Żywienie

Wszystko, co powinieneś wiedzieć, gotując dla swojego psa.

Skoro gotujesz dla swojego czworonoga, to zapewne już wiesz, że wysokoprzetworzona karma komercyjna ma niewiele wspólnego ze zdrowym żywieniem. Pokarmy przygotowywane w domu to najlepsze, co możesz podać swojemu psu. Warunkiem jest właściwe zbilansowanie składników.

Pamiętaj, że resztki ze stołu, a nawet przysłowiowy ryż z kurczakiem, nie dostarczy Twojemu psu wszystkich potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania mikroskładników. W długim okresie ich niedobory mogą przyczyniać się do potencjalnych zagrożeń dla psiego organizmu. Badanie UC Davis* wykazało, że ponad 80% karm przygotowywanych domowo miały poważne niedobory.

Poznaj najważniejsze mikroelementy oraz ich znaczenie dla organizmu Twojego psa:

  • Cynk –
  • odpowiada za syntezę białek i gojenie się skóry. Nadmiar cynku może zakłócać wchłanianie innych minerałów. W psiej misce jako źródło cynku doskonale sprawdzi się mięso wołowe, jagnięce, pestki słonecznika, jajka lub oleje rybne. Dobrą praktyką jest również dodatkowa suplementacja.
  • Cholina – z czasem niedobory choliny mogą prowadzić do gromadzenia się tłuszczu w wątrobie i w konsekwencji zaburzą jej prawidłowe funkcjonowanie. Cholina jest też niezmiernie istotna dla prawidłowego wzrostu zwierząt. Nie może jej zabraknąć na wczesnych etapach życia naszego psa. Temu pierwiastkowi przypisuje też ważną rolę w zmniejszaniu ryzyka rozwoju chorób nowotworowych. Znajdziesz ją między innymi w rybach oraz olejach roślinnych. Dobrą praktyką będzie jednak dodatkowa suplementacja.
  • Witaminy D i E – badania wykazały, że niedobory witaminy D u psów mogą prowadzić do krzywicy i deformacji kości. Niedobory witaminy E objawiają się jako choroby zwyrodnieniowe związane z osłabieniem mięśni i niewydolnością reprodukcyjną. Nie skąp na tym duecie i dodawaj do przygotowywanych posiłków tran.
  • Miedź – odpowiada za kości, tkankę łączną, tworzenie czerwonych krwinek i włókien nerwowych. Skutki uboczne niedoboru miedzi obejmują zaburzenia tkanki łącznej i utratę pigmentacji sierści. Pierwiastek jest przyswajany do organizmu w postaci siarczanu miedzi. Najlepszym uzupełnieniem diety będzie mix mineralno-witaminowy dodawany do karmy Twojego pupila.
  • Kwasy omega-3 EPA i DHA – długołańcuchowe kwasy tłuszczowe omega-3 (zazwyczaj występujące w rybach z zimnej wody oraz w glonach) są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu i wzroku. Pamiętaj, aby urozmaicić dietę o mięso z ryb morskich lub oleje rybne.
  • Wapń –spełnia dwie główne funkcje: jest strukturalnym składnikiem kości i zębów oraz przekaźnikiem komórkowym zaangażowanym w transmisję impulsów nerwowych. spontaniczne złamania kości i uszkodzenie nerwów. Diety zawierające głównie mięso bez dodatkowego źródła wapnia są częstą przyczyną niedoborów wapnia, dlatego koniecznie należy zwrócić tutaj uwagę na dodatkową suplementację. Nawet jeśli stosujesz gotowy mix witaminowy zawierający wapń, może być to za mało. Dodawaj do karmy mączkę kostną lub fosforan wapnia.

Aby uniknąć niedoborów w diecie, należy stosować właściwie zbilansowane pełnoporcjowe karmy. Normy europejskiej organizacji FEDIAF znajdziesz tutaj. Jest to dość skomplikowana materia, dlatego też skład pełnoporcjowych karm pomogą ułożyć Ci specjaliści. Pamiętaj, aby radzić się właściwych osób. Najlepsi specjaliści to absolwenci lub pracownicy wyższych uczelni ukierunkowani na dietetykę weterynaryjną. Unikaj porad “specjalistów” po ukończonych kursach internetowych czy też rad od pracowników sklepów zoologicznych.

Zadbaj o właściwą suplementację gotowanej przez siebie karmy. Ważne będą tutaj m.in.: źródło jodu (suszone algi morskie), dodatkowe źródło wapnia (mączka kostna lub fosforan wapnia), źródła kwasów omega-3 (tran i oleje rybne) i inne.

Na koniec zwróć uwagę na właściwe odmierzanie porcji dziennych karmy i suplementów. Zarówno nadmiar, jak i niedobór podawanych składników czy też przekarmianie ma negatywny wpływ na zdrowie psa.

Powodzenia!


Udostępnij

Bądź na bieżąco: zapisz się do Newsletter’a:
Podając adres e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowych artykułach i ofertach PsiBufet zgodnie zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną

psibufet
PsiBufet jest innowacyjnym rozwiązaniem na rynku karmy dla psów. Najwyższą jakość produktów zapewniają składniki “Human Grade” - przeznaczone do spożycia przez ludzi. Składniki pochodzą od najlepszych lokalnych dostawców. Karma jest indywidualnie dopasowana składem oraz porcją pod każdego psa. Składy produktów zostały opracowane przez czołowego specjalistę do spraw dietetyki zwierzęcej i spełniają międzynarodowe normy karm pełnoporcjowych FEDIAF. Dowiedz się więcej na www.psibufet.pl.