karma dla psa

Jaka karma dla psa - dlaczego warto wybrać PsiBufet?

Czas czytania: 9 min

02 lip 2024

  • Prawidłowa psia dieta jest podstawą profilaktyki prozdrowotnej.
  • Obecnie możemy mówić o pięciu najpopularniejszych rodzajach żywienia: karmie mokrej, karmie suchej, BARF-ie, jedzeniu gotowanym w domu i cateringu dla psa.
  • Najlepsza karma dla psa to taka, która pokrywa zapotrzebowanie psa na energię i wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
  • To, że dana karma służy Twojemu psu poznasz nie tylko po wylizanej do czysta miseczce, ale przede wszystkim po ilości i konsystencji kup, kondycji sierści i skóry oraz wynikach badań.


Żywienie psa to jeden z podstawowych elementów opieki nad czworonogiem. W karmieniu psa nie chodzi tylko o to, by wypełnić mu żołądek, ale też o to, by zapewnić energię i zadbać o zdrowie. W końcu prawidłowa psia dieta jest przecież podstawą profilaktyki.


Obecnie mnóstwo opiekunów psów zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest wybór rodzaju jedzenia dla psa. Rynek zoologiczny oferuje jednak tak dużo propozycji, że nietrudno się w tym pogubić.


Na co zwrócić uwagę, wybierając karmę dla psa? Kiedy należy ją zmienić i skąd naprawdę wiadomo, że psu nie odpowiada? Przeczytaj ten artykuł, a wszystko stanie się jasne!

Karmy dla psów — rodzaje

Gdy pyta się starsze osoby, czym kiedyś karmiono psy, odpowiedź jest zwykle jedna — resztkami ze stołu. Niektórzy wspominają jeszcze o gotowaniu kaszy z kawałkami mięsa. Nikt jednak nie mówi o karmie przemysłowej, czyli produktach sprzedawanych specjalnie dla psów. Wiedza o potrzebach psich organizmów i o szkodliwości podawania ludzkich resztek przyszła dopiero z czasem.


Konserwy, czyli mokra karma w puszkach albo karma sucha to dość nowy wynalazek. Tego typu produkty pojawiły się w Polsce w latach 80. i od tego czasu zyskały popularność, ale istnieją też alternatywy. Jakie mamy dziś dostępne formy żywienia psów?

Sucha karma

Małe lub duże granulki, okrągłe lub kwadratowe, tańsze, droższe, z większą lub mniejszą zawartością mięsa — rodzajów suchych karm dla psa mamy na rynku dostępnych bardzo wiele.


Ich zaletą jest to, że stanowią pewnego rodzaju koncentrat. Nie trzeba więc podawać objętościowo dużo jedzenia, by nasycić psi żołądek. Sucha karma sprawdza się też w podróży czy podczas długich wypraw.


Problemem w stosowaniu suchej karmy może być jej umiarkowany aromat, który nie wszystkie psiaki zachęca do jedzenia. Musimy też pamiętać, że taka karma jest produktem mocno przetworzonym.

Mokra karma

Karma z puszki jest mniej przetworzona i zdecydowanie bardziej aromatyczna niż karma sucha, więc często wybierają ją opiekunowie niejadków. Jest też jednak zdecydowanie droższa, co może być odczuwalne zwłaszcza dla właścicieli dużych czworonogów.


Mokra karma sprawdzi się jako wypełnienie psich zabawek interaktywnych, takich jak kong czy mata do lizania.


W tej formie znajdziemy też karmę uzupełniającą, którą nie można karmić psa na co dzień, ale która może stanowić smakowity dodatek do innych posiłków.

BARF

BARF to forma żywienia polegająca na podawaniu psu surowych posiłków. W odpowiednich proporcjach karmi się czworonoga m.in. mięsem, podrobami, warzywami, a także niezbędnymi suplementami.


Takie posiłki są dla większości psów bardzo atrakcyjne — zarówno pod względem formu, jak i zapachu i smaku.


