Karma sucha czy mokra karma dla psa - co wybrać?
sucha czy mokra karma dla psa sucha czy mokra karma dla psa

Karma sucha czy mokra karma dla psa - co wybrać?

Czas czytania: 7 min

04 sty 2023

  • Podawanie psu gotowych karm to niewątpliwie najwygodniejszy sposób żywienia zwierzaka. Przy wyborze rodzaju karmy dla psa należy wziąć jednak pod uwagę nie tylko wygodę opiekuna, ale także potrzeby czworonoga.
  • Sucha karma dla psa to pokarm bardzo skoncentrowany, który sprawdzi się w żywieniu szczeniąt, psów bardzo aktywnych i suk karmiących. Ma przy tym kilka wad – zawiera dość dużo węglowodanów, może być sztucznie konserwowana i bywa ciężkostrawna.
  • Mokre karmy dla psów są znacznie mniej obciążające dla żołądka i zapewniają zwierzakowi właściwe nawodnienie organizmu. Podawanie psu tylko mokrej karmy często jednak wiąże się z wysokimi kosztami.
  • Mieszanie suchej i mokrej karmy dla psa to dobry sposób na zapewnienie psu różnorodnej diety. Przy żywieniu mieszanym należy zwrócić uwagę na dawkowanie poszczególnych produktów.
 

Wybierając rodzaj podawanej psu karmy należy uwzględnić nie tylko potrzeby czworonoga, ale także możliwości i wygodę opiekuna. Sucha czy mokra - jaka karma będzie lepsza dla psa dorosłego i szczeniaka? Czy pies może jeść tylko suchą karmę albo same puszki? I czy mieszanie karmy suchej i mokrej to dobry pomysł?

Karma mokra czy sucha dla psa – która będzie lepsza?

Zarówno suche, jak i mokre karmy dla psa mają wiele zalet. Nie są jednak pozbawione wad! Sprawdź, czym różni się karma mokra od suchej i który sposób żywienia psa będzie najlepszy.

Zalety i wady karmy suchej

Podawanie psu suchej karmy to najpopularniejszy sposób żywienia domowego czworonoga. Nasypanie zwierzakowi odmierzonej dawki suchych granulek jest bowiem znacznie wygodniejsze i szybsze niż nakładanie mokrej karmy lub samodzielne gotowanie. Również przechowywanie takiego produktu jest wygodniejsze. Dzięki niskiej zawartości wody sucha karma dla psa psuje się znacznie wolniej niż mokra i w przeciwieństwie do niej nie musi być po otwarciu trzymana w lodówce.


Suche granulki to pokarm bardzo skoncentrowany, który w niewielkiej objętości dostarcza psu dużych dawek kalorii, białka i tłuszczu. Taka karma będzie więc dobrym rozwiązaniem w przypadku psów o wysokim zapotrzebowaniu na energię i składniki pokarmowe – między innymi psów bardzo aktywnych, suk w ciąży i karmiących, szczeniąt małych ras czy czworonogów, które muszą przytyć.


Niestety wbrew powszechnej opinii sucha karma nie zmniejsza ryzyka chorób zębów u psów. Stosowanie tego rodzaju pokarmu nie zwalnia więc opiekuna z regularnego mycia zębów pupilowi! Rozważając podawanie psu suchej karmy, należy pamiętać, że ma ona także kilka wad. Wśród nich można wymienić obecność dość dużej ilości węglowodanów w składzie (są one niezbędne do utrzymania kształtu granulek), większe ilości konserwantów potrzebnych do zachowania długiego okresu przydatności i wyższy stopień przetworzenia mogący negatywnie wpływać na strawność.

Zalety i wady karmy mokrej

Mokra karma stosowana jest przede wszystkim przez opiekunów małych psów, gdyż jej podawanie wiąże się z dość wysokimi wydatkami. Wysoka zawartość wody i niska koncentracja składników odżywczych w tego typu karmie sprawia bowiem, że jej dawkowanie jest nieraz nawet pięciokrotnie wyższe niż w przypadku suchych granulek. Kolejną wadą wynikającą z dużej wilgotności jest konieczność przechowywania jej po otwarciu w lodówce i zużycia w przeciągu 24 godzin.


Zawartość wody może być równocześnie bardzo dużą zaletą. Objętościowe posiłki dostarczające małych dawek kalorii bywają pomocne podczas odchudzania psa – wypełnią zwierzakowi żołądek i zapewnią uczucie sytości, jednak nie wywołają przekarmienia. Dodatkowa dawka wody wpływa także pozytywnie na zdrowie nerek i sprawia, że jedzenie staje się bardziej aromatyczne i smakowite. Mokra karma dla psa będzie więc lepszym wyborem dla czworonogów z chorobami nerek i innymi dolegliwościami, którym towarzyszy brak apetytu.


