasze wyłożonej papierem do pieczenia.
 • Całość piecz w 160 stopniach przez 15 minut.
 • Po wystudzeniu pokrój ciasto na kawałki odpowiednie dla twojego psa.

Zrobione w domu smaczki treningowe dla psa przechowuj w lodówce w zamkniętym pudełku. Część z nich możesz także zamrozić i wykorzystać później.

Bibliografia

 • Cooper, J. J., Cracknell, N., Hardiman, J., Wright, H., & Mills, D. (2014). The welfare consequences and efficacy of training pet dogs with remote electronic training collars in comparison to reward based training. PloS one, 9(9), e102722.
 • Rooney, N. J., & Cowan, S. (2011). Training methods and owner–dog interactions: links with dog behaviour and learning ability. Applied Animal Behaviour Science, 132(3-4), 169-177.