choroby psów choroby psów

Choroby psów – co najczęściej dolega naszym podopiecznym?

Czas czytania: 6 min

07 kwi 2022

 • Wśród najczęściej występujących chorób znajdują się choroby zakaźne, dermatologiczne, przeróżne alergie, problemy ortopedyczne, choroby odkleszczowe oraz choroby układu pokarmowego.
 • Najlepszym sposobem na zapobieganie rozwojowi poważnych chorób psów jest stosowanie odpowiedniej profilaktyki.
 • Psiaka należy regularnie zabierać na profilaktyczne przeglądy zdrowia, obejmujące mierzenie temperatury, zaglądanie w zęby, uszy i oczy.

Psy, podobnie jak i ludzie, mogą cierpieć na wiele dolegliwości zdrowotnych i zachorować w zupełnie nieoczekiwanym momencie. Część z chorób psów jest niegroźna i przechodzi praktycznie samoistnie, inne jednak mogą rozwinąć się w poważne dolegliwości. Nieleczone szybko wyniszczą psi organizm i doprowadzą do śmierci zwierzaka. Po czym poznać, że pies jest chory? Kiedy zabrać go do weterynarza na badania? Jakie są najczęstsze choroby szczeniaków i jak można zapobiec najgroźniejszym chorobom u psów?

Choroby psów – objawy, na które warto zwrócić uwagę

Wczesne wykrycie chorób u psów pozwala na szybsze podjęcie leczenia i niedopuszczenie do rozwoju stanu zagrażającego życiu domowego czworonoga. Jednak wiele dolegliwości zdrowotnych występujących u psów nie daje od razu wyraźnych objawów. Te pojawiają się najczęściej dopiero, gdy pies jest już poważnie chory. Dlatego rozpoznanie choroby u psa bywa nieraz bardzo trudne. Jakie objawy mogą pojawić się już na wczesnym etapie choroby i sugerować, że z psem dzieje się coś poważnego? O rozwijającej się chorobie mogą świadczyć między innymi takie objawy, jak:

 • apatia,
 • niechęć do zabawy,
 • unikanie kontaktu z człowiekiem i innymi psami,
 • nagła agresja u psa,
 • brak apetytu lub nagły i ciągły głód,
 • nawracające biegunki lub zatwardzenia,
 • wymioty,
 • wzdęty i twardy brzuch,
 • blade dziąsła,
 • brzydki zapach z pyska, 
 • kulawizny,
 • utrata sierści,
 • nagła zmiana wagi,
 • gorączka,
 • drgawki i drżenie mięśni,
 • dyszenie i ślinotok.

Oczywiście choroby psów są na tyle różnorodne, że nie sposób jest wymienić wszystkie możliwe objawy towarzyszące dolegliwościom zdrowotnym u domowych pupili. Trzeba więc pamiętać, że każda wyraźna zmiana w zachowaniu, codziennych rytuałach i wyglądzie psa może świadczyć o postępującej chorobie. Jeśli więc zauważymy, że nasz pies jest osowiały, nie ma apetytu i wymiotuje, nagle zmienia się w żarłoka, nie ma typowej dla siebie ochoty na zabawę lub reaguje agresją na dotyk, powinniśmy jak najszybciej udać się z nim do lekarza weterynarii na przegląd zdrowia i badania.

Najczęstsze choroby u psów

Wśród najczęściej występujących chorób u psów znajdują się choroby zakaźne, dermatologiczne, przeróżne alergie, problemy ortopedyczne, choroby odkleszczowe oraz choroby układu pokarmowego. Jak objawiają się najczęstsze choroby psów i jak można je leczyć?

Choroby zakaźne

Domowe czworonogi mogą zarażać się od siebie wieloma chorobami zakaźnymi. Wywołujące je wirusy i bakterie są w stanie przetrwać także na trawniku, zabawkach i legowiskach, a nawet na ubraniu opiekuna, który miał kontakt z chorym psem. Choroby zakaźne psów są szczególnie groźne dla szczeniąt, które nie przeszły jeszcze wszystkich obowiązkowych szczepień. Do najniebezpieczniejszych chorób zakaźnych psów należą:

 • parwowiroza (wirusowe zapalenie żołądka i jelit),
 • nosówka,
 • kaszel kennelowy,
 • leptospiroza,
 • choroba Rubartha (wirusowe zapalenie wątroby psów).

Do objawów zakaźnych chorób u szczeniąt należą między innymi: wysoka gorączka, wodnista biegunka prowadząca do odwodnienia, apatia, obecność ropnej wydzieliny z nosa i oczu, kaszel, wzdęty brzuch, przyspieszony oddech i brak apetytu. Chore szczenię będzie wyraźnie osłabione, a w wyniku niedożywienia nie będzie przybierać na wadze i narażone będzie na wady rozwojowe. Nieleczone choroby zakaźne prowadzić mogą do powikłań, a także do śmierci czworonoga. Dlatego psa, u którego podejrzewamy chorobę zakaźną, należy jak najszybciej poddać odpowiedniemu leczeniu.

