Whippet to średniej wielkości, dobrze umięśniony chart o smukłej sylwetce. Psy tej rasy są zrównoważone, ciche i niekonfliktowe. Silnie przywiązują się do opiekunów, choć duży instynkt łowiecki sprawia, że mają skłonność do ucieczek i gonienia szybko poruszających się obiektów. Chart angielski whippet wymaga dość dużej dawki codziennej aktywności fizycznej.
Aktywność
7/10
Pielęgnacja
3/10
Podatność
3/10
Długość życia
7/10
Jak wychować whippeta?
Ile żyje whippet?
Ile kosztuje whippet?
Whippet czy charcik włoski?
Czy na whippeta trzeba mieć pozwolenie?
Chart angielski whippet to harmonijnie zbudowany, elegancki pies średniej wielkości, który może ważyć 9-16 kg. Psy tej rasy mają długą, suchą głowę, która zwęża się w kierunku dobrze rozwiniętego nosa. Oczy whippeta są owalne i błyszczące, a uszy małe i delikatne, zwinięte w kształcie płatka róży.
Grzbiet psa tej rasy jest szeroki, dobrze umięśniony i lekko wydłużony, a klatka piersiowa bardzo głęboka, z dobrze wysklepionymi żebrami. Chart angielski whippet ma długi, zwężający się ku końcowi ogon i proste, mocne, choć dość suche kończyny pozwalające psu na swobodny ruch z długim wykrokiem.
Chart angielski whippet ma delikatną, krótką i przylegającą sierść. W rasie tej dopuszczalne są wszelkie umaszczenia oprócz marmurkowego (merle).
Chart angielski whippet wyhodowany został do polowań, zagryzania szczurów i udziału w psich wyścigach, choć szybko psy tej rasy zaczęły być utrzymywane także w charakterze psa rodzinnego. Whippety musiały więc wykazywać się silnym instynktem łowieckim, przyjaznym nastawieniem wobec człowieka i dobrze dogadywać się z innymi psami.
Whippet silnie przywiązuje się do opiekunów i okazuje im czułość, choć nie jest przy tym zbyt natarczywy i nie ma skłonności do przejawiania lęku separacyjnego. Chart angielski może stanowić dobre towarzystwo do zabaw dla nieco starszych dzieci, choć nie lubi niedelikatnego traktowania i może wycofywać się ze zbyt intensywnych kontaktów.
Psy tej rasy wykazują pewną dozę nieufności w stosunku do obcych osób, jednak dość szybko nawiązują nowe znajomości. Są też dość czujne, jednak nie mają skłonności do uporczywego szczekania. Chart angielski whippet nie może mieszkać na dworze ani w kojcu, gdyż odizolowany od członków rodziny pies stanie się nieszczęśliwy i sfrustrowany. Ponadto jego krótka sierść nie chroni go przed mrozem ani wilgocią.
Charty angielskie z reguły dobrze dogadują się z innymi psami i zazwyczaj nie prowokują awantur. Najlepiej jednak czują się w towarzystwie innych chartów, gdyż nie przepadają za zbyt pobudliwymi psami i ich natarczywością. Whippet może zamieszkać z kotem, jeśli został z nim odpowiednio zapoznany. Psa tej rasy nie poleca się natomiast do domu z innymi małymi zwierzętami ze względu na silny instynkt łowiecki.
Chart angielski whippet wymaga dużej dawki ruchu. Szczególnie kocha swobodne bieganie, choć przyjemność sprawią mu także długie, spokojne spacery połączone z eksploracją otoczenia. Trzeba jednak pamiętać, że ten stworzony do polowań pies może mieć skłonność do ucieczek. Dlatego powinien być zawsze prowadzony na smyczy i puszczany luzem jedynie na dobrze zabezpieczonym terenie.
Jeśli opiekun zapewni whippetowi odpowiednią aktywność, pies ten w mieszkaniu będzie zachowywał się spokojnie. Cichy, zrównoważony i odpowiednio zsocjalizowany pies tej rasy może także stanowić dobre towarzystwo podczas wyjść do kawiarni czy wakacyjnych wyjazdów.