Ułożenie i odpowiednie zbilansowanie takiej diety wymaga jednak nie lada wiedzy o zapotrzebowaniu psiego organizmu na składniki pokarmowe. Jeśli opiekun tej wiedzy nie ma, warto skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym.

Jedzenie gotowane w domu

Nieco zbliżoną formą do BARF-a jest jedzenie gotowane przez opiekuna samodzielnie w domu.


Wymaga podobnej wiedzy i niezbędnej suplementacji, także opiera się na mięsie, jednak posiłki te są poddane obróbce termicznej. Po ugotowaniu można je oczywiście zamrozić, dzięki czemu jesteśmy w stanie przedłużyć ich świeżość.


Choć przygotowanie pupilowi takiego dania jest czasochłonne, wyróżnia się niezwykłym aromatem domowego obiadu, który docenia większość niejadków. Podobnie jak w przypadku diety BARF, mamy tutaj pełną kontrolę nad składnikami, jakie wkładamy do psiej miski.

Catering dla psa

Nową formą żywienia dostępną na polskim rynku jest catering dla psa. To gotowane jedzenie, które w cyklicznych dostawach pojawia się pod drzwiami klientów.


Jeśli chodzi o wygodę dla opiekuna, jest to usługa zbliżona do diety pudełkowej. Sam produkt przypomina posiłek ugotowany w domu, tyle że receptura została opracowana przez doświadczonego dietetyka zwierzęcego.


W składzie znajdują się odpowiednie proporcje wszystkich witamin i minerałów — także dlatego, że całość jest suplementowana.


Jaka karma dla psa? Kryteria wyboru

Wiemy już, jakie są dostępne na rynku formy żywienia. Skąd jednak wiedzieć, która opcja będzie najlepsza dla naszego czworonoga?


Przy wyborze karmy dla psa warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:


  • wiek psa,
  • wielkość i waga,
  • poziom aktywności,
  • ewentualne problemy zdrowotne i alergie,
  • możliwe problemy z apetytem.


Szukając karmy dla swojego psa, przeczytajmy rekomendacje producenta. Upewnijmy się, że mamy do czynienia z karmą pełnoporcjową.


Czy dany produkt na pewno jest polecany dla naszego pupila? To nie zawsze jest tak proste, jak mogłoby się wydawać, bowiem karma może pasować w kilku aspektach, a na przykład nie będzie wystarczająco smakowita.


Bywa też odwrotnie — psiak wcina swoje jedzenie, aż się uszy trzęsą, a mimo to może być niedożywiony.


Dlatego czytajmy skład karmy i zwracajmy uwagę na to, czy produkt opiera się na mięsie i podrobach (jest ich około 50% w składzie lub więcej). Nie ma potrzeby, by zawierał zboża, za to istotny jest dodatek wartościowych warzyw.


Równie ważny jest skład analityczny, który informuje nas m.in. o zawartości białka, tłuszczu i węglowodanów.

Skąd wiadomo, czy karma jest dobra dla psa?

Załóżmy, że wybraliśmy już karmę i zaczynamy ją regularnie podawać naszemu psu. W jaki sposób można ocenić, że jedzenie się sprawdza? Kiedy uznać, że czas na zmianę?


Warto zdawać sobie sprawę z tego, że efekty podawania wybranego pożywienia widać po około 3 miesiącach. Jeśli nie ma ewidentnych objawów alergii lub nietolerancji (nie pojawiają się zacieki pod oczami albo pies nie ma biegunki), należy się trzymać jednego pożywienia i obserwować, jak się sprawdza.


Nie ma możliwości, by oczekiwane efekty — na przykład poprawa jakości sierści - były widoczne po zaledwie kilku tygodniach.


Dopiero po 10-12 tygodniach podawania danej karmy można zrobić psu kontrolne badania krwi, aby upewnić się, że w organizmie wszystko jest w porządku. Albo stwierdzić ewentualne niedobory.


