Zdrowie

Skręt żołądka u psa – rozpoznanie i leczenie

Jak możesz pomóc psu z rozszerzeniem lub skrętem żołądka?

Rozszerzenie i skręt żołądka u psa to nagły, niezwykle poważny stan zagrażający życiu domowego czworonoga i wymagać będzie natychmiastowej pomocy lekarza weterynarii. Przyczyny skrętu żołądka u psów nie są do końca poznane, jednak istnieje kilka sposobów, by zmniejszyć ryzyko tej choroby u pupila. Jakie rasy psów są najbardziej podatne na rozszerzenie i skręt żołądka? Jak rozpoznać objawy skrętu żołądka u psa i jak karmić czworonoga, by zapobiec jego nagłej śmierci?

Czym jest rozszerzenie i skręt żołądka u psa?

Rozszerzenie i skręt żołądka u psa to ostry stan zagrażający życiu zwierzęcia. Do rozszerzenia żołądka u psa dochodzi na skutek nagromadzenia się w nim powietrza połykanego wraz z pokarmem i gazów powstających podczas fermentacji węglowodanów. Rozdęty żołądek ulega skrętowi, czyli obrotowi wokół własnej osi. Sprawia to, że odpływ gazów i treści pokarmowej z żołądka do jelit lub przełyku jest całkowicie uniemożliwione. Obrócony, wypełniony żołądek zaczyna uciskać na przeponę, co utrudnia psu oddychanie. Blokuje także dopływ krwi do jelit, wątroby i nerek oraz sprawia, że do krwiobiegu zwierzaka uwalniane są toksyny. W wyniku skrętu żołądka u psa często dochodzi również do przemieszczenia i skrętu śledzony, a także do krwotoków zewnętrznych i zakrzepicy. Ostry stan doprowadza do wstrząsu, niedotlenienia tkanek, martwicy żołądka i śmierci psa. Zwierzaka można uratować wyłącznie poprzez przeprowadzenie operacji. Jednak nie zawsze bywa ona skuteczna – prawie połowa psów ze skrętem żołądka umiera mimo trafienia na stół operacyjny.

Przyczyny skrętu żołądka

Rozszerzenie i skręt żołądka u psów występują bardzo często. Mimo to wciąż nie udało się jednoznacznie określić przyczyny tej dolegliwości. Zauważono jednak kilka czynników mogących zwiększyć ryzyko skrętu kiszek u psa. Wśród nich znajdują się:

 • niewłaściwe nawyki żywieniowe – nieodpowiednia dieta, zbyt obfite posiłki, łapczywe połykanie jedzenia, stres i aktywność fizyczna tuż po posiłku,
 • czynniki żołądkowe – funkcjonowanie układu trawiennego psa, między innymi zwiększony poziom aktywności niektórych enzymów trawiennych, opóźnione opróżnianie żołądka po posiłku czy zmniejszona motoryka żołądka,
 • indywidualne cechy psa – niedowaga, podeszły wiek, psy ras dużych i z głęboką klatką piersiową.

Jakie rasy psów narażone są na skręt żołądka?

Rozszerzenie i skręt żołądka może przytrafić się każdemu psu, niezależnie od jego rasy, wieku i wielkości. Jednak na tę chorobę narażone są przede wszystkim psy duże i olbrzymie, o masie ciała przekraczającej 40 kg oraz psy o głębokiej, wąskiej klatce piersiowej. Taka budowa sprawia, że odbijanie gazów połkniętych podczas jedzenia jest znacznie utrudnione, przez co gromadzą się one w żołądku i mogą powodować jego rozszerzenie, a następnie skręt. Do psów szczególnie narażonych na rozszerzenie i skręt żołądka należą przede wszystkim takie rasy, jak dog niemiecki, dog argentyński, wyżeł, doberman, owczarek niemiecki, chart czy rhodesian ridgeback.

Objawy skrętu żołądka u psa – rozpoznanie choroby

Wczesne rozpoznanie skrętu żołądka u psa znacząco zwiększa szanse na uratowanie czworonoga. Do objawów, które mogą wskazywać na rozszerzenie żołądka u psa i jego skręt należą:

 • odruchy wymiotne u psa,
 • ślinotok,
 • wzdęcie i napięcie brzucha,
 • problemy z oddychaniem,
 • podenerwowanie,
 • bladość błon śluzowych,
 • osłabienie,
 • utrata przytomności.

Lekarz weterynarii może rozpoznać skręt żołądka u psa na podstawie wywiadu, fizycznych predyspozycji psa do tej choroby i występujących objawów klinicznych. Potwierdzenie diagnozy wymaga wykonania zdjęcia RTG jamy brzusznej.

