Psi dietetyk – kiedy się do niego udać?
- 15 sty 2025
- 5 m

- Psi dietetyk, inaczej dietetyk zwierzęcy, dietetyk weterynaryjny lub zoodietetyk, to osoba specjalizująca się w prawidłowym żywieniu psów.
- Z jej usług skorzystać może każdy opiekun psa potrzebujący pomocy przy wyborze najlepszej diety.
- Zoodietetyk może pomóc zarówno dobrać dietę dla psa zdrowego, jak i dla cierpiącego na różne przypadłości, czyli zastosować dietoterapię.
Część domowych czworonogów bez problemu toleruje dietę podawaną przez opiekunów. Błyszczącą sierść, doskonałe zdrowie i dobre samopoczucie zapewni im każda wysokiej jakości karma dla psów.
Jednak niektóre psiaki mogą cierpieć na nawracające problemy żołądkowe lub choroby przewlekłe. Wymagać one będą specjalistycznej diety dla psa.
Również nie każdy opiekun psa chcący karmić swojego podopiecznego domową dietą zna podstawy żywienia psów. Nie każdy też posiada wiedzę wystarczającą do prawidłowego ułożenia jadłospisu dla czworonoga.
W takich przypadkach pomocne może okazać się wsparcie żywieniowe od zoodietetyka.
Kiedy warto udać się na konsultacje żywieniowe do psiego dietetyka? Jak wyglądają konsultacje żywieniowe dla psów? I po czym rozpoznać dobrego dietetyka zwierzęcego?
Kim jest psi dietetyk?
Dietetyk zwierzęcy, inaczej dietetyk weterynaryjny lub zoodietetyk, to osoba specjalizująca się w prawidłowym żywieniu zwierząt.
Dietetycy zwierzęcy to najczęściej osoby po studiach z zakresu zootechniki, weterynarii, dietetyki zwierząt lub kursach specjalistycznych. Lekarze weterynarii również mogą oferować porady dietetyczne, jednak nie każdy weterynarz jest ekspertem w dziedzinie żywienia zwierząt.
Dobry specjalista od żywienia zwierząt posiada aktualną wiedzę z zakresu żywienia psów i zna najnowsze badania naukowe dotyczące zaleceń żywieniowych. I to nie tylko dla zwierząt zdrowych, ale także psów potrzebujących specjalistycznej diety.
Psi dietetyk może zajmować się udzielaniem konsultacji żywieniowych dla zwierząt, a także opracowywaniem receptur pasz dla zwierząt gospodarskich i dzikich oraz karm, przysmaków, gryzaków i suplementów dla psów i innych zwierząt domowych.
W czym może pomóc dietetyk zwierzęcy?
Podczas konsultacji żywieniowej dla psa zoodietetyk przede wszystkim udzieli opiekunowi informacji o najważniejszych zasadach żywienia psów i dobierze odpowiednią dietę do potrzeb zwierzęcia.
Psi dietetyk udzieli wsparcia żywieniowego zarówno psu zdrowemu, jak i czworonogowi wymagającemu odchudzania, cierpiącemu na nawracające problemy żołądkowe lub choroby przewlekłe, takie jak zapalenie trzustki, niewydolność nerek czy nowotwory.
Zoodietetyk podpowie także, jakie badania należy wykonać psu, by wykluczyć u niego przeróżne dolegliwości zdrowotne, mogące powodować rewolucje żołądkowe i wymagające dodatkowego leczenia.
Doradzi również, jak karmić szczeniaka, by prawidłowo się rozwijał. Podpowie, jak wybrać najlepszą karmę dla psa dorosłego i ułoży zbilansowany jadłospis dla psa na diecie BARF lub gotowanej.
Jak wybrać dobrego dietetyka dla psa?
Zawód dietetyka zwierzęcego nie jest w Polsce prawnie usankcjonowany.
Oznacza to, że nie ma jednolitego aktu prawnego, który regulowałby ten zawód jako samodzielną profesję, określał wymagane kwalifikacje, czy też dawał mu status zawodu medycznego tak jak w przypadku lekarzy weterynarii.
Specjalistą do spraw żywienia psów może bez żadnych konsekwencji prawnych określić się każdy, kto chce udzielać konsultacji żywieniowych dla domowych czworonogów.
Dlatego by wybrać dobrego psiego dietetyka, trzeba zachować ostrożność i nie polegać jedynie na ładnej stronie internetowej czy efektywnej reklamie.
Dobry psi dietetyk powinien przede wszystkim ukończyć specjalistyczne studia lub szkoły, a także móc pochwalić się dodatkowymi kursami pogłębiającymi jego wiedzę o zasadach żywienia psów oraz licznymi artykułami i publikacjami naukowymi.
