Czyszczenie zębów u psa – jak usunąć kamień nazębny u psa?

kamień nazębny u psa
  • Aby doszło do powstania kamienia nazębnego, potrzeba trochę czasu.
  • Na zębach, dziąsłach i w przestrzeniach międzyzębowych odkładają się resztki pożywienia, które właściwie nie są widoczne gołym okiem. Wraz z nimi pojawiają się jednak bakterie, które mogą wywoływać stan zapalny.
  • Gdy nie będziemy ściągać ani osadu, ani kamienia, bardzo szybko mogą się pojawić choroby przyzębia i samych zębów.
  • Usuwanie płytki nazębnej czy kamienia to już ostateczność. Taki zabieg odbywa się w gabinecie weterynaryjnym w znieczuleniu ogólnym.
  • Zdecydowanie łatwiej i lepiej jest zapobiegać tym problemom – a więc systematycznie dbać o higienę jamy ustnej pupila.


Niektóre psy mają skłonność do osadzania się kamienia nazębnego. Choć opiekunowie robią, co mogą, na kłach ich czworonogów i tak pojawia się szarawy nalot.


Nie da się jednak ukryć, że z wiekiem problem robi się poważniejszy – i choć przy rocznym psie niewiele osób zawraca sobie głowę myciem psich zębów, to gdy pies kończy 6–7 lat często okazuje się, że brak profilaktyki poskutkował chorobami przyzębia.


Jak więc czyścić psie zęby, by problemy się nie pojawiły? A gdy kamień już jest – jak go usunąć?

Jak powstaje kamień nazębny u psa?

Aby doszło do powstania kamienia nazębnego, potrzeba trochę czasu. Początkowo bowiem na zębach, dziąsłach i w przestrzeniach międzyzębowych odkładają się resztki pożywienia, które właściwie nie są widoczne gołym okiem.


Wraz z nimi pojawiają się jednak bakterie. Tworzą one osad, czyli płytkę nazębną – to już łatwo dostrzec. Osad ten jednak jest na tyle miękki, że łatwo się go pozbyć, regularnie dbając o higienę psich zębów.


Problem pojawia się, gdy nic nie robimy – wówczas osad, którego nikt nie usuwa, z czasem zamienia się w kamień nazębny. Taka zmineralizowana płytka nazębna jest twarda i dość trudna do usunięcia. Na tyle trudna, że bez pomocy lekarza weterynarii zlikwidowanie jej może się nie udać.

Skutki zaniedbania czyszczenia zębów u psa

Co się stanie, gdy nie będziemy ściągać ani osadu, ani – na późniejszym etapie – kamienia? Bardzo szybko mogą się pojawić choroby przyzębia i samych zębów. Weterynarze zwracają uwagę na fakt, że większość psów, które ukończyły drugi rok życia, ma problemy z zębami.


Objawy kłopotów z uzębieniem to najczęściej:


  • nadmierne ślinienie się,
  • niechęć do jedzenia,
  • brzydki zapach z pyska,
  • widoczne ciemne przebarwienia na zębach,
  • ropna lub krwawa wydzielina z jamy ustnej.


Warto również wiedzieć, że stan uzębienia ma wpływ na cały organizm. Nieleczone infekcje jamy ustnej mogą rozprzestrzeniać się na inne narządy, takie jak serce, nerki czy wątroba.

Usuwanie kamienia nazębnego u psa – jak to zrobić?

Aby usunąć kamień nazębny, zwłaszcza taki, który już długo jest widoczny na psich zębach, należy udać się do lekarza weterynarii, a konkretnie – do stomatologa.


To bardzo ważne, by z takim problemem udać się do lekarza specjalisty, a nie do groomera. Lekarz nie tylko bezpiecznie przeprowadzi skaling, ale przede wszystkim oceni stan zębów i dziąseł, wykona RTG oraz zidentyfikuje ewentualne infekcje, choroby przyzębia czy potrzeby ekstrakcji zębów.

Jak wygląda usuwanie kamienia nazębnego u psa?

Taki zabieg, tzw. sanację jamy ustnej, przeprowadza się u psa w pełnej narkozie, za pomocą skalera ultradźwiękowego.


Sprzęt ten w bezpieczny sposób usuwa osad i kamień – zarówno z zewnętrznej strony zębów, jak i wewnętrznej. Dodatkowo na koniec zabiegu poleruje się szkliwo, co ma opóźniać odkładanie się nowego osadu.


Nie ma się jednak co oszukiwać – bez prawidłowej higieny problem wcześniej czy później wróci.

Jak usunąć kamień nazębny u psa – czy można to zrobić samemu?

Jeśli na psich zębach widzimy osad, ale nie mamy pewności, na ile jest twardy, możemy spróbować wyczyścić go samodzielnie. Do tego celu przyda nam się szczoteczka i specjalna pasta do zębów dla psa (to ważne!).


