Jak odchudzić psa? Porady przydatne w walce z nadwagą u psa
jak odchudzić psa jak odchudzić psa

Jak odchudzić psa? Porady przydatne w walce z nadwagą u psa

Czas czytania: 9 min

13 gru 2022

 • Nadwaga i otyłość to problem wielu domowych czworonogów. 
 • Dodatkowe kilogramy są częstą przyczyną wielu poważnych chorób i dolegliwości zdrowotnych, które mogą znacząco skrócić życie naszego pupila.
 • Jeśli podejrzewamy, że nasz pies ma nadwagę, powinniśmy zabrać go na kontrolę do lekarza weterynarii.


Coraz więcej osób na świecie cierpi na nadwagę i otyłość. Nasz siedzący tryb życia i szkodliwe nawyki żywieniowe odbijają się jednak nie tylko na naszym zdrowiu, ale także na naszych domowych czworonogach. Otyłość i nadwaga u psa mogą być przyczyną poważnych zaburzeń zdrowotnych, a nawet znacząco skrócić życie zwierzaka.


Jak rozpoznać, że nasz pies ma nadwagę? Jak skutecznie odchudzić psa i jak powinna wyglądać dieta dla psa z nadwagą lub otyłością? Czy karmy odchudzające dla psa naprawdę działają?

Najczęstsze przyczyny otyłości u psów

Nadwaga i otyłość u psa występują w sytuacji, gdy zwierzak przez dłuższy czas otrzymuje wraz z pokarmem więcej kalorii, niż wynosi jego dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Dochodzi wtedy do odkładania się tkanki tłuszczowej, zwiększenia obrysu ciała psa i wielu zmian w funkcjonowaniu jego narządów.


Zapotrzebowanie kaloryczne psa zależy od wielu czynników, między innymi od jego poziomu aktywności, wieku i stanu zdrowia. Na nadwagę i otyłość narażone są także psy, u których przeprowadzono zabieg kastracji – zmienia on gospodarkę hormonalną organizmu, co skutkuje między innymi zwiększonym łaknieniem


Również niektóre choroby, takie jak niedoczynność tarczycy, będą skutkować zmniejszonym zapotrzebowaniem kalorycznym i zwiększoną tendencją do tycia. Nieuwzględnienie tych czynników przy wyborze diety i dawkowaniu karmy będzie prowadzić do nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej, a w konsekwencji do nadwagi i otyłości u psa.


Wśród najczęstszych przyczyn nadwagi u psów można więc wymienić:

 • nieprawidłowe dawkowanie karmy,
 • niedopasowanie rodzaju karmy do potrzeb zwierzęcia,
 • stały dostęp do miski z karmą, niepozwalający na kontrolowanie tego, ile karmy zjadł pies,
 • zbyt częste podawanie kalorycznych przysmaków i gryzaków,
 • niewystarczającą ilość ruchu,
 • brak odpowiedniego leczenia w przypadku chorób metabolicznych.

Skąd wiadomo, czy pies ma nadwagę?

Wielu opiekunów nie zdaje sobie sprawy, że ich pies ma nadwagę. Zaokrąglone kształty u psiaka uważane są często za urocze, a szczupłe zwierzaki o prawidłowej masie ciała w oczach wielu osób wyglądają na wychudzone. Jak rozpoznać, że pies ma nadwagę?

Nadwaga a otyłość

Za psa z nadwagą przyjęło się uważać czworonoga, który waży o 10-20% więcej, niż wynosi jego optymalna masa ciała. Zwierzak otyły to taki, który waży ponad 20% więcej niż powinien.


W przypadku psów rasowych o budowie zgodnej ze wzorcem określenie prawidłowej wagi nie jest trudne – informację taką znajdziemy we wzorcu danej rasy. Opiekunowie kundelków i mieszańców mogą mieć jednak problem z ustaleniem, czy ich pies ma nadwagę. Na szczęście istnieją sposoby pozwalające sprawdzić, czy sylwetka psa wygląda prawidłowo.

Test żeber

Kondycję psa najłatwiej jest ocenić, sprawdzając wyczuwalność jego żeber. Nie liczy się jednak sam fakt tego, że jesteśmy w stanie zlokalizować je pod skórą psa – mogą być one wyczuwalne także u psów z nadwagą. To, czy żebra naszego pupila są przykryte zbyt dużą warstwą tłuszczu, możemy określić, porównując bok jego ciała do naszej dłoni.


