Buldog

Buldog


Buldog angielski to przysadzisty, masywny pies o szerokiej głowie i krótkiej sierści. Psy tej rasy są odważne, czułe i przyjacielskie w stosunku do ludzi, dlatego dobrze sprawdzają się w roli domowego ulubieńca. Trzeba jednak pamiętać, że buldogi angielskie mają skłonność do wielu chorób związanych ze specyficzną budową ciała i znacznie spłaszczonym pyskiem.


Aktywność

Aktywność

3/10

Pielęgnacja

Pielęgnacja

4/10

Podatność

Podatność

8/10

Długość życia

Długość życia

4/10

Z tego artykułu dowiesz się:


Ile kosztuje buldog angielski?

Ile żyje buldog angielski?

Ile powinien jeść buldog angielski?

Czym przemywać fałdy u buldoga angielskiego?

Czy buldog angielski jest agresywny?


Buldog - Opis i wygląd rasy

Buldog angielski to mocny, krótkonożny pies średniej wielkości. Przedstawiciele tej rasy mają krępą budowę, dlatego mimo niskiego wzrostu ważą zazwyczaj 23-25 kg. Buldogi angielskie charakteryzują się stosunkowo dużą, głęboką i kanciastą głową oraz krótką, szeroką kufą zakończoną lekko zadartym nosem. Oczy u psów tej rasy powinny być nisko osadzone, szeroko rozstawione i okrągłe, a ich kolor musi być jak najciemniejszy. Uszy buldoga angielskiego są małe i cienkie, powinny być przy tym wysoko osadzone i mieć kształt płatka róży.


Buldogi angielskie mają charakterystyczny, lekko karpiowaty grzbiet – jego linia powinna opadać tuż za łopatkami, wznosić się ku lędźwiom i znów opadać stromo w stronę krótkiego, grubego ogona. Klatka piersiowa u psów tej rasy musi być szeroka, okrągła i głęboka, a brzuch podciągnięty i nie obwisły.


Kończyny piersiowe buldoga angielskiego powinny być krótsze od tylnych, a ich krępa, umięśniona budowa powinna sprawiać, że wyglądają one jak przyczepione do tułowia. Tylne kończyny muszą być natomiast potężne i skierowane trochę na zewnątrz. Budowa łap nie powinna jednak ograniczać sprawności psa – buldog angielski musi poruszać się krótkimi, szybkimi krokami bez wyraźnego wysiłku.


Buldogi angielskie mają delikatną, przylegającą i gładką sierść pozbawioną podszerstka. Psy tej rasy występują w umaszczeniu czerwonym lub płowym, które może być jednolite, pręgowane lub łaciate z białym tłem. Niedopuszczalne jest umaszczenie czarne, czarne podpalane ani cieliste.

Buldog

Buldog - Charakter i usposobienie

Buldogi angielskie wyhodowane zostały do walk z bykami i innymi psami, jednak ich charakter szybko uległ gwałtownej zmianie, gdy rasa zaczęła być utrzymywana przede wszystkim do towarzystwa. Dzisiejsze buldogi angielskie to psy łagodne wobec człowieka, czułe i oddane opiekunom. Wciąż jednak mogą przejawiać skłonność do popadania w konflikty z innymi czworonogami.

Charakter

Buldog angielski silnie przywiązuje się do członków swojej rodziny, jest im wierny i lubi czule okazywać swoje uczucia. Lubi zabawy, jest przy tym łagodny i cierpliwy, dlatego dobrze odnajdzie się w domu z nieco starszymi dziećmi.


Psy tej rasy mają wysoki próg bólu, jednak źle traktowane mogą zacząć się bronić, dlatego dzieci należy nauczyć delikatnego postępowania i uważności. Kontakty buldoga angielskiego z maluchami powinny być zawsze nadzorowane przez osobę dorosłą także dlatego, że pies ten bywa podczas zabawy dość niedelikatny i niechcący może wyrządzić dziecku krzywdę.


W stosunku do obcych ludzi buldogi angielskie bywają nieufne, jednak nie powinny okazywać agresji ani szczekać na gości. Jeśli pies tej rasy zaczyna zachowywać się agresywnie, należy jak najszybciej skontaktować się z doświadczonym psim behawiorystą.


W kontaktach z innymi psami buldogi angielskie są opanowane i spokojne. Z reguły nie szukają konfliktów, ale zaczepione przez awanturnika napotkanego na spacerze nie pozostaną mu dłużne. Psy tej rasy nie mają silnie rozwiniętego instynktu łowieckiego - wychowane od małego z kotami dobrze się z nimi dogadują.

Usposobienie

Buldog angielski bywa uparty i trudno zmotywować go do współpracy. Przy szkoleniu nie należy jednak używać krzyku ani przemocy – złe traktowanie psa dodatkowo zniechęci go do posłuszeństwa i może wywołać agresję w obronie własnej. Podczas treningu opiekun powinien wykazać się dużą cierpliwością, konsekwencją i nie stawiać przed psem zbyt trudnych zadań.


