czego nie może jeść pies czego nie może jeść pies

Czego nie może jeść pies? Zakazane produkty

Czas czytania: 6 min

13 gru 2022

  • Każdy opiekun psa, któremu zależy na zdrowiu pupila, bezwzględnie powinien znać listę zakazanych produktów. 
  • Do najsilniejszych toksyn mogących spowodować śmiertelne zatrucie należą przede wszystkim czekolada, winogrona, rodzynki, cebula i ksylitol.
  • Żywienie psa powinno opierać się na zbilansowanej diecie dostosowanej do indywidualnych potrzeb zwierzęcia.

Organizm domowych czworonogów znacznie różni się od ludzkiego. Wiele pokarmów nieszkodliwych, a nawet zdrowych dla człowieka może wywołać niebezpieczne zatrucie u psa. Niestety mnóstwo osób wciąż nie zdaje sobie z tego sprawy i częstuje swojego pupila niebezpiecznymi dla niego przysmakami. Czego nie dawać psu do jedzenia? Co może zabić psa, a co spowoduje u niego tylko zaburzenia trawienne? Sprawdź, czego nie może jeść pies!

Lista zakazanych produktów

Oto lista najbardziej niebezpiecznych dla psa produktów. Zatrucie nimi może zabić twojego pupila!

Czekolada

Toksyczną dla psa substancją zawartą w czekoladzie i produktach z kakao jest teobromina. Jej dawka śmiertelna dla psa wynosi zaledwie 90 mg teobrominy / kg masy ciała. Niewielki psiak może więc umrzeć już po zjedzeniu 8 g kakao. Podawanie psu nawet śladowych ilości czekolady jest niebezpieczne – teobromina może kumulować się w organizmie zwierzaka, co z czasem doprowadzi do śmierci czworonoga.


Teobromina jest toksyczna dla układu nerwowego, nerek, wątroby i trzustki psa. Objawy zatrucia czekoladą obejmują przede wszystkim zaburzenia rytmu serca, oddychania i nadmierne pobudzenie. Psiak, który najadł się czekolady, może wymiotować, dostać ataku drgawek i zapaść w śpiączkę. Śmierć może nastąpić w czasie 6-15 godzin po spożyciu nadmiernych ilości czekolady lub produktów zawierających kakao.

Awokado

Śmiertelne zatrucie może wywołać zawarty w skórce i pestce awokado związek o nazwie persin. Sam miąższ tego owocu prawdopodobnie nie jest dla psa toksyczny. Jednak ze względu na wiele sprzecznych informacji najbezpieczniej będzie całkowicie zrezygnować z podawania psu awokado. Zastąpić je można wieloma innymi, bezpiecznymi dla psa warzywami i owocami – marchewką, jabłkiem, truskawkami czy dynią.

Winogrona i rodzynki

Wciąż nie udało się ustalić, jaka substancja zawarta w winogronach i rodzynkach jest toksyczna dla psów. Jednak podawanie tych owoców domowemu czworonogowi jest śmiertelnie niebezpieczne. Badania dowodzą, że nawet niewielka ilość rodzynek (2,8 g / kg masy ciała) i winogron (10-12 sztuk) może doprowadzić do poważnego zatrucia u psa.


Pierwsze objawy zatrucia po zjedzeniu tych owoców pojawiają się zazwyczaj 5-6 godzin po ich spożyciu i obejmują wymioty, biegunkę, utratę apetytu i niezborność ruchową. W skrajnych przypadkach w ciągu 24 godzin rozwija się także ostra niewydolność nerek mogąca doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Cebula i czosnek

Od lat wiadomo, że psy i koty są wyjątkowo wrażliwe na cebulę – zarówno surową, jak i suszoną czy gotowaną. Niewielu opiekunów psów jednak wie, że dla domowych czworonogów równie niebezpieczny jest czosnek. Obydwie rośliny zawierają toksyczne dla zwierząt związki siarki, które w organizmie psa i kota zmieniają się w reaktywne utleniacze. Efektem ich spożycia jest uszkodzenie błony komórkowej erytrocytów i zniszczenie hemoglobiny transportującej tlen.

Objawem zatrucia cebulą lub czosnkiem jest przede wszystkim anemia. Może mieć ona różne nasilenie i powodować bladość błon śluzowych, przyspieszenie oddechu, apatię i osłabienie. W cięższych przypadkach może wystąpić żółtaczka, niewydolność nerek i śmierć.

