Karmienie szczeniaka – wszystko, co musisz wiedzieć
karmienie szczeniaka karmienie szczeniaka

Karmienie szczeniaka – wszystko, co musisz wiedzieć

Czas czytania: 9 min

29 mar 2023

  • Wszelkie błędy i niedobory składników pokarmowych u psa w wieku szczenięcym mogą skutkować przeróżnymi wadami rozwojowymi.
  • Karma dla szczeniaka powinna być zbilansowana pod kątem białka, tłuszczu, witamin i składników mineralnych oraz charakteryzować się wysoką strawnością.
  • Należy także pamiętać, że dawkowanie karmy dla psów rosnących zmienia się wraz z wiekiem czworonoga.


Opieka nad małym psiakiem to nie lada wyzwanie! Szczeniaki potrzebują nie tylko ogromu naszej uwagi i podstawowego szkolenia, ale także właściwej diety, która pozwoli im prawidłowo się rozwijać i dostarczy im masę energii do zabawy. Niestety odpowiednie karmienie szczeniąt nie jest łatwym zadaniem, a wszelkie popełnione przez opiekunów błędy mogą odbić się na całym późniejszym życiu psiaka. Jak wybrać najlepszą karmę dla szczeniaka? Na co zwrócić szczególną uwagę przy jej wyborze i jak często karmić szczeniaka?

Żywienie szczeniaka – najważniejsze informacje

Przez pierwszy miesiąc życia podstawą żywienia szczeniaka jest mleko suki. Jednak już w 4. tygodniu życia psie maluchy mogą pobierać niewielkie ilości karmy w formie rozrobionej z wodą papki. Siedmiotygodniowe psiaki można już odstawić od matki i żywić specjalistyczną karmą dla szczeniąt. Podawany szczenięciu pokarm musi zapewnić rosnącemu organizmowi ogromnych dawek składników pokarmowych.


Karma dla szczeniaka musi zawierać wysoki poziom białka stanowiącego budulec dla rozwijających się mięśni i tkanek oraz odpowiedni poziom tłuszczu, który dostarczy psu energii, ale nie doprowadzi go do nadwagi. Jedzenie dla szczeniaka musi także zawierać odpowiedni poziom niezbędnych składników mineralnych witamin. Rosnące psy są niezwykle wrażliwe zarówno na wszelkie niedobory, jak i nadmiar składników pokarmowych.


Obydwie sytuacje mogą doprowadzić do przeróżnych wad rozwojowych, które zaważą na zdrowiu psa w jego dorosłym życiu. Dlatego podawany rosnącemu psu pokarm musi być zbilansowany i lekkostrawny.

Zapotrzebowanie żywieniowe szczeniąt

Zapotrzebowanie szczeniąt na składniki pokarmowe jest znacznie wyższe niż u psów dorosłych. Rozwijający się organizm psa w przeliczeniu na kilogram masy ciała potrzebuje aż dwukrotnie więcej białka, prawie o połowę więcej tłuszczu i nawet trzykrotnie więcej kalorii niż organizm dorosłego czworonoga. Niewielkie żołądki szczeniąt nie pomieszczą jednak ogromnych porcji pokarmu – dlatego karma dla szczeniąt to pokarm wysoce skoncentrowany. 

Czym karmić szczeniaka?

Specyficzne potrzeby żywieniowe rosnących psów sprawiają, że zwierzęta te wymagają starannie zbilansowanej diety. Karmy dla szczeniaka nie można zastąpić dietą dla psów dorosłych ani niezbilansowanymi domowymi posiłkami. Co mogą jeść rosnące psy, czym karmić szczenięta i jak przygotować jedzenie dla szczeniaka?

Karma dla szczeniaka

Decydując się na karmienie szczeniaka suchą lub mokrą karmą, powinniśmy wybierać wyłącznie produkty przeznaczone dla szczeniąt. Karmy dla psów dorosłych mają zbyt niską koncentrację energii i składników pokarmowych, w szczególności białka i substancji mineralnych. 


W przypadku  dużych psów warto wybrać karmę przeznaczoną dla szczeniąt dużych ras. Charakteryzuje się ona zazwyczaj niższą zawartością tłuszczu, co zmniejsza ryzyko nadwagi i wywołanych nią deformacji układu kostnego. Sucha karma dla psów rosnących powinna zawierać przynajmniej 30% białka i charakteryzować się wysoką strawnością. Wybierając gotową karmę dla szczeniąt, warto wziąć małe opakowania karmy, dzięki czemu otwarty produkt zostanie szybko zjedzony i nie straci na wartości.