Niewielką ilość pasty nałóżmy na szczoteczkę i postarajmy się ostrożnie, nie stresując psa, wyczyścić te zęby, które pokryły się ciemnym osadem. Na początek zacznijmy od jednego zęba – róbmy to stopniowo, nic na siłę.


Jeśli czyszczenie przyniesie efekt i osad zniknie, mamy szczęście – znaczy to, że nasz pies miał jeszcze miękką płytkę nazębną. Jeżeli jednak samodzielne czyszczenie nie przynosi żadnego efektu, można podejrzewać, że mamy do czynienia z kamieniem. Wówczas pomoże nam już tylko lekarz weterynarii.

Jak dbać o zęby psa? Profilaktyka

Usuwanie płytki nazębnej czy kamienia to już ostateczność. Zdecydowanie łatwiej i lepiej jest zapobiegać tym problemom – a więc systematycznie dbać o czystość psich zębów.


Pamiętajmy też, że usuwanie kamienia u psa ultradźwiękami odbywa się pod narkozą, co nie pozostaje bez wpływu na psi organizm. Dlatego lepiej zawczasu zadbać o to, by zabieg ten... nie był konieczny.


Co możesz zrobić, by kamień nazębny u Twojego psa w ogóle się nie pojawił?

Myj psu zęby

Od tego podstawowego sposobu na higienę jamy ustnej psa nie ma ucieczki. Nic nie zadziała skuteczniej niż regularne czyszczenie psu zębów.


Musimy zaopatrzyć się w szczoteczkę do psich zębów. Przeważnie mają one mniejsze główki niż te dla ludzi, choć równie dobrze może sprawdzić się szczoteczka dla dzieci z miękkim włosiem. Istnieją też takie, które zakłada się na palec.


Poza tym musimy też mieć pastę do zębów, kupioną u weterynarza lub w sklepie zoologicznym. Co ważne, zęby należy psu myć codziennie lub najrzadziej co drugi dzień. Robienie tego z mniejszą częstotliwością niestety nie ma żadnego sensu.



Czytaj więcej:


Podawaj gryzaki dentystyczne

Specjalne gryzaki, przedstawiane jako dentystyczne, zawierają składniki funkcjonalne o działaniu udowodnionym naukowo. Przeważnie są dostępne w kilku rozmiarach – w zależności od wielkości psa.


Wybierzmy takie, które zawierają w swoim składzie polifosforany lub specjalny rodzaj alg (Ascophyllum nodosum), które rozpuszczają kamień nazębny i zapobiegają jego ponownemu powstawaniu.


Ważne tylko, by podawać je regularnie – co przeważnie oznacza jeden przysmak dziennie. Podawane jedynie od czasu do czasu nie będą mogły spełnić swojej funkcji.


Czytaj więcej:


Inne sposoby na czyste psie zęby

Na rynku zoologicznym istnieją też proszki (np. z alg) lub płyny, które dodaje się do wody. Mają one za zadanie zapobiegać odkładaniu się kamienia.


Trudno jednak oczekiwać, że preparat dosypany do jedzenia lub płyn wlany do wody zadziała tak samo dobrze, jak mechaniczne czyszczenie.


Na uwagę zasługują waciki nasączone specjalną substancją – to połączenie działania preparatu z delikatnym, ale jednak oczyszczaniem ręcznym.


Do opiekuna należy wybór, który ze sposobów wybierze. Przeważnie psi rodzice stosują różne metody, a więc mieszają dostępne sposoby na czyszczenie psich zębów. Nie ma w tym nic złego – ważne tylko, by coś robić.


Jeśli bowiem nie zrobimy nic, narazimy naszego psa na bolesne dolegliwości jamy ustnej, częstsze wizyty u weterynarza i zabiegi w narkozie.

Podsumowanie

Odpowiednia higiena jamy ustnej psa to nie tylko kwestia estetyki, ale przede wszystkim zdrowia i komfortu czworonoga.


Regularne mycie zębów, stosowanie gryzaków czy specjalistycznych preparatów może znacząco zmniejszyć ryzyko powstawania kamienia nazębnego i groźnych chorób przyzębia.


Im wcześniej wprowadzimy profilaktykę, tym większa szansa, że unikniemy bolesnych dolegliwości i konieczności przeprowadzania zabiegów u weterynarza.

Bibliografia

Zdjęcie Aleksandra Więcławska

Aleksandra Więcławska

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, certyfikowana trenerka psów. Ukończyła wiele kursów pozwalających na lepsze rozumienie psów, ich pozytywne szkolenie z poszanowaniem emocji i prawidłowe żywienie. W latach 2011-2021 była redaktorką prowadzącą portal Psy.pl, a także współtworzyła magazyn "Mój Pies i Kot". Przez ten czas stworzyła setki artykułów o psiej tematyce. Prywatnie mama dwójki dzieci i opiekunka dwóch adoptowanych beagle'i, Hugo i Hany. Uwielbia długie, ciekawe spacery z psami.