odgłosy psa odgłosy psa

Odgłosy psa - co oznaczają, jak interpretować dźwięki psów?

Czas czytania: 8 min

07 gru 2022

  • Psy wydają różne odgłosy. Aby je zrozumieć, należy spojrzeć na sytuację kontekstowo.
  • Szczekanie jest często używane jako sygnał alarmowy lub ostrzegawczy.
  • Warczenie jest przeważnie groźbą ataku lub wyraża duży lęk.
  • Skomlenie może oznaczać zarówno zdenerwowanie, jak i smutek.

Dźwięki wydawane przez psy mają różne znaczenia i należy je inaczej interpretować, w zależności od kontekstu. Szczekanie jest często używane jako sygnał alarmowy lub ostrzegawczy, aby ostrzec innych przed potencjalnym zagrożeniem. Warczenie jest przeważnie groźbą ataku lub wyraża duży lęk. Skomlenie może oznaczać zarówno zdenerwowanie, jak i smutek. Piszczenie może być używane do wyrażenia strachu lub radości. Jakie odgłosy psa warto rozpoznawać?

Szczekanie psa – podstawowa forma komunikacji wokalnej

Szczekanie to jedna z podstawowych form komunikacji wokalnej u psów. Psy szczekają w różnych sytuacjach. Mogą szczekać, aby ostrzec przed zagrożeniem, wyrażać zdenerwowanie lub złość, prosić o zwrócenie uwagi lub zabawę, albo po prostu przeżywać radość. Psy szczekają również, aby zaznaczyć swoją obecność i przywitać gości.


Okazuje się jednak, że szczekanie wcale nie służy psom do komunikacji między sobą. Szczekać nauczyły się dopiero, żyjąc z ludźmi. Dziko żyjące psy, które przebywają wyłącznie we własnym towarzystwie, nie szczekają, co wiadomo z obserwacji czworonogów w Indiach. Owszem, używają między sobą dźwięków, ale nie jest to szczekanie, a stawiają przede wszystkim na mowę ciała.

Dlaczego pies szczeka?

Odgłosy psa mogą być różne, ale to szczekanie jest najbardziej donośnym dźwiękiem. Oczywiste sytuacje to te, kiedy pies szczeka na zagrożenie. Prawdziwe bądź nie, ale uważa, że o zbliżającym się niebezpieczeństwie musi ostrzec otoczenie. Zdarzają się jednak mniej typowe sytuacje, kiedy to pupil szczeka na przykład z nudów. Bywa, że psiaki głośno informują o swojej ekscytacji - i szczekają na widok ulubionej piłki czy smakołyka.


Warto tutaj dodać, że istnieją psy, które nie mają w zwyczaju w ten sposób komunikować się z otoczeniem i nie wydają głośnych dźwięków. Dotyczy to niektórych ras psów - nie szczekają basenji, akity, whippety, nowofundlandy. Są też rasy psów znajdujące się po drugiej stronie - takie, które szczekają bardzo dużo, właściwie bez powodu. Mowa o takich psach jak: szpic miniaturowy pomeranian, owczarek niemiecki, jamnik, yorkshire terrier, beagle. Ale, jak to często bywa, od reguły zdarzają się wyjątki. I równie dobrze możemy spotkać szczekliwą akitę, jak i cichego beagle'a.

Pies szczeka na ludzi

Dlaczego pies szczeka na ludzi? Może to być spowodowane wieloma rzeczami: lękiem, chęcią obrony, strachem przed obcymi lub pragnieniem zwrócenia na siebie uwagi.

  • Pies może szczekać na ludzi, których nie zna. Jest to jego sposób na ostrzeganie domowników przed potencjalnym zagrożeniem.
  • Ale pupil może również głośno informować o przyjściu osób, które zna, aby wyrazić swoje zadowolenie i wielką ekscytację.
  • Kiedy pies wydaje głośne dźwięki w kierunku innych ludzi, może to być spowodowane niedostateczną socjalizacją lub brakiem wystarczającego obycia w grupie ludzi czy obcym miejscu. Może być to również wynikiem lęku, stresu lub złego traktowania w przeszłości.

Aby pomóc psu poradzić sobie z tym zachowaniem, czyli nadmierną szczekliwością, należy najpierw ustalić przyczynę. Następnie dobrze jest ćwiczyć pod okiem behawiorysty, który pomoże psu nauczyć się, jak radzić sobie w stresujących sytuacjach. Konieczne jest również zapewnienie psiakowi odpowiedniej ilości aktywności fizycznej i umysłowej, aby zapobiec nudzie i lękowi.

Pies szczeka na inne psy

Jednym z najczęstszych powodów, dla których pies szczeka na inne psy, jest strach. Psiak może obawiać innego czworonoga - zwłaszcza jeśli ma złe doświadczenia - albo może nie chcieć, by intruz wszedł na jego teren. Bywa jednak, że obszczekują inne psy takie czworonogi, które mają zbyt mało kontaktów z psimi kolegami.


Innym powodem szczekania może być po prostu zabawa. Psy często szczekają, aby się zaprzyjaźnić lub zaprosić innego psa do zabawy. To zachowanie jest dość powszechne wśród psów, szczególnie w środowisku, w którym spotykają się często - takim jak park.


Czasami psy szczekają, aby wyrazić swoje niezadowolenie lub frustrację. Jeśli psiak szczeka na innego psa, gdy ten podchodzi zbyt blisko, może to oznaczać, że nie jest zadowolony z takiej bliskości. Ale też może nie tolerować konkretnego zachowania, na przykład obwąchiwania pyska.