Whippety są inteligentne i szybko uczą się nowych umiejętności. Nie przepadają jednak za monotonnymi sesjami szkoleniowymi i mogą łatwo się rozpraszać. Podczas treningu nie należy stosować żadnej przemocy wobec psa tej rasy – niedelikatnie traktowany chart angielski może stać się lękliwy i zacząć unikać opiekuna. Najlepszym sposobem na wychowanie whippeta jest stosowanie metod pozytywnych polegających na nagradzaniu psa za prawidłowe zachowanie.
Odpowiednio zmotywowany chart angielski whippet sprawdzi się w takich sportach, jak agility, dog frisbee czy flyball. Może także brać udział w wyścigach chartów i coursingach, czyli pogoniach za sztucznym królikiem.
Chart angielski whippet to rasa wyhodowana w Wielkiej Brytanii. Małe, krótkowłose charty znane były już w XVI wieku. Wykorzystywano je nie tylko do polowań – ich zadaniem było także zagryzanie niewielkich szkodników. Już od 1610 roku przyjęto nazywać je whippetami, choć rasa ta ukształtowała się dopiero w XIX wieku.
Rosnąca popularność wyścigów greyhoundów wśród osób z wyższych sfer sprawiła, że sport ten wzbudził zainteresowanie także biedniejszej ludności Wielkiej Brytanii. Utrzymanie dużego psa było jednak zbyt kosztowne, dlatego hodowcy zaczęli krzyżować ze sobą mniejsze greyhoundy i charciki włoskie, by otrzymać równie zwinnego, jednak znacznie mniej wymagającego psa.
Przypuszcza się, że w tworzeniu rasy brały udział także wysokonożne teriery, które nadały dzisiejszemu whippetowi ciętości w stosunku do zwierzyny i mniejszych gryzoni. Międzyrasowe krzyżówki sprawiły, że w miotach małych chartów rodziły się szczenięta o gładkim i szorstkim włosie. Te drugie nie cieszyły się zbytnim uznaniem, dlatego szybko wyeliminowano tę odmianę z hodowli.
W XIX wieku wyścigi whippetów stawały się coraz bardziej popularną rozrywką wśród biedniejszych Anglików. Łagodny charakter tych psów sprawił, że często utrzymywane były także w charakterze towarzysza rodziny. Dzięki ciętości w stosunku do mniejszych zwierząt służyły także do tępienia szkodników.
Rasa whippet uznana została przez Brytyjski Kennel Club w 1891 roku. Za sprawą angielskich robotników trafiła także do Stanów Zjednoczonych, a następnie do krajów europejskich.
Obecnie chart angielski whippet to przede wszystkim pies rodzinny, choć w niektórych krajach wyścigi tych psów wciąż cieszą się dużą popularnością. Whippety dobrze odnajdują się zarówno w domach z ogrodem, jak i w mniejszych mieszkaniach.
Krótka sierść whippeta nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Psy tej rasy są też dość zdrowe i wytrzymałe, choć mogą wymagać starannie dobranej diety.
Chart angielski whippet nie linieje zbyt intensywnie. Warto jednak regularnie czesać go za pomocą gumowej rękawicy lub zgrzebła – pozwoli to usunąć nadmiar martwych włosów i poprawi krążenie w skórze psa. Krótka, delikatna sierść whippeta nie zbiera zanieczyszczeń, dlatego pies tej rasy nie wymaga częstych kąpieli. Zaschnięte błoto i kurz można z łatwością usunąć włosianą szczotką lub zwilżoną ściereczką.
Opiekun whippeta powinien regularnie kontrolować stan oczu i uszu psa, a także skracać psu pazury, jeśli zwierzak sam ich nie ściera. Niektóre charty angielskie mają skłonność do szybkiego odkładania się kamienia nazębnego, dlatego warto szczotkować im zęby.
Chart angielski whippet to pies wytrzymały, choć wrażliwy na niskie temperatury i wilgoć. Psy tej rasy żyją średnio 13 lat i do późnej starości cieszą się dobrym zdrowiem.
