Rak u psa - 10 najczęstszych objawów
rak u psa rak u psa

Rak u psa - 10 najczęstszych objawów

Autor: Aleksandra Więcławska

Czas czytania: 8 min

14 mar 2023

 • Nowotwory u psów to jedna z najczęstszych przyczyn śmierci tych czworonogów.
 • Objawy raka u psa są zazwyczaj niespecyficzne. Dlatego zdiagnozowanie nowotworu u psa jest bardzo trudnym zadaniem.
 • Wśród objawów, które mogą wskazywać na raka u psa, wymienia się między innymi postępujące wychudzenie, brak apetytu, zmiany skórne i krwawienia.
 • Nie da się jednoznacznie określić, jak długo żyją psy z nowotworem. Czas przeżycia od momentu diagnozy zależy od wielu czynników, w tym umiejscowienia guza i żywienia psa.
 • Istotnym elementem profilaktyki nowotworu u psa jest prawidłowe żywienie. Dieta czworonoga powinna składać się z nisko przetworzonych składników. Musi być też różnorodna i wzbogacona o owoce i warzywa.

Nowotwór to masa tkanki cechująca się stałym i niezorganizowanym wzrostem komórkowym, który wymyka się wszelkim mechanizmom kontrolnym organizmu. Nowotwory znajdują się wśród najczęstszych chorób psów doprowadzających do śmierci. Cierpi na nie co czwarty zwierzak!


Niestety u psów guzy rozwijają się dwa razy częściej niż u ludzi. Dlatego niezwykle ważne jest ciągłe obserwowanie samopoczucia i wyglądu zwierzaka. Pozwoli to na szybsze wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych u chorego psa. Jak objawia się rak u psa?

Rak u psa - dlaczego wczesne wykrywanie jest ważne?

Wczesne rozpoznanie raka u psa jest trudne, jednak znacznie poprawia rokowania czworonoga. Pozwala przede wszystkim na szybsze wdrożenie leczenia. Usunięcie małego guza jest bowiem znacznie prostsze i skuteczniejsze, niż chemioterapia w przypadku przerzutów. Pies, u którego wcześniej wykryto raka, zazwyczaj nie będzie aż tak wyniszczony, jak wychudzony, osłabiony zwierzak i szybciej dojdzie do siebie po operacji.

10 najczęstszych objawów nowotworu u psa

Zdiagnozowanie nowotworu u psa jest trudnym zadaniem. W wielu przypadkach objawy wywołane przez rosnącego guza są niespecyficzne i mogą przypominać inne choroby. Znacznie opóźnia to wykrycie prawdziwej przyczyny problemu i rozpoczęcie właściwego leczenia. Dlatego opiekun czworonoga powinien wiedzieć, kiedy należy zgłosić się do lekarza weterynarii z podejrzeniem nowotworu u psa.

1. Utrata masy ciała pomimo prawidłowej diety i apetytu

Szybko postępujące wychudzenie jest często jednym z pierwszych (a nieraz nawet jedynym) objawem nowotworu u psa. Pies z rakiem może jeść normalnie, jednak rozwijający się guz będzie zużywać bardzo dużo energii, co powodować będzie chudnięcie mimo odpowiedniej diety i dobrego apetytu u czworonoga. Dlatego jeśli pies chudnie bez wyraźnej przyczyny, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.

2. Zmiana w apetycie

Ból, problemy z przełykaniem pokarmu i nudności mogą powodować brak apetytu u psa z rakiem. Nowotwór może objawiać się także częstymi wymiotami, a opiekunowie czworonogów mogą także zaobserwować, że pies podchodzi chętnie do miski, jednak szybko odwraca się bez zjedzenia czegokolwiek. Również niektóre leki stosowane przy leczeniu raka u psa mogą spowodować brak apetytu, a w konsekwencji szybkie pogorszenie stanu zwierzaka.

3. Zmiany w zachowaniu psa

Złe samopoczucie, niedożywienie i ból spowodowany napieraniem guza na narządy wewnętrzne mogą prowadzić do zmian w zachowaniu u psa chorego na raka. Czworonóg może być rozdrażniony, odmawiać wychodzenia na spacer i unikać kontaktów z opiekunem. Objawy raka u psa mogą także obejmować zaburzenia neurologiczne, na przykład ataki padaczkowe lub nagłe wybuchy agresji.

4. Guzy lub narośle na ciele psa

Rak u psa może przybrać wygląd z pozoru niewinnej zmiany na skórze zwierzaka. Niektóre nowotwory będą rosnąć szybko, rozwijając się w ciągu kilku tygodni do pokaźnych guzów, inne przez długi czas będą miały rozmiar pięciogroszówki. Guzy nowotworowe u psów mogą być porośnięte sierścią lub bezwłose, gładkie lub chropowate, blade lub czerwone, okazjonalnie krwawić lub okresowo zanikać… Lekarzowi weterynarii należy więc zgłaszać wszelkie zmiany na ciele psa.

5. Guzy pod skórą

Pojawienie się nietypowego wybrzuszenia pod skórą psa również może być objawem raka. Przykładowo bardzo złośliwy nowotwór listwy mlecznej u suki może przybrać formę szybko powiększającego się guza pod skórą na brzuchu. W ten sposób objawiać się mogą również niezłośliwe nowotwory, takie jak tłuszczaki.

6. Nieprzyjemny zapach z pyska

Pojawienie się nieświeżego oddechu u psa może być objawem nowotworu w obrębie pyska. Wrzodziejące lub krwawiące zmiany stają się pożywką dla bakterii, które powodują nieprzyjemny zapach z pyska zwierzaka. W ten sposób objawiać się mogą także niektóre nowotwory w jamie brzusznej. Guzy mogą bowiem upośledzać funkcjonowanie narządów wewnętrznych i utrudniać oczyszczanie organizmu psa z toksyn.

