Jedzenie dla psa - jakie jest najlepsze? Na te rzeczy zwróć uwagę
jedzenie dla psa jedzenie dla psa

Jedzenie dla psa - jakie jest najlepsze? Na te rzeczy zwróć uwagę

Czas czytania: 6 min

04 kwi 2023

  • Psy naturalnie wybierają aromatyczne jedzenie, pełne mięsa i warzyw. Zdecydowanie chętniej niż przetworzone produkty.
  • Ugotowane, świeże pożywienie najlepiej zadziała na chory psi brzuszek. To dlatego weterynarze przy sensacjach żołądkowych polecają lekkostrawną dietę gotowaną.
  • Oznakami, że jedzenie psu służy, są: idealna sylwetka i więcej energii, koniec z alergiami i problemami żołądkowymi, zdrowa skóra i lśniąca sierść, bezproblemowe wypróżnianie.


Karmienie psa wcale nie jest prostą sprawą - i opiekunowie doskonale zdają sobie z tego sprawę. Szukają idealnego rodzaju pożywienia, najlepszej marki karmy, sprawdzonego składu. Sęk w tym, że to, co sprawdzi się w przypadku jednego psa, wcale nie musi pasować drugiemu. Dlatego porady sąsiadki niekoniecznie będą przydatne, mimo że poleca nam coś, co świetnie sprawdza się w przypadku jej czworonoga. Jedzenie dla psa musi pasować konkretnemu zwierzakowi i zaspokajać jego zapotrzebowanie kaloryczne. Czym się kierować przy wyborze idealnego pożywienia?

Jedzenie dla psa powinno być... jedzeniem

Suche kulki? Mokra karma z puszki, ale pełna konserwantów i sztucznych aromatów? To nie jest jedzenie! A przynajmniej nie takie prawdziwe, jakie sami mielibyśmy ochotę zjeść. Wystarczy zastanowić się, czym sami chcielibyśmy się żywić - pyszną, świeżą sałatką, czy zupką chińską? Czy ktoś z was chciałby jeść zupkę chińską każdego dnia? Z psami jest podobnie - też wolą jedzenie. Takie, które naturalnie pachnie - mięsem i warzywami, a nie chemią.


Zresztą wystarczy przypomnieć sobie, co zaleca lekarz weterynarii psu, który ma problemy żołądkowe. Przeważnie radzi, by przejść na lekkostrawną dietę gotowaną. Mówi więc, by sięgnąć po kurczaka czy marchewkę, a nie po worek suchej karmy. To dlatego, że właśnie ugotowane, świeże pożywienie najlepiej zadziała na chory psi brzuszek. Czy jednak zdrowy pies nie zasługuje dokładnie na to samo?

Uwaga na niedobory

Gotowanie dla psa posiłków w domu to dobry, choć niełatwy w realizacji pomysł. Dobry, bo wiemy, z jakich składników korzystamy, a więc co dokładnie trafi później do psiego żołądka. Zaletą gotowania jest też to, że jedzenie jest naturalne - nie dodajemy przecież żadnych konserwantów czy barwników. Nie możemy jednak zapomnieć o koniecznej suplementacji. Dodatek witamin i minerałów to konieczność, jeśli chcemy przyrządzić jedzenie zbilansowane (a więc pełnowartościowe). Inaczej narazimy pupila na niedobory, a tego byśmy przecież nie chcieli. Dlatego najbezpieczniej jest skonsultować domową dietę pupila z dietetykiem zwierzęcym, którzy wyliczy, ile i czego powinniśmy wkładać do garnka, by powstało pożywienie odpowiednie dla naszego psa.

Wartościowy skład

Zanim zdecydujesz się na wybrany rodzaj pożywienia, zwróć uwagę, co tak naprawdę znajduje się w opakowaniu. Jeśli będziesz gotować samodzielnie - od ciebie zależy, co trafi do psiej miski. W każdym innym wypadku powinieneś dokładnie przeczytać etykietę produktu. Pamiętaj, że jeśli producent umieścił na froncie opakowania informację o jakimś produkcie (np. karma z kurczakiem albo łosoś i ryż), to ma obowiązek podać w składzie procentową zawartość danego składnika. Ze składu karmy "łosoś i ryż" musimy się więc dowiedzieć, ile tego łososia i ryżu w składzie jest. 


Warto też wiedzieć, że składniki muszą być wymienione w kolejności od tego, którego jest najwięcej do tego, którego jest najmniej. Nie ma się więc co dziwić, że czasem ten łosoś jest na dziesiątym miejscu składu... Tak się dzieje, gdy jest go śladowa ilość. Dlatego bezwzględnie trzeba czytać składy, by wiedzieć, jakie jedzenie dla psa podajemy. Zwróć uwagę, by w karmie, którą wybierzesz, znalazły się:

  • około 50% składników pochodzenia zwierzęcego,
  • warzywa z niewielkim dodatkiem owoców,
  • dodatek wartościowego oleju.