U wychudzonego psa żebra będą wyczuwalne tak, jak stawy łączące palce z dłonią, gdy zaciśniemy pięść. Szczupły psiak będzie miał żebra wyczuwalne podobnie, jak te same stawy na wierzchu dłoni wyprostowanej. U psiaka z nadwagą żebra będą ledwie wyczuwalne – tak, jak stawy dotykane po wewnętrznej stronie dłoni.

Skala BCS

Chcąc ocenić kondycję psa, możemy także posłużyć się skalą BCS (ang. Body Condition Score). Opisuje ona szczegółowo, jak powinna wyglądać sylwetka szczupłego psa i odpowiednie umięśnienie. Pozwala stwierdzić, czy pies ma nadwagę, jest otyły albo niedożywiony. Skalą tą posłuży się lekarz weterynarii przy ocenie naszego pupila. Znając szczegóły tej skali, możemy posłużyć się nią także w domu i ocenić, czy nasz pies ma nadwagę lub otyłość.

1.znaczna niedowagaWyraźnie widoczne żebra, kręgosłup oraz kości miednicy, brak wyczuwalnej tkanki tłuszczowej, zaniki mięśniowe.
2.niedowagaWidoczne żebra oraz kości miednicy, zaznaczone wcięcie za żebrami (podkasanie brzucha), wyczuwalna niewielka warstwa tkanki tłuszczowej.
3.waga prawidłowaNiewidoczne, ale dobrze wyczuwalne żebra i kręgosłup, widoczne wcięcie za żebrami (linia brzucha dobrze zarysowana), wyczuwalna niewielka warstwa tkanki tłuszczowej.
4.nadwagaTrudno wyczuwalne żebra i kręgosłup, brak talii, gruba warstwa tkanki tłuszczowej (także w okolicy kręgosłupa i nasady ogona).
5.otyłośćOtłuszczenie klatki piersiowej, okolicy kręgosłupa i nasady ogona, widoczny i obwisły brzuch, brak talii.

Jakie konsekwencje niesie ze sobą otyłość i nadwaga u psa?

U psów z nadwagą lub otyłością nadmierne nagromadzenie się tkanki tłuszczowej będzie wpływać na funkcjonowanie całego organizmu. Dodatkowe kilogramy będą przede wszystkim obciążać stawy psa, co sprzyja rozwojowi choroby zwyrodnieniowej stawów i dysplazji. Hormony wydzielane przez tkankę tłuszczową będą powodować stany zapalne całego organizmu, co w konsekwencji może prowadzić do nowotworów i cukrzycy.


Otłuszczenie narządów wewnętrznych zaburzać będzie także pracę serca i ograniczać wydolność oddechową zwierzęcia. Badania wykazują, że nadwaga i otyłość mogą znacząco skrócić życie psa – nawet o 3 lata.

Jak odchudzić psa?

Odchudzanie psa będzie wymagało od opiekuna wprowadzenia wielu zmian w dotychczasowym sposobie żywienia i aktywności czworonoga. Co musimy zrobić, zanim rozpoczniemy odchudzanie psa? Jak szybko pies powinien chudnąć i jak wybrać najlepszą karmę dla psa z nadwagą?

Wizyta u weterynarza

Odchudzanie psa z nadwagą lub otyłością powinno być poprzedzone wizytą u lekarza weterynarii. Specjalista zbada zwierzaka, oceni jego stopień otyłości i określi, ile powinien ważyć pies. Wprowadzenie jakichkolwiek zmian w diecie czworonoga powinno być poprzedzone dokładnymi badaniami, które sprawdzą, czy nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej nie jest spowodowane chorobą lub zaburzeniami hormonalnymi.


W przypadku, gdy za nadwagę u psa odpowiada jakaś dolegliwość zdrowotna, wprowadzenie mu diety odchudzającej i dodatkowej aktywności może nie być wystarczające – konieczne będzie także wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dodatkowo otyły pies powinien być przebadany pod kątem innych chorób, które mogą wymagać zastosowania specjalistycznej karmy lub leczenia. Jeśli nasz psiak jest zdrowy, możemy przystąpić do jego odchudzania, czyli wprowadzenia zmian w jego diecie i zwiększenia aktywności fizycznej.

Dieta dla psa z nadwagą

Odchudzając psa możemy posłużyć się jego dotychczasową karmą, zmniejszając jej dawkowanie o około 15-20%. Ten sposób może jednak powodować niepotrzebne uczucie głodu, które sprowokuje psa do żebrania o jedzenie i poskutkuje jego irytacją. Dlatego chcąc odchudzić psa, najlepiej jest zmienić mu karmę na produkt przeznaczony dla psów z nadwagą.