Krępy, krótkonożny i narażony na dysplazję buldog angielski nie sprawdzi się też w sportach kynologicznych. Psy rasy buldog angielski nie są zbyt aktywnymi psami – od szalonej zabawy i aktywnych spacerów wolą wylegiwanie się na kanapie w towarzystwie opiekunów.


Spacery i aktywność fizyczna są jednak niezbędne do utrzymania szczupłej i umięśnionej sylwetki. Specyficzna budowa buldoga angielskiego uniemożliwia mu bieganie przy rowerze, skakanie i żywiołową zabawę, dlatego najlepszym rodzajem aktywności dla psa tej rasy będą niespieszne przechadzki połączone z eksploracją otoczenia.

Buldog - Historia rasy

Buldog angielski to rasa wyhodowana pierwotnie do krwawych walk z innymi zwierzętami. Początkowo psy te były wyjątkowo cięte, nieustępliwe i agresywne, jednak gdy w Anglii zakazano krwawych sportów, całkowicie zmieniły swój charakter i stały się potulnymi domowymi pupilami.

Początki

Przodkami dzisiejszych buldogów angielskich były prawdopodobnie starożytne molosy, które przybyły na Wyspy Brytyjskie na kupieckich statkach. Wykorzystywane do polowań na grubą zwierzynę psy bojowe były silne, dobrze umięśnione i wyjątkowo odważne. Doskonale więc sprawdziły się w popularnych walkach psów z bykami.


Zwycięskie osobniki krzyżowano tak, by uzyskać jak najbardziej zwinne psy o dużych głowach, silnych szczękach i ostrym temperamencie – cechach niezbędnych do zabijania nie tylko byków, ale także innych psów. Ówczesny buldog angielski różnił się więc znacząco od dzisiejszych przedstawicieli rasy.

Rozwój rasy

Gdy w 1835 roku parlament brytyjski zakazał organizowanie walk, buldogi angielskie straciły swoją popularność. Pozostałe osobniki utrzymywane były jako psy do towarzystwa, jednak ich trudny charakter uniemożliwiał sprawowanie roli domowego ulubieńca.


Rasę udało się zachować dzięki staraniom Billa George’a, który kupił hodowlę psów bojowych po zmarłym miłośniku walk. Dzięki jego staraniom buldogi angielskie stały się spokojniejsze i łagodniejsze, mogły więc przyjąć rolę psa rodzinnego.


Pierwszy klub rasy założony w 1864 roku opracował wstępny wzorzec rasy. Buldog angielski znalazł się wśród pierwszych ras uznanych przez powstały w 1873 roku brytyjski Kennel Club. W 1875 roku opracowano nowy wzorzec rasy, a w 1891 roku Anglia uznała buldoga angielskiego za rasę narodową. 

Obecnie

Obecnie buldog angielski to rasa hodowana wyłącznie do towarzystwa. Dzięki łagodnemu usposobieniu, spokojnej naturze i niskiej potrzebie aktywności psy te dobrze odnajdują się nawet w małych mieszkaniach.

Buldog - Pielęgnacja i zdrowie

Buldog

Buldog angielski nie wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Narażony jest jednak na dość dużo problemów ze zdrowiem i wymagać będzie starannie dobranej diety.

Pielęgnacja

Pielęgnacja buldoga angielskiego powinna uwzględniać regularne szczotkowanie gumową rękawicą. Czesanie krótkiej sierści pozbawionej podszerstka ma za zadanie ograniczyć ilość sztywnych włosków gubionych przez psa tej rasy.


Niezbędne jest także dbanie o higienę pofałdowanej skóry. Zagłębienia w fałdkach na głowie i pysku należy przemywać przy użyciu płynów zaleconych przez lekarza weterynarii. Zaniedbanie ich może prowadzić do odparzeń skóry i grzybicy.


Buldogi angielskie nie wymagają częstych kąpieli – ich krótka sierść nie zbiera zanieczyszczeń, dlatego wystarczy przecierać ją zwilżoną ściereczką. Opiekun buldoga angielskiego powinien zwracać uwagę na oczy, które mają skłonność do podrażnień. Musi również regularnie kontrolować stan oczu i długość pazurów pupila.

Zdrowie

Średnia długość życia buldoga angielskiego wynosi 8-10 lat. Psy te, ze względu na specyficzną budowę grzbietu, łap i pyska są narażone na szereg problemów zdrowotnych.


Do najczęstszych chorób dotykających buldogi angielskie należą między innymi:

Buldogi angielskie narażone są także na zespół brachycefaliczny – typowy dla psów o spłaszczonym pysku zespół problemów zdrowotnych obejmujący między innymi przerost podniebienia miękkiego i zwężenie nozdrzy, którego konsekwencją jest znacznie utrudnione oddychanie.