Pies może też szczekać w odpowiedzi na bodźce w otoczeniu, takie jak inne szczekające psy, niepokojące dźwięki z zewnątrz lub ludzie. Zdarza się, że psy zaczynają wyć, gdy słyszą przejeżdżający na sygnale wóz strażacki - jest to właśnie taka sytuacja, gdy po prostu podłączają się do występujących już w środowisku odgłosów.


Niezależnie od tego, dlaczego pies szczeka na inne psy, ważne jest, aby nauczyć go spokoju. Można to zrobić poprzez oswajanie z otoczeniem i prawidłową socjalizację. Wsparciem w pracy nad takim zachowaniem może być doświadczony behawiorysta.

Pies szczeka w nocy

Jeśli pies szczeka w nocy, najpierw należy poznać przyczyny takiego zachowania. Czym nocne szczekanie może być spowodowane?


Obawa i strach. Pies może szczekać w nocy, gdy czuje się zagrożony lub niepewny. Może to być spowodowane dźwiękami, które słyszy na przykład z innych mieszkań w bloku. Ale może również reagować na obce osoby lub zwierzęta, które mijają dom. Psy nieraz szczekają też w czasie nocnej burzy.


Chęć zabawy. Pies może również szczekać w nocy, gdy jest podekscytowany. Może też chcieć, aby jego właściciel się z nim bawił lub go nakarmił. Takie zachowania występują zwłaszcza u szczeniąt.


Ból. Bywa, że w nocy wokalizują psy starsze lub przewlekle chore. Takie zachowanie zawsze powinno nas zaniepokoić. Aby sprawdzić, co się dzieje, należy udać się do lekarza weterynarii i opowiedzieć o objawach.

Pies szczeka bez powodu – czy aby na pewno?

Nie można powiedzieć, że psy szczekają bez powodu. Zawsze jest jakaś przyczyna nadmiernej wokalizacji, tylko nie zawsze jest ona łatwa do rozpoznania. Choć czasem mówi się, że "ten pies szczeka na wiatr", w rzeczywistości psiak może być kłębkiem nerwów... Albo dostrzegać coś, czego ludzkie oko nie dostrzega. Zdarza się oczywiście, że pies dużo szczeka, co wynika po prostu z wrodzonej skłonności do wokalizacji. Na przykład należy do szczekliwej rasy. Jednak zawsze należy zadać sobie pytanie, co psiak chce nam przez to szczekanie powiedzieć. Może się bowiem okazać, że bardzo ważne rzeczy.

Warczenie psa – jak interpretować?

Warczenie to zazwyczaj forma obrony - sposób na odstraszenie i powstrzymanie innego psa czy człowieka. Kiedy pies czuje się zagrożony lub wystraszony, może warczeć. Ten odgłos przez psa jest również używany jako forma komunikacji, gdy zwierzak chce powiedzieć innym psom, że jest zdenerwowany lub niezadowolony. Warto jednak wiedzieć, że warczenie to najwyższa forma wyrażenia wokalnego niezadowolenia. Przedtem pies zapewne wysyłał dużo innych sygnałów. Jeśli już nawet warczenie nie zadziała, bo intruz się nie wycofa - pupil może przejść do ataku.


Zdarzają się jednak psy, które w ten sposób wyrażają swoje pozytywne emocje. Na przykład powarkują sobie z ekscytacji podczas zabawy albo warczą, trzymając piłkę w pysku. Tylko po to, by ktoś się nimi zainteresował i dołączył do figli. Dodatkowo jest grupa psów, która oddycha w sposób przypominający warczenie. Chodzi o rasy brachycefaliczne (ze skróconym pyskiem), które naturalnie charczą - wydają takie odgłosy, jakby warczały. Do tej grupy psów należą mopsy, buldożki francuskie czy buldogi angielskie.


Ważne, by nie karać psa w żaden sposób za to, że warczy. To nadal rodzaj komunikacji. Pies, któremu zabronimy warczeć, przejdzie od razu do ataku. Dlatego gdy widzimy, że pies warczy ze stresu i w trudnej dla niego sytuacji, wycofajmy się lub usuńmy bodziec, który ten stres wywołuje.

Inne odgłosy psa. Skomlenie i mruczenie

Skomlenie to kolejny rodzaj komunikacji, który służy do wyrażania emocji. Pies może popiskiwać lub mruczeć, co będzie miało różne znaczenie - w zależności od kontekstu. Takie odgłosy mogą być używane jako rodzaj komunikacji między psami lub jako sposób wyrażania emocji przez psa wobec człowieka. Skomlenie i mruczenie będą często dźwiękami wydawanymi przez szczeniaki.


Co dokładnie mówi pies, który skomle lub mruczy? Chce wyrazić swoje samopoczucie. Może jest zadowolony i na przykład mruczy sobie do snu. Ale równie dobrze może też odczuwać ból czy niepokój. To też wyraz tęsknoty - za innym psem albo człowiekiem. Popiskują często psiaki, które bardzo przeżywają rozłąkę z opiekunem. Powodów wydawania takich odgłosów jest wiele, ale by je dobrze zinterpretować, trzeba całościowo spojrzeć na sytuację. Wczuć się w emocje danego zwierzaka i pomóc mu poradzić sobie z trudnościami.

Bibliografia

  • Zaniewska-Wojtków Z., Wojtków P. (2021). Szczeka, merda, mówi. Jak być najlepszym człowiekiem swojego psa.
  • Zaniewska-Wojtków Z., Wojtków P. (2019). Słuchając psa.