Leczenie skrętu żołądka

Skręt żołądka wymagać będzie natychmiastowego przeprowadzenia operacji chirurgicznej. Dlatego jeśli zaobserwujemy bezskuteczne odruchy wymiotne u psa, którym towarzyszą wyraźne wzdęcie i skurcze brzucha, ślinotok i postępujące szybko osłabienie, powinniśmy jak najszybciej zabrać psa do najbliższego lekarza weterynarii. Leczenie skrętu żołądka u psa polega przede wszystkim na ustabilizowaniu stanu zwierzęcia poprzez podanie mu płynów przeciwwstrząsowych. Następnie u psa wykonuje się płukanie żołądka przy pomocy sondy i operację odkręcenia żołądka.

Koszty operacji skrętu żołądka

Leczenie skrętu żołądka u psa jest stosunkowo drogie. Koszt operacji przy skręcie żołądka zależeć będzie od wielkości psa i jego stanu i może wynosić aż 1500 zł. Do ceny operacji należy także doliczyć koszt hospitalizacji i podawanych psu leków, co może wynosić dodatkowe kilka tysięcy złotych.

Leczenie po operacji

Po operacji skrętu żołądka pies musi pozostać pod ścisłą obserwacją – mogą wystąpić u niego zaburzenia rytmu serca, zapalenie otrzewnej i wstrząs. Dalsze leczenie polega na podawaniu psu kroplówek z elektrolitami oraz leków mających zapobiegać kolejnym powikłaniom.

Jak zapobiegać skrętowi żołądka u psa – profilaktyka

Istnieje kilka domowych sposobów, dzięki którym można zmniejszyć ryzyko wystąpienia skrętu żołądka u psa. Opiekunowie dużych psów narażonych na tę chorobę powinni zadbać o odpowiednią dietę i sposób karmienia pupila oraz o unikaniu sytuacji, które mogą wywołać skręt jelit u czworonoga.

 • Unikaj przejedzenia u psa. Karmienie psa przynajmniej dwa razy dziennie mniejszymi porcjami nie pozwoli na nadmierne wypełnienie żołądka grożące jego skrętem.
 • Zapewnij odpoczynek przed i po posiłku. Psa predysponowanego do skrętu żołądka nie należy zachęcać do aktywności fizycznej przynajmniej przez 30 minut po jedzeniu. Posiłków nie należy podawać psu także bezpośrednio po zabawie czy aktywnym spacerze. 
 • Nie pozwalaj na łapczywe jedzenie. Szybkie połykanie pokarmu sprawia, że do żołądka psa dostaje się dużo powietrza. Jeśli czworonóg ma skłonność do łapczywego jedzenia, posiłki warto podawać mu w miskach spowalniających jedzenie lub w zabawkach typu Kong.
 • Stosuj lekkostrawną dietę. Ciężkostrawna karma może powodować nadmierną fermentację i wytwarzanie się gazów sprzyjających skrętowi żołądka.
 • Ogranicz stres. Predysponowany do skrętu żołądka psiak powinien mieć zapewnione spokojne miejsce do jedzenia i odpoczynku.

U psów podatnych na skręt żołądka można także wykonać profilaktyczną operację – gastropeksję  polegającą na przyszyciu fragmentu ściany żołądka do ściany jamy brzusznej. Zabieg ten skutecznie uniemożliwia obrót żołądka wokół własnej osi i można wykonać go przy okazji innych operacji wymagających otwarcia jamy brzusznej psa.

Podsumowanie – o czym pamiętać?

Rozszerzenie i skręt żołądka to potencjalnie śmiertelna choroba psów, która występuje przede wszystkim u dużych psów. Objawia się między innymi bezskutecznymi próbami wymiotów, silnym wzdęciem brzucha i wyraźnym osłabieniem psa. Skręt żołądka wymagać będzie natychmiastowej pomocy lekarza weterynarii i przeprowadzenia poważnej, kosztownej operacji chirurgicznej, która może zwiększyć szanse zwierzaka na przeżycie. By zmniejszyć ryzyko skrętu żołądka u psa należy zadbać o lekkostrawną dietę i odpowiedni sposób karmienia – czworonogi predysponowane do skrętu żołądka powinny mieć zapewnione przynajmniej dwa posiłki dziennie oraz minimum 30 minut odpoczynku przed i po jedzeniu.

Udostępnij

Bądź na bieżąco: zapisz się do Newsletter’a:
Podając adres e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowych artykułach i ofertach PsiBufet zgodnie zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną

psibufet
PsiBufet jest innowacyjnym rozwiązaniem na rynku karmy dla psów. Najwyższą jakość produktów zapewniają składniki “Human Grade” - przeznaczone do spożycia przez ludzi. Składniki pochodzą od najlepszych lokalnych dostawców. Karma jest indywidualnie dopasowana składem oraz porcją pod każdego psa. Składy produktów zostały opracowane przez czołowego specjalistę do spraw dietetyki zwierzęcej i spełniają międzynarodowe normy karm pełnoporcjowych FEDIAF. Dowiedz się więcej na www.psibufet.pl.