Dieta wątrobowa dla psa. Jak powinien wyglądać jadłospis?
dieta wątrobowa dieta wątrobowa

Dieta wątrobowa dla psa. Jak powinien wyglądać jadłospis?

Czas czytania: 8 min

14 gru 2022

 • Choroby wątroby u psów mogą prowadzić do upośledzenia trawienia i niedożywienia.
 • W leczeniu chorób wątroby niezwykle ważna jest podawana zwierzęciu dieta.
 • Jeśli chodzi o żywienie psów z niewydolnością wątroby, doskonale sprawdza się zarówno specjalna karma dla psów z chorą wątrobą, jak i zbilansowana dieta domowa.
 • W regeneracji wątroby u psa pomocne są także suplementy diety na wątrobę.

Wątroba to jeden z najważniejszych narządów w organizmie – żaden inny narząd nie jest w stanie przejąć jej licznych funkcji. Niestety pierwsze objawy chorej wątroby u psa nie są specyficzne, stąd choroby wątroby wykrywane są często dość późno, gdy u psa rozwinie się niewydolność wątroby, a w jego organizmie dojdzie do ciężkiego do zatrucia.


Chora wątroba u psa to stan niezwykle poważny, który wymagać będzie podjęcia odpowiedniego leczenia. By umożliwić wątrobie regenerację, konieczne będzie także wprowadzenie diety wątrobowej dla psa. Jaka karma dla psa z chorą wątrobą będzie najlepsza? I jakie suplementy na wątrobę mogą wspomóc psa podczas rekonwalescencji?

Na czym polega niewydolność wątroby u psa?

Wątroba u psa to związany z układem pokarmowym gruczoł, który pełni wiele ważnych funkcji. Odpowiada przede wszystkim za oczyszczanie organizmu ze zbędnych metabolitów i toksyn, ale także pełni ważną rolę w procesie trawienia. Wydziela żółć biorącą udział w rozkładzie tłuszczów, białka i węglowodanów. Wątroba u psa to również magazyn glukozy, pierwiastków śladowych i witamin.


Ze względu na niezwykle ważne i różnorodne role, jakie pełni wątroba u psa, jej choroby mają poważne skutki dla całego organizmu. Zaburzenia pracy tego narządu skutkują między innymi upośledzonym trawieniem i gorszym przyswajaniem składników pokarmowych, a w efekcie niedożywieniem organizmu. Chora wątroba u psa nie jest w stanie skutecznie filtrować i neutralizować toksyn, dlatego w przypadku jej poważnej niewydolności dochodzi często do zatrucia organizmu amoniakiem.

Zaburzenia funkcjonowania wątroby u psa – przyczyny

Istnieje wiele czynników, które mogą zaburzać pracę wątroby i wywołać jej uszkodzenia. Do najczęstszych przyczyn chorób wątroby u psów należą:

 • zatrucia lekami, roślinami i środkami chemicznymi,
 • zakażenia bakteryjne i wirusowe (na przykład choroba Rubartha),
 • nieprawidłowa dieta,
 • inne choroby przewlekłe narządów.

U niektórych ras psów choroby wątroby mogą mieć także podłoże genetyczne – marskość wątroby, przewlekłe zapalenie wątroby czy choroba spichrzeniowa miedzi to dolegliwości charakterystyczne między innymi dla psów ras bedlington terrier, cocker spaniel, doberman, rottweiler czy mastif neapolitański.

Chora wątroba u psa – objawy

Początkowo chora wątroba u psa nie daje widocznych objawów - pojawiają się one zazwyczaj dopiero, gdy uszkodzeniu ulegnie znaczna część budujących ją komórek. Ponadto pierwsze dolegliwości wynikające z choroby wątroby u psa są zmienne, niespecyficzne i nie świadczą jednoznacznie o przyczynie problemu


Do początkowych objawów zaburzeń pracy wątroby u psa należą między innymi:

 • nawracające biegunki,
 • wymioty,
 • osłabienie organizmu,
 • apatia,
 • powiększony obrys brzucha,
 • problemy z apetytem.

Z czasem, gdy choroba wątroby przyjmie zaawansowaną postać, u psa zauważyć można poważniejsze objawy, w szczególności neurologiczne, które mogą obejmować encefalopatię wątrobową, ospałość, drgawki, nagłą ślepotę, a nawet zaburzenia świadomości. U psa z chorą wątrobą wystąpić może również żółtaczka, a barwa moczu może zmienić kolor na ciemnobrązowy.

Czym karmić psa z chorą wątrobą?

Dieta to nieodłączna część leczenia niewydolności wątroby. Jej zadaniem jest odciążenie uszkodzonego narządu i dostarczenie organizmowi składników pokarmowych niezbędnych do jej regeneracji.


W tym celu stosuje się specjalne diety niskobiałkowe, w których źródłem energii stają się tłuszcze i lekkostrawne węglowodany. Trzeba jednak pamiętać, że dieta wątrobowa dla psa musi zawierać pewien dodatek białka, które konieczne jest w procesie rekonwalescencji. Karma dla psa z chorą wątrobą musi także posiadać odpowiedni poziom składników mineralnych i witamin.

Sucha lub mokra karma dla psa z chorą wątrobą

Na rynku zoologicznym istnieje wiele specjalistycznych karm dla psów z chorą wątrobą. Suche i mokre karmy typu hepatic charakteryzują się wysoką strawnością i podwyższoną zawartością tłuszczu, dzięki czemu dostarczają choremu zwierzęciu wysokiej dawki składników odżywczych nawet w niewielkiej objętości pokarmu.


