kleszcze u psów kleszcze u psów

Kleszcze u psów - jakie niebezpieczeństwa ze sobą niosą?

Czas czytania: 6 min

13 gru 2022

  • Kleszcze u psa powodują wiele niebezpiecznych i potencjalnie śmiertelnych chorób odkleszczowych.
  • Jeśli pies złapie kleszcza, musimy go jak najszybciej usunąć, a następnie przez kilka dni obserwować zachowanie psa.
  • Domowego czworonoga należy także przez cały rok profilaktycznie zabezpieczać przeciwko ugryzieniom kleszczy.

Kleszcze to jedne z najniebezpieczniejszych pasożytów mogących zaatakować domowego czworonoga. Te niewielkie roztocza, żyjące na łąkach i w lasach, są aktywne cały rok i żywią się krwią zwierząt pobieraną przez ich skórę. Kleszcze u psa wywołują przeróżne choroby, takie jak babeszjoza czy anaplazmoza. Objawy tych chorób odkleszczowych nie zawsze są dostrzegalne przez opiekuna i mogą doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Jak rozpoznać kleszcza u psa, jak go usunąć i co zrobić, jeśli głowa kleszcza została w psie? Jak rozpoznać objawy choroby odkleszczowej u psów i w jaki sposób możesz pomóc psu zwalczyć powikłania po kleszczu?

Rozpoznanie kleszcza u psa

Nienapity kleszcz chodzący po skórze psa przypomina czarne lub brązowe ziarenko sezamu zaopatrzone w szybko poruszające się odnóża. Po wgryzieniu się w swojego żywiciela kleszcz bardzo szybko rośnie i może osiągać nawet do kilku centymetrów. Napity kleszcz u psa przypominać będzie sporą, ciemnoszarą grudkę na skórze. Pasożyty te umiejscawiają się u psa na różnych częściach ciała – najczęściej pod obrożą, na klatce piersiowej, brzuchu i wewnętrznych stronach ud. Jednak kleszcza u psa możemy znaleźć także w innych miejscach – na grzbiecie, łapach czy nawet na powiekach. Jeśli zauważymy kleszcza, powinniśmy jak najszybciej go usunąć.

Jak poprawnie usunąć kleszcza?

Kleszcza u psa nie należy smarować masłem, polewać benzyną czy zdrapywać. By poprawnie usunąć kleszcza, musimy złapać go mocno tuż przy skórze zwierzęcia, uważając przy tym, by go nie zgnieść. Następnie wgryzionego kleszcza u psa należy wyciągnąć zdecydowanym ruchem. Można użyć do tego pęsety, specjalnego lassa do usuwania kleszczy lub palców. Ranę po kleszczu u psa powinniśmy zdezynfekować i obserwować przez kilka dni, by zobaczyć, czy w miejscu ugryzienia nie pojawi się rumień po kleszczu ani zapalenie skóry.

Co zrobić, kiedy kleszcz u psa został źle wyrwany?

Ranę po kleszczu u psa należy dokładnie obejrzeć i sprawdzić, czy głowa kleszcza nie została w skórze psa. Źle wyrwany kleszcz może być przyczyną zapalenia skóry. Dlatego jeśli kleszcz się urwie, powinniśmy udać się do weterynarza, który za pomocą igły usunie pozostałości kleszcza u psa.

Choroby odkleszczowe i ich objawy

Kleszcz po ugryzieniu wprowadza do skóry żywiciela wydzielinę zawierającą substancje znieczulające i antykoagulanty zapobiegające krzepnięciu krwi. W ciałach kleszczy mogą znajdować się także przeróżne zarazki, które po ugryzieniu dostają się do organizmu psa. Bakterie i pierwotniaki zawarte w ślinie kleszcza odpowiedzialne są za ciężkie choroby odkleszczowe u psów. Jak rozpoznać ich objawy i na czym polega leczenie psa po ukąszeniu kleszcza?

Babeszjoza u psa

Babeszjoza to jedna z najbardziej śmiertelnych chorób psów. Wywołana jest przez pierwotniaki Babesia canis roznoszone przez kleszcze. Po dostaniu się do krwiobiegu psa, atakują i uszkadzają czerwone krwinki, co powoduje postępującą anemię. W ciągu kilku godzin dochodzi także do uszkodzenia narządów wewnętrznych psa. Nieleczona babeszjoza prowadzi najczęściej do śmierci.


