Karma dla psa po kastracji – żywienie psa po zabiegu
karma dla psa po kastracji karma dla psa po kastracji

Karma dla psa po kastracji – żywienie psa po zabiegu

Czas czytania: 6 min

15 kwi 2022

  • Kastracja psa skutkuje zmianami w gospodarce hormonalnej i metabolizmie zwierzęcia.
  • Wiele psów po kastracji wymagać będzie zmiany sposobu żywienia.
  • Dieta kastrowanego psa powinna charakteryzować się zmniejszoną kalorycznością, mniejszą zawartością tłuszczu i zwiększonym dodatkiem niestrawnego włókna pokarmowego.

Wielu opiekunów psów po kastracji uważa, że nadwaga i otyłość to nieuniknione efekty uboczne takiego zabiegu. Jednak nawet kastrowany psiak może być szczupły! Psiak poddany takiemu zabiegowi może zachować szczupłą i wysportowaną sylwetkę.


Jednak pod warunkiem, że odpowiednio zadbamy o jego żywienie i zapewnimy mu właściwą dawkę aktywności fizycznej. Jak zmienia się zachowanie psa po kastracji? Dlaczego kastrowane psy tyją? Jak wybrać karmę dla psa po kastracji i jak zapobiegać otyłości u kastrowanych psów?

Na czym polega zabieg sterylizacji i kastracji?

Kastracja i sterylizacja psów to zabiegi mające na celu pozbawienie psa możliwości rozrodu. Wbrew przekonaniu wielu osób, zarówno sterylizację, jak i kastrację można wykonać u psów obu płci. Zabiegi te jednak znacząco się różnią.


Kastracja to operacja usunięcia gonad. U samców jąder, u samic jajników wraz z macicą. W wyniku tego zabiegu pies nie tylko traci możliwość posiadania potomstwa. Brak tych narządów rozrodczych zmienia gospodarkę hormonalną czworonoga. To skutkuje między innymi zwiększonym apetytem, spowolnionym metabolizmem oraz wyższym ryzykiem nadwagi i otyłości. Równocześnie jednak chroni zwierzę przed niektórymi nowotworami i ropomaciczem. Kastracja to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych przez lekarzy weterynarii.


Sterylizacja to zabieg podwiązania lub podcięcia nasieniowodów (u samców) albo jajowodów (u suk). Operacja ta nie zmienia funkcjonowania organizmu i zachowania zwierzęcia. Samce wciąż odczuwają popęd płciowy, a suki nadal miewają cieczki, przez co sterylizowane psy nie są narażone na nadwagę bardziej niż zwierzęta niepoddane temu zabiegowi.

Czy u psów po kastracji występuje wzmożony apetyt?

Zmiana oddziaływania hormonów płciowych na organizm u psa po kastracji może być przyczyną wzmożonego apetytu u czworonoga. Wynika to z zaburzeń w obrębie ośrodka głodu i sytości. Dlatego zachowanie psa po kastracji może ulec zmianie. Zwierzak często staje się bardziej łakomy i nastawiony na zdobywanie pożywienia.


Jest to z jednej strony bardzo przydatna zmiana zachowania. Zwierzak staje się bardziej skłonny do współpracy z opiekunem i wykonywania komend za podawane mu przysmaki. Z drugiej jednak strony domagający się jedzenia i dokarmiany między posiłkami pies bardziej narażony jest na nadwagę i otyłość.


Oczywiście nie każdy pies po kastracji zmieni się w ten sposób. Część kastrowanych psów nie będzie wykazywać objawów wzmożonego apetytu. Jednak jeśli zauważymy, że nasz pupil po zabiegu kastracji zaczyna tyć i żebrze przy stole, powinniśmy wprowadzić pewne zmiany w sposobie jego żywienia.

Żywienie psa po kastracji – jak uniknąć otyłości?

Do nadwagi i otyłości, czyli nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej dochodzi, gdy pies przez dłuższy czas otrzymuje wraz z posiłkiem więcej kalorii niż wynosi jego dzienne zapotrzebowanie na energię. U wielu psów po kastracji zapotrzebowanie kaloryczne znacząco się zmniejsza ze względu na zmiany w metabolizmie i spadek poziomu codziennej aktywności fizycznej.


Niestety wielu opiekunów psów nie zdaje sobie z tego sprawy, przez co kastrowane psy otrzymują często tak samo kaloryczne posiłki, jak czworonogi niepoddane temu zabiegowi. Wprowadzenie odpowiednich zmian w sposobie żywienia i zastosowanie dietetycznej karmy dla psów po kastracji może znacząco obniżyć ryzyko nadwagi i otyłości u domowego pupila.

Jaka karma dla psa po kastracji będzie najlepsza?

Żywienie kastrowanych psów powinno przede wszystkim opierać się na zbilansowanej diecie, dostosowanej nie tylko do stanu rozrodczego psa, ale także do wieku, wagi i poziomu aktywności. Aktywne czworonogi, które mimo zabiegu nie mają zwiększonego apetytu, wciąż mogą być żywione dotychczasową karmą. Jeśli jednak kastrowany pies zaczyna intensywnie domagać się dokładki i tyje, warto zmienić mu karmę na taką dla psów kastrowanych.