Mogą mieć jednak skłonność do kilku chorób typowych dla tej rasy. Wśród dolegliwości zdrowotnych występujących u whippetów wymienia się przede wszystkim:
Ze względu na dużą aktywność fizyczną, charty angielskie ulegają często także przeróżnym kontuzjom, a ich delikatna skóra podatna jest na różnego rodzaju zranienia. Charty z mutacją genu MDR1 wykazują nadwrażliwość na środki stosowane podczas narkozy, niektóre leki oraz środki przeciwpasożytnicze.
Ryzyko wystąpienia chorób genetycznych u whippeta można zmniejszyć, kupując szczeniaka z hodowli zarejestrowanej w ZKwP. Odpowiedzialni hodowcy wykonują swoim psom badania, które mają za zadanie wyeliminowanie z dalszej hodowli psów mogących przekazać potomstwu wadliwe geny.
Opiekun charta angielskiego powinien regularnie wykonywać pupilowi profilaktyczne badania obejmujące badania krwi i moczu. W przypadku zauważenia takich problemów, jak nawracająca kulawizna, wyłysienia i osłabienie sierści czy długotrwałe biegunki, należy zabrać psa do lekarza weterynarii.
Whippety nie mają skłonności do nadwagi i nie są zbyt wybredne. Dzienną dawkę pokarmu dla psa tej rasy warto jednak podzielić na dwie porcje podawane o stałych porach dnia. Zmniejszy to ryzyko niestrawności i skrętu żołądka.
Charty w okresie zimowym oraz whippety biorące udział w wyścigach mogą potrzebować bardziej kalorycznej diety niż psy utrzymywane wyłącznie w roli domowego pupila. W żywieniu whippetów stosować można zarówno gotowe karmy suche i mokre, jak i dietę domową przygotowywaną z gotowanych lub surowych składników. Trzeba przy tym pamiętać, że wysoko przetworzone karmy mogą być ciężkostrawne i zawierać dodatek potencjalnie szkodliwych konserwantów lub barwników.
Dlatego niektórzy opiekunowie whippetów decydują się na samodzielne przygotowywanie psom jedzenia. Niestety ułożenie zbilansowanego jadłospisu dla psa nie jest łatwym zadaniem, a niedobór najważniejszych składników odżywczych prowadzić będzie do poważnych wad rozwojowych i niedożywienia. Chcąc żywić psa dietą domową, należy więc zasięgnąć porady u doświadczonego dietetyka zwierzęcego i ściśle przestrzegać ułożonego przez niego jadłospisu.
Bezpieczną i zdrową alternatywą dla diety domowej może być jedzenie przygotowywane przez PsiBufet. Posiłki przygotowywane przez PsiBufet składają się wyłącznie ze świeżych składników najwyższej jakości, dzięki czemu nie zawierają żadnych zbędnych wypełniaczy ani potencjalnie szkodliwych dodatków. Gotowane na parze mięso i podroby, uzupełnione świeżymi warzywami i suplementami dobranymi przez doświadczonych dietetyków zapewnią zwierzakowi wszystkie niezbędne mu składniki odżywcze i dostarczą energii potrzebnej do codziennej aktywności.
Posiłki PsiBufet dostępne są w kilku lekkostrawnych wariantach bazujących min. na indyku, wołowinie, kurczaku, wieprzowinie czy jagnięcinie. Dzięki temu dieta ta sprawdzi się także w żywieniu psów cierpiących na alergie i nietolerancje pokarmowe oraz nawracające zaburzenia trawienia.
Osoba chcąca zostać opiekunem whippeta powinna najpierw złożyć wniosek o pozwolenie na utrzymanie charta oraz oświadczenie, że pies ten nie będzie wykorzystywany do celów łowieckich. Obowiązek ten wprowadzony został ze względu na częste wykorzystanie chartów podczas polowań kłusowników.
Rasowych chartów i psów w tym typie nie należy też spuszczać ze smyczy na otwartym terenie, gdyż stanowią poważne zagrożenie dla dzikiej zwierzyny. Do XX wieku whippety brały udział w konkursach dławienia szczurów na czas i stanowiły niemałą konkurencję dla terierów i sznaucerów.
Jeśli planujesz zostać opiekunem whippeta, na te pytania warto znać odpowiedzi!