Czas czytania: 5 min
12 sie 2024
Istnieje wiele sytuacji i przypadłości zdrowotnych, przy których pies będzie potrzebował diety lekkostrawnej. Głównym założeniem tego typu diety dla psa jest jak najmniejsze obciążenie żołądka i narządów układu trawiennego.
Chodzi o wyeliminowanie składników zalegających w przewodzie pokarmowym, mogących wywołać wzdęcia i wymagających wydzielania dużej ilości soków trawiennych.
Dieta lekkostrawna dla psa powinna równocześnie dostarczać zwierzakowi wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych.
Kiedy należy podawać psu lekkostrawne jedzenie? I co gotować psu wymagającemu dietetycznej karmy?
Podawanie psu diety lekkostrawnej może być konieczne w przypadku niektórych problemów zdrowotnych i chorób narządów wewnętrznych.
Dietetycznej karmy będą wymagać przede wszystkim czworonogi cierpiące na:
Lekkostrawne jedzenie zalecane jest także psom w czasie rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych lub chorobach zakaźnych, psów w podeszłym wieku i szczeniąt.
Dietetyczna karma dla psa może być także wskazana w przypadku zwierząt cierpiących na nadwagę i otyłość, a także alergie i nietolerancje pokarmowe.
Pomocna okaże się również u psów z problemami trawiennymi, takimi jak wymioty i biegunka.
Choroby, takie jak niewydolność nerek, zapalenie trzustki czy zaburzenia pracy wątroby wymagać będą ułożenia specjalistycznej diety, która powinna zawierać odpowiednie proporcje składników pokarmowych. Można też zastosować karmę weterynaryjną poleconą przez specjalistę.
Układ pokarmowy psa i jego potrzeby żywieniowe różnią się od ludzkich. Dlatego dieta lekkostrawna dla psa będzie inna od tej, którą proponuje się ludzkim pacjentom z problemami trawiennymi.
Dieta lekkostrawna dla psa powinna być łatwo przyswajalna, aby dostarczyć psiemu organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Z tego powodu zawartość włókna pokarmowego w takiej diecie powinna być ograniczona. Niestrawny błonnik wypełniać będzie przewód pokarmowy psa, a w przesadnych ilościach może nawet zmniejszyć wchłanianie składników odżywczych pochodzących z pokarmu.
Lekkostrawna karma nie powinna również zawierać zbyt dużej dawki tłuszczu, którego trawienie może nadmiernie obciążać trzustkę i wątrobę.
W lekkostrawnej diecie dla psa nie powinno stosować się niewskazanych dla psa produktów i przysmaków, takich jak sól i przyprawy, nabiał czy resztki z ludzkiego obiadu.
Psy wymagające specjalnej diety z powodu chorób narządów układu pokarmowego nie powinny dostawać żadnych dodatkowych przysmaków bez konsultacji ze specjalistą.
Technologia produkcji suchych karm dla psów wymaga zastosowania niezwykle wysokich temperatur i ciśnienia, które znacznie obniżają strawność poszczególnych składników pokarmowych.
Dlatego domowa karma dla psa złożona ze składników pokarmowych w odpowiednich proporcjach zawsze będzie dużo bardziej lekkostrawna niż sucha karma.
Ponadto suche karmy zawierać będą znaczne ilości węglowodanów (skrobi), które niezbędne są do utrzymania formy granulek. Nie są one jednak zbyt bogate w niezbędne psu składniki odżywcze.
Trzeba jednak pamiętać, że lekkostrawne jedzenie dla psa musi dostarczać zwierzęciu wszystkich niezbędnych mu składników pokarmowych.
Samodzielne ułożenie czworonogowi takiej diety może być więc trudne dla opiekunów nieposiadających odpowiedniej wiedzy dotyczącej zapotrzebowania psa na kalorie i składniki pokarmowe.
Niewłaściwie zbilansowana dieta może wyrządzić ogromne szkody w organizmie psa cierpiącego na problemy trawienne lub choroby przewlekłe.
Dlatego jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy, najlepiej skorzystać z usług dietetyka zwierzęcego, który ułoży przepisy dostosowane do potrzeb żywieniowych naszego pupila.
Alternatywnie, możemy również podawać czworonogowi zbilansowane domowe jedzenie dostarczane przez firmy cateringowe, takie jak PsiBufet.