I dopiero taki sygnał, w połączeniu na przykład z wyglądem sierści czy problemami skórnymi albo trawiennymi, może być bodźcem do zmiany.


Wynika to z tego, że psi układ trawienny nie lubi zmian — więc im rzadziej zmieniamy rodzaj żywienia, tym lepiej.


Przyzwyczajenie się do trawienia danego pożywienia lub ocenę przyswajalności utrudniamy, mieszając w jednym okresie różne karmy.


Dlatego bezpieczniej i prościej jest postawić na jedną karmę i się jej trzymać — przynajmniej przez kwartał, albo dłużej, jeśli nic się nie dzieje.

A co, jeśli pies nie chce jeść?

Opiekunowie często martwią się, gdy ich pies przestaje jeść pożywienie, które wcześniej mu smakowało. Czy to już znak, że czas na zmianę?


Nic z tych rzeczy! Zmieniając psu karmę na jego żądanie, uczymy psiaka, że każde marudzenie zaowocuje z naszej strony nową propozycją żywieniową. I choć pies może być z takiego obrotu spraw zadowolony, jego układ trawienny już nie.


Dodatkowo szybko dojdziemy też do ściany, bo żadna karma nie będzie wystarczająco smakowita...


Nie warto uczyć psa, że za każdym razem zaproponujemy mu coś nowego. Lepiej trzymać się sprawdzonego sposobu żywienia, a gdy psiak nie zje posiłku czy dwóch (z własnej woli) — nic mu się nie stanie.


Jeśli Ty i Twój pies borykacie się z tym problemem, zajrzyj do naszego artykułu o sposobach na niejadki.

Gotowanie dla psa — czy to dobry pomysł?

Dobrym pomysłem jest samodzielne przygotowywanie psu posiłków. Niesie to ze sobą wiele zalet — dokładnie wiemy, co trafi do psiej miski, a także co nie trafi (to ważne, gdy mamy na przykład alergika).


Gdy nasz pupil jest chory, lekarz weterynarii także może zalecić specjalną dietę domową, przygotowywaną według odpowiedniej receptury.


Nieraz bywa jednak, że zorganizowanie wszystkich potrzebnych składników stanowi barierę.


Nie zawsze mamy też tyle czasu, by systematycznie przygotowywać świeże posiłki. Właśnie dla takich osób, którym zależy na podawaniu naturalnych posiłków, ale które potrzebują sobie nieco ułatwić życie, powstał psi catering.

Catering dla psa — jak to działa?

Catering, czyli dieta dla psa z dowozem, działa w bardzo prosty sposób. Jest to też niezwykle wygodna opcja, gdyż jedzenie przyjeżdża w regularnych odstępach czasu.


Nie musimy się o nic martwić i nie ma ryzyka, że karma się skończy, a my nagle nie będziemy mieć co podać psu.


  • Dopasuj dietę. Opowiedz nam o swoim pupilu, a my zaproponujemy Wam indywidualny plan żywienia dopasowany do potrzeb psa. Aby przygotować idealne porcje, weźmiemy pod uwagę aktywność, stan zdrowia i wagę pupila.
  • Zacznij subskrypcję. Czy Twój pies pokocha PsiBufet? Dajemy Gwarancję Czystej Miski, że tak! Dobra karma wraca — tak jak jedzenie PsiBufet, które cyklicznie będzie się pojawiać pod Waszymi drzwiami.
  • Zarządzaj planem. Posiłki PsiBufet zamawiasz w wygodnej subskrypcji. Możesz zawsze zmienić smaki, wielkość porcji, a także przesunąć lub wstrzymać dostawy — teraz także z poziomu aplikacji na telefon.

Tak to działa!


PsiBufet — co nas wyróżnia?

Catering dla psa, jakim jest PsiBufet, wyróżnia wiele.


