Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki


Owczarek niemiecki to stosunkowo duży pies o krótkiej lub długiej sierści. Czujny, zrównoważony i chętny do współpracy z człowiekiem owczarek niemiecki jest niezwykle oddany całej rodzinie. Pies tej rasy sprawdzi się zarówno jako domowy czworonóg, jak i pies stróżujący, sportowy czy służbowy.


Aktywność

Aktywność

8/10

Pielęgnacja

Pielęgnacja

5/10

Podatność

Podatność

5/10

Długość życia

Długość życia

8/10

Z tego artykułu dowiesz się:


Ile kosztuje owczarek niemiecki?

Ile żyją owczarki niemieckie?

Ile waży owczarek niemiecki?

Czym karmić owczarka niemieckiego?

Do kiedy rośnie owczarek niemiecki?


Owczarek niemiecki - Opis i wygląd rasy

Owczarek niemiecki to średniej wielkości pies o nieco wydłużonej, ale zwartej, umięśnionej i szczupłej sylwetce. Samce tej rasy powinny ważyć około 30-40 kg, suki natomiast są znacznie mniejsze i ważą od 20 kg do 32 kg. Głowa owczarka niemieckiego jest szeroka, zaopatrzona w stojące, spiczaste uszy i kufę o klinowatym kształcie zakończoną czarnym nosem. Oczy u psów tej rasy są średniej wielkości, o lekko skośnym, migdałowatym kształcie i ciemnym kolorze.


Grzbiet u owczarków niemieckich powinien być mocny, prosty i dobrze umięśniony, zad długi i lekko opadający pod kątem około 23 stopni do poziomu. Klatka piersiowa owczarka jest umiarkowanie szeroka i głęboka, a żebra dość dobrze wysklepione - nie powinny jednak nadawać psu beczkowatego kształtu. Ogon u psa tej rasy jest długi, noszony na równi lub poniżej linii grzbietu. Proste, równoległe względem siebie kończyny owczarka niemieckiego powinny pozwalać na dobry wykrok oraz stabilny i niski kłus, który sprawia wrażenie niezmordowanego.


Owczarki niemieckie hodowane są w dwóch odmianach różniących się długością sierści. U krótkowłosych owczarków niemieckich włos okrywowy jest gęsty, twardy i przylegający do ciała. Może być nieco dłuższy na szyi i tylnych stronach ud. Długowłose owczarki niemieckie posiadają miękki, dłuższy włos okrywowy, który tworzy obfite portki na tylnej stronie ud, kryzę na szyi i pióra na przednich łapach.


Obydwie odmiany tej rasy mają gęsty, jasnoszary podszerstek i mogą występować w kilku umaszczeniach - czarnym z podpalaniem w kolorze czerwonawym, płowym, żółtym lub jasnoszarym, a także jednolitym czarnym, szarym lub czaprakowym z maską.

Owczarek niemiecki

Owczarek niemiecki - Charakter i usposobienie

Psy rasy owczarek niemiecki są zrównoważone, pewne siebie i oddane opiekunom. Łagodne w stosunku do ludzi, łatwe w wyszkoleniu i czujne psy tej rasy są niezwykle wszechstronne - odnajdą się w roli ulubieńca osoby samotnej lub większej rodziny, stróża, a nawet psiego sportowca czy psa służbowego. Trzeba jednak pamiętać, że czworonogowi temu należy zapewnić odpowiednią dawkę uwagi, aktywności fizycznej i socjalizację z innymi psami.

Charakter

Owczarki niemieckie wyjątkowo silnie przywiązują się do swojego opiekuna i są mu niezwykle oddane, a w stosunku do pozostałych członków rodziny są łagodne, tolerancyjne i troskliwe. Wobec obcych sobie osób bywają natomiast ostrożne, choć dość szybko przełamują początkową nieufność.


Pewne siebie, odważne i czujne owczarki niemieckie doskonale nadają się na przydomowego stróża. Nie powinny być jednak utrzymywane wyłącznie na dworze czy w kojcu - potrzebują bowiem wiele uwagi ze strony opiekuna, do którego niezwykle silnie się przywiązują.


Nie wszystkie owczarki niemieckie dobrze dogadują się z innymi psami - mniejsze od siebie czworonogi mogą traktować jak potencjalną ofiarę. Z tego względu niezbędna jest prawidłowa socjalizacja psa tej rasy już od szczeniaka, na przykład w psim przedszkolu prowadzonym przez doświadczonego specjalistę. Niestety wśród owczarków niemieckich coraz częściej spotyka się psy, u których charakter znacznie odbiega od tego, jaki przewiduje wzorzec.


Szczególnie wśród psów pochodzących z hodowli stawiajacych wyłącznie na wygląd lub owczarków z pseudohodowli znajdować się mogą psy bojaźliwe, reaktywne, łatwo frustrujące się, a nawet agresywne.


