ZdrowieŻywienie

Dieta wątrobowa dla psa – jak powinien wyglądać jadłospis?

Jadłospis dla psa z chorą wątrobą – czym się charakteryzuje?

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w organizmie – żaden inny narząd nie jest w stanie przejąć jej licznych funkcji. Niestety pierwsze objawy chorej wątroby u psa nie są specyficzne, stąd choroby wątroby wykrywane są często dość późno, gdy u psa rozwinie się niewydolność wątroby, a w jego organizmie dojdzie do ciężkiego do zatrucia. Chora wątroba u psa to stan niezwykle poważny, który wymagać będzie podjęcia odpowiedniego leczenia. By umożliwić wątrobie regenerację konieczne będzie także wprowadzenie diety wątrobowej dla psa. Jaka karma dla psa z chorą wątrobą będzie najlepsza? I jakie suplementy na wątrobę mogą wspomóc psa podczas rekonwalescencji?

Na czym polega niewydolność wątroby u psa?

Wątroba u psa to związany z układem pokarmowym gruczoł, który pełni wiele ważnych funkcji. Odpowiada przede wszystkim za oczyszczanie organizmu ze zbędnych metabolitów i toksyn, ale także pełni ważną rolę w procesie trawienia, wydzielając żółć biorącą udział w rozkładzie tłuszczów, białka i węglowodanów. Wątroba u psa to również magazyn glukozy, pierwiastków śladowych i witamin.

 Ze względu na niezwykle ważne i różnorodne role, jakie pełni wątroba u psa, jej choroby są mają poważne skutki dla całego organizmu. Zaburzenia pracy tego narządu skutkują między innymi upośledzonym trawieniem i gorszym przyswajaniem składników pokarmowych, a w efekcie niedożywieniem organizmu. Chora wątroba u psa nie jest w stanie skutecznie filtrować i neutralizować toksyn, dlatego w przypadku jej poważnej niewydolności dochodzi często do zatrucia organizmu amoniakiem.

Zaburzenia wątroby u psa – przyczyny

Istnieje wiele czynników, które mogą zaburzać pracę wątroby i wywołać jej uszkodzenia. Do najczęstszych przyczyn chorób wątroby u psów należą:

  • zatrucia lekami, roślinami i środkami chemicznymi,
  • zakażenia bakteryjne i wirusowe (na przykład choroba Rubartha),
  • nieprawidłowa dieta,
  • inne choroby przewlekłe narządów.

U niektórych ras psów choroby wątroby mogą mieć także podłoże genetyczne – marskość wątroby, przewlekłe zapalenie wątroby czy choroba spichrzeniowa miedzi to dolegliwości charakterystyczne między innymi dla psów ras bedlington terrier, cocker spaniel, doberman, rottweiler czy mastif neapolitański.

Chora wątroba u psa – objawy

Początkowo chora wątroba u psa nie daje widocznych objawów – pojawiają się one zazwyczaj dopiero, gdy uszkodzeniu ulegnie znaczna część budujących ją komórek. Ponadto pierwsze dolegliwości wynikające z choroby wątroby u psa są zmienne, niespecyficzne i nie świadczą jednoznacznie o przyczynie problemu. Do początkowych objawów zaburzeń pracy wątroby u psa należą między innymi:

  • nawracające biegunki,
  • wymioty,
  • osłabienie organizmu,
  • apatia,
  • powiększony obrys brzucha,
  • problemy z apetytem.

Z czasem, gdy choroba wątroby przyjmie zaawansowaną postać, u psa zauważyć można poważniejsze objawy, w szczególności neurologiczne, które mogą obejmować encefalopatię wątrobową, ospałość, drgawki, nagłą ślepotę, a nawet zaburzenia świadomości. U psa z chorą wątrobą wystąpić może również żółtaczka, a barwa moczu może zmienić kolor na ciemnobrązowy.

Czym karmić psa z chorą wątrobą?

Dieta to nieodłączna część leczenia niewydolności wątroby. Jej zadaniem jest odciążenie uszkodzonego narządu i dostarczenie organizmowi składników pokarmowych niezbędnych do jej regeneracji. W tym celu stosuje się specjalne diety niskobiałkowe, w których źródłem energii stają się tłuszcze i lekkostrawne węglowodany. Trzeba jednak pamiętać, że dieta wątrobowa dla psa musi zawierać pewien dodatek białka, które konieczne jest w procesie rekonwalescencji. Karma dla psa z chorą wątrobą musi także zawierać odpowiedni poziom składników mineralnych i witamin.

Sucha karma dla psa z chorą wątrobą

Na rynku zoologicznym istnieje wiele specjalistycznych karm dla psów z chorą wątrobą. Suche i mokre karmy typu hepatic charakteryzują się wysoką strawnością i podwyższoną zawartością tłuszczu, dzięki czemu dostarczają choremu zwierzęciu wysokiej dawki składników odżywczych nawet w niewielkiej objętości pokarmu. W stosunku do karm bytowych, dieta wątrobowa dla psa zawiera także znacznie mniej białka i miedzi, co odciąża chory narząd. Dodatkowa dawka witamin i przeciwutleniaczy zmniejsza stany zapalne i przyspiesza regenerację wątroby u psa.

