Jak karmić psa? Wskazówki i porady
jak karmić psa jak karmić psa

Jak karmić psa? Wskazówki i porady

Czas czytania: 7 min

15 kwi 2022

  • Odpowiednie karmienie psa to klucz do utrzymania go w dobrym zdrowiu i doskonałej kondycji.
  • Podstawą żywienia domowego czworonoga musi być zbilansowana karma, która dostarczy mu niezbędnych składników pokarmowych.
  • W tym celu sprawdzają się zarówno pełnoporcjowe karmy suche i mokre, jak i zbilansowane posiłki złożone ze świeżych składników.

Żywienie psa zgodnie z jego naturalnymi potrzebami to klucz do zapewnienia pupilowi dobrego zdrowia i doskonałego samopoczucia. Podawany psu pokarm musi zapewnić mu w odpowiednich proporcjach wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Dieta domowego czworonoga musi być także dopasowana do jego indywidualnych potrzeb. Co powinien jeść pies, by mógł jak najdłużej nam towarzyszyć? Jak wybrać najlepszą karmę dla psa i co musi znaleźć się w jej składzie?

Żywienie psa – najważniejsze zasady

Karma podawana psu musi przede wszystkim dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. W diecie czworonoga powinno znaleźć się białko zwierzęce stanowiące budulec dla wszystkich tkanek organizmu i tłuszcz będący źródłem energii. Nie należy także zapominać o odpowiednich dawkach witamin i składników mineralnych, które odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie narządów i układu nerwowego, a także za produkcję hormonów.


Niektóre przewlekle chore czworonogi wymagać będą specjalistycznej diety przepisanej przez lekarza weterynarii. Jednak nawet zdrowy psiak potrzebuje odpowiedniej karmy dostosowanej do swojego wieku, wagi i poziomu aktywności. Jak karmić psa, by cieszył się doskonałym zdrowiem i miał energię niezbędną do zabawy?

Jak wybrać karmę dla psa?

Domowego czworonoga możemy karmić zarówno suchą lub mokrą karmą, jak i dietą złożoną ze świeżych składników. Musimy pamiętać, by karma podawana psu była pełnoporcjowa, czyli zapewniała mu odpowiednią ilość wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Niedopuszczalne jest podawanie psu resztek z obiadu, samych przysmaków czy karmy przeznaczonej dla kotów. Czym karmić psa, by zapewnić mu wszystkie składniki pokarmowe?

Sucha karma dla psa

Podawanie psu suchej karmy to niewątpliwie jeden z popularniejszych sposobów karmienia psa. Jednak wśród karm dla psów możemy znaleźć zarówno wysokiej jakości produkty, jak i diety zawierające głównie zbędne węglowodany. Chcąc karmić psa w zdrowy sposób, powinniśmy więc zachować ostrożność i dokładnie czytać skład każdego produktu. Najlepsza sucha karma dla psa będzie składać się przede wszystkim z mięsa, podrobów i tłuszczu zwierzęcego, wzbogaconego o owoce, warzywa i zioła.


Niestety każda sucha karma będzie zawierać mniej lub więcej węglowodanów. Są one niezbędne do uformowania kształtu groszków. Wiele tańszych produktów może także zawierać szkodliwe konserwanty i sztuczne barwniki. Dlatego szukając dla psa suchej karmy, powinniśmy brać pod uwagę tylko diety najwyższej jakości.

Mokra karma dla psa

Domowego czworonoga możemy także karmić mokrą karmą. Przy jej wyborze również musimy zwrócić uwagę na skład umieszczony na opakowaniu i brać pod uwagę tylko te produkty, które zawierają wysoką dawkę mięsa i podrobów. Ten sposób karmienia sprawdza się doskonale w przypadku psów wybrednych i starszych, a także czworonogów cierpiących na choroby zębów, uniemożliwiające im gryzienie suchych granulek. Mokra karma wskazana jest także dla psów cierpiących na choroby nerek, gdyż zawiera aż 70-80% wody.

Alternatywna dieta dla psa

Wielu opiekunów psów nie ufa jednak gotowym produktom ze względu na zawartość podejrzanych składników, konserwantów i sztucznych aromatów. Chcąc uniknąć takich dodatków w diecie zwierzaka, możemy karmić go pokarmem przygotowywanym wyłącznie ze świeżych składników. Musimy jednak pamiętać, że samodzielne gotowanie psu posiłków i komponowanie diety nie jest prostym zadaniem. Większość diet domowych zawiera zbyt mało niezbędnego psu białka i tłuszczów zwierzęcych. Dlatego jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy z zakresu psiej dietetyki, możemy skorzystać z usług firm oferujących zdrowe, zbilansowane posiłki dla psów.


Jedną z takich firm jest PsiBufet, firma kateringowa dla psów mająca w swej ofercie karmę złożoną wyłącznie z naturalnych składników najwyższej jakości – mięsa i podrobów uzupełnionych warzywami i ziołami. Każda receptura została ułożona przez eksperta z dziedziny żywienia psów, dzięki czemu posiłki PsiBufet są zbilansowane i dostarczą czworonogowi wszystkich niezbędnych składników pokarmowych.