Przy zakupie szczeniaka tej rasy należy więc przede wszystkim wybierać hodowle zrzeszone w Związku Kynologicznym w Polsce, mogące pochwalić się stabilnymi, odważnymi i chętnymi do współpracy wychowankami. Każdemu owczarkowi niemieckiemu należy także zapewnić prawidłową socjalizację z innymi psami i obcymi ludźmi - dzięki niej można znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia nieprawidłowych zachowań i problemów behawioralnych u czworonoga.

Usposobienie

Psy rasy owczarek niemiecki stworzone są do współpracy z opiekunem. Uwielbiają zabawy w aportowanie, przeciąganie się szarpakami, chętnie uczą się nowych sztuczek i dokładnie wykonują polecenia. Świetnie sprawdzają się we wszelkich psich sportach wymagających posłuszeństwa i wytrwałości, można więc z nimi trenować zarówno obedience, obronę sportową czy frisbee, jak i tropienie użytkowe albo nosework.


Szkolenie psów tej rasy powinno odbywać się wyłącznie przy użyciu nagród i pochwał - przemoc, krzyk i kary fizyczne mogą wywołać w psie strach, a nawet agresję w obronie własnej. Owczarek niemiecki, tak jak każdy inny pies, potrzebować będzie także chwil odpoczynku. W zapewnieniu psu komfortowych warunków do relaksu pomogą przytulna klatka kennelowa, twarde gryzaki do żucia i zabawki wypełnione zdrowym, aromatycznym jedzeniem od PsiBufet.


Łatwe w wychowaniu owczarki o stabilnym charakterze nie sprawiają swoim opiekunom zbyt wielu problemów - rzadko cierpią na lęk separacyjny i dość szybko uczą się zasad panujących w domu. Mogą więc mieszkać zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu w bloku. Opiekun musi jednak pamiętać, że niezapewnienie owczarkowi odpowiedniej stymulacji umysłowej i aktywności fizycznej może prowadzić do przeróżnych problemów behawioralnych, takich jak reaktywność, agresja wobec innych psów i obcych ludzi. Psom tym należy więc zapewnić dużą dawkę ruchu w postaci długich, aktywnych spacerów w różnorodnym środowisku.

Owczarek niemiecki - Historia rasy

Owczarek niemiecki to rasa wywodząca się od żyjących w środkowych i południowych Niemczech psów, których zadaniem było pilnowanie dobytku, strzeżenie stad owiec przed drapieżnikami i pomaganie przy ich zaganianiu.


Psy te charakteryzowały się dużą inteligencją, szybkością, siłą i dobrym węchem, co pozwalało im na skuteczne pełnienie swoich obowiązków. Jednak znacznie różniły się wyglądem w zależności od regionu, z jakiego pochodziły.

Początki

Pierwszą organizacją, która postanowiła ujednolicić wygląd niemieckich psów pasterskich, było Phylax Society utworzone w 1891 roku w Berlinie. Stowarzyszenie to zostało rozwiązane zaledwie po trzech latach, gdyż jego członkowie nie potrafili ustalić, jakich cech należy wymagać od czworonogów - czy mają być one wyłącznie psami użytkowymi, czy powinny również charakteryzować się podobnym wyglądem. Phylax Society odegrało jednak niezwykle ważną dla rasy rolę, gdyż zwróciło uwagę hodowców na ogromny potencjał użytkowy tych psów.

Rozwój rasy

Jeden z członków Phylax Society - były kapitan kawalerii Max von Stephanitz - szczególnie zainteresowany był stworzeniem inteligentnej, silnej i podatnej na szkolenie rasy psów. W 1899 roku na jednej z wystaw zauważył Hektora, który jego zdaniem stanowił ideał psa użytkowego. Zakupiony przez von Stephanitza czworonóg zmienił imię na Horand von Grafrath i zarejestrowany został jako pierwszy owczarek niemiecki w nowo powstałym stowarzyszeniu o nazwie Verein für Deutsche Schäferhunde (VS). Horand stał się ojcem wielu szczeniąt, które następnie krzyżowano ze sobą, by doskonalić pożądane cechy.


W pierwszej połowie dwudziestego wieku owczarki niemieckie stały się niezwykle popularne wśród nazistów. Ich ogromnym miłośnikiem był Adolf Hitler, który utrzymywał kilka czworonogów tej rasy i często przedstawiany był w ich towarzystwie. Z czasem dzięki swojej wszechstronności owczarki niemieckie zyskały popularność w innych krajach Europy, a także w USA i Australii.

Obecnie

Owczarek niemiecki to obecnie jedna z najpopularniejszych ras psów. Czworonogi te utrzymywane są nie tylko w charakterze domowych pupili - dzięki inteligencji, wytrzymałości i podatności na szkolenie wykorzystywane są także przez rozmaite służby do patrolowania terenu, tropienia osób zaginionych i wykrywania nielegalnych substancji.