Domowe jedzenie dla szczeniaka

Nie każdy opiekun szczenięcia chce, by jego pupil otrzymywał suchą lub mokrą karmę komercyjną. Wiele takich gotowych diet to karmy niskiej jakości, przygotowywane ze składników niewiadomego pochodzenia. Niektóre karmy dostępne w sklepach mogą także zawierać wysokie dawki barwników i konserwantów. Trzeba jednak pamiętać, że samodzielne karmienie szczeniaka przygotowywanym w domu jedzeniem nie jest prostym zadaniem. 


Zbilansowanie diety szczeniaka tak, by zawierała odpowiedni poziom białka, tłuszczu i minerałów nie jest możliwe bez specjalistycznej wiedzy. Karmienie rosnącego psa dietą komponowaną „na oko” może doprowadzić go do poważnych niedoborów i wynikających z nich chorób. Dlatego jeśli chcemy przygotować jedzenie dla szczeniaka w domu, musimy skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym, który przygotuje szczegółowy jadłospis i dobierze odpowiednie suplementy.

Świeżo gotowane jedzenie z dostawą

Doskonałą alternatywą dla karm ze sklepu są diety przygotowywane przez firmy oferujące psi catering. Jedną z nich jest PsiBufet, który zapewnia czworonogom skomponowaną przez psiego dietetyka karmę dostosowaną do indywidualnych potrzeb danego psa. Posiłki PsiBufet przygotowywane są ze świeżych, naturalnych składników (mięsa, podrobów, warzyw i ziół) i nie zawierają żadnych polepszaczy smaku ani zbędnych dodatków. Jedzenie PsiBufet zawiera już wszystkie potrzebne szczeniakowi suplementy, dzięki czemu wystarczy nałożyć je do miski, by zapewnić maluchowi zbilansowany, wyjątkowo smaczny posiłek.

Jak przygotować jedzenie dla szczeniaka?

Najmłodsze szczenięta mogą mieć problem z pogryzieniem suchych granulek karmy. Dlatego karmę dla szczeniąt możemy przed podaniem rozmoczyć, używając do tego niewielkiej ilości wody. Przygotowując karmę dla szczeniaka, musimy zadbać także o jej temperaturę. Posiłki dla najmłodszych maluchów możemy delikatnie podgrzać, dolewając do nich odrobinę ciepłej wody lub wkładając je do kąpieli wodnej. 


Starsze szczeniaki powinny otrzymywać pokarm w temperaturze pokojowej. Zorganizowanie tego jest proste, gdy korzystamy z jedzenia PsiBufet - otrzymujemy wtedy porcje w szczelnych woreczkach.

Dawkowanie karmy dla szczeniaka

Wielkość podawanych szczeniakowi porcji zależeć będzie nie tylko od docelowej wagi zwierzaka, ale także od jego wieku. Należy pamiętać, że dawkowanie poszczególnych karm dla szczeniąt może znacząco się różnić. Na opakowaniu każdego gotowego produktu znajdziemy szczegółowe tabele dawkowania określające, ile dziennie danej karmy powinien otrzymać nasz pupil. U rosnących psów wraz z wiekiem zmienia się zapotrzebowanie na składniki pokarmowe. Dlatego żywienie szczeniąt wymagać będzie od nas stopniowej zmiany dawkowania karmy.


W przypadku PsiBufet dawkowanie karmy dla szczeniaka dobierane jest indywidualnie na podstawie informacji podanych przez opiekuna. Każdy posiłek pakowany jest osobno, dzięki czemu karmienie szczeniaka odpowiednią ilością pokarmu jest znacznie prostsze.

Jak często karmić szczeniaka?

Częstotliwość posiłków w przypadku szczeniąt zależeć będzie od ich wieku i wielkości. Dzienną dawkę pokarmu dla najmłodszych psów należy podzielić na 4-5 równych porcji i podawać je o stałych porach dnia. W 3. miesiącu życia ilość posiłków można zmniejszyć do 3 w przypadku psów średnich i dużych, a w wieku 6 miesięcy do 2. Rasy małe i miniaturowe mogą otrzymywać 4 posiłki dziennie aż do 6. miesiąca życia. Po tym okresie warto zmniejszyć częstotliwość karmienia szczeniaka do 3 razy dziennie.


