Jaka karma dla psa? Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą karmę dla psa
jaka karma dla psa jaka karma dla psa

Jaka karma dla psa? Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą karmę dla psa

Czas czytania: 8 min

04 kwi 2023

 • Często mówi się o tym, że niezwykle ważne jest, czym karmimy szczeniaka albo psiego seniora. To prawda, jednak psów dorosłych także nie należy bagatelizować.
 • Wybranie karmy ze składnikiem, który wywołuje u psa alergię, może spowodować niepożądane reakcje. To dlatego tak ważne jest dokładne czytanie etykiet.
 • Warto wiedzieć, że składniki na opakowaniu są wymienione w kolejności od tego, którego jest najwięcej, do tego, którego dodano najmniej. 
 • Ponieważ psia dieta powinna opierać się na mięsie, należy szukać takich produktów, w których składniki pochodzenia zwierzęcego rozpoczynają listę składników, a mięsa i podrobów jest w składzie około 50%.


Wybór odpowiedniej karmy dla psa jest bardzo ważny. To, co je pies, ma wpływ na jego zdrowie, dobre samopoczucie i długość życia. Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej karmy? Z pewnością wiele czynników, spośród których najważniejsze są: wiek psiaka, waga, stan zdrowia, tryb życia, ewentualne alergie. Wybór ten z pewnością nie jest łatwy, zwłaszcza gdy jest to nasz pierwszy pies, a na rynku aż roi się od przeróżnych produktów. Podpowiadamy, jak odnaleźć się w gąszczu tego, co proponuje rynek karm dla psów i wybrać najlepszą opcję dla konkretnego psa.

Dlaczego wybór karmy dla psa jest ważny?

Często mówi się o tym, że niezwykle ważne jest, czym karmimy szczeniaka albo psiego seniora. To prawda, jednak psów dorosłych także nie należy bagatelizować. Żywienie ma ogromne znaczenie dla zwierząt w każdym wieku. Owszem, niedobory powstałe w wieku szczenięcym mogą spowodować wady rozwojowe, o co trudno w późniejszych latach życia. Istnieje jednak wiele chorób o podłożu żywieniowym, które dotykają psiaki w każdym okresie życia.


Wybranie karmy ze składnikiem, który wywołuje u psa alergię, może spowodować niepożądane reakcje. To dlatego tak ważne jest dokładne czytanie etykiet - zwłaszcza gdy jesteśmy opiekunami czworonożnego alergika. Podawanie na przykład karmy przeznaczonej dla szczeniąt psu dorosłemu może zaszkodzić. Produkty dla szczeniaków zawierają bowiem więcej białka, wapnia i są bardziej kaloryczne. Pies, który szczeniakiem już nie jest, zostanie narażony m.in. na otyłość. Jednak nie tylko nadwaga i otyłość są chorobami dietozależnymi. Nieprawidłowe żywienie może wywołać także: cukrzycę, choroby trzustki i wątroby, problemy ze stawami.

Jak wybrać dobrą karmę dla psa? Zwróć uwagę na te rzeczy

Wiesz już, że od tego, jaka karma dla psa trafi do jego miski, wiele zależy. Czym się jednak kierować przy wyborze? Warto wiedzieć, że składniki na opakowaniu są wymienione w kolejności od tego, którego jest najwięcej, do tego, którego dodano najmniej. Ponieważ psia dieta powinna opierać się na mięsie, należy szukać takich produktów, w których składniki pochodzenia zwierzęcego rozpoczynają listę składników, a mięsa i podrobów jest w składzie około 50%. Zwróć też uwagę, czy dany produkt ma prosty skład, to znaczy na liście znajdują się wyłącznie naturalne produkty - takie, które znasz ze swojej kuchni. Dodatek dziwnych nazw konserwantów czy barwników powinien zaniepokoić.


