Niewydolność nerek u psa - objawy, rokowania i leczenie
niewydolność nerek u psa niewydolność nerek u psa

Niewydolność nerek u psa - objawy, rokowania i leczenie

Czas czytania: 6 min

20 gru 2022

  • Nerki odpowiadają za usuwanie toksyn i innych produktów metabolicznych z organizmu.
  • Objawów niewydolności nerek może być wiele. Wymienia się na przykład: zmniejszenie lub utratę apetytu, wzmożone pragnienie, wzmożone oddawanie moczu nieprzyjemny zapach z pyska (przypominający zapach moczu), apatię, częste wymioty, utratę masy ciała.
  • Niewydolność nerek dzieli się na dwa rodzaje - występuje forma ostra i przewlekła.
  • Choroby nerek bezwzględnie należy leczyć - im wcześniej się je wykryje i rozpocznie leczenie, tym lepiej. Nieleczona niewydolność nerek u psa może doprowadzić nawet do śmierci. 


Niewydolność nerek u psa to choroba zagrażająca zdrowiu, a czasem i życiu czworonoga. Polega na zatruciu organizmu przez toksyny. To właśnie nerki odpowiadają za usuwanie toksyn i innych produktów metabolicznych z organizmu. Kiedy więc nerki nie działają prawidłowo, toksyny zatruwają organizm, osłabiając jego kondycję. Z czasem dochodzi do niewydolności narządu. Jakie są objawy niewydolności nerek i możliwe przyczyny?

Niewydolność nerek u psa – objawy

Objawów niewydolności nerek może być wiele. Niektóre z nich są charakterystyczne także dla innych chorób, więc zawsze konieczna jest dokładna diagnoza, by stwierdzić, co jest przyczyną. Wśród objawów wskazujących na możliwą niewydolność nerek wskazuje się:

W przypadku tej choroby nie muszą oczywiście wystąpić wszystkie wymienione objawy. U niektórych psów pojawi się zaledwie jeden czy dwa. Jeśli jednak zaobserwujemy którykolwiek z wymienionych objawów u naszego pupila, powinniśmy jak najszybciej zabrać go do lekarza weterynarii. Diagnoza niekoniecznie musi potwierdzić nasze przypuszczenia co do niewydolności nerek, ale przypadkowo możemy wykryć inne schorzenie. Wszelkie podejrzenia zawsze warto skonsultować ze specjalistą.

Niewydolność nerek u psa - przyczyny

Niewydolność nerek dzieli się na dwa rodzaje - występuje forma ostra i przewlekła. Ta ostra pojawia się nagle, natomiast przewlekła rozwija się w dłuższym czasie. Przez to jest też trudniejsza do wykrycia. O przewlekłej niewydolności mówi się wtedy, gdy choroba występuje od co najmniej 2 miesięcy.

Ostra niewydolność nerek

Jak łatwo się domyślić, forma ostra tej choroby występuje nagle i ma gwałtowny przebieg. Przeważnie ma to miejsce w ciągu kilku godzin lub dni od wystąpienia bodźca. Choroba może pojawić się po spożyciu silnych toksyn - dla psów są to na przykład niektóre ludzkie leki, środki ochrony roślin, metale ciężkie czy szkodliwe pokarmy (takie jak rodzynki i winogrona).

Przewlekła niewydolność nerek

Przewlekła forma niewydolności nerek rozwija się zdecydowanie dłużej i dotyka przeważnie starsze psy - czyli takie, które ukończyły 7. rok życia. Przyczyną mogą być inne choroby zakaźne lub skłonność dziedziczna.


Co ciekawe, wśród przyczyn wymienia się też choroby bakteryjne zębów albo zakażenia układu moczowego. Jak to możliwe? Bakterie bytujące w organizmie przy zaawansowanej chorobie dostają się do krwioobiegu i stają się zagrożeniem dla takich narządów jak serce, płuca czy właśnie nerki. Po czasie powodują ich poważne, często nieodwracalne uszkodzenie.

Niewydolność nerek u psa – leczenie i rokowania

Zanim o leczeniu, warto jeszcze wspomnieć o skłonności rasowej do omawianego schorzenia. Istnieją bowiem takie rasy psów, u których zauważono znacznie częstsze zachorowania na niewydolność nerek niż u innych. Do psów podatnych na choroby nerek w starszym wieku należą: owczarki niemieckie, dogi niemieckie, rottweilery, labradory, szpice miniaturowe (pomeraniany).


Choroby nerek bezwzględnie należy leczyć - im wcześniej się je wykryje i rozpocznie leczenie, tym lepiej. Nieleczona niewydolność nerek u psa może doprowadzić nawet do śmierci. Konkretne sposoby leczenia zależą od tego, w jakim stadium choroby znajduje się dany pies i co było przyczyną pojawienia się objawów.


Wśród stosowanych metod wymienia się: płynoterapię, monitorowanie wydalania moczu, leczenie nadciśnienia i niedokrwistości (jeśli występują), dializy, wprowadzenie diety o niskiej zawartości fosforu i sodu. Oczywiście terapia odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarza weterynarii i wymaga regularnych wizyt w lecznicy.

Czy można wyleczyć psa z niewydolności nerek?

Przeważnie z nagłej, a więc ostrej formy niewydolności nerek można psa wyleczyć, jednak jeśli mamy do czynienia z chorobą przewlekłą, będzie ona towarzyszyła psu już do końca jego życia. Po to jednak wprowadza się leczenie, suplementy i specjalistyczną dietę, aby to życie trwało jak najdłużej i przebiegło w komforcie. Dlatego zawsze należy w porozumieniu z lekarzem zrobić wszystko, by pies chory na nerki był odpowiednio prowadzony.

Jaka dieta na niewydolność nerek u psa?

Pies chorujący na przewlekłą niewydolność nerek potrzebuje specjalistycznej diety, zawierającej stosunkowo niewiele białka, a także o obniżonym poziomie sodu i fosforu. Trudno znaleźć taki produkt wśród karm bytowych, dlatego przy tym schorzeniu weterynarze przeważnie polecają karmy z linii weterynaryjnych.


Są to pokarmy zawierające często jeden rodzaj białka zwierzęcego (a więc monoproteinowe), z dodatkiem kwasów omega-3 i wolno uwalniającymi się węglowodanami. Dodatkowo trzeba pamiętać, że chore na nerki psiaki nie mają apetytu i często chudną, powinny więc dostawać jedzenie, które będzie im smakować.


Co ważne, w przypadku „nerkowców” restrykcyjna dieta jest jednym z ważniejszych elementów leczenia, dlatego nie wolno robić od niej odstępstw. Wszystkie dodatkowe produkty (smaczki czy gryzaki) mogą zaburzyć efekty terapii, także ich podanie należy wcześniej skonsultować z lekarzem.

Bibliografia

  • Myott M., Langston C.  (2012). Różnicowanie ostrej i przewlekłej choroby nerek. Weterynaria po Dyplomie, 2(12).
  • Sikorska-Kopyłowicz A. (2021). Prawidłowe żywienie psów i kotów z przewlekłą niewydolnością nerek i kamicą. Magazyn Weterynaryjny, 4(21).