Szczenięta nie powinny mieć zapewnionego stałego dostępu do miski z jedzeniem. Ten sposób żywienia zwiększa ryzyko nadwagi u szczeniąt aż o 85%. Stojąca w misce karma traci także swoje wartości odżywcze i szybko ulega zepsuciu. Niedojedzony pokarm należy wyrzucić, a na kolejny posiłek podać świeżą porcję jedzenia.

Kiedy zacząć karmić szczeniaka jak dorosłego psa?

Rosnącym czworonogom można podawać karmę dla psów dorosłych, gdy osiągną one około 80% swojej docelowej wagi. Wiek, w jakim to się stanie, zależeć będzie przede wszystkim od rasy (a więc wielkości) naszego pupila. Psy ras miniaturowych możemy zacząć karmić dietą dla dorosłych zwierząt już w wieku 6-7 miesięcy, a psy małych ras w wieku 9-11 miesięcy. Średnie i duże psy rosną zdecydowanie wolniej i próg ten mogą osiągnąć dopiero w wieku 15-18 miesięcy. Młode psy ras olbrzymich powinny dostawać karmę dla szczeniąt aż do drugiego roku życia.

Czego nie może jeść szczeniak?

Ze względu na swoje niewielkie rozmiary i wrażliwy układ pokarmowy szczenięta są niezwykle podatne na zatrucia. Nawet mała ilość czekolady, cebuli, winogron czy rodzynek podana szczenięciu może doprowadzić zwierzaka do śmierci. W misce psiego malucha nie powinna się znaleźć także karma nieprzeznaczona dla szczeniąt, w szczególności karma dla kotów czy resztki z ludzkiego stołu. Do często popełnianych przez opiekunów błędów żywieniowych należy także przekarmianie szczeniaka przysmakami, co prowadzi do niebezpiecznej otyłości.

Najczęstsze problemy

Żywienie szczeniąt nieodpowiednim pokarmem może być przyczyną wielu problemów ze zdrowiem malucha. Do najczęstszych z nich należą biegunki, które w przypadku tak wrażliwych organizmów szybko doprowadzają do zagrażającego życiu odwodnienia wycieńczenia. Również gwałtowna zmiana diety może skutkować zaburzeniami trawienia. Dlatego wprowadzając maluchom nowy pokarm, należy robić to ostrożnie, początkowo zastępując nową karmą jedynie 20% dotychczasowego pokarmu czworonoga i stopniowo zwiększając jej udział w diecie zwierzaka.


Nieodpowiednio żywione szczeniaki narażone są także na wiele wad rozwojowych. Nadmiar wapnia i witaminy D3 w diecie szczeniaka może skutkować między innymi krzywicą osteochondrozą, a niedobór białka znacznie spowolni wzrost malucha. Natomiast nadwaga i otyłość sprzyja rozwojowi dysplazji i choroby zwyrodnieniowej stawów.

Podsumowanie

Karmienie szczeniąt nie jest prostym zadaniem. Wszelkie błędy i niedobory składników pokarmowych u psa w wieku szczenięcym mogą skutkować przeróżnymi wadami rozwojowymi i odbić się na całym późniejszym życiu psa. Dlatego karma dla szczeniaka powinna być zbilansowana pod kątem białka, tłuszczu, witamin i składników mineralnych oraz charakteryzować się wysoką strawnością.


W żywieniu szczeniąt sprawdzą się zarówno karmy komercyjne suche i mokre, jak i świeżo gotowane jedzenie dla psów, przygotowywane przez sprawdzone firmy i dostarczane prosto do domu opiekuna. Należy także pamiętać, że dawkowanie karmy dla psów rosnących zmienia się wraz z wiekiem czworonoga. Karmienie szczeniaka zbyt dużymi lub zbyt małymi porcjami może doprowadzić nie tylko do nadwagi, ale także poważnych zaburzeń wzrostu i niedoborów pokarmowych.

 

Bibliografia

  • Deneen, M., & Royal, A. (2017). Puppy Nutrition: What is the Best Puppy Food & More. American Kennel Club. [https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/puppy-nutrition-best-foods/]
  • Battaglia, C. L. (2009). Periods of Early Development and the Effects of Stimulation and Social Experiences in the Canine. Journal of Veterinary Behavior: Clinical Applications and Research, 4(6), 203–210.