Psi dietetyk – kiedy się do niego udać?
psi dietetyk psi dietetyk

Psi dietetyk – kiedy się do niego udać?

Czas czytania: 6 min

06 kwi 2022

  • Psi dietetyk, inaczej dietetyk weterynaryjny lub zoodietetyk, to osoba specjalizująca się w prawidłowym żywieniu psów. 
  • Z jej usług skorzystać może każdy opiekun psa potrzebujący pomocy przy wyborze najlepszej diety.
  • Zoodietetyk może pomóc zarówno dobrać dietę dla psa zdrowego, jak i dla cierpiącego na różne przypadłości.

Część domowych czworonogów bez problemu toleruje dietę podawaną przez opiekunów. Błyszczącą sierść, doskonałe zdrowie i dobre samopoczucie zapewni im każda wysokiej jakości karma dla psów. Jednak niektóre psiaki mogą cierpieć na nawracające problemy żołądkowe lub choroby przewlekłe. Wymagać one będą specjalistycznej diety dla psa.


Również nie każdy opiekun psa chcący karmić swojego podopiecznego domową dietą zna podstawy żywienia psów. Nie każdy też posiada wiedzę wystarczającą do prawidłowego ułożenia jadłospisu dla czworonoga. W takich przypadkach pomocne może okazać się wsparcie żywieniowe od zoodietetyka. Kiedy warto udać się na konsultacje żywieniowe do psiego dietetyka? Jak wyglądają konsultacje żywieniowe dla psów? I po czym rozpoznać dobrego dietetyka zwierzęcego?

Kim jest psi dietetyk?

Dietetyk zwierzęcy, inaczej dietetyk weterynaryjny lub zoodietetyk, to osoba specjalizująca się w prawidłowym żywieniu zwierząt. Może to być zarówno lekarz weterynarii, który na swoją specjalizację wybrał dietetykę weterynaryjną i zdał egzamin z zakresu żywienia i medycyny weterynaryjnej, jak i osoba, która zdobyła stopień naukowy doktora w dziedzinie dietetyki zwierzęcej.


Specjalista od żywienia zwierząt posiada aktualną wiedzę z zakresu żywienia psów i zna najnowsze badania naukowe dotyczące zaleceń żywieniowych. I to nie tylko dla zwierząt zdrowych, ale także psów potrzebujących specjalistycznej diety. Psi dietetyk może zajmować się udzielaniem konsultacji żywieniowych dla zwierząt, a także opracowywaniem receptur pasz dla zwierząt gospodarskich i dzikich oraz karm, przysmaków, gryzaków i suplementów dla psów i innych zwierząt domowych.

W czym może pomóc psi dietetyk?

Podczas konsultacji żywieniowej dla psa zoodietetyk przede wszystkim udzieli opiekunowi informacji o najważniejszych zasadach żywienia psów i dobierze odpowiednią dietę do potrzeb zwierzęcia. Psi dietetyk udzieli wsparcia żywieniowego zarówno psu zdrowemu, jak i czworonogowi wymagającemu odchudzania, cierpiącemu na nawracające problemy żołądkowe lub choroby przewlekłe, takie jak zapalenie trzustki, niewydolność nerek czy nowotwory.


Zoodietetyk podpowie także, jakie badania należy wykonać psu, by wykluczyć u niego przeróżne dolegliwości zdrowotne, mogące powodować rewolucje żołądkowe i wymagające dodatkowego leczenia. Doradzi również, jak karmić szczeniaka, by prawidłowo się rozwijał. Jak wybrać najlepszą karmę dla psa dorosłego i ułoży zbilansowany jadłospis dla psa na diecie BARF lub gotowanej.

Jak wybrać dobrego zoodietetyka?

Zawód dietetyka zwierzęcego nie jest w Polsce usankcjonowany prawnie. Specjalistą od żywienia psów może bez żadnych konsekwencji prawnych określić się każdy, kto chce udzielać konsultacji żywieniowych dla domowych czworonogów. Dlatego by wybrać dobrego psiego dietetyka, trzeba zachować ostrożność i nie polegać jedynie na ładnej stronie internetowej czy efektywnej reklamie. 


