Czas czytania: 6 min
07 kwi 2022
Rozszerzenie i skręt żołądka u psa to nagły, niezwykle poważny stan zagrażający życiu domowego czworonoga. Wymagać będzie natychmiastowej pomocy lekarza weterynarii. Przyczyny skrętu żołądka u psów nie są do końca poznane, jednak istnieje kilka sposobów, by zmniejszyć ryzyko tej choroby u pupila.
Jakie rasy psów są najbardziej podatne na rozszerzenie i skręt żołądka? Jak rozpoznać objawy skrętu żołądka u psa? Jak karmić czworonoga, by zapobiec jego nagłej śmierci?
Rozszerzenie i skręt żołądka u psa to ostry stan zagrażający życiu zwierzęcia. Do rozszerzenia żołądka u psa dochodzi na skutek nagromadzenia się w nim powietrza połykanego wraz z pokarmem i gazów powstających podczas fermentacji węglowodanów. Rozdęty żołądek ulega skrętowi, czyli obrotowi wokół własnej osi. Sprawia to, że odpływ gazów i treści pokarmowej z żołądka do jelit lub przełyku jest całkowicie uniemożliwiony.
Obrócony, wypełniony żołądek zaczyna uciskać na przeponę, co utrudnia psu oddychanie. Blokuje także dopływ krwi do jelit, wątroby i nerek oraz sprawia, że do krwiobiegu zwierzaka uwalniane są toksyny.
W wyniku skrętu żołądka u psa często dochodzi również do przemieszczenia i skrętu śledzony, a także do krwotoków zewnętrznych i zakrzepicy. Ostry stan doprowadza do wstrząsu, niedotlenienia tkanek, martwicy żołądka i śmierci psa. Zwierzaka można uratować wyłącznie poprzez przeprowadzenie operacji. Jednak nie zawsze okazuje się ona skuteczna. Prawie połowa psów ze skrętem żołądka umiera mimo trafienia na stół operacyjny.
Rozszerzenie i skręt żołądka u psów występują bardzo często. Mimo to wciąż nie udało się jednoznacznie określić przyczyny tej dolegliwości. Zauważono jednak kilka czynników mogących zwiększyć ryzyko skrętu kiszek u psa. Wśród nich znajdują się:
Rozszerzenie i skręt może przytrafić się każdemu psu, niezależnie od jego rasy, wieku i wielkości. Jednak na tę chorobę narażone są przede wszystkim psy duże i olbrzymie, o masie ciała przekraczającej 40 kg oraz psy o głębokiej, wąskiej klatce piersiowej. Taka budowa sprawia, że odbijanie gazów połkniętych podczas jedzenia jest znacznie utrudnione, przez co gromadzą się one w żołądku i mogą powodować jego rozszerzenie, a następnie skręt.
Do psów szczególnie narażonych na rozszerzenie i skręt żołądka należą przede wszystkim takie rasy, jak dog niemiecki, dog argentyński, wyżeł, doberman, owczarek niemiecki, chart czy rhodesian ridgeback.
Wczesne rozpoznanie skrętu żołądka u psa znacząco zwiększa szanse na uratowanie czworonoga. Do objawów, które mogą wskazywać na rozszerzenie żołądka u psa i jego skręt, należą:
Lekarz weterynarii może rozpoznać skręt żołądka u psa na podstawie wywiadu, fizycznych predyspozycji psa do tej choroby i występujących objawów klinicznych. Potwierdzenie diagnozy wymaga wykonania zdjęcia RTG jamy brzusznej.
Skręt żołądka wymagać będzie natychmiastowego przeprowadzenia operacji chirurgicznej. Dlatego jeśli zaobserwujemy bezskuteczne odruchy wymiotne u psa, którym towarzyszą wyraźne wzdęcie i skurcze brzucha, ślinotok i postępujące szybko osłabienie, powinniśmy jak najszybciej zabrać psa do najbliższego lekarza weterynarii.
Leczenie skrętu żołądka u psa polega przede wszystkim na ustabilizowaniu stanu zwierzęcia poprzez podanie mu płynów przeciwwstrząsowych. Następnie u psa wykonuje się płukanie żołądka za pomocą sondy i operację odkręcenia żołądka.
Leczenie skrętu jest stosunkowo drogie. Koszt operacji przy skręcie żołądka zależeć będzie od wielkości psa i jego stanu. Może wynosić aż 1500 zł. Do ceny operacji należy także doliczyć koszt hospitalizacji i podawanych psu leków, co może wynosić dodatkowe kilka tysięcy złotych.
Po operacji skrętu żołądka pies musi pozostać pod ścisłą obserwacją. Mogą wystąpić u niego zaburzenia rytmu serca, zapalenie otrzewnej i wstrząs. Dalsze leczenie polega na podawaniu psu kroplówek z elektrolitami oraz leków mających zapobiegać kolejnym powikłaniom.
Istnieje kilka domowych sposobów, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko wystąpienia skrętu żołądka u psa. Opiekunowie dużych psów narażonych na tę chorobę powinni zadbać o odpowiednią dietę i sposób karmienia pupila. Muszą także unikać sytuacji, które mogłyby wywołać skręt jelit u czworonoga.
U psów podatnych na skręt można także wykonać profilaktyczną operację – gastropeksję. Polega ona na przyszyciu fragmentu ściany żołądka do ściany jamy brzusznej. Zabieg ten skutecznie uniemożliwia obrót żołądka wokół własnej osi i można wykonać go przy okazji innych operacji wymagających otwarcia jamy brzusznej psa.
Rozszerzenie i skręt żołądka to potencjalnie śmiertelna choroba psów, która występuje przede wszystkim u dużych czworonogów. Objawia się między innymi bezskutecznymi próbami wymiotów, silnym wzdęciem brzucha i wyraźnym osłabieniem psa. Skręt wymagać będzie natychmiastowej pomocy lekarza weterynarii i przeprowadzenia poważnej, kosztownej operacji chirurgicznej, która może zwiększyć szanse zwierzaka na przeżycie.
By zmniejszyć ryzyko, należy zadbać o lekkostrawną dietę i odpowiedni sposób karmienia. Czworonogi predysponowane do tego schorzenia powinny mieć zapewnione przynajmniej dwa posiłki dziennie oraz minimum 30 minut odpoczynku przed i po jedzeniu.