zatrucie pokarmowe zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe u psa - jak rozpoznać objawy zatrucia?

Czas czytania: 7 min

26 gru 2022

 • Wśród substancji mogących wywołać zatrucie u psa znajdują się między innymi nieczystości znalezione na spacerach, czekolada, winogrona i resztki ze stołu, a także chemia domowa i trutka na szczury.
 • Do najczęstszych objawów niewielkiego zatrucia pokarmowego u psa należą zaburzenia trawienia, czyli biegunka, wymioty i wzdęcia. Ciężkie zatrucie u psa może jednak wywołać uszkodzenia narządów wewnętrznych i objawy neurologiczne, takie jak drgawki czy śpiączka.
 • W przypadku poważnego zatrucia niezbędna będzie pomoc lekarza weterynarii, który ustabilizuje stan zwierzaka, usunie toksyny z jego przewodu pokarmowego i zastosuje odtrutkę lub leki na zatrucie.
 • Niewielką biegunkę przy lekkim zatruciu pokarmowym można leczyć domowymi sposobami. Czworonogowi podać można no-spę, smectę lub węgiel aktywny.

Organizm psa jest wyjątkowo wrażliwy na wszelkiego rodzaju toksyny. Niestety domowe czworonogi żyjące u boku człowieka narażone są na kontakt z wieloma truciznami, które mogą wywołać u zwierzaków poważne zatrucie pokarmowe. Co robić, gdy pies zjadł toksyczne substancje? Sprawdź, jakie są pierwsze objawy zatrucia pokarmowego u psa, ile może trwać biegunka przy zatruciu i jakie są skuteczne domowe sposoby na leczenie zatrucia u psa.

Zatrucie u psa - czym pies może się zatruć?

W otoczeniu psa znajduje się wiele substancji, które mogą wywołać zatrucie u psa. Należą do nich zarówno zakazane dla psa produkty spożywcze, jak i przeróżne środki chemiczne. Do najczęstszych przyczyn zatrucia u psa należy zjedzenie:

 • czekolady,
 • słodyczy z ksylitolem,
 • winogron i rodzynek,
 • nieczystości znalezionych na spacerze,
 • ludzkich leków,
 • alkoholu,
 • trutki na szczury lub ślimaki,
 • roślin doniczkowych lub trawy pryskanej pestycydami,
 • środków czystości (proszku do prania, kapsułek do zmywarki, domestosu).

Opiekun psa nie zawsze jednak będzie w stanie przyłapać psa na zjadaniu czegoś szkodliwego lub odnaleźć opakowanie po połkniętych przez psa środkach chemicznych. Dlatego każdy, kto ma w domu czworonoga, powinien wiedzieć, jak wyglądają pierwsze objawy zatrucia pokarmowego u psa.

Zatrucie u psa - objawy. Jak je rozpoznać?

W zależności od rodzaju zjedzonej przez psa toksyny, u czworonoga wystąpić mogą różne objawy zatrucia. Spożycie szkodliwych dla psa substancji powoduje najczęściej podrażnienie przewodu pokarmowego, które objawiać się będzie biegunką i wymiotami. Poważniejsze zatrucie u psa może jednak prowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych (nerek, wątroby, trzustki), a nieraz także do zaburzeń w obrębie układu neurologicznego. Do objawów ciężkiego zatrucia u psa należeć mogą:

 • problemy trawienne – biegunka (także ze śluzem czy krwią), wymioty, wzdęcia, ślinotok,
 • krwotoki wewnętrzne – kaszel z krwią, bladość błon śluzowych, osłabienie i omdlenie,
 • problemy z oddychaniem – ciężkie dyszenie, kaszel, duszności,
 • ból brzucha niepokój, niechęć do zabawy i ruchu czy nawet agresywne bronienie się przed dotykiem,
 • oznaki niewydolności nerek – częste sikanie lub problem z oddawaniem moczu, picie dużych ilości wody,
 • odwodnienie – utrata elastyczności skóry, przesuszone błony śluzowe,
 • objawy neurologiczne – drgawki, oczopląs, utrata przytomności, śpiączka.

Drgawki u psa - czy to może być zatrucie?

Zatrucie czekoladą, alkoholem, ludzkimi lekami, toksycznymi roślinami czy grzybami może powodować u psa objawy neurologiczne. Należą do nich między innymi niezborność ruchowa, drżenie mięśni i ataki padaczkowe, czyli drgawki z utratą przytomności. Jeśli u psa wystąpią nagle drgawki, czworonoga należy jak najszybciej zabrać do lekarza weterynarii, który wdroży odpowiednie leczenie.

Ile trwa zatrucie pokarmowe u psa?

Zaburzenia trawienia spowodowane zjedzeniem nieświeżego jedzenia lub nieczystości znalezionych na spacerze często ustępują samoistnie w przeciągu kilku godzin i nie będą wymagać leczenia. Ciężkie zatrucie u psa może jednak przerodzić się w poważny problem, a nawet stanowić zagrożenie życia dla domowego czworonoga. Dlatego jeśli biegunce i wymiotom u psa towarzyszyć będą inne niepokojące objawy, nie należy zwlekać z udzieleniem zwierzakowi niezbędnej pomocy.

