Problemy trawienne u psów
problemy trawienne problemy trawienne

Problemy trawienne u psów

Czas czytania: 6 min

23 mar 2022

  • Opiekując się psem ze skłonnością do problemów trawiennych, musimy przykładać wyjątkową wagę do jego żywienia.
  • Biegunki trwające krócej niż dwa dni i jednorazowe wymioty nie są powodem do paniki.
  • Jeśli problem utrzymuje się dłużej lub regularnie powtarza, konieczne będzie zabranie psa do weterynarza.

Biegunki, wymioty, gazy... Życie z psem o wrażliwym żołądku bywa naprawdę uciążliwe. Trzeba również pamiętać, że takie problemy trawienne nie są przyjemne także dla samego zwierzaka. Nieraz towarzyszy im silny ból brzucha, paląca w gardle zgaga czy koszmarne uczucie wzdęcia.


Wiele takich problemów wynika jednak nie tylko z osobniczych predyspozycji zwierzaka, ale także z dotyczących żywienia błędów popełnianych przez opiekunów czworonoga. Jakie są najczęstsze przyczyny zaburzeń trawienia u psów i jak im zapobiegać?

Problemy trawienne. Biegunki

Konieczność wyprowadzenia zwierzaka w środku nocy i sprzątanie zabrudzonego mieszkania to tylko jedna strona takich problemów trawiennych u czworonoga. Psiak, który często miewa biegunki, narażony jest na poważne niedobory wynikające z zaburzonego wchłaniania składników pokarmowych i silne odwodnienie


Przyczyny biegunek mogą także zaburzyć funkcjonowanie układu pokarmowego – w szczególności trzustki i wątroby – oraz prowadzić do trwałego uszkodzenia narządów, a nawet martwicy jelit. Dlatego każda długotrwała biegunka powinna nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u weterynarza.

Przyczyny biegunek u psów

Biegunka u psa może wynikać zarówno z błahych, jak i bardzo poważnych przyczyn. Do najczęstszych z nich należy zjedzenie pokarmu, do którego żołądek psa nie jest przyzwyczajony – śmieci znalezionych na spacerze, nowej karmy czy resztek z ludzkiego talerza.


Takie biegunki nie trwają długo, ustępują zazwyczaj po jednym lub dwóch dniach i w większości wypadków nie są powodem do paniki. Szczególnie jeśli nie towarzyszą im inne niepokojące objawy.


Jeśli jednak utrzymują się dłużej lub połączone są z apatią, wysoką temperaturą, wymiotami, obecnością krwi w kale czy bladością śluzówek, musimy udać się z psem do weterynarza. Takie biegunki mogą być bowiem wynikiem poważnego zatrucia, infekcji bakteryjnej, wirusowej, nietolerancji pokarmowej lub silnej inwazji pasożytów układu pokarmowego. Długotrwały problem może także świadczyć o obecności w przewodzie pokarmowym ciała obcego, którego usunięcie może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia operacji.

Co można podać psu, który ma biegunkę?

Stosowanie jakichkolwiek leków u psa powinno być poprzedzone konsultacją z lekarzem weterynarii. Podanie psu nieodpowiednich środków może skutkować niebezpiecznym dla jego życia zatruciem i nasileniem problemów trawiennych.


Jednym z częstych błędów opiekunów jest podawanie psu z biegunką popularnego kurczaka z ryżem i marchewką. Taki posiłek w przypadku czworonogów żywionych suchą karmą może być prawdziwym szokiem dla nieprzyzwyczajonego do gotowanych dań układu pokarmowego i jedynie nasilić problem. 


Jeśli jesteśmy pewni, że biegunka wywołana jest zmianą karmy lub zjedzeniem czegoś nieodpowiedniego (ale nie trującego) i nie towarzyszą jej żadne inne objawy, możemy wprowadzić zwierzakowi krótką głodówkę. Nie powinna ona jednak trwać dłużej niż 24 godziny.


Głodówki nie stosujemy u szczeniąt i psów cierpiących na choroby przewlekłe układu pokarmowego. W przypadku takich czworonogów każda biegunka, nawet krótkotrwała, może być niebezpieczna i wymaga pilnej konsultacji z weterynarzem.

Problemy trawienne. Wymioty

Podobnie jak w przypadku biegunek, zwracanie pokarmu przez psy może mieć wiele przyczyn. Powtarzające się wymioty mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne i skutkować niedożywieniem, podrażnieniem przełyku, a nawet wrzodami żołądka.

Przyczyny wymiotów u psa

Jednorazowe wymioty wynikać mogą ze zbyt szybkiego zjedzenia pokarmu lub zbyt dużej objętości posiłku. W takich przypadkach zwrócona treść żołądka będzie miała najczęściej niezmienioną formę, a sam psiak będzie zainteresowany jej ponownym zjedzeniem. Wymioty mogą być także związane z połknięciem przez psa zbyt dużego kawałka kości, zjedzeniem znalezionych na spacerze śmieci lub nieodpowiedniego dla psa przysmaku z ludzkiego talerza. 


