Pies nie chce jeść – przyczyny braku apetytu u psa
pies nie chce jeść pies nie chce jeść

Pies nie chce jeść – przyczyny braku apetytu u psa

Czas czytania: 6 min

15 kwi 2022

 • Brak apetytu u psa może być skutkiem bardziej lub mniej poważnych dolegliwości zdrowotnych, zaburzeń behawioralnych lub konsekwencją podawania psu niewłaściwej diety.
 • Jednodniowe problemy z jedzeniem u psa nie powinny wzbudzać niepokoju w opiekunie.
 • Zdrowy, dorosły pies niejadek może wymagać wprowadzenia modyfikacji w diecie.

Nagły brak apetytu u psa zawsze powinien wzbudzić niepokój opiekunów czworonoga. Niechęć do jedzenia może być zarówno objawem lekkiego pogorszenia samopoczucia zwierzaka, jak i konsekwencją wielu poważnych chorób. Dlatego jeśli pies nie ma apetytu przez dłuższy czas, wskazana będzie wizyta u lekarza weterynarii. Co może spowodować brak apetytu u psa? Co należy zrobić, jeśli pies nie chce jeść karmy? Jak długo pies może nie jeść i w jaki sposób zachęcić psa do jedzenia?

Przyczyny braku apetytu u psa

Brak apetytu u psa może być jednym z pierwszych objawów wielu dolegliwości zdrowotnych. Bywa także konsekwencją problemów behawioralnych, przekarmienia, stresu lub buzujących hormonów. U niekastrowanych samców obecność suki w cieczce, u samic ruja lub ciąża urojona. Brak łaknienia może być również następstwem postępujących procesów starzenia, którym towarzyszy utrata węchu i osłabienie odczuwania smaku.


Niektóre psy mogą odmawiać jedzenia także przy wysokich temperaturach. Określenie, dlaczego pies nie je, jest kluczowe do rozwiązania problemów z brakiem apetytu u zwierzęcia.


Dolegliwości somatyczne

Wśród najczęstszych problemów zdrowotnych będących przyczyną braku apetytu u psa można wymienić:

 • dolegliwości i choroby, którym towarzyszy silny lub przewlekły ból,
 • zatrucia pokarmowe i mdłości,
 • stany zapalne w obrębie dziąseł i choroby zębów,
 • choroby i stany zapalne układu pokarmowego,
 • zaburzenia neurologiczne,
 • nowotwory jamy ustnej i przełyku,
 • choroby metaboliczne i endokrynologiczne,
 • choroby zakaźne.

Brak apetytu u psa może być także skutkiem oddziaływania niektórych leków, reakcją po szczepieniu lub objawem obecności ciała obcego w przewodzie pokarmowym psa.

Problemy behawioralne

Zaburzenia łaknienia u psa mogą mieć swoje podłoże także w problemach na tle behawioralnym. Wśród nich wymienić można przede wszystkim stres, zaburzenia lękowe (w tym lęk separacyjny) i depresję. Zdarza się, że pies nie chce jeść także po stracie opiekuna, przy dłuższej rozłące z członkiem rodziny, po przeprowadzce lub w trakcie burzy.

Niewłaściwa dieta

Przekarmienie, stały dostęp do miski z pokarmem, niska smakowitość posiłków i podawanie dodatkowych przysmaków mogą sprawić, że pies nie będzie miał ochoty na jedzenie swojej karmy. Niechęć do jedzenia może być również spowodowana zatruciem po zjedzeniu znalezionych na spacerze śmieci lub resztek z ludzkiego stołu, a także niedoborami lub nadmiarem niektórych składników mineralnych i witamin w diecie.

Konsekwencje braku apetytu u psa

Krótkotrwały brak apetytu u psa nie niesie ze sobą żadnych poważnych konsekwencji zdrowotnych. Dorosły, zdrowy pies, który nie je przez jeden dzień, nie nabawi się żadnych niedoborów pokarmowych. Spadek cukru we krwi może jednak wywołać rozdrażnienie u psa i zwiększoną reaktywność. Dlatego w przypadku psów cierpiących na zaburzenia behawioralne ważne jest podawanie zwierzęciu kilku posiłków w ciągu dnia, co zapobiegnie spadkom cukru we krwi.


Długotrwały problem z jedzeniem u psa może mieć poważne konsekwencje. Należą do nich nie tylko utrata tkanki tłuszczowej i spadek poziomu cukru we krwi, ale także niedobory składników pokarmowych i wynikające z nich zaburzenia pracy narządów wewnętrznych, zaniki tkanki mięśniowej i zwiększona podatność na infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze i choroby skóry, w tym nużycę. Jeśli pies nie chce jeść i pić, narażony jest także na odwodnienie, które może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.