7. Krwawienia i wydzielina z pyska, odbytu, pochwy lub nosa

Krwawienia z pyska i krwawy wypływ z nosa bywają częstym objawem guza umiejscowionego w jamie nosowej. Obecnością krwawej wydzieliny z otworów ciała może objawiać się także nowotwór macicy, odbytu czy jelit. Jakiekolwiek krwawienia u psa są wskazaniem do natychmiastowej konsultacji u lekarza weterynarii.

8. Niedowłady kończyn

Nowotwory rdzenia kręgowego i guzy umiejscowione w obrębie kończyn lub stawów mogą powodować nawracające kulawizny, problemy w poruszaniu się, a także niedowłady jednej nogi lub kilku kończyn na raz. Pies odczuwający ból może również unikać ruchu, zabawy i większość czasu spędzać na posłaniu.

9. Trudności w oddychaniu, duszność lub kaszel

Rozwijające się na płucach czy w drogach oddechowych guzy mogą utrudniać psu oddychanie i powodować kaszel. Również nowotwory serca mogą objawiać się w ten sposób – towarzyszy im często obecność płynu w jamie opłucnej i otrzewnej. Silne duszności mogą natomiast prowadzić do utraty przytomności, szczególnie podczas większego wysiłku.

10. Trudności w oddawaniu moczu lub kału

Nowotwór u psa może objawiać się również problemami z wydalaniem, szczególnie jeśli umiejscowi się w pobliżu pęcherza, w jelitach lub żołądku czworonoga. Zaburzenia ze strony układu pokarmowego mogą obejmować nie tylko zaparcia, ale także biegunki i obecność krwi w kale. Również mocz u psa z rakiem może nabrać krwistego koloru.

Ile żyje pies z nowotworem?

Długość życia psa z nowotworem może wynosić od kilku miesięcy do kilku lat. Wśród czynników wpływających na to, ile żyje pies z nowotworem, wymienia się kilka rzeczy.


 • Stopień złośliwości nowotworu u psa – przerzuty do kolejnych narządów mogą uniemożliwić chirurgiczne usunięcie nowotworu.
 • Umiejscowienie guza nowotworowego – guzy na płucach, sercu czy innych narządach niemożliwych do wycięcia będą groźniejsze niż na przykład nowotwór na łapie czy listwie mlecznej.
 • Wiek psa – u starszych czworonogów rany nie goją się tak szybko, jak u młodszych zwierzaków.
 • Stopień wyniszczenia organizmu psa – wychudzenie znacznie obniża zdolność organizmu do regeneracji.
 • Indywidualna reakcja psa na leczenie nowotworu.

W opiece nad psem z nowotworem niezwykle ważne jest właściwe odżywienie organizmu. Niestety większość psów z rakiem cierpi na brak apetytu i wymioty, odmawia jedzenia posiłków i wymaga podawania leków przeciwwymiotnych. W takim przypadku niezwykle ważne jest, by jedzenie podawane czworonogowi było wyjątkowo smakowite i odżywcze.


Nie powinno także zawierać zbyt dużych dawek węglowodanów, musi być natomiast bogate w zdrowe tłuszcze i wysokowartościowe białko. Przed wyborem karmy dla psa chorego na raka należy zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Nowotwór u psa a profilaktyka

Profilaktyka nowotworowa u psów obejmuje przede wszystkim regularne wykonywanie badań. Nie wystarczą tu jednak podstawowe badania krwi – w szczególności u ras narażonych na wszelkiego rodzaju nowotwory i psów starszych należy także wykonywać badania USG jamy brzusznej. Mogą one wykazać nieprawidłowy rozrost komórek i powstałe w ten sposób guzy na narządach wewnętrznych.


Lekarzowi weterynarii należy także zwracać uwagę na wszystkie pojawiające się u zwierzaka zmiany na skórze. Ryzyko nowotworów u psa wzrasta również w przypadku nadwagi i otyłości. Dlatego pies powinien mieć zapewnioną odpowiednią dawkę aktywności fizycznej, a opiekun musi dbać o prawidłowe dawkowanie psu jedzenia.


Ważnym elementem profilaktyki nowotworów u psów jest także właściwy sposób żywienia. Badania sugerują, że najlepszym rodzajem diety w tym przypadku jest podawanie psu zbilansowanego pokarmu złożonego ze świeżych lub nisko przetworzonych składników. Ważne jest również odpowiednie urozmaicenie diety - pies powinien otrzymywać nie tylko mięso i podroby, ale również niewielką ilość warzyw i owoców.


Takie składniki można znaleźć w przepisach PsiBufet. Posiłki oferowane przez PsiBufet zawierają wyłącznie gotowane na parze mięso i podroby, uzupełnione warzywami i niezbędnymi witaminami oraz suplementami. Wolne są natomiast od potencjalnie szkodliwych dodatków chemicznych, takich jak barwniki, sztuczne konserwanty czy polepszacze smaku. Wyjątkowo smakowite warianty posiłków pozwalają na zapewnienie zwierzakowi bezpiecznej, zdrowej i różnorodnej diety.

Bibliografia

 • Ettinger, S. (2020). Postępowanie u pacjentów z nowotworem i brakiem apetytu. Weterynaria po Dyplomie, 21(2).
 • Mirowski, A. (2014). Żywienie w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych psów i kotów. Cz. V. Ogólne zalecenia żywieniowe. Magazyn Weterynaryjny, 23(02).
 • Garrett, L. D. (2016). Nowotwory skóry powszechnie występujące u psów i kotów-diagnostyka cytologiczna i możliwości leczenia. Weterynaria po Dyplomie, 17(5).

Aleksandra Więcławska