Domowa dieta wątrobowa dla psa

W żywieniu psów z chorą wątrobą doskonale sprawdzi się także odpowiednio skomponowana dieta domowa. Jedzenie przygotowywane w domu charakteryzuje się bowiem znacznie wyższą strawnością i smakowitością, niż komercyjne karmy dla psów z chorobą wątroby.

W diecie psa z niewydolnością wątroby musi znaleźć się umiarkowana zawartość tłuszczu (około 25% suchej masy pokarmu) stanowiąca dla chorego czworonoga najlepsze źródło energii. Wśród podawanych psu tłuszczów nie może zabraknąć kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które mają przeciwzapalne działanie.

Dieta wątrobowa dla psa powinna zawierać optymalną dawkę lekkostrawnych węglowodanów, takich jak puree ziemniaczane, gotowany ryż czy kleik kukurydziany. Jedzenie domowe dla psa z chorą wątrobą należy także uzupełnić o włókno pokarmowe, którego źródłem może być siemię lniane, nasiona babki płesznik, a także rozdrobnione warzywa. Dieta wątrobowa dla psa powinna zawierać około 45% węglowodanów w suchej masie pokarmu.

Nadmierne ograniczenie białka w diecie psa z chorą wątrobą może pogorszyć jego stan. Dlatego dieta wątrobowa dla psa powinna dostarczać zwierzęciu wysokiej jakości białka, najlepiej pochodzącego z drobiu, produktów mlecznych lub roślinnych, co pozwoli na ograniczenie produkcji amoniaku w organizmie zwierzęcia. Zawartość białka powinna wynosić około 18-30% suchej masy karmy.

Zalety diety domowej, takie jak wysoka strawność i smakowitość, sprawiają, że gotowane posiłki są dobrym wyborem dla psa z chorą wątrobą. Układanie diety domowej dla psa cierpiącego na choroby wątroby jest jednak niezwykle trudnym zadaniem – wielu opiekunów psów nie posiada wystarczającej wiedzy pozwalającej ocenić zawartość poszczególnych substancji odżywczych w składnikach jedzenia domowego. Przy tak poważnej chorobie, jak niewydolność wątroby u psa, wszelkie błędy żywieniowe skutkować będą zaostrzeniem się objawów  i mogą nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Opiekunowie, którzy chcą skorzystać z zalet diety domowej, nie ryzykując przy tym pogorszeniem się stanu czworonoga powinni więc skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym, który zaproponuje jadłospis dostosowany do stanu zdrowia psa.

Suplementy diety dla psa na chorą wątrobę

Regenerację wątroby u psa można wspierać także podając zwierzęciu specjalistyczne suplementy diety na wątrobę. Preparaty weterynaryjne przeznaczone dla psów z niewydolnością wątroby zawierają takie składniki, jak ostropest plamisty i sylimarynę, ornitynę, fosfolipidy i ekstrakty ziołowe działające osłonowo na komórki wątroby i ułatwiające wydalanie toksyn z organizmu. Przed zastosowaniem suplementów dla psów z chorą wątrobą należy wcześniej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Psom cierpiącym na niewydolność wątroby pod żadnym pozorem nie wolno podawać suplementów na wątrobę przeznaczonych dla ludzi – zawierają one składniki wysoce toksyczne dla psów!

Podsumowanie – o czym pamiętać kiedy ma chorą wątrobę?

Wątroba pełni w organizmie psa wiele niezwykle ważnych ról. Choroby wątroby u psów mogą prowadzić nie tylko do upośledzenia trawienia i niedożywienia, ale także do zatrucia organizmu szkodliwymi produktami przemiany materii. Do pierwszych objawów niewydolności wątroby u psa należą biegunka, wymioty, ospałość i apatia, a także powiększony obrys i ból brzucha. Nieleczone choroby wątroby u psa mogą doprowadzić do rozwinięcia się encefalopatii wątrobowej obejmującej przeróżne objawy neurologiczne.

W leczeniu chorób wątroby niezwykle ważna jest podawana zwierzęciu dieta – musi być ona lekko strawna, niskobiałkowa i bogata w składniki odżywcze. W żywieniu psów z niewydolnością wątroby doskonale sprawdza się zarówno specjalna karma dla psów z chorą wątrobą, jak i zbilansowana dieta domowa. Ułożenie jadłospisu dla chorego psa jest jednak niezwykle trudne, dlatego warto w tym wypadku zasięgnąć opinii specjalisty. W regeneracji wątroby u psa niezwykle pomocne są także przeróżne suplementy diety na wątrobę – zawierają one często ornitynę, fosfolipidy, sylimarynę i ekstrakty roślinne.

Udostępnij

Bądź na bieżąco: zapisz się do Newsletter’a:
Podając adres e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowych artykułach i ofertach PsiBufet zgodnie zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną

psibufet
PsiBufet jest innowacyjnym rozwiązaniem na rynku karmy dla psów. Najwyższą jakość produktów zapewniają składniki “Human Grade” - przeznaczone do spożycia przez ludzi. Składniki pochodzą od najlepszych lokalnych dostawców. Karma jest indywidualnie dopasowana składem oraz porcją pod każdego psa. Składy produktów zostały opracowane przez czołowego specjalistę do spraw dietetyki zwierzęcej i spełniają międzynarodowe normy karm pełnoporcjowych FEDIAF. Dowiedz się więcej na www.psibufet.pl.