Choroby skóry

U psów mogą wystąpić przeróżne choroby dermatologiczne, które objawiać się będą zazwyczaj uporczywym drapaniem, drobnymi rankami, rozległymi stanami zapalnymi lub wyłysieniami i krostami. Choroby skóry u psów to między innymi grzybice i infekcje bakteryjne, a także choroby wywołane przez pasożyty takie jak świerzb czy nużeniec. Problemy skórne u psów mogą także wynikać z niedoczynności tarczycy, zaburzeń hormonalnych i chorób genetycznych. Psiaka cierpiącego na choroby skóry należy zabrać na konsultację do dermatologa – obejrzy on skórę psa i pobierze zeskrobinę, by zdiagnozować przyczynę problemu, a następnie zaleci właściwe leczenie.

Alergie

Matowa lub przetłuszczona sierść, miejscowe wyłysienia, stany zapalne skóry, duszności, nadmierne łzawienie, grzybice i nawracające stany zapalne uszu to częste objawy alergii u psów. Psy mogą cierpieć na alergie wziewne (na przykład na pyłki traw), alergie kontaktowe (proszki do prania, płyn do mycia podłóg) i alergie pokarmowe. Alergia u psa jest chorobą nieuleczalną, a jej objawy można minimalizować, podając psu leki, unikając alergenów lub stosując specjalistyczne diety.

Choroby ortopedyczne

Domowe czworonogi, szczególnie starsze, mogą cierpieć na wiele chorób ortopedycznych. Do najczęściej występujących u psów chorób związanych z układem ruchu należą dysplazja stawów biodrowych, dysplazja łokci, spondyloza kręgosłupa, zapalenie kości u psa, zwyrodnienia stawów, zwichnięcie rzepki i zerwanie więzadła krzyżowego. Tego typu dolegliwości objawiać się będą przede wszystkim problemami w poruszaniu się i kulawiznami, niechęcią do aktywności fizycznej, sztywnym chodem i bólem stawów. Niektóre z tych chorób psów wymagać będą leczenia w postaci operacji chirurgicznej. Inne są nieuleczalne, a ich objawy można zmniejszać, stosując odpowiednie suplementy i zabiegi rehabilitacyjne.

Choroby odkleszczowe

Żerujące na psie kleszcze mogą zarazić go wieloma niebezpiecznymi i potencjalnie śmiertelnymi chorobami. Do chorób odkleszczowych u psów zalicza się przede wszystkim babeszjozę, boreliozę, anaplazmozę, mykoplazmozę, erlichiozę i zapalenie mózgu u psów. Do ich pierwszych objawów należy apatia, brak apetytu, wysoka gorączka i bladość błon śluzowych. Wywołane przez kleszcze choroby psów postępują niezwykle szybko i mogą doprowadzić do śmierci psa nawet w 24 godziny po zarażeniu. Dlatego jeśli po ugryzieniu kleszcza wystąpią u psa niepokojące objawy, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii i dokładnie przebadać zwierzaka, a następnie podjąć odpowiednie leczenie.

Choroby układu pokarmowego

Psy mogą cierpieć na przeróżne choroby związane z układem pokarmowym. Objawiają się one najczęściej biegunkami, zaparciami, wymiotami, wzdęciami lub brakiem apetytu. U psów dochodzi najczęściej do niewielkiego zatrucia, niestrawności lub nietolerancji pokarmowej. Jednak takie objawy, utrzymujące się przez dłuższy czas, mogą także świadczyć o zapaleniu jelit, wrzodach żołądka, zapaleniu trzustki, chorobach wątroby, a także o silnym zarobaczeniu. Przewlekłe choroby układu pokarmowego mogą prowadzić do niedożywienia, odwodnienia i postępującego wyniszczenia organizmu zwierzęcia. Dlatego nie wolno ich bagatelizować. Ich leczenie może wymagać podawania psu leków i zastosowania specjalistycznej diety.

Leczenie psich chorób

Jeśli u naszego psa zauważymy niepokojące nas objawy, powinniśmy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii. Wykona on niezbędne badania i wdroży leczenie lub zaleci stosowanie diety weterynaryjnej. Leczenie domowymi sposobami jest zazwyczaj nie tylko nieskuteczne, ale także stanowi potencjalne ryzyko dla zdrowia i życia psów. To dlatego, że wiele leków przeznaczonych dla ludzi zawiera wysoce toksyczne dla zwierząt substancje. Choremu psu nie należy więc podawać żadnych leków bez wyraźnego zalecenia specjalisty.

Jak zapobiegać chorobom?

Najlepszym sposobem na zapobieganie rozwojowi poważnych chorób psów jest stosowanie odpowiedniej profilaktyki. Psiaka należy regularnie zabierać na profilaktyczne przeglądy zdrowia, obejmujące mierzenie temperatury, zaglądanie w zęby, uszy i oczy. Psa należy również szczepić corocznie przeciwko wściekliźnie i co 2-3 lata przeciwko innym chorobom zakaźnym. Domowemu czworonogowi warto raz na rok wykonać badanie usg jamy brzusznej oraz badania krwi – morfologię i obszerniejsze badania laboratoryjne sprawdzające stan wątroby oraz nerek. Niezwykle ważna jest także profilaktyka chorób pasożytniczych i odkleszczowych, obejmująca podawanie psu tabletek odrobaczających oraz stosowanie środków przeciwko kleszczom i pchłom.