Niedotlenienie organizmu powodować może nietolerancję wysiłku, zasłabnięcia i udary cieplne. Niektóre buldogi angielskie mogą mieć też problem z przełykaniem pokarmu. Mogą dławić się jedzeniem i wymiotować po posiłku.


Leczenie zespołu brachycefalicznego wymaga przeprowadzenia szeregu operacji korygujących wadliwą budowę dróg oddechowych. Ryzyko problemów zdrowotnych u psa rasy buldog angielski można zmniejszyć, kupując szczeniaka od doświadczonego, odpowiedzialnego hodowcy, który zwraca szczególną uwagę na stan zdrowia swoich psów.


Warto także obejrzeć budowę ciała i głowy rodziców miotu – zbyt płaski pysk, koślawe łapy i nadmiernie zapadnięty grzbiet mogą świadczyć o przerasowieniu i predyspozycjach do poważnych chorób. Opiekun buldoga angielskiego powinien w szczególny sposób zadbać o profilaktykę zdrowotną.


Niezbędne jest wykonywanie psu corocznych przeglądów zdrowia obejmujących nie tylko ogólną ocenę kondycji, ale także badania krwi, oczu i serca. W przypadku zauważenia niepokojących objawów, takich jak chrapanie, szybkie męczenie się, nawracające wymioty lub biegunki czy kulawizny, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.


Żywienie

Buldogi angielskie mają wrażliwy układ trawienny i często cierpią na alergie lub nietolerancje pokarmowe. Z tego względu miewają nieprzyjemne wzdęcia objawiające się puszczaniem gazów oraz problemy ze skórą. Psy tej rasy są także narażone na nadwagę i otyłość. Z tego względu wymagają starannie dobranej diety i ostrożnego dawkowania pokarmu. W żywieniu psów rasy buldog angielski sprawdzają się bezzbożowe, hipoalergiczne karmy gotowe o ograniczonej liczbie składników.


Buldoga można także karmić dietą domową – samodzielne przygotowywanie psu posiłków umożliwia opiekunowi większą kontrolę nad jakością i rodzajem elementów diety, co często pozwala na ograniczenie problemów trawiennych. Trzeba jednak pamiętać, że domowe jedzenie musi być dobrze zbilansowane pod kątem zawartości substancji odżywczych. Niedoborowa dieta, szczególnie w okresie intensywnego wzrostu, może poważnie odbić się na zdrowiu psa. 


Opiekunowie, którzy nie posiadają wystarczającej wiedzy niezbędnej do ułożenia zbilansowanego jadłospisu, nie muszą jednak karmić psa wysoko przetworzoną gotową karmą. Alternatywną i bezpieczną metodą żywienia może być podawanie zwierzakowi posiłków przygotowanych przez PsiBufet – katering dla psów. 


Jedzenie PsiBufet złożone jest wyłącznie ze składników najwyższej jakości. Proporcje między świeżym mięsem, podrobami i warzywami zostały dobrane przez doświadczonych dietetyków zwierzęcych, co zapewnia psu wszystkie niezbędne mu substancje odżywcze. Receptury zostały także wzbogacone o najważniejsze suplementy, nie zawierają natomiast żadnych zbędnych dodatków, takich jak konserwanty, sztuczne barwniki czy polepszacze smaku.


Posiłki PsiBufet są bezzbożowe. Dzięki temu sprawdzają się w żywieniu nawet najbardziej wrażliwych psów. Opiekun decydujący się na PsiBufet nie musi martwić się o odpowiednie dawkowanie psu jedzenia. Dzienną porcję oblicza zaawansowany kalkulator, który dostosowuje ilość kalorii do potrzeb psa wynikających z jego aktywności, stanu zdrowia i wielkości.

Buldog - Ciekawostki

Ze względu na specyficzną budowę, buldogi angielskie nie są zdolne do kopulacji - zapłodnienie możliwe jest wyłącznie na drodze sztucznej inseminacji. Również poród naturalnymi sposobami przysparza ogromu problemów, dlatego znaczna część buldogów angielskich rodzi się na drodze cesarskiego cięcia. 


Niektóre kraje zakazały hodowli buldogów angielskich uważając, że rozmnażanie psów narażonych na tak wiele chorób jest skrajnie nieetyczne. W pozostałych krajach psy przed dopuszczeniem do dalszej hodowli muszą przejść test sprawnościowy, którego zadaniem jest wyeliminowanie osobników obciążonych wadami uniemożliwiającymi swobodne oddychanie i poruszanie się.

Warto wiedzieć

Jeśli planujesz zostać opiekunem buldoga angielskiego, na te pytania warto znać odpowiedzi!