Żywienie

Mam psa niejadka… Co robić?!

Wbrew pozorom nie wszystkie psy wylizują miskę do czysta. Niektóre pieski potrafią być bardzo wybredne, co może stanowić nie lada problem dla ich właścicieli. Dowiedz się, co może być przyczyną takiego zachowania i jak sobie z tym poradzić. Oto kilka praktycznych porad:

  1. Pamiętaj, że zwierze może być łasuchem: Jeśli regularnie dokarmiasz swojego psa smakołykami, może on zacząć odmawiać swojej podstawowej karmy. Będzie czekał na “coś lepszego” i “kombinował”, żeby dostać przekąskę.
  2. Jak u ludzi, tak i u psów posiłki powinny być spożywane regularnie. Ustal stałe pory podawania karmy i konsekwentnie trzymaj się tych godzin.
  3. Rekomendowane jest karmienie psa dwa razy dziennie. Duża dawka karmy przyjęta na raz może powodować skręty żołądka oraz inne poważne problemy. Zwłaszcza jeśli jesteś właścicielem dużego psa o wąskiej klatce piersiowej, to pamiętaj, aby dzielić posiłki i karmić psa więcej niż raz dziennie.
  4. Psy jedzą węchem! Nasze kochane czworonogi mają o wiele mniej kubków smakowych niż człowiek (ok. 1700 u psa i ok. 9000 u człowieka). Psy rozróżniają jedynie podstawowe smaki potraw. Słony, słodki i unami (mięsny) to te, które lubią. Z kolei gorzki i kwaśny są niepożądane.
   Psy mają natomiast o wiele lepiej rozwinięty zmysł węchu (ok. 80-220 mln komórek węchowych u psa, a ok. 5 mln u ludzi). Ważne jest więc, aby karma była świeża i dobrze pachniała. Karmiąc świeżym pokarmem pamiętaj, iż  ciepłe posiłki pachną dużo intensywniej niż zimny pokarm z lodówki. Zadbaj o właściwą temperaturę karmy. Możesz dodać gorącą wodę do miski i wymieszać z nią pokarm wyciągnięty z lodówki.
  5. Zapewnij psu spokój przy jedzeniu. Jeśli martwi Cię brak apetytu u psa i się tym stresujesz, pies z pewnością to wyczuje. Poproś wtedy inną osobę o podanie pokarmu.
  6. Żywienie u psa ma dużą wartość socjalną. Możesz podać karmę w czasie spożywania własnego posiłku lub przebywaj w jednym pomieszczeniu ze zwierzęciem w trakcie karmienia.
  7. Jeśli pies nie zjada karmy od razu po podaniu, to po upływie 20 minut zabierz miską. Ze względów behawiorystycznych karma nie powinna być dostępna dla psa przez cały czas.
  8. Po zakończonym karmieniu umyj miskę – nawet jeśli wydaje się być wylizana do czysta.
  9. Skuteczna może również okazać się zmiana miski do karmienia: najlepszym rozwiązaniem będą miski ze stali nierdzewnej lub miski ceramiczne.
  10. Istnieją też inne schematy karmienia, jakie możesz wypróbować. Są to na przykład:
   1. Karmienie szkoleniowe – podawanie co najmniej 1/3 dziennej dawki pokarmowej jako nagrody za wykonane polecenia lub pozytywne wzmocnienie pożądanych zachowań.
   2. Karmienie interaktywne – podawanie co najmniej 50% dziennej porcji pokarmu w sposób zmuszający psa do interakcji. Możesz to osiągnąć poprzez użycie specjalnej miski. Przykład: BUSTER DogMaze Inteligentna miska dla psa.

Jeśli po zastosowaniu powyższych porad nie poprawił się apetyt swojego pupila, możesz spróbować zmienić stosowaną karmę. Przetestuj inne smaki, rodzaj i teksturę pożywienia. Dobrym pomysłem będzie również kontakt z weterynarzem. Problemy z apetytem mogą mieć podłoże zdrowotne. Do najczęstszych przyczyn można zaliczyć choroby jamy ustnej, stosowanie leków obniżających apetyt czy też występowanie uczuleń pokarmowych.

 

Na podstawie „Niezbędnik Opiekuna: Podstawy żywienia psów i kotów” – dr. Karlina Hołda, Wydział Nauk o Zwierzętach, SGGW Warszawa

Udostępnij

Bądź na bieżąco: zapisz się do Newsletter’a:
Podając adres e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowych artykułach i ofertach PsiBufet zgodnie zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną

psibufet
PsiBufet jest innowacyjnym rozwiązaniem na rynku karmy dla psów. Najwyższą jakość produktów zapewniają składniki “Human Grade” - przeznaczone do spożycia przez ludzi. Składniki pochodzą od najlepszych lokalnych dostawców. Karma jest indywidualnie dopasowana składem oraz porcją pod każdego psa. Składy produktów zostały opracowane przez czołowego specjalistę do spraw dietetyki zwierzęcej i spełniają międzynarodowe normy karm pełnoporcjowych FEDIAF. Dowiedz się więcej na www.psibufet.pl.