To przede wszystkim nowoczesny rodzaj jedzenia dla psa — coś więcej niż karma. PsiBufet jest pożywieniem bazującym wyłącznie na naturalnych składnikach wysokiej jakości — takich, jakie są dostępne w sklepach z żywnością dla ludzi.


Nie znajdziesz tu konserwantów, barwników czy innych ulepszaczy. Posiłki bazują przede wszystkim na świeżym mięsie i warzywach. Zawierają też dodatek niezbędnych suplementów.


Sposobem na utrwalenie świeżości tego rodzaju pokarmu jest mrożenie — a więc metoda, która pozwala na zachowanie maksimum wartości odżywczych i nie wpływa negatywnie na psi organizm.


Dostępnych jest osiem wariantów smakowych:


  • Wołowe Love
  • Kurczę Pieczone
  • Jagnię Wcina
  • Indyczy Kąsek
  • Mi To Rybka
  • Prosię Bardzo
  • Liznę Dziczyznę
  • Kacza Para z Kurczakiem


To, co jeszcze wyróżnia PsiBufet, to indywidualne podejście do klienta. Tutaj kocha się i szanuje wszystkie pieski.


Nawet jeśli dany zwierzak z powodu swoich problemów zdrowotnych nie może jeść PsiBufet, otwarcie o tym mówimy już na etapie zakładania konta.

Dla kogo PsiBufet?

Świeże posiłki PsiBufet będą odpowiednie dla psów wszystkich ras. Mogą się nimi zajadać zarówno dorosłe psy, jak i szczeniaki po 8. tygodniu życia i psi seniorzy.


Nasze delikatnie gotowane jedzenie jest lekkostrawne, a więc świetnie sprawdza się w przypadku psów wrażliwych. Z opinii zadowolonych klientów wynika, że u wielu psów z problemami trawiennymi PsiBufet pomógł wyciszyć objawy, takie jak biegunka czy refluks.


Świeżo gotowane jedzenie bez zbędnych dodatków często okazuje się idealne dla psów z alergiami pokarmowymi lub nietolerancjami. Dla psów uczulonych na konkretny rodzaj mięsa szczególnie polecane są przepisy monobiałkowe, np. Indyczy Kąsek lub Wołowe Love.


Ze względu na idealnie dopasowane porcje, PsiBufet to także dobre rozwiązanie dla psów z nadwagą. Odpowiednią dawkę obliczamy na podstawie dostarczonych przez opiekuna informacji. Jedna saszetka to porcja jedzenia na jeden dzień, którą możesz podzielić na dowolną liczbę posiłków.


Wagę swojego psa możesz ba bieżąco aktualizować na swoim koncie lub w aplikacji, dzięki czemu kolejne dostawy posiłków będą dopasowane do jego zmieniającego się zapotrzebowania.

Podsumowanie

Rynek karm aż kipi od dostępnych opcji. Jeśli zastanawiasz się, jaka karma będzie najlepsza dla Twojego psa — odpowiedź jest jedna: taka, która będzie odpowiadała i jego, i Twoim potrzebom.


Dokonując wyboru, zwróć uwagę na takie czynniki, jak wiek, waga, aktywność fizyczna i stan zdrowia Twojego psa. Ważną kwestią są również Twoje zasoby czasowe i finansowe.


Dlaczego warto przetestować PsiBufet? Świeżo gotowane posiłki to:


  • lepsze trawienie,
  • mniej kup, zwarta konsystencja,
  • zdrowsza skóra i lśniąca sierść,
  • wysoka smakowitość,
  • prawidłowa masa ciała.


To także wygoda i oszczędność czasu dla opiekuna. My pozyskujemy składniki, gotujemy i dostarczamy świeże jedzonko prosto pod drzwi — Ty nie musisz o nic się martwić.


Brzmi zachęcająco? Klinkij w przycisk poniżej i skorzystaj ze specjalnej zniżki na dwa pierwsze zamówienia dla czytelników bloga. Smacznego!

Co może być w mojej paczce?