Zatrucie pokarmowe u psa – leczenie

Ciężkie zatrucie pokarmowe, na przykład po zjedzeniu czekolady, winogron, trutki na szczury lub ksylitolu, wymagać będzie pomocy ze strony lekarza weterynarii. Specjalistę podczas wizyty należy poinformować o tym, jaką toksyczną substancję zjadł zwierzak i ile czasu minęło od pojawienia się pierwszych objawów zatrucia u psa. W miarę możliwości należy zabrać ze sobą opakowania po spożytym przez psa jedzeniu lub detergentach. Sposób leczenia psa po zatruciu będzie bowiem zależny od rodzaju i stężenia toksyny.


Zadaniem lekarza weterynarii w przypadku zatrucia u psa będzie przede wszystkim ustabilizowanie stanu zwierzaka i ograniczenie dalszego wchłaniania się toksycznej substancji. W tym celu specjalista może podać psu kroplówkę lub specyficzną odtrutkę, wywołać wymioty lub wykonać płukanie żołądka. Po pierwszych czynnościach konieczna będzie ocena stanu zdrowia psa, czyli wykonanie pełnych badań krwi mających wykazać ewentualne zaburzenia pracy nerek, wątroby i trzustki. Leczenie uszkodzonych narządów wewnętrznych może wymagać długotrwałego podawania leków i suplementów lub wdrożenia diety weterynaryjnej. W skrajnych przypadkach pies po zatruciu wymagać będzie stałego monitorowania stanu zdrowia w lecznicy.

Domowe sposoby na zatrucie u psa - co można stosować?

W przypadku zatrucia pokarmowego objawiającego się wyłącznie niewielkimi problemami trawiennymi można zastosować kilka domowych sposobów umożliwiających uspokojenie i unormowanie pracy układu pokarmowego psa. Ułatwi to jego regenerację i złagodzi objawy bólowe.

Głodówka przy zatruciu

Najczęściej polecanym domowym sposobem na leczenie zatrucia u psa jest zastosowanie jednodniowej głodówki. Podczas niej pies powinien mieć zawsze dostęp do świeżej, chłodnej wody. Głodówki nie należy jednak stosować u szczeniąt i psów cierpiących na choroby przewlekłe – te psy przy każdym, nawet lekkim zatruciu wymagać będą konsultacji u lekarza weterynarii.

Leki na zatrucie u psa

Dobrym sposobem na złagodzenie objawów niewielkiego zatrucia pokarmowego u psa może być też podanie zwierzakowi niektórych leków znajdujących się w domowej apteczce. Bezpiecznymi dla psa lekami na zatrucie będą no-spa i smecta. Pozwolą one ograniczyć biegunkę, zmniejszą wchłanianie szkodliwych substancji i pomogą złagodzić ból brzucha. Przed podaniem ich psu warto jednak skontaktować się ze specjalistą, który dobierze odpowiednie dawkowanie zależne od wielkości, wieku i stanu zdrowia czworonoga. Zwierzakowi nie należy natomiast nigdy podawać leków przeczyszczających bez wyraźnego polecenia lekarza weterynarii.


Po zatruciu zwierzakowi można podawać przeznaczone dla psów probiotyki, które zapobiegną nawrotom biegunki i pomogą odbudować prawidłową florę bakteryjną jelit.

Wywoływanie wymiotów

Jednym z często polecanych domowych sposobów na leczenie zatrucia u psa jest wywołanie wymiotów. Należy jednak pamiętać, że w przypadku niektórych toksyn sprowokowanie wymiotów może dodatkowo zaszkodzić zwierzakowi. Dlatego jeśli pies zjadł coś, czego nie powinien, przed sprowokowaniem u psa wymiotów należy zawsze skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Mleko na zatrucie u psa

Podanie psu mleka nie jest dobrym sposobem na leczenie zatrucia pokarmowego. Zawarta w mleku laktoza może bowiem wywołać u psa silną biegunkę, która spotęguje odwodnienie i dodatkowo osłabi czworonoga. Niektóre psy są także uczulone na białko obecne w mleku. Podanie im mleka przy zatruciu spowodować może wysypkę na skórze i stany zapalne przewodu pokarmowego.

Węgiel na zatrucie u psa

Węgiel aktywny ma zdolność do wiązania toksyn znajdujących się w przewodzie pokarmowym. Dlatego jednym ze skutecznych domowych sposobów na leczenie niewielkiego zatrucia u psa jest podanie zwierzakowi tabletek z węglem. Sposób ten nie sprawdzi się jednak w przypadku spożycia przez psa szybko wchłaniających się toksyn i nie wystarczy, jeśli u zwierzaka rozwinęły się już pierwsze objawy zatrucia.

Bibliografia

 • Carrozza, A. (2021). Postępowanie w najczęstszych zatruciach u zwierząt towarzyszących. Weterynaria po Dyplomie, 22(2).
 • Thawley, V. J. (2017). Leczenie zatruć u zwierząt-poradnik krok po kroku. Weterynaria po Dyplomie, 18(6).