Uncategorized

Ciąża u psa – pierwsze objawy, ile trwa, co warto wiedzieć?

Po czym poznać, że suka jest w ciąży i z czym to się może wiązać?

W zależności od rasy i wielkości, suki osiągają dojrzałość płciową  między 6, a 24 miesiącem życia. Objawem tego jest cieczka, czyli krwisty wypływ z dróg rodnych. Niewskazane jest jednak, by przy pierwszej cieczce suka zaszła w ciążę – jej organizm i psychika nie są jeszcze w pełni gotowe na rozmnażanie i odchów szczeniąt. Dlatego w przypadku suk hodowlanych zaleca się, by do pierwszego zapłodnienia i ciąży u psa doszło najwcześniej po ukończeniu przez nią drugiego roku życia.

Suki pozostają płodne przez całe swoje życie i co cieczkę gotowe są do zapłodnienia. Z tego powodu każdy opiekun niekastrowanej suki powinien umieć rozpoznać pierwsze objawy ciąży u psa i wiedzieć, jak opiekować się suką podczas ciąży. Po czym poznać, że suka jest w ciąży? Ile czasu suka chodzi w ciąży i ile szczeniąt może być w miocie? Sprawdź, kiedy można wykonać aborcję u psa i czym jest ciąża urojona!

Ciąża u suki – pierwsze objawy 

Początkowy okres ciąży przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Pierwsze objawy ciąży stają się widoczne dla opiekuna dopiero po około miesiącu od zapłodnienia. W tym czasie brzuch suki zaczyna się zaokrąglać, a gruczoły mlekowe stopniowo się powiększają. Jednak by potwierdzić ciążę u psa należy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Podczas wizyty wykona on niezbędne do stwierdzenia ciąży badania USG i RTG, które pozwolą także oszacować, na jakim etapie jest ciąża, kiedy wystąpi poród i ile szczeniąt znajdzie się w miocie.

Ile trwa ciąża u psa?

Suka może zajść w ciążę między 8 i 12 dniem cieczki. Licząc od tego momentu ciąża u psa trwa około 2 miesiące – od 56 do 70 dni. Dokładny czas trwania psiej ciąży, czyli liczba dni od zapłodnienia do porodu, zależy od takich cech suki, jak jej wielkość, wiek i rasa, a także od przeróżnych czynników środowiskowych.

Ciąża u psa tydzień po tygodniu

W ciągu pierwszego tygodnia ciąży w organizmie suki nie następują żadne poważne zmiany, choć zapłodnienie zarodków rozpoczyna wydzielanie hormonów związanych z ciążą. Drugi tydzień to czas zagnieżdżania się w macicy zarodków, których rozwój rozpoczyna się w trzecim tygodniu – na tym etapie dochodzi do wytwarzania się narządów wewnętrznych płodu. Od tego czasu w zachowaniu suki można zaobserwować coraz wyraźniejsze zmiany – psiak staje się drażliwy, może odmawiać jedzenia, a czasem także wymiotować.

Pod koniec trzeciego tygodnia ciąży zarodki zaczynają intensywnie rosnąć i możliwe jest przeprowadzenie pierwszych badań mających na celu potwierdzenie ciąży u suki. W piątym i szóstym tygodniu suka wyraźnie przybiera na wadze, a jej brzuch staje się zaokrąglony. Płody mają już rozwinięte uszy, oczy i czaszki, a ich ciało zaczynają porastać pierwsze włoski.

Siódmy tydzień to moment, w którym opiekun powinien powoli przygotowywać się do nadchodzącego porodu – naszykować kojec porodowy, potwierdzić liczbę szczeniąt w miocie i zrezygnować z zachęcania suki do aktywności fizycznej. W ósmym tygodniu suka staje się wyraźnie ociężała i odczuwa niepokój. Ostatni, dziewiąty tydzień ciąży bywa trudny zarówno dla suki, jak i jej opiekunów – uciskające na pęcherz płody sprawiają, że suka musi częściej wychodzić na spacery, choć już na tym etapie może niechętnie opuszczać przygotowane na poród gniazdo. W sutkach suki pojawia się mleko, a sam psiak staje się niespokojny i może wykazywać wyraźne objawy stresu.

Ile szczeniąt może być w miocie?

Liczba szczeniąt w miocie zależy od kilku czynników – wielkości, rasy, a także genów przekazywanych przez matkę i ojca. Zazwyczaj u ras małych i miniaturowych mioty liczą 1-4 szczeniąt, a u większych 5-8. Jednak w obrębie tej samej rasy zdarzyć się mogą zarówno wyjątkowo nieliczne, jak i bardzo obfite mioty nawet po kilkanaście szczeniąt. Liczbę szczeniaków u suki w ciąży oszacować można przy pomocy zdjęcia RTG wykonanego w 7 tygodniu ciąży – widoczne będą na nim rozwinięte juz układy kostne płodów.  Metoda ta nie ma jednak stuprocentowej skuteczności, szczególnie w przypadku bardzo licznych miotów.

Jak się opiekować suką w ciąży?

Suka w ciąży wymaga szczególnej uwagi. Kluczowym elementem opieki nad ciężarną suką jest zapewnienie jej odpowiedniej diety, która dostarczy jej wszystkich niezbędnych składników pokarmowych potrzebnych do rozwoju płodu, a następnie do wytworzenia mleka. Specjalistyczną, wysokokaloryczną dietę przeznaczoną dla suk w ciąży należy stopniowo wprowadzić psu na początku drugiego miesiąca ciąży. Dzienną porcję karmy dla ciężarnej suki należy podzielić na kilka mniejszych porcji – wypełniają jamę brzuszną płody mogą uciskać na żołądek i jelita, znacznie zmniejszając ich pojemność. Podczas pierwszych tygodni ciąży należy zadbać o zdrową kondycję suki i nie należy ograniczać jej aktywności fizycznej. Dopiero w drugiej połowie ciąży należy unikać intensywnego wysiłku.

