Cieczka u psa. Kiedy pojawia się pierwsza cieczka i ile trwa?
cieczka u psa cieczka u psa

Cieczka u psa. Kiedy pojawia się pierwsza cieczka i ile trwa?

Czas czytania: 5 min

09 sty 2024


 • Cieczka u psa występuje u wszystkich niekastrowanych, dojrzałych płciowo suk. Służy ona przygotowaniu organizmu psa do zapłodnienia i ciąży.

 • Pierwsza cieczka u psa pojawia się w wieku od 6. do 12. miesiąca. Bardzo duże suki mogą dostawać cieczki później, nawet w wieku dwóch lat.

 • Do objawów cieczki u suki należy krwawienie ze sromu, wylizywanie się pod ogonem i częstsze posikiwanie podczas spacerów. Zachowanie suki zmieniać się będzie w zależności od etapu cieczki – początkowo pies może stać się rozdrażniony, a później zacznie nadstawiać się samcom i zachęcać inne psy do kopulacji.

 • U większości suk cieczka trwa 3 tygodnie i pojawia się co 6 miesięcy. Psy ras pierwotnych mogą dostawać cieczki tylko raz w roku, natomiast psy miniaturowe mogą przechodzić ruję nawet trzy razy do roku.

 • Podczas cieczki u psa opiekun powinien chronić pupila przed niechcianą ciążą. Suka nie powinna być puszczana luzem ani zabierana na psie wybiegi. W domu można zakładać suce majtki na cieczkę, by zabezpieczyć meble i podłogę przed zabrudzeniem krwią.

Cieczka u psa to dość uciążliwy problem dla opiekunów niekastrowanych suk. Podczas rui suka nie tylko przyciąga zapachem natarczywych amantów, ale także może zajść w niechcianą ciążę… Dlatego każdy opiekun niekastrowanej suki powinien wiedzieć, kiedy spodziewać się pierwszej cieczki u pupila, ile ona trwa i jak często się pojawia.

Czym jest cieczka u psa?

Cieczka to jedna z faz cyklu płciowego, która występuje u dojrzałych, niekastrowanych suk. Zadaniem cieczki jest przygotowanie organizmu psa na zapłodnienie, które prowadzić będzie do ciąży. Zachodzący podczas tej fazy proces sprawia, że drogi rodne suki stają się nawilżone i zaczynają wydzielać specyficzny zapach wabiący samce.

Objawy cieczki u psa - jak ją rozpoznać?

Cieczka u psa objawiać się będzie poprzez zmieniony wygląd okolic krocza. Do oznak cieczki należą między innymi:

 • rozpulchniony srom, który staje się widoczny dla samców,

 • krwista wydzielina z dróg rodnych,

 • częste wylizywanie okolicy krocza,

 • zmienny apetyt,

 • częstsze znaczenie moczem podczas spacerów.

Cieczka u suki – zachowanie

W trakcie cieczki zmienia się także zachowanie suki. W pierwszej fazie, trwającej około 7 dni przed krwawieniem, suka staje się bardziej pobudzona, drażliwa i może gwałtownie odganiać samców interesujących się jej zapachem.


Natomiast w fazie właściwej, czyli płodnej, suki zaczynają zachęcać samców do kopulacji poprzez odchylanie ogona na bok i wyginanie grzbietu. Po 9 dniach rozpoczyna się kolejny etap cieczki – faza porujowa – trwająca 5 dni, podczas których zachowanie suki powoli wraca do normy.

Jak rozpoznać koniec cieczki?

Koniec cieczki u psa można rozpoznać po ustąpieniu krwawienia i zaniku zachowań charakterystycznych dla rui. Suka po cieczce przestaje być atrakcyjna dla samców i nie zachęca ich do kopulacji.


Jeśli suka została zapłodniona, po kilku lub kilkunastu dniach opiekun będzie mógł zaobserwować pierwsze objawy ciąży. Pojawienie się u suki po cieczce takich objawów jak gorączka, osłabienie, wzdęcie brzucha lub brak apetytu może natomiast świadczyć o ropomaciczu. Ta potencjalnie śmiertelna choroba wymaga udzielenia psu natychmiastowej pomocy, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii.

Kiedy pojawia się pierwsza cieczka u psa?

Wiek suki, w którym dostaje ona pierwszej cieczki, może być różny i zależy głównie od wielkości psa. Pierwsze krwawienie wystąpić może dopiero po osiągnięciu dojrzałości płciowej, co u małych suk przypada zazwyczaj na 6-8 miesiąc życia, a u niektórych dużych ras w 12-20 miesiącu życia.


Jeśli pierwsza cieczka nie pojawi się w ciągu dwóch pierwszych lat życia suki, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Przyczyną braku pierwszej cieczki może być wiele chorób, a także wyniszczenie organizmu lub bardzo stresujące warunki życia.

Ile trwa cieczka u psa? Jak często suki dostają cieczki?

Cieczka u psa trwa najczęściej 21 dni. Okres ten może skracać się lub wydłużać pod wpływem wielu czynników, w tym rasy, wielkości, wieku i stanu zdrowia. Jeśli cieczka u suki trwa dłużej niż 4 tygodnie, może to oznaczać problemy zdrowotne, które wymagać będą podjęcia odpowiedniego leczenia.


To, jak często suka będzie miała cieczkę, zależy głównie od jej rasy i wielkości. Psy ras pierwotnych mają zazwyczaj jedną cieczkę w roku (podobnie jak wilki), u większości innych suk średnich lub dużych cieczka pojawia się co około 6 miesięcy. Natomiast u ras miniaturowych ruja może pojawiać się nawet trzy razy w roku.

Cieczka u suki - jak zabezpieczyć sukę z cieczką?

Podczas cieczki opiekun suki musi zachować szczególną ostrożność – nawet chwila nieuwagi może skończyć się niechcianą ciążą. Atrakcyjny zapach rui z pewnością będzie zwabiał okolicznych samców, którzy mogą zachowywać się natarczywie i skakać na sukę, a nawet wykazywać agresję w stosunku do innych psów i opiekuna próbującego odpędzić amantów. Wiedzione zapachem samicy psy mogą też przeskoczyć ogrodzenie albo zrobić podkop pod płotem, by przedostać się do ogrodu.


Opiekując się suką z cieczką, warto więc zrezygnować z długich spacerów w okolicach, w których można spotkać psy bez smyczy. Suki w rui nie należy też spuszczać ze smyczy ani pozostawiać w ogrodzie bez opieki. Należy także unikać zabierania jej na wybiegi dla psów, gdzie jej feromony mogłyby stać się przyczyną awantury między samcami.


Przed spacerem można też dokładnie umyć suce okolice sromu i zastosować kosmetyki mogące zamaskować zapach cieczki. W domu natomiast warto zakładać psu majtki na cieczkę z wymienną wkładką, co pozwoli zabezpieczyć meble i dywany przed zabrudzeniem krwią. Dobrym pomysłem będzie też zapewnienie suce spokojnego, relaksującego zajęcia, na przykład podając jej gumowe zabawki wypełnione jedzeniem i proponując wyciszające sesje głaskania.

Bibliografia

 • Jöchle, W., & Andersen, A. C. (1977). The estrous cycle in the dog: a review. Theriogenology, 7(3), 113-140.

 • Sweklej, E., Horoszewicz, E., Niedziolka, R., Andraszek, K., & Król, M. (2015). Sposoby wyznaczania okresu płodnego suki. Wiadomości Zootechniczne, 53(4).