Dodatkowo istotny jest też brak zbóż - psy nie potrzebują ich jeść, a trawienie regulują warzywa, owoce oraz produkty skrobiowe (takie jak na przykład soczewica). Wybieraj więc takie karmy, których skład jest przejrzysty, oparty o mięso, podroby oraz warzywa i owoce. Konieczna jest też suplementacja - czyli odpowiednia zawartość witamin i składników mineralnych. Karmy, które zawierają wszystko, czego pies potrzebuje, nazywa się pełnoporcjowymi czy też zbilansowanymi. Takie produkty nie wymagają już żadnych dodatków - i takie właśnie powinniśmy wybierać do codziennej diety naszego pupila.

Zapotrzebowanie energetyczne psa

Na zapotrzebowanie energetyczne psa (czyli to, ile potrzebuje kalorii dziennie), wpływa wiele czynników. Najważniejszymi z nich są wiek i wielkość danego psiaka. Aby samodzielnie obliczyć zapotrzebowanie, można skorzystać ze wzoru: RER = 70 x masa ciała 0,75, gdzie RER to spoczynkowe zapotrzebowanie na energię. Gdy więc mamy psiaka o wadze 10 kg, jego RER wynosi 392 kcal na dobę. Trzeba jednak uwzględnić, że psiak się rusza w ciągu dnia - dlatego otrzymany wynik mnożymy odpowiednio, w zależności od wieku, stanu zdrowia i trybu życia.

 • Szczenię do 5. miesiąca życia - 3 x RER
 • Szczenię od 6. do 8. miesiąca życia - 2,5 x RER
 • Szczenię od 9. do 12. miesiąca życia - 2 x RER
 • Pies dorosły niekastrowany - 1,8 x RER
 • Pies po kastracji - 1,6 x RER
 • Pies z nadwagą lub otyły - 1,4 x RER

Do psów z różnymi schorzeniami lub psich seniorów podchodzi się indywidualnie. Gdy znamy już te wskaźniki, możemy wyliczyć DER - dzienne zapotrzebowanie na energię metaboliczną. Mając psa dorosłego, ale niekastrowanego, o wadze 10 kg, powinniśmy dostarczyć mu 705,6 kcal na dobę. Jeśli nie chcemy przeprowadzać takich wyliczeń samodzielnie, możemy skorzystać ze specjalnego kalkulatora kalorycznego, który pokaże nam, ile powinien jeść dany psiak.

Tłuszcze, białko, węglowodany i witaminy w karmie dla psa

Etykiety na opakowaniach produktów dla zwierząt zawierają nie tylko informacje o tym, jakie składniki zostały użyte do produkcji, ale także skład analityczny. To zawartość białka, tłuszczu czy składników mineralnych w danej karmie. W karmach zbilansowanych proporcje tych składników powinny być zgodne z wytycznymi FEDIAF, czyli Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych. Wytyczne te można znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Wybierz model żywieniowy dla psa

Obecnie funkcjonuje 5 modeli żywienia psów. Najczęściej wymieniane to:

Każda z tych form ma swoje plusy i minusy, ale na pewno warto rozważyć wszystkie modele, zanim wybierzemy ten najlepszy dla nas. Powinien on pasować zarówno naszemu psiakowi, jak i nam - ze względu na możliwości czasowe czy finansowe. Dowiedz się więcej o każdym z tych sposobów żywienia psa.

Zdrowa karma dla psa, czyli na co zwrócić uwagę w składzie

Czytając skład karmy, zwróć uwagę, czy informacje zawarte na etykiecie są zrozumiałe i nie wzbudzają wątpliwości. Jeśli coś jest niejasne, zawsze można zwrócić się z prośbą o wyjaśnienie - czy doprecyzowanie czegoś - do producenta. Trzeba też pamiętać, że zdrowa karma dla psa to taka, która służy konkretnemu psu na danym etapie życia. Jeśli jakieś pożywienie świetnie sprawdza się u psa sąsiadów, wcale nie oznacza to, że będzie dobrze przyswajane przez naszego pupila.

