Jaka pasta i szczoteczka do zębów dla psa jest najlepsza?
pasta szczoteczka do zębów dla psa pasta szczoteczka do zębów dla psa

Jaka pasta i szczoteczka do zębów dla psa jest najlepsza?

Czas czytania: 7 min

16 gru 2023

 • Zęby i dziąsła psa narażone są na wiele chorób, których przyczyną najczęściej jest odkładająca się płytka nazębna i kamień. Codzienne szczotkowanie psu zębów może znacząco spowolnić tworzenie się kamienia nazębnego.

 • Do mycia psu zębów nie należy używać szczoteczek i past przeznaczonych dla ludzi. Szczoteczka dla psa musi być zaopatrzona w delikatne włoski lub wypustki. Natomiast pasty do zębów dla psów mogą zawierać drobinki ścierające osad lub substancje czynne o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym.

 • Codzienne mycie psu zębów to ważny element profilaktyki chorób zębów. Jednak nie usunie już nagromadzonego kamienia, który wyczyścić można tylko podczas sanacji wykonywanej przez lekarza weterynarii.

Dbanie o zdrowie domowego czworonoga wymaga dużego zaangażowania od opiekuna. Na szczęście stosując się do zasad profilaktyki, można uchronić psiaka przed wieloma niebezpiecznymi chorobami.


Do zadań odpowiedzialnego opiekuna należy między innymi regularne wykonywanie psu badań krwi, zabezpieczanie zwierzaka przed kleszczami, odrobaczanie… i mycie psu zębów. Dlaczego należy to robić? Sprawdź, czym myć psu zęby i jak przyzwyczaić pupila do tego zabiegu. 

Dlaczego dbanie o higienę jamy ustnej psa jest ważne?

Badania naukowe wykazują, że ponad 85% psów cierpi na problemy z zębami. Odkładającą się płytkę nazębną, infekcje i stany zapalne dziąseł można zaobserwować już u trzyletnich zwierzaków. W niektórych przypadkach problemom takim towarzyszyć będzie smród z pyska psa, jednak często przebiegają one całkowicie bezobjawowo. Dlatego wielu opiekunów psów nie zdaje sobie sprawy, że ich ukochany pupil odczuwa ogromny dyskomfort i ból, który towarzyszy mu nie tylko podczas jedzenia, ale także w trakcie zabawy czy picia wody.


Choroby zębów mają także wiele innych poważnych konsekwencji. Bakterie mnożące się w pysku psa mogą przedostawać się do krwiobiegu czworonoga, a następnie uszkadzać mu narządy wewnętrzne i powodować stany zapalne w całym jego organizmie. Sprawia to, że zaniedbanie higieny pyska psa może więc znacząco skrócić życie zwierzaka. Dlatego każdy opiekun powinien zapewnić pupilowi regularne kontrole zębów u lekarza weterynarii i nie dopuścić do gromadzenia się kamienia nazębnego poprzez mycie psu zębów.

Czym myć psu zęby?

Do umycia psu zębów potrzebna będzie pasta i szczoteczka. Jednak nie mogą być to pasy i szczoteczki przeznaczone dla ludzi. Twarde włosie szczoteczek dla ludzi może boleśnie uszkodzić czworonogowi dziąsła, przez co zwierzak może zacząć się agresywnie bronić przed myciem zębów. Natomiast pasty do zębów stosowane u ludzi zawierać mogą toksyczne dla psów składniki, takie jak ksylitol. Mają też często mocny zapach i smak, który będzie dla psa silnie drażniący. Dlatego psu należy myć zęby wyłącznie pastami i szczoteczkami przeznaczonymi dla zwierząt.

Szczoteczka do zębów dla psa - jaką wybrać?

Wybierając szczoteczkę do zębów dla psa, należy zwrócić uwagę na kilka jej cech. Jedną z nich będzie wielkość szczoteczki – musi być ona dopasowana do wielkości danego czworonoga – oraz jej kształt i materiał wykonania. Do najczęściej wybieranych szczoteczek do zębów dla psów należą nakładki na palec i klasyczne plastikowe szczoteczki z włosiem lub wypustkami.