W stosunku do karm bytowych, dieta wątrobowa dla psa zawiera także znacznie mniej białka i miedzi, co odciąża chory narząd. Dodatkowa dawka witamin i przeciwutleniaczy zmniejsza stany zapalne i przyspiesza regenerację wątroby u psa.

Domowa dieta wątrobowa dla psa

W żywieniu psów z chorą wątrobą doskonale sprawdzi się także odpowiednio skomponowana dieta domowa. Jedzenie przygotowywane w domu charakteryzuje się bowiem znacznie wyższą strawnością i smakowitością niż komercyjne karmy dla psów z chorobą wątroby.


W diecie psa z niewydolnością wątroby musi znaleźć się umiarkowana zawartość tłuszczu (około 25% suchej masy pokarmu), stanowiąca dla chorego czworonoga najlepsze źródło energii. Wśród podawanych psu tłuszczów nie może zabraknąć kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które mają przeciwzapalne działanie.


Dieta wątrobowa dla psa powinna zawierać optymalną dawkę lekkostrawnych węglowodanów, takich jak puree ziemniaczane, gotowany ryż czy kleik kukurydziany. Jedzenie domowe dla psa z chorą wątrobą należy także uzupełnić o włókno pokarmowe, którego źródłem może być siemię lniane, nasiona babki płesznik, a także rozdrobnione warzywa.


Dieta wątrobowa dla psa powinna zawierać około 45% węglowodanów w suchej masie pokarmu. Nadmierne ograniczenie białka w diecie psa z chorą wątrobą może pogorszyć jego stan. Dlatego dieta wątrobowa dla psa powinna dostarczać zwierzęciu wysokiej jakości białka, najlepiej pochodzącego z drobiu, produktów mlecznych lub roślinnych, co pozwoli na ograniczenie produkcji amoniaku w organizmie zwierzęcia. Zawartość białka powinna wynosić około 18-30% suchej masy karmy.

Gotowanie pod kontrolą dietetyka zwierzęcego

Zalety diety domowej, takie jak wysoka strawność i smakowitość sprawiają, że gotowane posiłki są dobrym wyborem dla psa z chorą wątrobą. Układanie diety domowej dla psa cierpiącego na choroby wątroby jest jednak niezwykle trudnym zadaniem.


Wielu opiekunów psów nie posiada wystarczającej wiedzy, pozwalającej ocenić zawartość poszczególnych substancji odżywczych w składnikach jedzenia domowego. Przy tak poważnej chorobie, jak niewydolność wątroby u psa, wszelkie błędy żywieniowe skutkować będą zaostrzeniem się objawów  i mogą nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia.


Opiekunowie, którzy chcą skorzystać z zalet diety domowej, nie ryzykując przy tym pogorszeniem się stanu czworonoga, powinni więc skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym. Zaproponuje on jadłospis dostosowany do stanu zdrowia psa.

Suplementy diety dla psa na chorą wątrobę

Regenerację wątroby u psa można wspierać, podając zwierzęciu specjalistyczne suplementy diety na wątrobę. Preparaty weterynaryjne przeznaczone dla psów z niewydolnością wątroby zawierają takie składniki, jak ostropest plamisty, sylimarynę, ornitynę, fosfolipidy i ekstrakty ziołowe. Działają one osłonowo na komórki wątroby i ułatwiają wydalanie toksyn z organizmu.


Przed zastosowaniem suplementów dla psów z chorą wątrobą należy wcześniej skonsultować się z lekarzem weterynarii. Psom cierpiącym na niewydolność wątroby pod żadnym pozorem nie wolno podawać suplementów na wątrobę przeznaczonych dla ludzi. Zawierają one składniki wysoce toksyczne dla psów!

Podsumowanie – o czym pamiętać, kiedy pies ma chorą wątrobę?

Wątroba pełni w organizmie psa wiele niezwykle ważnych ról. Choroby wątroby u psów mogą prowadzić nie tylko do upośledzenia trawienia i niedożywienia, ale także do zatrucia organizmu szkodliwymi produktami przemiany materii. Do pierwszych objawów niewydolności wątroby u psa należą biegunka, wymioty, ospałość i apatia, a także powiększony obrys i ból brzucha. Nieleczone choroby wątroby u psa mogą doprowadzić do rozwinięcia się encefalopatii wątrobowej, obejmującej przeróżne objawy neurologiczne.


W leczeniu chorób wątroby niezwykle ważna jest podawana zwierzęciu dieta. Musi ona być lekkostrawna, niskobiałkowa i bogata w składniki odżywcze. W żywieniu psów z niewydolnością wątroby doskonale sprawdza się zarówno specjalna karma dla psów z chorą wątrobą, jak i zbilansowana dieta domowa.


Ułożenie jadłospisu dla chorego psa jest jednak niezwykle trudne, dlatego warto w tym wypadku zasięgnąć opinii specjalisty. W regeneracji wątroby u psa pomocne są także przeróżne suplementy diety na wątrobę. Zawierają one często ornitynę, fosfolipidy, sylimarynę i ekstrakty roślinne.

Bibliografia

 • Mirowski A. (2019).  Choroby wątroby u psów i kotów a problem niedożywienia. Magazyn Weterynaryjny (10/2019).
 • Richter G. (2018). Księga zdrowia psa i kota. Zintegrowana opieka i żywienie.