Karma mokra czy sucha?

Jednymi z popularniejszych sposobów karmienia psów są gotowe karmy - sucha, sprzedawana w workach, i mokra, sprzedawana w puszkach. Zarówno jeden rodzaj, jak i drugi ma swoje wady i zalety. Sucha dobrze sprawdza się w żywieniu bardzo aktywnych psów i takich, które często wyjeżdżają, jednak jest produktem wysoko przetworzonym i dość ciężkostrawnym. Z kolei mokra jest przeważnie wybierana przez opiekunów małych psów - z uwagi na walory smakowe - ale żywienie nią sporo kosztuje. Przeczytaj więcej na temat różnic między karmą suchą a mokrą.

Jaka karma dla psa z alergią skórną?

Coraz więcej mówi się o tym, że psy cierpią na różnego rodzaju alergie. Ich podłoże bywa bardzo zróżnicowane i nie zawsze łatwe do zdiagnozowania. Czasem podejrzewamy, że alergię wywołuje jakiś składnik jedzenia, a przyczyna leży na przykład w stosowanych w domu detergentach. Nie mając też testów alergicznych, nie jest łatwo wskazać, jakie produkty wywołują reakcje alergiczne u danego psiaka.


Co więc można zrobić? Po pierwsze, warto skonsultować się zarówno z weterynarzem, jak i dietetykiem zwierzęcym. Po drugie, gdy pies dostanie takie zalecenie, dobrze jest przejść na dietę eliminacyjną, by sprawdzić, co nie jest przez organizm tolerowane. Po trzecie, można stosować karmy monobiałkowe, takie jak dieta PsiBufet. Mając pewność, że dana karma zawiera wyłącznie produkty jednego gatunku zwierzęcia, łatwiej jest unikać alergenów.

Jaka karma dla psa seniora?

Karma dla starszego psa powinna się charakteryzować wyższą zawartością białka, za to obniżoną ilością tłuszczu i węglowodanów. Dzięki takiemu pożywieniu psiak nie będzie tracił masy mięśniowej, ale też nie będzie nadmiernie przybierał na wadze - a w przypadku starszych psów o to nietrudno. Psi seniorzy mają spowolniony metabolizm, jak również z oczywistych względów mniej się ruszają. Ich organizmy muszą być jednak dobrze odżywiane, by jak najdłużej utrzymały prawidłowe funkcjonowanie. Z tego też powodu zwykła karma typu light, która po prostu dostarcza mniej kalorii, nie będzie najlepszym rozwiązaniem dla czworonożnego staruszka.

Jaka karma dla psa po sterylizacji?

U psów po kastracji spowalnia metabolizm, a także pojawia się większe uczucie głodu. Z tego względu sterylizowane psy są w grupie ryzyka, jeśli chodzi o nadwagę i otyłość. Aby zapobiec tym problemom nie trzeba jednak stosować specjalistycznych karm dla psów po sterylizacji. W większości wypadków wystarczy podawanie tego, co przed zabiegiem, tyle że w nieco zmniejszonej dawce. Przydaje się także zwiększenie psu ruchu - choćby poprzez wydłużenie spacerów. Można też postawić na produkty lekkostrawne, zawierające nieco mniej kalorii, które ułatwią utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Przykładem takiego pożywienia jest Indyczy Kąsek - świeże jedzenie od PsiBufet.

Bibliografia

 • FEDIAF (2021). Nutritional guidelines for complete and complementary pet food for cats and dogs. Belgium: European Pet Food Industry Federation Brussels.
 • Lasek O., Więcławska A., Wawrysiuk P. (2021). Psi bufet. 63 przepisy na zdrowe i smakowite dania dla twojego psa.
 • Hołda K., Głogowski R. (2016). Żywienie szczeniąt i psów młodych. Vet Personel 2/2016.