spondyloza-u-psa spondyloza-u-psa

Spondyloza u psa - objawy, przyczyny, leczenie

Czas czytania: 4 min

11 lis 2023


  • Spondyloza to choroba neurologiczna występująca przede wszystkim u starszych psów dużych ras. Polega na przebudowie kręgów, które zaczynają uciskać na nerwy.

  • Objawy zwyrodnienia kręgosłupa u psa obejmują przede wszystkim problemy z poruszaniem się. Zaawansowana spondyloza może także spowodować paraliż tylnych kończyn i nietrzymanie moczu.

  • Leczenie spondylozy u psa obejmuje rehabilitację na bieżni wodnej, masaże rozluźniające mięśnie i laseroterapię zmniejszającą ból. Psom ze zwyrodnieniami kręgosłupa można podawać także leki przeciwzapalne i przeciwbólowe oraz suplementy na stawy.

  • Choroba zwyrodnieniowa stale postępuje i jest nieuleczalna. Stosowanie się do zaleceń ortopedy może jednak znacznie poprawić komfort życia chorego psa.

Spondyloza u psa, zwana także zwyrodnieniem kręgosłupa, to jedna z najczęstszych chorób psów. W jej przebiegu dochodzi do przebudowy kręgów w odcinku piersiowym i lędźwiowym oraz tworzenia się na nich kostnych wypustek. Wyrostki te stopniowo się powiększają i rozrastają. Z czasem mogą tworzyć mostki łączące trzony kręgów i sprawiać, że kręgosłup zwierzaka traci swoją ruchomość.


Choroba ta rozwija się bardzo powoli, dlatego rozpoznawana jest dopiero wtedy, gdy stan psa jest już bardzo poważny… Skąd bierze się spondyloza u psa, jak się objawia i czy można ją wyleczyć? 

Spondyloza u psa - przyczyny i przebieg

Starzenie się organizmu jest przyczyną wielu zmian zwyrodnieniowych w obrębie układu ruchu czworonoga. Sprawia to, że krążki kręgowe stopniowo tracą swoją zdolność do amortyzacji i ochrony kręgosłupa, co prowadzi do zbliżania się kręgów do siebie i powtarzających urazów. Nacisk i tworzące się stany zapalne pobudzają aktywność komórek odpowiedzialnych za regenerację stawów i kości. U niektórych psów taki proces może prowadzić do rozbudowy i zniekszatałcania się kręgów, które zaczynają uciskać na nerwy i rdzeń kręgowy, powodując ból, a w skrajnych wypadkach nawet paraliż.


Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa typowa jest dla starszych psów dużych ras, takich jak boksery, labradory czy owczarki niemieckie. Może jednak rozwinąć się u każdego domowego czworonoga, szczególnie cierpiącego na inne problemy związane z układem ruchu, takie jak dysplazja stawów biodrowych.

Zwyrodnienie kręgosłupa u psa - objawy

W początkowym stadium zwyrodnienie kręgosłupa u psa nie daje żadnych objawów. Dopiero ucisk na nerwy w zaawansowanej spondylozie u psa staje się przyczyną bólu, który może objawiać się poprzez:

  • problemy ze wstawaniem z posłania,

  • unikanie chodzenia po schodach,

  • sztywny chód po przebudzeniu,

  • kulawiznę,

  • rzadsze machanie ogonem,

  • uciekanie przed głaskaniem w okolicy grzbietu,

  • zaniki mięśniowe dotyczące najczęściej tylnych kończyn.

  • szerokie rozstawianie tylnych łap.

W dalszym przebiegu spondylozy u psa dojść może do przerwania nerwów, przez co pojawić się mogą niedowłady tylnych łap oraz problemy z popuszczaniem moczu i bezwiednym oddawaniem kału.


Jeśli u psa pojawiają się takie objawy, należy poddać go dokładnym badaniom. Ich zadaniem jest zlokalizowanie przerostów kręgosłupa i wykluczenie innych chorób mogących utrudniać psu poruszanie się. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa łatwo zauważyć na zdjęciach RTG, dlatego jest to podstawowe badanie wykonywane przy diagnostyce spondylozy u psa.

Zwyrodnienie kręgosłupa u psa – leczenie spondylozy

Spondyloza u psa to choroba nieuleczalna, która stale postępuje. Jej przebieg można jednak znacznie spowolnić, a odpowiednie zabiegi zmniejszą ból towarzyszący zwyrodnieniom kręgosłupa i przywrócą zwierzakowi część dawnej sprawności.

Rehabilitacja i ćwiczenia dla psa ze spondylozą

Rehabilitacja psa ze spondylozą obejmuje przede wszystkim:

  • zajęcia na bieżni wodnej – przeciwdziałają dalszym zanikom mięśniowym i wzmacniają kończyny psa bez obciążania kręgosłupa,

  • masaże – zmniejszają napięcia mięśni i ból w okolicy zwyrodnień,

  • laseroterapię – wspiera regenerację uszkodzonych tkanek i zmniejsza stany zapalne,

  • ćwiczenia aktywne – wzmacniają mięśnie brzucha i wzdłuż kręgosłupa, co ułatwia psu utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

Częstotliwość i intensywność takich zabiegów musi być indywidualnie dobrana przez ortopedę.

Spondyloza u psa – leki

W niektórych przypadkach rehabilitację psa ze spondylozą wspomagać można lekami. Stosuje się przede wszystkim glikokortykosteroidy lub niesterydowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Przy zwyrodnieniach kręgosłupa u psa podawać można także suplementy na stawy zawierające glukozaminę, chondroitynę i kwas hialuronowy.

Operacja u psa ze spondyloza

Leczenie operacyjne zwyrodnień kręgosłupa u psa jest możliwe, jednak często nie przynosi wystarczających skutków – zmiany szybko pojawiają się na nowo. Skomplikowana operacja kręgosłupa wymaga także poddania psa narkozie, która może być obciążająca dla chorego organizmu.

Spondyloza u psa - rokowania

Spondyloza to nieodwracalna choroba mogąca powodować trwałe uszkodzenia nerwów i paraliż kończyn. Szybkie zdiagnozowanie zwyrodnień kręgosłupa, podawanie suplementów na stawy i rehabilitacja mogą jednak znacząco spowolnić postęp choroby i zapewnić starszemu psu stosunkowo komfortowe życie.

Bibliografia

  • Platt, S. R. (2011). Choroby odcinka lędźwiowo-krzyżowego u psów. Magazyn Weterynaryjny, 20(11).