ZdrowieŻywienie

Karma dla psa po kastracji – żywienie psa po zabiegu

Jak dobrać karmę dla psa po zabiegu kastracji?

Wielu opiekunów psów po kastracji uważa, że nadwaga i otyłość to nieuniknione efekty uboczne takiego zabiegu. Jednak nawet kastrowany psiak może być szczupły! Psiak poddany takiemu zabiegowi może zachować szczupłą i wysportowaną sylwetkę pod warunkiem, że odpowiednio zadbamy o jego żywienie i zapewnimy mu właściwą dawkę aktywności fizycznej. Jak zmienia się zachowanie psa po kastracji i dlaczego kastrowane psy tyją? Jak wybrać karmę dla psa po kastracji i jak zapobiegać otyłości u kastrowanych psów?

Na czym polega zabieg sterylizacji i kastracji?

Kastracja i sterylizacja psów to zabiegi mające na celu pozbawienie psa możliwości rozrodu. Wbrew przekonaniu wielu osób, zarówno sterylizację, jak i kastrację można wykonać u psów obu płci. Zabiegi te jednak znacząco się różnią:

Kastracja to operacja, usunięcia gonad – samców jąder, samic lub jajników wraz z macicą. W wyniku tego zabiegu pies nie tylko traci możliwość posiadania potomstwa. Brak tych narządów rozrodczych zmienia gospodarkę hormonalną czworonoga, co skutkuje między innymi zwiększonym apetytem, spowolnionym metabolizmem oraz wyższym ryzykiem nadwagi i otyłości. Równocześnie jednak chroni zwierzę przed niektórymi nowotworami i ropomaciczem. Kastracja to jeden z najczęściej wykonywanych chirurgicznych zabiegów przez lekarzy weterynarii.

Sterylizacja to zabieg podwiązania lub podcięcia nasieniowodów u samców lub jajowodów u suk. Operacja ta nie zmienia funkcjonowania organizmu i zachowania zwierzęcia – samce wciąż odczuwają popęd płciowy, a suki nadal miewają cieczki – przez co sterylizowane psy nie są narażone na nadwagę bardziej, niż zwierzęta niepoddane temu zabiegowi.

Zachowanie psa po kastracji – wzmożony apetyt

Zmiana oddziaływania hormonów płciowych na organizm u psa po kastracji może być przyczyną wzmożonego apetytu u czworonoga. Wynika to z zaburzeń w obrębie ośrodka głodu i sytości. Dlatego zachowanie psa po kastracji może ulec zmianie – zwierzak często staje się bardziej łakomy i nastawiony na zdobywanie pożywienia. Jest to z jednej strony bardzo przydatna zmiana zachowania, gdyż zwierzak staje się bardziej skłonny do współpracy z opiekunem i wykonywania komend za podawane mu przysmaki. Z drugiej jednak domagający się jedzenia i dokarmiany między posiłkami pies bardziej narażony jest na nadwagę i otyłość. Oczywiście nie każdy pies po kastracji zmieni się w ten sposób – część kastrowanych psów nie będzie wykazywać objawów wzmożonego apetytu. Jednak jeśli zauważymy, że nasz pupil po zabiegu kastracji zaczyna tyć i żebrze przy stole, powinniśmy wprowadzić pewne zmiany w sposobie jego żywienia.

Żywienie psa po kastracji – jak uniknąć otyłości?

Do nadwagi i otyłości, czyli nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej, dochodzi, gdy pies przez dłuższy czas otrzymuje wraz z posiłkiem więcej kalorii, niż wynosi jego dzienne zapotrzebowanie na energię. U wielu psów po kastracji zapotrzebowanie kaloryczne znacząco się zmniejsza ze względu na zmiany w metabolizmie i spadek poziomu codziennej aktywności fizycznej. Niestety wielu opiekunów psów nie zdaje sobie z tego sprawy, przez co kastrowane psy otrzymują często tak samo kaloryczne posiłki, jak czworonogi niepoddane temu zabiegowi. Wprowadzenie odpowiednich zmian w sposobie żywienia i zastosowanie dietetycznej karmy dla psów po kastracji może znacząco obniżyć ryzyko nadwagi i otyłości u domowego pupila.

Jaka karma dla psa po kastracji będzie najlepsza?

Żywienie kastrowanych psów powinno przede wszystkim opierać się na zbilansowanej diecie dostosowanej nie tylko do stanu rozrodczego psa, ale także do jego wieku, wagi i poziomu aktywności. Aktywne czworonogi, które mimo zabiegu nie mają zwiększonego apetytu, wciąż mogą być żywione dotychczasową karmą. Jeśli jednak kastrowany pies zaczyna intensywnie domagać się dokładki i tyje, warto zmienić mu karmę na psów kastrowanych.

Sucha karma dla psa po kastracji

Na rynku produktów dla zwierząt możemy znaleźć wiele suchych karm dla psów po kastracji. W ich nazwach znajdziemy często takie słowa, jak „sterilised” czy „neutered”. Diety te charakteryzują się zazwyczaj obniżoną kalorycznością wynikającą ze zmniejszonej zawartości tłuszczu oraz dodatkową dawką włókna pokarmowego – składnika, który w przewodzie pokarmowym psów nie ulega strawieniu, natomiast wypełnia żołądek zwierzęcia i zapewnia mu dłuższe uczucie sytości. Szukając karmy dla kastrowanego psa powinniśmy wybierać wyłącznie produkty wysokiej jakości zawierające dużą dawkę białka zwierzęcego, które jest niezbędne do utrzymania odpowiedniej masy mięśniowej i poziomu aktywności czworonoga.