Dużą zaletą mokrej karmy dla psa jest również sposób jej wytwarzania i pakowania. Składniki nie są poddawane tak wysokiemu ciśnieniu i temperaturze, jak surowce używane do produkcji suchych granulek.


Dzięki temu karma jest mniej przetworzona i bardziej lekkostrawna. Nie wymaga również tak dużych ilości konserwantów ani dodatku węglowodanów. Zamknięty w hermetycznej puszce pasztet lub sos z kawałkami może być przechowywany nawet przez wiele miesięcy bez szkody dla składników odżywczych.

Czy pies może jeść tylko suchą karmę?

Pełnoporcjowa sucha karma dostosowana do wieku, poziomu aktywności i stanu zdrowia psa może stanowić podstawę diety domowego czworonoga. Dostarczy ona psu wszystkich niezbędnych składników pokarmowych, nie ma więc konieczności uzupełniania jej ani karmą mokrą, ani domowym jedzeniem.


Trzeba jednak pamiętać, że pies jedzący tylko suchą karmę może mieć później problem przy ewentualnej zmianie diety, gdyż jego żołądek nie będzie przyzwyczajony do różnorodnych pokarmów. Zdrowym psom bez specjalnych wymagań żywieniowych warto okazjonalnie podawać niewielkie ilości mokrej karmy w ramach urozmaicenia, na przykład wypełniając nią gumową zabawkę.

Czy można mieszać karmę suchą z mokrą?

Żywienie mieszane, czyli łączenie suchej i mokrej karmy może być dobrym sposobem na zapewnienie psu różnorodnej, atrakcyjnej diety. Trzeba jednak pamiętać, że mieszanie karmy suchej i mokrej w jednym posiłku nie sprawdzi się u każdego psa. Wrażliwsze czworonogi mogą bowiem zareagować na taką mieszankę biegunką i nieprzyjemnymi wzdęciami. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest podawanie psu suchej i mokrej karmy w osobnych posiłkach, które dzielić będzie kilka godzin odstępu.


Decydując się na mieszanie karmy suchej i mokrej należy także zwrócić uwagę na dawkowanie każdej z karm. Najprostszym sposobem na stosowanie łączonej diety u psa jest podawanie mu połowy dziennej dawki karmy mokrej zalecanej na opakowaniu i połowy porcji suchej karmy sugerowanej na etykiecie.


Proporcje te można jednak zmieniać – przykładowo może to być 20% mokrej karmy i 80% suchej lub odwrotnie. Chcąc stosować żywienie mieszane u psa, warto uważnie obserwować zachowanie zwierzaka i regularnie kontrolować jego masę ciała. Jeśli u czworonoga pojawią się zaburzenia trawienia, należy zrezygnować z mieszania karm. Natomiast w przypadku nadwagi trzeba będzie ponownie zweryfikować dawkowanie jedzenia.

Od kiedy szczeniak może jeść mokrą karmę?

Młody wiek nie jest przeciwwskazaniem do podawania psu mokrej karmy. Wręcz przeciwnie – ten rodzaj pokarmu będzie znacznie lepszy dla szczeniaka niż rozmoczona karma sucha. Mieszanie suchej karmy z wodą zwiększa bowiem ryzyko biegunki u psa i może negatywnie wpływać na mikroflorę przewodu pokarmowego.


Dlatego pierwszym pokarmem maluchów odstawianych od matki powinna być rozrobiona na papkę mokra karma dla szczeniąt, a nie rozmoczone suche granulki. Całkowicie samodzielne szczeniaki można natomiast karmić zarówno suchą, jak i mokrą karmą.

Co zamiast karmy?

Sucha i mokra karma dla psa to nie jedyny rodzaj pożywienia, jaki można podawać czworonogowi. Zwierzaka karmić można również dietą złożoną ze świeżych składników. Ten sposób żywienia pozwoli opiekunowi kontrolować, co trafia do miski psa, unikać zbędnych konserwantów, wypełniaczy i niskiej jakości składników.


Trzeba przy tym pamiętać, że domowe posiłki dla psa muszą być odpowiednio zbilansowane za pomocą uważnie dobranych suplementów mineralno-witaminowych. Samodzielne przygotowywanie posiłków dla pupila wymaga także odpowiednich zakupów i spędzenia w kuchni dość dużej ilości czasu. Alternatywnym sposobem na zapewnienie zwierzakowi świeżych, zdrowych i bezpiecznych posiłków w wygodny i szybki sposób może być korzystanie z usług firm kateringowych dla psów, takich jak PsiBufet.

Bibliografia

  • Zhang, L., Yang, K., Jian, S., Xin, Z., Wen, C., Zhang, L., ... & Deng, J. (2022). Effects of Softening Dry Food with Water on Stress Response, Intestinal Microbiome, and Metabolic Profile in Beagle Dogs. Metabolites, 12(11), 1124.
  • Gorrel, C. (1998). Periodontal disease and diet in domestic pets. The Journal of nutrition, 128(12), 2712S-2714S.