Informacje o wykształceniu dietetyka zwierzęcego i jego dorobku naukowym powinny być łatwo dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób tak, by każdy mógł ocenić jego kwalifikacje.
Równie ważne jest doświadczenie praktyczne. Sprawdź opinie innych klientów lub poproś dietetyka o przykłady przypadków, z którymi pracował (np. sukcesy w leczeniu otyłości lub chorób dietozależnych).
Jak wybrać dobrą dietę dla psa?
Wybór najlepszej diety dla domowego czworonoga nie jest łatwym zadaniem nawet w przypadku zdrowych psów.
Znalezienie bezpiecznego produktu, który dostarczy psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, wymaga bowiem nie tylko znajomości podstaw żywienia psów, ale także umiejętności czytania etykiet i rozpoznawania podejrzanych składników powszechnie używanych w karmach dla psów.
Szczególnie trudne jest wybranie dobrej diety dla psa o specjalnych potrzebach żywieniowych. Na przykład rosnącego szczeniaka czy dorosłego psa cierpiącego na nadwagę lub przeróżne choroby przewlekłe.
W tym zadaniu niezwykle pomocne okazują się porady psiego dietetyka. Jak wyglądają konsultacje żywieniowe dla psów? Jak się do nich przygotować i czego możemy się z nich dowiedzieć?
Czytaj więcej:
Jak wyglądają konsultacje żywieniowe?
Podczas konsultacji żywieniowej psi dietetyk zbierze od opiekuna szczegółowy wywiad, czyli wszystkie informacje potrzebne do dobrania odpowiedniej diety dla czworonoga. Oceni też sylwetkę psa i określi jego prawidłową wagę.
Wraz z opiekunem dobierze najlepszy sposób żywienia zwierzaka (komercyjne karmy dla psa lub dieta domowa) oraz obliczy zapotrzebowanie psa na składniki pokarmowe i kalorie, co jest niezbędne do ustalenia prawidłowego dawkowania karmy.
W przypadku wybrania diety domowej psi dietetyk rozpisze szczegółowy, zbilansowany jadłospis dla zwierzaka.
Przed konsultacją żywieniową u psiego dietetyka warto wykonać psu badania – morfologię, biochemię, jonogram i badania tarczycy. Pozwolą one specjaliście ocenić stan zdrowia zwierzęcia i na ich podstawie wprowadzić modyfikacje do zaleceń żywieniowych.
Sprawdzona dieta dla psa – PsiBufet
Doskonałym wyborem dla psów wymagających indywidualnie dostosowanej diety jest delikatnie gotowane, świeże jedzenie dla psów PsiBufet.
Wszystkie przepisy PsiBufet ułożone zostały przez psiego dietetyka, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne, zbilansowane i zawierają wszystkie składniki niezbędne psu do zachowania błyszczącej sierści, zdrowia i doskonałego samopoczucia.
Dostępny na stronie PsiBufet, opracowany przez specjalistę kalkulator pozwala dostosować dietę psa do jego indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia oraz określić prawidłowe dawkowanie świeżego jedzenia.
Dieta PsiBufet to doskonałe rozwiązanie zarówno dla rosnących szczeniąt i zdrowych psów, jak i czworonogów cierpiących na nawracające rewolucje żołądkowe, cukrzycę, nowotwory, choroby stawów i skóry, alergie pokarmowe i nietolerancje.
Przygotowane ze świeżych składników, lekkostrawne jedzenie PsiBufet może także stanowić podstawę diety odchudzającej dla psów z nadwagą i otyłych.
Podsumowanie – kiedy warto skorzystać z usług zoodietetyka?
Psi dietetyk, inaczej dietetyk zwierzęcy, dietetyk weterynaryjny lub zoodietetyk, to osoba specjalizująca się w prawidłowym żywieniu psów.
Z jej usług skorzystać może każdy opiekun psa potrzebujący pomocy przy wyborze najlepszej diety dla swojego podopiecznego.
Psi dietetyk może także udzielić wsparcia przy układaniu jadłospisu dla psa na diecie domowej oraz przy dobraniu sposobu żywienia szczeniąt lub psów chorych i wymagających specjalistycznej diety.
Bibliografia
- Case, L.P., Hayek, M.G., & Daristotle, L. (2011). Canine and Feline Nutrition: A Resource for Companion Animal Professionals. Elsevier.
- Fascetti, A. J., & Delaney, S. J. (2012). Applied Veterinary Clinical Nutrition. Wiley-Blackwell.
- Zoran, D.L. (2014). "The Role of Nutrition in the Management of Chronic Disease in Dogs and Cats." Veterinary Clinics of North America: Small Animal Practice, 44(4), 683-702.