Wszystko, co powinieneś wiedzieć, gotując dla swojego psa
gotując gotując

Wszystko, co powinieneś wiedzieć, gotując dla swojego psa

Czas czytania: 3 min

07 kwi 2022

  • Aby uniknąć niedoborów w diecie, należy stosować właściwie zbilansowane pełnoporcjowe karmy.
  • Układanie składu pełnoporcjowej karmy najlepiej powierzyć specjalistom.
  • Zadbaj o właściwą suplementację gotowanej przez siebie karmy.
  • Zarówno nadmiar, jak i niedobór podawanych składników czy też przekarmianie ma negatywny wpływ na zdrowie psa.

Skoro gotujesz dla swojego czworonoga, to zapewne już wiesz, że wysokoprzetworzona karma komercyjna ma niewiele wspólnego ze zdrowym żywieniem. Pokarmy przygotowywane w domu to najlepsze, co możesz podać swojemu psu. Warunkiem jest właściwe zbilansowanie składników.

To musisz wiedzieć, gotując dla psa

Pamiętaj, że resztki ze stołu, a nawet przysłowiowy ryż z kurczakiem, nie dostarczą twojemu psu wszystkich potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania mikroskładników. W długim okresie niedobory mogą przyczyniać się do potencjalnych zagrożeń dla psiego organizmu. Badanie przeprowadzone przez University of California Davis (UC Davis) wykazało, że ponad 80% karm przygotowywanych w domu ma poważne niedobory.

Najważniejsze mikroelementy oraz ich znaczenie dla organizmu psa

  • Cynk. Odpowiada za syntezę białek i gojenie się skóry. Nadmiar cynku może zakłócać wchłanianie innych minerałów. W psiej misce jako źródło cynku doskonale sprawdzi się mięso wołowe, jagnięce, pestki słonecznika, jajka lub oleje rybne. Dobrą praktyką jest również dodatkowa suplementacja.
  • Cholina. Z czasem niedobory choliny mogą prowadzić do gromadzenia się tłuszczu w wątrobie i w konsekwencji zaburzą jej prawidłowe funkcjonowanie. Cholina jest też niezmiernie istotna dla prawidłowego wzrostu zwierząt. Nie może jej zabraknąć na wczesnych etapach życia naszego psa. Temu pierwiastkowi przypisuje się też ważną rolę w zmniejszaniu ryzyka rozwoju chorób nowotworowych. Znajdziesz ją między innymi w rybach oraz olejach roślinnych. Dobrą praktyką będzie jednak dodatkowa suplementacja.
  • Witaminy D i E. Badania wykazały, że niedobory witaminy D u psów mogą prowadzić do krzywicy i deformacji kości. Niedobory witaminy E objawiają się jako choroby zwyrodnieniowe związane z osłabieniem mięśni i niewydolnością reprodukcyjną. Nie skąp na tym duecie i dodawaj do przygotowywanych we własnym zakresie posiłków tran.
  • Miedź. Odpowiada za kości, tkankę łączną, tworzenie czerwonych krwinek i włókien nerwowych. Skutki uboczne niedoboru miedzi obejmują zaburzenia tkanki łącznej i utratę pigmentacji sierści. Pierwiastek ten jest przyswajany do organizmu w postaci siarczanu miedzi. Najlepszym uzupełnieniem diety będzie miks mineralno-witaminowy dodawany do karmy twojego pupila.
  • Kwasy omega-3 EPA i DHA. Długołańcuchowe kwasy tłuszczowe omega-3 (zazwyczaj występujące w rybach oraz w glonach) są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mózgu i wzroku. Pamiętaj, aby urozmaicać psią dietę o mięso z ryb morskich lub oleje rybne.
  • Wapń. Spełnia dwie główne funkcje: jest strukturalnym składnikiem kości i zębów oraz przekaźnikiem komórkowym zaangażowanym w transmisję impulsów nerwowych. Spontaniczne złamania kości i uszkodzenie nerwów to efekty niedoboru wapnia. Diety zawierające głównie mięso (bez dodatkowego źródła wapnia) są częstą przyczyną niedoborów wapnia, dlatego koniecznie należy zwrócić tutaj uwagę na dodatkową suplementację. Nawet jeśli stosujesz gotowy miks witaminowy zawierający wapń, może to być za mało. Dodawaj do karmy mączkę kostną lub fosforan wapnia.

Kto może pomóc w prawidłowym bilansowaniu diety?

Aby uniknąć niedoborów w diecie, należy stosować właściwie zbilansowane pełnoporcjowe karmy. Normy europejskiej organizacji FEDIAF, które określają, jak takie zbilansowane pożywienie powinno wyglądać, znajdziesz TUTAJ


Jest to dość skomplikowane, dlatego układanie składu pełnoporcjowej karmy najlepiej powierzyć specjalistom. Pamiętaj, aby radzić się właściwych osób. Najlepsi specjaliści w dietetyce zwierzęcej to absolwenci lub pracownicy wyższych uczelni ukierunkowani na dietetykę weterynaryjną. Unikaj porad osób po ukończonych kursach internetowych czy też wskazówek, które otrzymasz od pracowników sklepów zoologicznych.


Zadbaj o właściwą suplementację gotowanej przez siebie karmy. Ważne będą tutaj m.in. źródło jodu (suszone algi morskie), dodatkowe źródło wapnia (mączka kostna lub fosforan wapnia), źródła kwasów omega-3 (tran i oleje rybne). Na koniec zwróć uwagę na właściwe odmierzanie porcji dziennych jedzenia i suplementów. Zarówno nadmiar, jak i niedobór podawanych składników czy też przekarmianie ma negatywny wpływ na zdrowie psa.