Ile powinien jeść szczeniak?
ile powinien jeść szczeniak ile powinien jeść szczeniak

Ile powinien jeść szczeniak?

Czas czytania: 7 min

26 gru 2022

 • Początkowo malutkie szczenięta żywią się mlekiem swojej mamy. Jest to ich wyłączne pożywienie przez pierwszy miesiąc życia.
 • Potem jednak, w okolicach 4. tygodnia, zaczynają pobierać też inne pokarmy, miękkie, wodniste i rozdrobnione.
 • Gdy wybieramy karmę dla szczeniaka, który ma 8 czy 10 tygodni życia, postawmy na pożywienie przeznaczone właśnie dla takich szczeniąt.
 • Pieska młodszego niż 3 miesiące najlepiej karmić 5 razy dziennie.
 • Na każdym opakowaniu suchej karmy znajduje się tabela dawkowania, która informuje opiekuna o tym, ile dziennie jedzenia powinien podawać swojemu pupilowi.
 • Dieta PsiBufet nadaje się już dla szczeniąt od 8. tygodnia życia. 
 • To, co w dostarczanym prosto pod nasze drzwi jedzeniu dla szczeniaka jest najlepsze, to już odmierzone porcje. Nie musimy się zastanawiać, ile powinien jeść szczeniak na danym etapie życia.

Gdy zostajemy opiekunami szczeniaka, często mamy mnóstwo pytań i wątpliwości. To zrozumiałe, zwłaszcza wtedy, gdy jest to nasz pierwszy pies. Zastanawiamy się nad tym, jak go wychować, jak nauczyć załatwiania na dworze i czym powinniśmy się z nim bawić.


Jedną z ważniejszych kwestii jest też żywienie - czym karmić takiego malucha? Jaką karmę wybrać dla szczeniaka? Nawet jeśli wybierzemy już rodzaj pożywienia, pojawia się kolejne pytanie. Ile tego jedzenia podawać?

Czym karmić szczeniaka w pierwszych tygodniach?

Początkowo malutkie szczenięta żywią się mlekiem swojej mamy. Jest to ich wyłączne pożywienie przez pierwszy miesiąc życia. Potem jednak, w okolicach 4. tygodnia, zaczynają pobierać też inne pokarmy, miękkie, wodniste i rozdrobnione.


W pierwszych dniach jest tego niewiele, ma to raczej służyć zapoznaniu z pokarmem. Podstawą diety nadal pozostaje mleko suki. Z każdym dniem jednak ilość podawanej karmy się zwiększa. I tak w okolicach 6. tygodnia życia pieski jedzą już wyłącznie pokarm stały, a suka przestaje je karmić. Gdy trafiają do nowych domów - a zazwyczaj dzieje się tak po 8. tygodniu życia - są samodzielne w kwestii żywienia.


Wtedy odpowiedzialność za karmienie szczeniaka spada na nowych opiekunów. Jakie pożywienie wybrać? Przez pierwsze tygodnie najlepiej podawać to samo pożywienie, jakie piesek dostawał w hodowli czy schronisku. Zmiana domu jest tak stresującym przeżyciem, że jak jakiejś modyfikacji da się uniknąć, lepiej to zrobić. Po czasie aklimatyzacji można już przejść na takie pożywienie, jakim sami chcemy karmić malucha.

Jaka karma dla szczeniaka?

Gdy wybieramy karmę dla szczeniaka, który ma 8 czy 10 tygodni życia, postawmy na pożywienie przeznaczone właśnie dla takich szczeniąt. Jedzenie będzie wtedy odpowiednie dla takich piesków zarówno w swojej formie, jak i w składzie. W formie, gdyż będzie drobno zmielone lub będzie miało małe ziarenka. A w składzie, ponieważ będzie zawierało odpowiednią, wysoką ilość białka. Powinno go być co najmniej 25% w suchej masie (a może być i nawet 30%).


Co ważne, karma dla szczeniąt jest też dużo bardziej kaloryczna niż ta dla psów dorosłych - wszak małe pieski potrzebują więcej energii do rośnięcia. Istotne jest też, by zawierała kwasy omega-3 i omega-6, a także odpowiednie proporcje wapnia do fosforu.

Ile razy dziennie karmić szczeniaka?

Pieska młodszego niż 3 miesiące najlepiej karmić 5 razy dziennie. Oczywiście małymi porcjami, ale regularnie w tych samych godzinach. Szczeniakom między 4. a 6. miesiącem życia możemy już podawać 4 posiłki dziennie. Między 6. a 9. miesiącem karmmy psiaka 3 razy dziennie.


To, ile razy nakarmimy psa, który skończył 9 miesięcy, zależy od jego docelowej wielkości. Jeśli mamy do czynienia z miniaturką, która ma niewielki żołądek, zostańmy przy tych 3 posiłkach. Jeżeli jednak nasz pupil będzie średnim lub dużym psem, po 9. miesiącu życia zmniejszmy mu ilość posiłków do 2 dziennie.