Owczarek niemiecki - Pielęgnacja i zdrowie

Owczarek niemiecki

Psy rasy owczarek niemiecki nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Są natomiast podatne na różne choroby i mogą cierpieć na problemy zdrowotne wymagające podawania lekkostrawnej diety.

Pielęgnacja

Pielęgnacja owczarka niemieckiego polega przede wszystkim na regularnym szczotkowaniu, które pomaga usunąć nadmiar podszerstka i zapobiega tworzeniu się kołtunów. Sierść krótkowłosego owczarka niemieckiego można czesać przy użyciu metalowego zgrzebła lub furminatora przeznaczonego dla psów o krótkiej, gęstej sierści. Do pielęgnacji psa z długą sierścią przyda się natomiast szczotka pudlówka i metalowy grzebień o różnym rozstawie zębów.


Owczarki niemieckie nie potrzebują częstych kąpieli - psa tej rasy powinno się myć wyłącznie wtedy, gdy poważnie się ubrudzi. Podczas kąpieli należy używać wyłącznie kosmetyków przeznaczonych dla psów. Po każdym umyciu sierść zwierzaka należy odcisnąć ręcznikiem, a następnie dokładnie wysuszyć suszarką ustawioną na chłodny powiew - zapobiegnie to tworzeniu się odparzeń skóry.


Opiekun psa rasy owczarek niemiecki musi zadbać także o higienę oczu i uszu zwierzaka, a także regularnie kontrolować stan pazurów i przycinać je, jeśli pies nie ściera ich samodzielnie.

Zdrowie

Owczarek niemiecki to pies odporny, wytrzymały i dobrze znoszący każdą pogodę. Duża popularność rasy sprawiła jednak, że czworonogi te coraz częściej cierpią na przeróżne dolegliwości zdrowotne i choroby o podłożu genetycznym.


Wśród nich wymienia się przede wszystkim:

Ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych u owczarka niemieckiego zmniejszyć można, kupując szczeniaka u odpowiedzialnego hodowcy, który dopuszcza do rozrodu wyłącznie zdrowe psy. Przy wyborze hodowli należy zwrócić uwagę na to, czy hodowca bada swoje psy pod kątem nosicielstwa chorób genetycznych i dysplazji oraz poprosić o przedstawienie dokumentów potwierdzających stan zdrowia rodziców wybranego malucha.


Żywienie

Żywienie zdrowego owczarka niemieckiego nie jest zbyt trudne - psy tej rasy można karmić zarówno gotowymi karmami suchymi i mokrymi przeznaczonymi dla psów ras dużych, jak i dietą złożoną ze świeżych składników. Decydując się na podawanie psu domowych posiłków, należy zadbać o ich zbilansowanie - dieta owczarka niemieckiego powinna zawierać odpowiednią dawkę białka, tłuszczu, składników mineralnych i witamin.


Niewłaściwe skomponowanie jadłospisu może przyczynić się do rozwoju poważnych chorób i wad rozwojowych. Opiekunowie niemający wystarczającej wiedzy pozwalającej na samodzielne ułożenie zbilansowanej diety, a chcący zapewnić swojemu pupilowi zdrowe, lekkostrawne jedzenie złożone wyłącznie ze świeżych składników najwyższej jakości, mogą skorzystać z usług firmy PsiBufet.


Oferowanie przez PsiBufet posiłki przygotowywane są według receptur opracowanych przez specjalistów, dzięki czemu zawierają wszystkie niezbędne psu składniki pokarmowe. W ich składzie znajdują się wyłącznie gotowane na parze mięso i podroby, uzupełnione dodatkiem warzyw, witamin i składników mineralnych. Lekkostrawne, niezwykle aromatyczne jedzenie PsiBufet doskonale sprawdza się w żywieniu psów wybrednych i czworonogów o wrażliwym układzie trawiennym.

Owczarek niemiecki - Ciekawostki

W rasie tej wyróżnić można dwie linie hodowlane - użytkową i wystawową. Użytkowe owczarki niemieckie charakteryzują się najczęściej nieco lżejszą budową i mniej wydatnym kątowaniem. Zapewnia to psu większą wytrzymałość i zwinność, a przy ich ocenie bierze się pod uwagę przede wszystkim popęd do pracy i charakter. Psy wystawowe będą miały bardziej opadający zad, mogą mieć większą głowę i trochę bardziej kwadratową sylwetkę. Obdarzone będą także spokojniejszym temperamentem.


W pierwotnym wzorcu opisującym rasę owczarek niemiecki uznawano wyłącznie krótką sierść - dłuższy włos w tej rasie traktowany był jako poważna wada. Długowłosa odmiana owczarka niemieckiego uznana została dopiero w 2011 roku.

Warto wiedzieć

Jeśli planujesz zostać opiekunem owczarka niemieckiego, na te pytania warto znać odpowiedzi!