Poród u suki – ile trwa i jakie są jego pierwsze oznaki?

Kilka dni przed porodem u suki może nastąpić wyraźna zmiana zachowania – zaczyna ona przygotowywać gniazdo w zacisznym miejscu i może być podenerwowana. Może także odmawiać jedzenia,a  w jej sutkach zazwyczaj pojawia się mleko. Około 24 godzin przed porodem temperatura ciała suki w ciąży spada do około 37 stopni Celsjusza. Powinna ona jednak wrócić do normy podczas porodu.

Poród u suki podzielony jest na trzy fazy – fazę rozwierania szyjki macicy, fazę wypierania płodów i fazę wydalania łożyska. Faza rozwierania szyjki macicy polega na przygotowanie dróg rodnych suki na rodzenie szczeniąt i trwa od 6 do 36 godzin. W tym czasie suka może być podenerwowana odczuwanym dyskomfortem oraz częściej oddawać mocz i kał.

Czas trwania fazy wypierania płodów zależny jest przede wszystkim od liczby szczeniąt w miocie i budowy anatomicznej suki w ciąży – rodzenie szczeniąt trwa zazwyczaj od 3 do 12 godzin, choć zdarzają się także przypadki porodów trwających całą dobę. Podczas porodu suka leży zazwyczaj na boku i odczuwa silne, bolesne skurcze poprzedzające urodzenie szczenięcia. Pomiędzy kolejnymi szczeniętami następuje od kilku do kilkudziesięciu minut przerwy, w trakcie których suka zajmuje się nowo narodzonymi maluchami, czyści je z wód płodowych i przegryza pępowiny. Wydalanie łożyska odbywa się po każdym wyparciu szczenięcia.

Aborcja u psa – kiedy można ją wykonać i czy jest bezpieczna?

Niechcianą lub zagrażającą zdrowiu suki ciążę można przerwać na różnych etapach. W pierwszych tygodniach ciąży skuteczne i bezpieczne są metody farmakologiczne polegające na podawaniu środków zakupionych u lekarza weterynarii. Przerwanie zaawansowanej ciąży u suki może natomiast wymagać przeprowadzenia operacji chirurgicznej. Aborcja może być połączona także z kastracją (kastracja aborcyjna), czyli usunięciem macicy i jajników, co zapobiega kolejnym niechcianym ciążom, a także ropomaciczu, ciąży urojonej i innym chorobom występującym u niekastrowanych suk.

Co to jest urojona ciąża u psa? 

Ciąża urojona (inaczej ciąża rzekoma) to częsta przypadłość, która może wystąpić u każdej niekastrowanej suki niezależnie od jej wieku, wielkości i rasy. Wynika ona z burzy hormonalnej związanej z przebytą niedawno cieczką. Podczas ciąży urojonej organizm suki zachowuje się tak, jakby była ona w ciąży mimo, że nie doszło do zapłodnienia – suka zaczyna budować gniazdo, do którego znosi pluszaki lub inne miękkie przedmioty zastępujące szczenięta, a w jej sutkach pojawia się mleko. Suka podczas ciąży urojonej może także odmawiać wychodzenia na spacery, staje się drażliwa i może agresywnie bronić swoich „szczeniąt”. Objawy ciąży urojonej stają się widoczne zazwyczaj po 3-12 tygodniach od zakończenia cieczki i mogą utrzymywać się kilka tygodni. Ciąża rzekoma zazwyczaj ustępuje samoistnie, jednak jeśli zaobserwujemy jej objawy u suki, warto zabrać ją do lekarza weterynarii.

Podsumowanie – co warto wiedzieć o ciąży u psa

Po osiągnięciu dojrzałości płciowej suki pozostają płodne przez całe życie i mogą zachodzić w ciążę przy każdej cieczce. Ciąża u psa trwa około 2 miesiące, a jej pierwsze objawy pojawiają się dopiero około czwartego tygodnia – są to przede wszystkim stopniowe powiększanie się brzucha i gruczołów mlekowych. Przy podejrzeniu zapłodnienia ciążę u suki można potwierdzić po kilku tygodniach przy pomocy badania USG lub RTG, które pokaże także, ile szczeniąt znajduje się w miocie. Pierwszym zwiastunem nadchodzącego porodu są utrata apetytu u suki, jej wyraźne poddenerwowanie i spadek temperatury jej ciała. Długość trwania porodu zależeć będzie przede wszystkim od liczebności miotu – rodzenie szczeniąt moze trwać od kilku, do nawet 24 godzin. Niechcianą ciążę u suki można przerwać zarówno przy pomocy środków farmakologicznych, jak i przeprowadzając operację chirurgiczną, często wykonując także kastrację, która chronić będzie sukę nie tylko przed kolejną ciążą, ale także przed licznymi chorobami związanymi z układem rozrodczym.

Udostępnij

Bądź na bieżąco: zapisz się do Newsletter’a:
Podając adres e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowych artykułach i ofertach PsiBufet zgodnie zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną

psibufet
PsiBufet jest innowacyjnym rozwiązaniem na rynku karmy dla psów. Najwyższą jakość produktów zapewniają składniki “Human Grade” - przeznaczone do spożycia przez ludzi. Składniki pochodzą od najlepszych lokalnych dostawców. Karma jest indywidualnie dopasowana składem oraz porcją pod każdego psa. Składy produktów zostały opracowane przez czołowego specjalistę do spraw dietetyki zwierzęcej i spełniają międzynarodowe normy karm pełnoporcjowych FEDIAF. Dowiedz się więcej na www.psibufet.pl.