Karma dla psów otyłych powinna charakteryzować się obniżoną zawartością tłuszczu, dodatkową dawką włókna i niższą kalorycznością. Szukając najlepszej karmy typu light dla zdrowego psa, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jej skład i zawartość białka – wiele diet „odchudzających” bazuje przede wszystkim na węglowodanach, przez co nie dostarcza psu wystarczającej dawki białka niezbędnego do zbudowania odpowiedniej masy mięśniowej. Dobra sucha karma light powinna zawierać przynajmniej 25% białka, maksymalnie 10% tłuszczu i około 8% włókna pokarmowego.


W odchudzaniu psa sprawdzają się także karmy mokre, jak i zbilansowane diety domowe, które składają się przede wszystkim z mięsa i warzyw bogatych w błonnik. Ich dodatkową zaletą jest duża zawartość wody, która zwiększa objętość posiłków, nie wpływając na kaloryczność.

Zmiana sposobu karmienia

Zmniejszona kaloryczność posiłków może powodować u psa uczucie głodu, nawet jeśli podawana mu karma będzie zawierać dużą ilość włókna pęczniejącego w jego żołądku. Dlatego dzienną porcję jedzenia dla odchudzanego psa warto podzielić na dwa równe posiłki. Jeśli pies ma zazwyczaj zapewniony stały dostęp do miski z karmą, warto zrezygnować z tego sposobu karmienia – sprzyja on podjadaniu w ciągu dnia i nie pozwala na kontrolowanie ilości zjedzonej przez psa karmy.

Ograniczenie dodatkowych przysmaków

Większość przysmaków i gryzaków dla psów to wyjątkowo wysokokaloryczne, tłuste przekąski, których podawanie nie jest wskazane podczas odchudzania. Suszone uszy, żwacze czy przełyki możemy zastąpić niskokalorycznym gryzakiem, na przykład surową marchewką.


Jeśli nasz pies potrzebuje szkolenia i nie możemy zrezygnować z podawania mu przysmaków podczas spacerów, możemy w tym celu użyć jego karmy odliczonej od dziennej dawki pokarmu. W ramach niskokalorycznego przysmaku treningowego sprawdzą się także niewielkie kawałki chudego mięsa lub warzyw.

Dodatkowa aktywność fizyczna dla psa z nadwagą

W odchudzaniu psa niezwykle ważne jest zwiększenie jego aktywności fizycznej. Nie należy jednak robić tego zbyt gwałtownie. W przypadku ciężkich, otłuszczonych psów spacery powinny być wydłużane stopniowo, by nie forsować zwierzaka i nie obciążać nadmiernie jego stawów. Psa możemy zachęcić do ruchu poprzez przeróżne zabawy polegające na wyszukiwaniu ukrytego w domu lub w ogrodzie jedzenia i proponując mu przeróżne zabawki interaktywne. Dobrym ćwiczeniem dla psów z nadwagą jest także pływanie, które aktywuje mięśnie psa, nie męcząc przy tym jego stawów.

Regularne kontrole wagi

Zbyt szybka utrata masy nie jest zdrowa dla psa – odchudzany psiak powinien tracić maksymalnie 1% swojej aktualnej masy tygodniowo. Dlatego odchudzanie psa należy przeprowadzać stopniowo i kontrolować wagę psa przynajmniej raz w tygodniu.

Podsumowanie – jak zadbać o poprawną sylwetkę psa?

Nadwaga i otyłość to problem wielu domowych czworonogów. Niestety dodatkowe kilogramy są częstą przyczyną wielu poważnych chorób i dolegliwości zdrowotnych, które mogą znacząco skrócić życie naszego pupila. Dlatego jeśli podejrzewamy, że nasz pies ma nadwagę, powinniśmy zabrać go na kontrolę do lekarza weterynarii, który zbada naszego zwierzaka, oceni jego stopień nadwagi i określi jego optymalną masę ciała.


W odchudzaniu psa najlepiej sprawdzają się suche i mokre karmy light, a także odpowiednio zbilansowana dieta domowa złożona z mięsa i warzyw. Chcąc zapewnić psu prawidłową sylwetkę, musimy także zwiększyć jego aktywność fizyczną i regularnie kontrolować jego wagę podczas procesu odchudzania.

Bibliografia

 • Laflamme, Dorothy. (2012). "Obesity in Dogs: An Overview."
 • Dog Obesity: Causes, Risks, and Treatment. "American Kennel Club (AKC)."
 • German, Alexander J. (2006). "The Growing Problem of Obesity in Dogs and Cats."