Niedożywiony pies będzie miał ponadto matową, suchą sierść i będzie unikał wszelkiej aktywności fizycznej. Na konsekwencje braku apetytu narażone są najbardziej psy przewlekle chore i najmłodsze szczenięta. W przypadku psów rosnących pominięcie zaledwie kilku posiłków może mieć negatywny wpływ na rozwój organizmu i skutkować zaburzeniami wzrostu, niedoborami pokarmowymi czy wadami rozwojowymi. Dlatego jeśli szczeniak nie chce jeść, powinniśmy jak najszybciej zabrać go na dokładne badania.

Co zrobić, jeśli pies nie chce jeść?

Jednodniowy problem z jedzeniem nie powinien być powodem do paniki. Jeśli pies nie ma apetytu przez jeden dzień i nie występują u niego żadne inne niepokojące objawy, takie jak biegunka, wymioty, apatia czy bladość błon śluzowych, powinniśmy obserwować jego zachowanie i pilnować, by pił wystarczającą ilość wody.


Jeśli jednak brak apetytu u psa utrzymuje się dłużej niż jeden dzień, pies chudnie lub problemom z jedzeniem towarzyszą inne niepokojące objawy, powinniśmy zgłosić się z pupilem do lekarza weterynarii w celu ustalenia przyczyny braku łaknienia. Weterynarz powinien dokładnie obejrzeć psa, zmierzyć mu temperaturę, a w przypadku podejrzeń jakichkolwiek dolegliwości zdrowotnych pobrać krew do badań. Pozwoli to na ustalenie przyczyny braku apetytu u psa i ewentualne wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jak zachęcić psa do jedzenia?

W przypadku zdrowych psów, u których brak apetytu wynika z błędów w żywieniu popełnianych przez opiekuna, warto przyjrzeć się diecie czworonoga. Jeśli pies nie chce jeść karmy, a jest łasy na inne przekąski, warto ograniczyć mu dodatkowe przysmaki do minimum.


Psi niejadek nie powinien mieć także zapewnionego stałego dostępu do miski – wystawiona w niej karma nie tylko traci swoje wartości odżywcze, ale także zmienia smak na mniej atrakcyjny. Ustalenie stałych pór karmienia i wielkości posiłku może sprawić również, że psiak stanie się bardziej zmotywowany do zjedzenia zawartości swojej miski.


By zachęcić psa do jedzenia, możemy zmienić mu także rodzaj diety na inną suchą karmę, karmę mokrą lub jedzenie przygotowywane w domu. Dzienną porcję karmy możemy podawać psu także w bardziej atrakcyjny sposób – na przykład podczas szkolenia i spaceru, w macie węchowej lub w zabawce typu kong.


Świetnym rozwiązaniem w przypadku psich niejadków jest także podawanie świeżo gotowanego jedzenia - takiego jak PsiBufet. To delikatnie gotowane na parze, przygotowywane ze składników najwyższej jakości pożywienie. Najlepiej podawać je w temperaturze pokojowej lub lekko podgrzane. Jest wówczas dla psów tak aromatyczne i atrakcyjne, że żaden psiak mu się nie oprze!

Podsumowanie

Brak apetytu u psa może być skutkiem bardziej lub mniej poważnych dolegliwości zdrowotnych, zaburzeń behawioralnych lub konsekwencją podawania psu niewłaściwej diety. Jednodniowe problemy z jedzeniem u psa, którym nie towarzyszą żadne inne niepokojące objawy, nie powinny wzbudzać niepokoju w opiekunie. Są zazwyczaj skutkiem niewielkiego zatrucia lub chwilowego pogorszenia nastroju zwierzęcia.


Jeśli jednak pies nie chce jeść przez dłuższy czas, konieczna będzie wizyta u specjalisty. Ustali on przyczynę braku apetytu u czworonoga i w przypadku choroby wdroży odpowiednie leczenie. Zdrowy, dorosły pies niejadek może wymagać wprowadzenia modyfikacji w diecie – ograniczenia przysmaków i przekąsek, określenia stałych pór karmienia i odpowiedniej wielkości porcji lub całkowitej zmiany diety podawanej zwierzęciu.

Bibliografia

 • Dog Loss of Appetite: Common Causes and Treatments. "American Kennel Club (AKC)."
 • Cowell, Lindsay. (2018). "Gastrointestinal Disorders in Dogs: Diagnosing and Treating Anorexia."
 • Freeman, Lisa M. (2006). "Diagnostic Approach to Anorexia in Dogs and Cats."