Odpowiednie porcje to klucz do sukcesu

Psiak nie może dostawać ani za mało jedzenia, ani za dużo. Niby to oczywiste, ale nie zawsze łatwo jest tę zasadę realizować. Jeżeli karmimy czworonoga suchą lub mokrą karmą, możemy kierować się sugestiami z opakowania. Producenci podają, ile danego produktu powinniśmy podawać, w zależności od wagi psa. Oczywiście są to tylko orientacyjne wytyczne. Zawsze trzeba obserwować pupila i w razie potrzeby modyfikować dawkę. Trudniej wygląda sprawa, gdy karmimy pieska jedzeniem gotowanym w domu. Potrzebną ilość powinien nam wówczas wyliczyć psi dietetyk. Jeśli jednak wybierzemy świeżą karmę - taką jak PsiBufet - jedzenie dla psa dostaniemy już w odmierzonych porcjach dziennych. Kłopot dawkowania mamy wtedy z głowy.

Najlepsze jedzenie dla psa

PsiBufet to świeże jedzenie dla psa, dostępne w ośmiu smakach, które doskonale spełnia wymagania pożywienia najwyższej jakości. Wszystkie warianty to karma w pełni zbilansowana, której receptury ułożył dietetyk zwierzęcy. Każdy przepis składa się z mięsa, warzyw oraz suplementów i witamin. Jedzenie PsiBufet jest delikatnie gotowane na parze i pakowane próżniowo. 


Każdy klient podczas składania zamówienia wypełnia formularz, w którym podaje informacje o swoim psie - ile pupil waży, w jakim jest wieku, czy jest aktywny, czy na coś choruje. Na tej podstawie specjalny kalkulator wylicza zapotrzebowanie kaloryczne naszego psa i określa, ile gramów jedzenia dziennie konkretny czworonóg powinien dostawać. Karma PsiBufet doskonale sprawdza się w żywieniu niejadków, psów z nadwagą, a także szczeniaków, psów dorosłych i seniorów.


  • Kurczę Pieczone. Soczysty kurczak z zielonym groszkiem i odrobiną szałwii. Sprawdź skład!
  • Indyczy Kąsek. Chudy indyk z marchewką, zielonym groszkiem i odrobiną rozmarynu. Sprawdź skład!
  • Wołowe Love. Delikatna wołowina z batatami, zielonym groszkiem i odrobiną rozmarynu. Sprawdź skład!
  • Jagnię Wcina. Aromatyczna jagnięcina z fasolką szparagową i szczyptą kurkumy. Sprawdź skład!
  • Prosię Bardzo. Soczysta wieprzowina z dynią piżmowa, marchewką i nutą szałwii. Sprawdź skład!
  • Mi To Rybka. Wyborny łosoś z białą rybą, ziemniakami, zieloną fasolką szparagową i koperkiem. Sprawdź skład!
  • Liznę Dziczyznę. Połączenie sarniny z kaczką z dodatkiem jabłek, żurawiny i szczypty tymianku. Sprawdź skład!
  • Kacza Para z Kurczakiem. Szlachetna kaczka z kurczakiem, dynią piżmową i odrobiną żurawiny. Sprawdź skład!

Czy to jedzenie psu służy?

Gdy wybierzemy już karmę, musimy obserwować psa. Nie ma innego sposobu na to, by się przekonać, czy wybrane pożywienie pupilowi odpowiada. Jakie są oznaki tego, że jedzenie psu służy?

  • idealna sylwetka i więcej energii
  • koniec z alergiami i problemami żołądkowymi
  • zdrowa skóra i lśniąca sierść
  • bezproblemowe wypróżnianie

Oznaką tego, że wybrane przez nas jedzenie psu pasuje, jest też oczywiście... czysta miska. Najlepsza karma to taka, która jest nie tylko zdrowa, ale i pyszna. W PsiBufet słyszeliśmy setki historii o niejadkach, których opiekunowie próbowali już wszystkiego. Dopiero przejście na prawdziwe jedzenie sprawiło, że psiak zaczął - ku zdziwieniu opiekunów - jeść ze smakiem. Może na to właśnie czekał przez cały czas - na świeże i aromatyczne danie?

Bibliografia

  • Ceregrzyn M., Lechowski R., Barszczewska B. (2013). Podstawy żywienia psów i kotów.
  • Guidi D. (2021). Żywienie i dietetyka psów i kotów. Przewodnik dla lekarza weterynarii.