Takie rozwiązanie pozwala na dobranie diety do konkretnych potrzeb psa. Zyskujemy też pewność, że nas psiak dostaje wraz z pożywieniem wszystkie niezbędne składniki pokarmowe w odpowiednich proporcjach.
W składzie lekkostrawnych posiłków dla domowego czworonoga powinno znaleźć się przede wszystkim mięso oraz dodatek podrobów, warzyw, owoców i niezbędnych suplementów.
Stosowane w diecie lekkostrawnej dla psa mięso powinno być stosunkowo chude. W tym celu najlepiej sprawdza się mięso z kurczaka, indyka, jagnięciny i królika.
Posiłek powinien zawierać także niewielką ilość podrobów (wątroby, żołądków, serc), które są naturalnym źródłem składników mineralnych i witamin.
Mięso należy pokroić na niewielkie kawałki lub rozdrobnić i podawać na surowo lub po ugotowaniu w niewielkiej ilości nieosolonej wody.
Lekkostrawne jedzenie dla psa powinno zawierać także warzywa i owoce, które są dla czworonoga źródłem witamin, składników mineralnych i włókna pokarmowego.
Dodawane do karmy psa rośliny powinny być rozdrobnione i ugotowane na parze lub wraz z mięsem w nieosolonej wodzie.
W diecie psa mogą znaleźć się takie owoce i warzywa, jak marchewka, cukinia, jabłko, dynia i burak.
Posiłki psa cierpiącego na zaburzenia trawienia i choroby układu pokarmowego warto uzupełniać o nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które łagodzą stany zapalne i przyspieszają regenerację organizmu.
Do posiłków gotowanych tłuszcze te należy dodawać dopiero po całkowitym ostygnięciu karmy.
Psom wymagającym lekkostrawnej diety nie należy podawać kości nawet w przypadku diety BARF. Należy je zastąpić odpowiednim preparatem mającym na celu zbilansowanie zawartości wapnia i fosforu w pokarmie.
Opiekując się psem cierpiącym na problemy trawienne i choroby przewlekłe układu pokarmowego, musimy pamiętać, że dieta musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb żywieniowych chorego czworonoga.
Przykładowo karma dla psa z niewydolnością nerek powinna charakteryzować się obniżoną zawartością fosforu. Jadłospis dla psa z chorą wątrobą musi zawierać zredukowaną ilość tłuszczu. Dieta dla psa z nowotworem powinna opierać się wyłącznie na produktach pochodzenia zwierzęcego.
Szczegóły diety dla chorego psa i wszelkie zmiany w jadłospisie zwierzaka należy konsultować z lekarzem weterynarii i psim dietetykiem.
Psu z problemami trawiennymi najlepiej podawać posiłki częściej, a w mniejszej ilości.
Dzienna dawka jedzenia dla psa z wrażliwym żołądkiem, zapaleniem jelit lub podczas rekonwalescencji powinna być podzielona na 4-5 porcji podawanych o stałych porach.
Jedzenie dla psa z problemami trawiennymi powinno mieć temperaturę pokojową. Karmę można także podawać w miskach spowalniających jedzenie, zabawkach typu kong lub na specjalnych matach do wylizywania.
Znacznie wydłuży to czas spożywania pokarmu, zwiększy produkcję śliny i wesprze wydzielanie soków trawiennych.
Dieta lekkostrawna zalecana jest w wielu przypadkach.
Wymagać jej będą nie tylko psy cierpiące na stany zapalne przewodu pokarmowego, wrzody żołądka czy niedożywienie, ale także psy starsze i zwierzęta przechodzące rekonwalescencję po zabiegach chirurgicznych.
Lekkostrawne posiłki powinny zawierać obniżoną zawartość tłuszczu i włókna pokarmowego, wysoką zawartość chudego mięsa oraz dodatek podrobów, warzyw, owoców, kwasów tłuszczowych omega-3 i suplementów.
Muszą być także zbilansowane pod względem zawartości niezbędnych psu składników odżywczych.
Jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy, by samodzielnie komponować jadłospis dla psa, a chcemy podawać mu lekkostrawne, domowe posiłki, powinniśmy skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym lub skorzystać z usług firm oferujących świeżo gotowane jedzenie z dostawą.
Co może być w mojej paczce?