Powtarzający się problem może natomiast wynikać z zatrucia, nietolerancji pokarmowej, inwazji pasożytów wewnętrznych lub obecności ciała obcego w żołądku zwierzaka. Takim problemom towarzyszą często inne niepokojące objawy, takie jak niechęć do zabawy, biegunka, gorączka czy obecność krwi w wymiotach lub kale. W takich przypadkach konieczna będzie wizyta u weterynarza i wykonanie zleconych przez niego badań.


Inną przyczyną wymiotów u psa może być nieregularne podawanie mu posiłkówWówczas wymioty pojawiają się zazwyczaj kilkadziesiąt minut po zwyczajowej porze posiłku i mają formę żółtej, często spienionej wydzieliny. Przyzwyczajony do stałej pory posiłku żołądek psa zaczyna wydzielać kwasy trawienne na kilka chwil przed otrzymaniem pokarmu. Jeśli kwasy te nie natrafią na pokarm, po kilkudziesięciu minutach dochodzi do podrażnienia nimi żołądka, które skutkuje wymiotami. Takie powtarzające się sytuacje mogą być przyczyną podrażnienia przełyku i wrzodów żołądka. Dlatego opiekunowie psów o wrażliwych żołądkach powinni ściśle przestrzegać ustalonej pory karmienia.

Jak pomóc psu, który wymiotuje?

Podawanie domowemu pupilowi leków z ludzkiej apteczki może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Psiaka, który wymiotuje od dłuższego czasu, powinniśmy jak najszybciej zabrać na badania do weterynarza i szczegółowo opisać wszystkie objawy. Nawet jednorazowe wymioty, którym towarzyszy podwyższona temperatura, biegunka, apatia lub bladość błon śluzowych powinny wzbudzić nasz niepokój i skłonić do uważnego obserwowania czworonoga. Jeśli objawy te nie ustąpią w ciągu jednego dnia, konieczna będzie wizyta u weterynarza.  

Problemy trawienne. Skręt żołądka

Skręt żołądka to potencjalnie śmiertelna przypadłość dotykająca głównie psów dużych ras i czworonogów o głębokiej klatce piersiowej. Predysponowane są do niej między innymi takie rasy, jak bloodhoundy, dogi niemieckie, bernardyny, setery, retrievery, owczarki niemieckie i berneńskie psy pasterskie. 

Przyczyny skrętu żołądka

Skręt żołądka polega na rozszerzeniu się żołądka za sprawą nagromadzonego w nim powietrza lub zbyt dużej ilości pokarmu, któremu towarzyszy obrócenie się żołądka wokół własnej osi. Stan ten objawia się między innymi silnym wzdęciem brzucha, apatią, podenerwowaniem, przyspieszonym oddechem, ślinotokiem i bezskutecznymi próbami zwrócenia treści żołądka. Psiak ze skrętem żołądka wymaga natychmiastowego przeprowadzenia operacji – w przeciwnym razie grozi mu śmierć.

Jak zapobiegać skrętowi żołądka?

Ze względu na zagrożenie skrętem żołądka, opiekunowie dużych psów powinni szczególnie zadbać o sposób karmienia swojego pupila. Kluczowe jest obowiązkowe ograniczenie zwierzakowi ruchu tuż przed i przynajmniej przez godzinę po każdym posiłku. Predysponowane do tej choroby zwierzaki powinny otrzymywać dzienną porcję pokarmu podzieloną przynajmniej na dwa posiłki. W przypadku psów ze skłonnością do łapczywego połykania pokarmu, warto jest zadbać o spowolnienie jedzenia. Przydają się do tego specjalne miski lub zabawki typu kong.

Problemy trawienne u psów – jak im zapobiegać?

Opiekując się psem ze skłonnością do problemów trawiennych, musimy przykładać wyjątkową wagę do jego żywienia. Chcąc uniknąć wymiotów i biegunek, powinniśmy przede wszystkim zadbać o zabezpieczenie psa podczas spacerów. Chodzi o to, by nie zjadał śmieci. Ważne też, by nie dokarmiać go resztkami z ludzkiego talerza i przestrzegać stałych pór posiłku.


Biegunki trwające krócej niż dwa dni i jednorazowe wymioty nie są powodem do paniki, o ile nie towarzyszą im żadne niepokojące objawy. Jeśli problem utrzymuje się dłużej lub regularnie powtarza, konieczne będzie zabranie psa do weterynarza i wykonanie zaleconych przez specjalistę badań.

Bibliografia

  • Canine Communication: Understanding Dog Body Language.  "American Kennel Club (AKC)."
  • Yawning in Dogs: A Sign of Stress or Relaxation? "American Veterinary Society of Animal Behavior (AVSAB)."
  • What Your Dog's Yawn Can Tell You. "PetMD."