Pierwsze objawy babeszjozy u psa obejmują apatię, wysoką gorączkę i utratę apetytu. U psa cierpiącego na anemię zaobserwować można blade dziąsła i kołatanie serca. Pies ugryziony przez kleszcza przenoszącego babeszjozę może mieć także ataki drgawek i wymiotować, a jego mocz może nabrać ciemnego koloru. Psu, u którego podejrzewamy babeszjozę, musimy udzielić natychmiastowej pomocy i zabrać go jak najszybciej do weterynarza w celu wykonania odpowiednich testów. Leczenie babeszjozy u psów polega na podaniu leków zwalczających pierwotniaki, antybiotyków i kroplówek.

Erlichioza u psa

Erlichioza to choroba odkleszczowa wywołana przez riketsje z rodzaju Ehrlichia. Choroba ta może rozwijać się nawet kilka tygodni i nie dawać żadnych zauważalnych objawów. Ostra postać erlichiozy u psa może przypominać babeszjozę – do jej objawów należą przede wszystkim osłabienie, brak apetytu, wysoka gorączka i powiększenie śledziony. U psa zaatakowanego przez bakterie Ehrlichia zaobserwować można także krwawe wybroczyny na skórze, krwiomocz i krwawienie z nosa.


Leczenie psa po ukąszeniu kleszcza przenoszącego erlichiozę trwa kilka tygodni, podczas których psu podawane są antybiotyki. W cięższych przypadkach tej choroby odkleszczowej konieczne będzie przeprowadzenie transfuzji krwi.

Borelioza u psa

Przenoszona przez kleszcze borelioza to choroba odkleszczowa wywoływana przez krętki Borrelia burgdorferi. Objawy boreliozy u psów mogą pojawić się nawet kilka miesięcy po ugryzieniu kleszcza przenoszącego tę chorobę i zmieniają się w trakcie jej przebiegu. Pies chory na boreliozę staje się apatyczny i traci apetyt, zaczyna mieć także problemy z poruszaniem wywołane bolesnością stawów. Częstymi powikłaniami tej choroby odkleszczowej u psów są zapalenie nerek, zapalenie wątroby lub mięśnia sercowego oraz padaczka.


Leczenie boreliozy u psów polega na podawaniu antybiotyków przez kilka tygodni. W cięższych przypadkach lekarz weterynarii może zastosować także leczenie objawowe i zapisać psu leki przeciwzapalne oraz wspomagające pracę nerek.

Profilaktyka. Jak zapobiegać ukąszeniom kleszczy?

Profilaktyka przeciwkleszczowa u psa obejmuje stosowanie kropel na kark, obroży przeciwkleszczowych lub tabletek. Środki takie możemy zakupić u weterynarza lub w sklepie zoologicznym. Tego typu preparaty należy stosować u psów przez cały rok, gdyż niektóre kleszcze aktywne są także jesienią i zimą. Przed spacerem na łące lub w lesie psiaka możemy dodatkowo spryskać na sierści sprejem odstraszającym owady. Po każdym spacerze powinniśmy także dokładnie oglądać skórę psa i sprawdzać, czy pies nie złapał kleszcza. 

Podsumowanie – o czym należy pamiętać? 

Kleszcze u psa powodują wiele niebezpiecznych i potencjalnie śmiertelnych chorób odkleszczowych. Dlatego jeśli pies złapie kleszcza, musimy go jak najszybciej usunąć, a następnie przez kilka dni obserwować zachowanie psa i sprawdzać, czy nie wystąpiły u niego objawy choroby ani powikłania po kleszczu. Kleszczy u psa nie należy rozgniatać ani smarować masłem – wgryzionego pasożyta trzeba złapać tuż przy skórze psa i delikatnie wyciągnąć. Ranę po ugryzieniu kleszcza musimy następnie dokładnie obejrzeć i zdezynfekować. Domowego czworonoga należy także przez cały rok profilaktycznie zabezpieczać przeciwko ugryzieniom kleszczy za pomocą kropel na kleszcze, obroży przeciwkleszczowych lub tabletek.