Mokra karma dla psa po kastracji

W żywieniu psów po kastracji doskonale sprawdzają się także karmy mokre. Dzięki wyższej zawartości wody karmy mokre mają znacznie większą objętość i niższą kaloryczność, niż karma sucha. Wśród mokrych karm dla psów znajdziemy produkty o obniżonej zawartości tłuszczu. Karmy wysokiej jakości charakteryzować się będą prostym składem i niewielkim dodatkiem węglowodanów, które dla psów stanowią wyłącznie puste kalorie i których zbyt wysoka dawka w karmie może prowadzić do otyłości.

Domowe jedzenie czy karma dietetyczna?

Pies po kastracji może być również żywiony domowym jedzeniem, pod warunkiem, że będzie ono właściwie zbilansowane, czyli dostarczy psu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych w odpowiednich proporcjach. Świeże posiłki dla kastrowanego psa powinny składać się przede wszystkim z mięsa i podrobów, uzupełnionych o warzywa, owoce i suplementy. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, by samodzielnie zbilansować psią dietę, nie warto ryzykować – w takim wypadku powinniśmy podawać zwierzakowi gotową, suchą lub mokrą karmę pełnoporcjową lub zdecydować się na skorzystanie z usług firm kateringowych dla psów, które oferują świeże, zbilansowane posiłki dla domowych czworonogów.

Jak powinna przebiegać zmiana karmy?

Nagłe wprowadzenie psu nowego pokarmu może skończyć się zaburzeniami trawienia objawiającymi się najczęściej biegunką lub wymiotami. Dlatego każda zmiana w sposobie karmienia psa powinna być przeprowadzana stopniowo. Początkowo odrobiną nowego pokarmu należy zastąpić jedynie niewielką część dotychczasowej karmy czworonoga, a następnie z każdym dniem zwiększać jej udział w misce zwierzaka. Podczas zmiany karmy należy uważnie obserwować zachowanie i samopoczucie zwierzaka – jeśli wystąpią u niego bóle brzucha, biegunka lub wymioty, należy wrócić do dotychczasowej karmy i ponownie rozpocząć wprowadzanie nowej diety lub zmienić wprowadzaną karmę na inny produkt. W przypadku psów cierpiących na choroby przewlekłe wymagające podawania specjalistycznej karmy, każda zmiana żywienia powinna odbywać się pod okiem lekarza prowadzącego lub dietetyka.

Sposoby walki z nadwagą i otyłością u psów 

Odpowiednia dieta to jednak nie wszystko – pies po kastracji potrzebować będzie także odpowiedniej dawki ruchu, która zapewni mu dobrą kondycję i pozwoli utrzymać zdrową masę mięśniową. Niechętnego do aktywności fizycznej psiaka możemy nakłonić do ruchu przy pomocy jedzenia, na przykład wydając mu część dziennej porcji karmy podczas spacerów i ćwiczeń lub korzystając z zabawek interaktywnych. U psów cierpiących na poważną otyłość wprowadzanie dodatkowej aktywności fizycznej powinno odbywać się stopniowo i musi być połączone z odpowiednią dietą.

Podsumowanie – o czym pamiętać przy wyborze karmy dla kastrowanego psa

Kastracja psa skutkuje zmianami w gospodarce hormonalnej i metabolizmie zwierzęcia, co często prowadzi do zwiększenia apetytu, zmniejszenia zapotrzebowania kalorycznego i zwiększonego ryzyka otyłości. Dlatego wiele psów po kastracji wymagać będzie zmiany sposobu żywienia. Dieta kastrowanego psa powinna charakteryzować się zmniejszoną kalorycznością, mniejszą zawartością tłuszczu i zwiększonym dodatkiem niestrawnego włókna pokarmowego, które wypełni żołądek czworonoga i zapewni mu dłuższe uczucie sytości. W żywieniu psów po kastracji sprawdzają się zarówno karmy suche i mokre przeznaczone dla kastrowanych psów, jak i odpowiednio zbilansowane diety domowe. Chcąc uniknąć nadwagi i otyłości u psa po kastracji warto także wprowadzić mu dodatkową aktywność fizyczną w postaci spacerów i ćwiczeń.

Udostępnij

Bądź na bieżąco: zapisz się do Newsletter’a:
Podając adres e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowych artykułach i ofertach PsiBufet zgodnie zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną

psibufet
PsiBufet jest innowacyjnym rozwiązaniem na rynku karmy dla psów. Najwyższą jakość produktów zapewniają składniki “Human Grade” - przeznaczone do spożycia przez ludzi. Składniki pochodzą od najlepszych lokalnych dostawców. Karma jest indywidualnie dopasowana składem oraz porcją pod każdego psa. Składy produktów zostały opracowane przez czołowego specjalistę do spraw dietetyki zwierzęcej i spełniają międzynarodowe normy karm pełnoporcjowych FEDIAF. Dowiedz się więcej na www.psibufet.pl.