Dieta oferowana przez PsiBufet jest także dostosowana do indywidualnych potrzeb danego czworonoga – jego wieku, wielkości, poziomu aktywności i stanu zdrowia. Dzięki temu psiak może cieszyć się niezwykle smakowitymi, a za razem zdrowymi posiłkami.

Składniki odżywcze, które powinny się znaleźć w diecie psa

Jedzenie dla psa powinno bazować przede wszystkim na składnikach pochodzenia zwierzęcego, czyli mięsie i podrobach. Są one źródłem niezbędnego psu białka i tłuszczów zwierzęcych, a także cennych witamin i składników mineralnych. W diecie domowego czworonoga nie może także zabraknąć owoców, warzyw i ziół, które dostarczą zwierzakowi przede wszystkim błonnika niezbędnego do prawidłowej pracy jelit. Rośliny te są również doskonałym źródłem prozdrowotnych antyoksydantów chroniących organizm psa przed nowotworami i spowalniających procesy starzenia się.

Czego należy unikać w składzie karmy?

W składzie najlepszej karmy dla psa nie powinno znaleźć się zbyt dużo węglowodanów, takich jak ryż, zboża czy makaron. Tego typu dodatki stanowią dla psa wyłącznie źródło pustych kalorii, a ich długotrwałe podawanie może doprowadzić zwierzaka do nadwagi i cukrzycy. W niektórych karmach niższej jakości znaleźć można także niepotrzebne barwniki, szkodliwe konserwanty i sztuczne aromaty. Szukając najlepszej karmy dla psa, powinniśmy więc dokładnie czytać skład produktów i wybierać diety składające się z naturalnych składników i jak najmniejszej ilości węglowodanów.

Dawkowanie karmy dla psa

Dawkowanie karmy dla psa zależeć będzie zarówno od składu samej karmy, jak i indywidualnych potrzeb naszego pupila. Na opakowaniach gotowych produktów znajdziemy tabelę określającą dzienną dawkę karmy w zależności od wagi czworonoga.


Są to jednak wartości orientacyjne, nie uwzględniające poziomu aktywności naszego psa ani stanu jego zdrowia. Dlatego dokładne dawkowanie karmy powinniśmy ustalić za pomocą prób i błędów, zaczynając od sugerowanej na opakowaniu ilości. Następnie dobrze jest zmniejszać ją lub zwiększać w zależności od zmiany wagi czworonoga.


W przypadku diet oferowanych przez psi katering każda dzienna porcja karmy zapakowana jest osobno, co znacznie ułatwia jej prawidłowe dawkowanie. W PsiBufet wielkość porcji ustalana jest indywidualnie, na podstawie informacji podanych przez opiekuna zwierzaka. Pozwala to na dostarczenie psu odpowiedniej dawki kalorii i uniknięcie niebezpiecznej dla zdrowia nadwagi.

Jak często karmić psa?

Częstotliwość karmienia zależeć będzie przede wszystkim od wieku i wielkości naszego pupila. Dzienną dawkę karmy dla szczeniąt w wieku do 12. tygodnia powinniśmy podzielić na 4-5 równych porcji. Trzeba podawać je o stałych porach dnia. Średniej i dużej wielkości psiaki po ukończeniu 3. miesiąca mogą być karmione trzema posiłkami. Rasy miniaturowe powinny otrzymywać 4 posiłki w ciągu dnia - i to aż do 6. miesiąca życia.


Dorosłe czworonogi po ukończeniu 12 miesięcy najlepiej jest karmić dwa razy dziennie, podając na każdy posiłek połowę dziennej dawki karmy. Posiłki należy podawać psu o stałych porach, najlepiej po spacerach. Psy ras dużych ze skłonnością do skrętu żołądka powinny być karmione nie wcześniej, niż 30 minut po spacerze, a po samym posiłku muszą mieć zapewniony przynajmniej godzinny odpoczynek.


Ogromnym błędem popełnianym przez wielu opiekunów psów jest zapewnianie pupilowi stałego dostępu do karmy. Takie karmienie psa drastycznie zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości. Ponadto stojący w misce pokarm pod wpływem kontaktu z powietrzem i wilgocią ulega zepsuciu, przez co traci cenne wartości odżywcze.

Podsumowanie – jak karmić psa?

Odpowiednie karmienie psa to klucz do utrzymania go w dobrym zdrowiu i doskonałej kondycji. Podstawą żywienia domowego czworonoga musi być zbilansowana karma, która dostarczy mu niezbędnych składników pokarmowych – białka, tłuszczu, witamin i substancji mineralnych. W tym celu sprawdzają się zarówno pełnoporcjowe karmy suche i mokre, jak i zbilansowane posiłki złożone ze świeżych składników.

Bibliografia

  • Dog Nutrition Basics: What Every Owner Should Know. (Current Year). "American Kennel Club (AKC)."
  • Dog Nutrition: What You Need to Know. "WebMD Pets."
  • Freeman, Lisa M. (2011). "Nutritional Management of Gastrointestinal Diseases in Dogs."