Ksylitol

Popularny słodzik, który znajdziemy w wielu lodach, ciastkach i słodyczach jest niezwykle niebezpieczny dla psów. W przewodzie pokarmowym ulega szybkiemu wchłanianiu i powoduje nadmierną produkcję insuliny. Efektem tego jest nagły spadek cukru we krwi psa, co prowadzi do zapaści i może doprowadzić do śmierci. Ksylitol uszkadza także wątrobę czworonoga.

Zatrucie u psa – jak pomóc pupilowi?

Jeśli podejrzewamy, że nasz pies zatruł się toksyczną dla niego substancją, powinniśmy natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii. Doradzi on przez telefon, jak pomóc zwierzakowi i zaleci natychmiastową wizytę w gabinecie.


Leczenie zatrucia u psów polega przede wszystkim na zwalczaniu jego objawów i ograniczeniu wchłaniania toksyn w przewodzie pokarmowym. W tym celu lekarz weterynarii może wykonać u psa płukanie żołądka, podać odpowiednią dawkę węgla aktywnego i kroplówki. W skrajnych przypadkach zatrucia konieczne może okazać się przetaczanie krwi lub hemodializa. Czworonóg, u którego doszło do uszkodzenia nerek lub wątroby, będzie wymagał także specjalistycznej diety.

Szkodliwe produkty - czego nie powinien jeść pies?

Na liście zakazanych dla psa produktów znajdują się także składniki, które nie są toksyczne. Ich podawanie może jednak być szkodliwe i wywołać zaburzenia pracy przewodu pokarmowego. Niestety wielu nieświadomych opiekunów psów wciąż podaje swoim pupilom niektóre z nich, narażając tym samym czworonoga na wymioty, biegunkę, a nawet zaczopowanie jelit. Czego nie powinien jeść pies?

Mleko i nabiał

Wbrew powszechnie panującej opinii mleko i nabiał nie są dla psa odpowiednim źródłem wapnia. Produkty te zawierają tego składnika zbyt mało, by zaspokoić psie zapotrzebowanie. Zawarta w mleku laktoza może natomiast wywołać u psa silną biegunkę, która doprowadzi zwierzaka do niebezpiecznego odwodnienia. Nabiał i zawarte w nim białko jest także dla wielu psów silnym alergenem.

Karma dla kotów

Podawanie psu kociej karmy to błąd popełniany najczęściej przez opiekunów małych psów. Karma dla kotów zawiera nieodpowiednie dla psów proporcje składników pokarmowych – w jej składzie znajdziemy przede wszystkim zbyt dużo tłuszczu. Karmienie psa nieodpowiednią, stworzoną dla kotów dietą może doprowadzić go do nadwagi i wywołać niebezpieczne zapalenie trzustki.

Kości

Kości mogą znaleźć się w diecie psa pod kilkoma warunkami. Nasz pupil musi być nauczony dokładnego gryzienia pokarmu – połknięcie zbyt dużego kawałka kości skutkować będzie zadławieniem, uszkodzeniem ścian przewodu pokarmowego lub zaczopowaniem jelit. Ilość kości musi być także dostosowana do potrzeb psa i uwzględniona w jego diecie. Podawanie psu takich przysmaków w zbyt dużych ilościach zaburzy bilans składników mineralnych, co poważnie odbije się na zdrowiu zwierzaka. Nieodpowiednio strawione kości mogą także zbijać się w jelitach psa w twardą masę i być przyczyną zaparć. Natomiast poddane obróbce termicznej będą łamać się na ostre kawałki i ranić przełyk, żołądek i jelita czworonoga. Dlatego jeśli nie wiemy, w jaki sposób i w jakich ilościach podawać psu kości, powinniśmy całkowicie z nich zrezygnować.

Podsumowanie - czego nie dawać psu do jedzenia?

Każdy opiekun psa, któremu zależy na zdrowiu pupila, bezwzględnie powinien znać listę zakazanych produktów. Do najsilniejszych toksyn mogących spowodować poważne, a nawet śmiertelne zatrucie należą przede wszystkim czekolada, winogrona, rodzynki, cebula i ksylitol. W diecie domowego czworonoga nie powinny znaleźć się także mleko i karma dla kotów. Żywienie psa powinno opierać się na zbilansowanej diecie dostosowanej do indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Odpowiednio dobrana, pełnoporcjowa karma dla psa dostarczy czworonogowi wszystkich niezbędnych psu składników pokarmowych.