Dobry psi dietetyk powinien przede wszystkim ukończyć specjalistyczne studia, a także móc pochwalić się dodatkowymi kursami pogłębiającymi jego wiedzę o zasadach żywienia psów oraz licznymi artykułami i publikacjami naukowymi. Informacje o wykształceniu dietetyka zwierzęcego i jego dorobku naukowym powinny być łatwo dostępne dla wszystkich zainteresowanych osób tak, by każdy mógł ocenić jego kwalifikacje.

Jak wybrać dobrą dietę dla psa?

Wybór najlepszej diety dla domowego czworonoga nie jest łatwym zadaniem nawet w przypadku zdrowych psów. Znalezienie bezpiecznego produktu, który dostarczy psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, wymaga bowiem nie tylko znajomości podstaw żywienia psów, ale także umiejętności czytania etykiet i rozpoznawania podejrzanych składników powszechnie używanych w karmach dla psów.


Szczególnie trudne jest wybranie dobrej diety dla psa o specjalnych potrzebach żywieniowych. Na przykład rosnącego szczeniaka czy dorosłego psa cierpiącego na nadwagę lub przeróżne choroby przewlekłe. W tym zadaniu niezwykle pomocne okazują się porady psiego dietetyka. Jak wyglądają konsultacje żywieniowe dla psów? Jak się do nich przygotować i czego możemy się z nich dowiedzieć?

Konsultacje żywieniowe z psim dietetykiem

Podczas konsultacji żywieniowej psi dietetyk zbierze od opiekuna wszystkie informacje potrzebne do dobrania odpowiedniej diety dla czworonoga. Oceni sylwetkę psa i określi jego prawidłową wagę. Wraz z opiekunem dobierze najlepszy sposób żywienia zwierzaka (komercyjne karmy dla psa lub dieta domowa) oraz obliczy zapotrzebowanie psa na składniki pokarmowe i kalorie, co jest niezbędne do ustalenia prawidłowego dawkowania karmy.


W przypadku wybrania diety domowej, psi dietetyk rozpisze szczegółowy, zbilansowany jadłospis dla zwierzaka. Przed konsultacją żywieniową u psiego dietetyka warto wykonać psu badania – morfologię, biochemię, jonogram i badania tarczycy. Pozwolą one specjaliście ocenić stan zdrowia zwierzęcia i na ich podstawie wprowadzić modyfikacje do zaleceń żywieniowych.

Sprawdzona dieta dla psa – PsiBufet

Doskonałym wyborem dla psów wymagających indywidualnie dostosowanej diety jest sprawdzone, świeże jedzenie dla psów PsiBufet. Wszystkie przepisy PsiBufet ułożone zostały przez psiego dietetyka, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne, zbilansowane i zawierają wszystkie składniki niezbędne psu do zachowania błyszczącej sierści, zdrowia i doskonałego samopoczucia.


Dostępny na stronie PsiBufet, opracowany przez specjalistę kalkulator pozwala dostosować dietę psa do jego indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia oraz określić prawidłowe dawkowanie świeżego jedzenia.


Dieta PsiBufet to doskonałe rozwiązanie zarówno dla rosnących szczeniąt i zdrowych psów, jak i czworonogów cierpiących na nawracające rewolucje żołądkowe, cukrzycę, nowotwory, choroby stawów i skóry, alergie pokarmowe i nietolerancje. Przygotowane ze świeżych składników, lekkostrawne jedzenie PsiBufet może także stanowić podstawę diety odchudzającej dla psów z nadwagą i otyłych.

Podsumowanie - kiedy warto zdecydować się na psiego dietetyka?

Psi dietetyk, inaczej dietetyk weterynaryjny lub zoodietetyk, to osoba specjalizująca się w prawidłowym żywieniu psów. Z jej usług skorzystać może każdy opiekun psa potrzebujący pomocy przy wyborze najlepszej diety dla swojego podopiecznego. Psi dietetyk może także udzielić wsparcia przy układaniu jadłospisu dla psa na diecie domowej oraz przy dobraniu sposobu żywienia szczeniąt lub psów chorych i wymagających specjalistycznej diety.

Bibliografia

  • Choosing a Dog Nutritionist: What to Consider. "American College of Veterinary Nutrition (ACVN)."
  • Nutritional Requirements for Dogs: A Comprehensive Guide. "American Veterinary Medical Association (AVMA)."