Ile powinien jeść szczeniak? Dawkowanie

Wyzwaniem dla opiekunów małego pieska jest to, ile jedzenia mu podawać. Gdy wiemy już, ile razy dziennie go karmić, musimy też wiedzieć, ile - całościowo - ma tego być. Niezwykle istotne jest to, że zapotrzebowanie kaloryczne, a więc ilość jedzenie dla danego osobnika, określa się dobowo. Gdy więc dowiesz się już, jaką porcję dzienną ma twój pies dostawać, możesz ją podzielić na kilka posiłków. Najlepiej - równych.

Dawkowanie karmy suchej

Na każdym opakowaniu suchej karmy znajduje się tabela dawkowania, która informuje opiekuna o tym, ile dziennie jedzenia powinien podawać swojemu pupilowi. Tabela taka uwzględnia docelową wagę szczenięcia - jeśli nie mamy psa rasowego, gdzie łatwo to określić, skonsultujmy się z weterynarzem. Pomoże nam on oszacować, ile nasz pupil może ważyć, gdy osiągnie dojrzałość.


Producenci karm zdają sobie sprawę z tego, że nasze szczenię rośnie, dlatego poza docelową wagą podany jest też wiek w miesiącach. Ile więc powinien jeść szczeniak? Taki, który ma 3 miesiące, będzie jadł dużo mniej niż ten, który skończył pół roku. Dlatego do tabeli z dawkowaniem warto zaglądać co kilka tygodni i dopasowywać wielkość porcji.

Przykładowe dawkowanie

 • Docelowa waga psa: 15 kg
 • Wiek: 4 miesiące
 • Dzienna dawka suchej karmy: 160 g
 • Ilość posiłków dziennie: 4
 • Porcja suchej karmy w każdym posiłku: 40 g

Dawkowanie karmy mokrej

Z dawkowaniem karmy mokrej jest podobnie, jak z dawkowaniem tej suchej. Trzeba znać docelową masę ciała naszego psa (jaką osiągnie, gdy dorośnie). Do prawidłowego odczytania danych z tabeli dawkowania na opakowaniu puszki czy saszetki potrzebujemy jeszcze znać aktualny wiek naszego malucha. Wraz z kolejnymi tygodniami życia zwiększa się dobowe zapotrzebowanie kaloryczne, także do tabelki należy zaglądać regularnie.

Przykładowe dawkowanie

 • Docelowa waga psa: 15 kg
 • Wiek: 4 miesiące
 • Dzienna dawka mokrej karmy: 650 g
 • Ilość posiłków dziennie: 4
 • Porcja mokrej karmy w każdym posiłku: 162,5 g

PsiBufet dla szczeniaka

Jeśli nie chcemy podawać naszemu szczeniakowi przetworzonej karmy suchej czy mokrej, możemy postawić na jedzenie gotowane. Samodzielnie trudno jednak tak zbilansować posiłek, by dostarczał wszystkiego, czego potrzebuje psiak na danym etapie życia.


Dodatkowo zapotrzebowanie na składniki pokarmowe i kalorie zwiększa się przecież z niemalże każdym tygodniem życia. Najwygodniej więc - i najbezpieczniej - postawić na jedzenie gotowane przez specjalistów, które powstaje z przepisów przygotowanych przez dietetyka zwierzęcego. Takim pożywieniem jest catering dla psów PsiBufet.


Dieta PsiBufet nadaje się już dla szczeniąt od 8. tygodnia życia, choć jeśli weterynarz nie widzi przeciwwskazań, można nią karmić też młodsze pieski. To, co w dostarczanym prosto pod nasze drzwi jedzeniu dla szczeniaka jest najlepsze, to już odmierzone porcje. Nie musimy się zastanawiać, ile powinien jeść szczeniak na danym etapie życia. 


Najpierw podajemy wszystkie jego dane w specjalnym kalkulatorze, łącznie z aktualną wagą (nie mamy potrzeby nawet szacowania, ile psiak będzie ważył, gdy dorośnie). Następnie przyjdą do nas saszetki z jedzeniem na cały dzień - każdą saszetkę dzielimy na tyle posiłków, ile potrzebujemy.


Potem co miesiąc będziemy dostawać od PsiBufet ankietę z prośbą o aktualizację wagi naszego psiaka, dzięki czemu szczeniak będzie dostawał porcję odpowiednią dla niego w danym momencie. Nam pozostanie już tylko podać pieskowi pyszne, zdrowe jedzenie!

 

Bibliografia

 • National Research Council. (2006). Nutrient requirements of dogs and cats. National Academies Press.
 • Freeman, L. M., Chandler, M. L., Hamper, B. A., Weeth, L. P., & Coleman, K. D. (2013). Current knowledge about the risks and benefits of raw meat-based diets for dogs and cats. Journal of the American Veterinary Medical Association, 243(11), 1549–1558.