Sucha karma dla psa po kastracji

Na rynku produktów dla zwierząt możemy znaleźć wiele suchych karm dla psów po kastracji. W ich nazwach znajdziemy często takie słowa, jak „sterilised” czy „neutered”. Diety te charakteryzują się zazwyczaj obniżoną kalorycznością wynikającą ze zmniejszonej zawartości tłuszczu oraz dodatkową dawką włókna pokarmowego – składnika, który w przewodzie pokarmowym psów nie ulega strawieniu, natomiast wypełnia żołądek zwierzęcia i zapewnia mu dłuższe uczucie sytości.


Szukając karmy dla kastrowanego psa, powinniśmy wybierać wyłącznie produkty wysokiej jakości zawierające dużą dawkę białka zwierzęcego, które jest niezbędne do utrzymania odpowiedniej masy mięśniowej i poziomu aktywności czworonoga.

Mokra karma dla psa po kastracji

W żywieniu psów po kastracji doskonale sprawdzają się także karmy mokre. Dzięki wyższej zawartości wody karmy mokre mają znacznie większą objętość i niższą kaloryczność niż karma sucha. Wśród mokrych karm dla psów znajdziemy produkty o obniżonej zawartości tłuszczu. Karmy wysokiej jakości charakteryzować się będą prostym składem i niewielkim dodatkiem węglowodanów, które dla psów stanowią wyłącznie puste kalorie i których zbyt wysoka dawka może prowadzić do otyłości.

Domowe jedzenie czy świeża dieta?

Pies po kastracji może być również żywiony domowym jedzeniem, pod warunkiem że będzie ono właściwie zbilansowane. A więc dostarczy psu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w odpowiednich proporcjach. Świeże posiłki dla kastrowanego psa powinny składać się przede wszystkim z mięsa i podrobów, uzupełnionych o warzywa, owoce i suplementy.


Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, by samodzielnie zbilansować psią dietę, nie warto ryzykować. W takim wypadku powinniśmy podawać zwierzakowi gotową, suchą lub mokrą karmę pełnoporcjową. Możemy też zdecydować się na skorzystanie z usług firm dowożących jedzenie dla psów, które oferują świeże, zbilansowane posiłki dla domowych czworonogów. Taką firmą jest PsiBufet.

Jak powinna przebiegać zmiana karmy?

Nagłe wprowadzenie psu nowego pokarmu może skończyć się zaburzeniami trawienia objawiającymi się najczęściej biegunką lub wymiotami. Dlatego każda zmiana w sposobie karmienia psa powinna być przeprowadzana stopniowo. Początkowo odrobiną nowego pokarmu należy zastąpić jedynie niewielką część dotychczasowej karmy czworonoga. Następnie z każdym dniem można zwiększać jej udział w misce zwierzaka. Podczas zmiany karmy należy uważnie obserwować zachowanie i samopoczucie zwierzaka.


Jeśli wystąpią u niego bóle brzucha, biegunka lub wymioty, należy wrócić do dotychczasowej karmy. Następnie można ponownie rozpocząć wprowadzanie nowej diety lub zmienić wprowadzaną karmę na inny produkt. W przypadku psów cierpiących na choroby przewlekłe, wymagające podawania specjalistycznej karmy, każda zmiana żywienia powinna odbywać się pod okiem lekarza prowadzącego lub dietetyka.

Sposoby walki z nadwagą i otyłością u psów

Odpowiednia dieta to jednak nie wszystko. Pies po kastracji potrzebować będzie także odpowiedniej dawki ruchu, która zapewni mu dobrą kondycję i pozwoli utrzymać zdrową masę mięśniową. Niechętnego do aktywności fizycznej psiaka możemy nakłonić do ruchu za pomocą jedzenia, na przykład wydając mu część dziennej porcji karmy podczas spacerów i ćwiczeń lub korzystając z zabawek interaktywnych. U psów cierpiących na poważną otyłość wprowadzanie dodatkowej aktywności fizycznej powinno odbywać się stopniowo i musi być połączone z odpowiednią dietą.

Podsumowanie

Kastracja psa skutkuje zmianami w gospodarce hormonalnej i metabolizmie zwierzęcia. To często prowadzi do zwiększenia apetytu, zmniejszenia zapotrzebowania kalorycznego i zwiększonego ryzyka otyłości. Dlatego wiele psów po kastracji wymagać będzie zmiany sposobu żywienia.


Dieta kastrowanego psa powinna charakteryzować się zmniejszoną kalorycznością, mniejszą zawartością tłuszczu i zwiększonym dodatkiem niestrawnego włókna pokarmowego. Wypełni ono żołądek czworonoga i zapewni mu dłuższe uczucie sytości.


W żywieniu psów po kastracji sprawdzają się zarówno karmy suche i mokre przeznaczone dla kastrowanych psów, jak i odpowiednio zbilansowane diety domowe. Chcąc uniknąć nadwagi i otyłości u psa po kastracji, warto także wprowadzić mu dodatkową aktywność fizyczną w postaci spacerów i ćwiczeń.

Bibliografia

  • Nutritional Considerations After Neutering Your Dog. "American Veterinary Medical Association (AVMA)."
  • Lauten, Sheri D. (2005). "Nutritional Risks to Large-Breed Dogs: From Weaning to the Geriatric Years."