Szczoteczki klasyczne

Szczoteczki klasyczne mają formę plastikowego patyczka zakończonego włosiem lub wypustkami. Będą one dobrym wyborem w przypadku tych psów, które przyzwyczajone są już do mycia zębów i cierpliwie znoszą ten zabieg. Nie należy natomiast stosować ich u psów, które mogą szarpnąć głową podczas szczotkowania i uderzyć się o twardy patyczek dziąsłem lub podniebieniem.


Szczoteczki klasyczne mogą mieć jedną lub dwie głowice zaopatrzone w miękkie, plastikowe włosie lub delikatne gumowe wypustki. Dwugłowicowe szczoteczki włosiane dla psów pozwalają na czyszczenie zębów nie tylko od zewnętrznej, widocznej strony, ale także na szczotkowanie zębów od środka pyska. Przed użyciem szczoteczki z włosiem należy delikatnym pociągnięciem upewnić się, że plastikowe włoski nie wypadają i nie zostaną psu w pysku.

Szczoteczki w formie nakładki na palec

Szczoteczki na palec to dobre rozwiązanie dla każdego psa. Dzięki niewielkim rozmiarom i możliwości precyzyjnego kontrolowania ruchów nadają się zarówno do nauki mycia psu zębów, jak i codziennego szczotkowania. Nakładki na palec z włosiem lub wypustkami mogą być wykonane z miękkiego silikonu, dzięki czemu nie sprawią zwierzakowi bólu, nawet jeśli szarpnie on głową podczas szczotkowania.

Pasty do zębów dla psa - jaką wybrać? Rodzaje past dla psów

Pasty do zębów dla psa mogą mieć różny skład i sposób działania. Mogą zawierać:

 • drobinki (na przykład krzemionkowe), które podczas szczotkowania będą mechanicznie ścierać płytkę nazębną,

 • wyciągi roślinne o działaniu łagodzącym i przeciwbakteryjnym,

 • naturalne olejki odświeżające psi oddech,

 • enzymy rozkładające resztki jedzenia będące pożywką dla bakterii,

 • chlorheksydynę hamującą rozwój bakterii i stosowaną w leczeniu zapalenia dziąseł,

 • fosforan wapnia dezaktywujący związki mineralne odpowiedzialne za odkładanie się kamienia nazębnego,

 • dodatki smakowe, które zachęcą psa do szczotkowania.

Pasty do zębów mogą pełnić funkcję profilaktyczną i spowalniać odkładanie się kamienia, ale mogą też wspierać leczenie istniejących już chorób i stanów zapalnych dziąseł lub po prostu odświeżać oddech. Dlatego wybierając pastę, należy zapoznać się z jej opisem i składem. W przypadku psów z chorobami zębów i skłonnością do szybkiego odkładania się kamienia należy poprosić lekarza weterynarii o polecenie konkretnego produktu.

Pasty do zębów dla psa o smaku jedzenia

Większość past dla psów zawiera dodatki smakowe, dzięki którym szczotkowanie zębów jest dla zwierzaka przyjemnością. Pasty o smaku wątróbki, kurczaka, wołowiny czy nawet sera żółtego mogą zawierać kilka substancji czynnych i drobinki ścierające osad, dlatego przed ich użyciem należy sprawdzić, w jaki sposób i jak często powinny być stosowane.

Pasty enzymatyczne do zębów dla psa

Enzymatyczne pasty do zębów dla psów to pasty do codziennego stosowania. Większość takich produktów nie wymaga szczotkowania – wystarczy posmarować nimi dziąsła psa, który językiem rozprowadzi pastę po pysku. 

Pasty do zębów dla psa bez szczotkowania

Pasty do zębów bez szczotkowania mają najczęściej formę pasty enzymatycznej lub żelu, który po naniesieniu palcem przywiera do powierzchni zębów, umożliwiając działanie substancji przeciwbakteryjnych i enzymów. Takie pasty i żele stomatologiczne będą dobre w przypadku psów, które nie tolerują szczotkowania i pozwalają opiekunowi tylko na dotknięcie zębów palcem.

Jak używać szczoteczki i pasty do zębów dla psa?

Do szczotkowania zębów przekonać można prawie każdego psa. Oczywiście nauka mycia zębów będzie znacznie łatwiejsza, jeśli psiak pozna pastę i szczoteczkę już w wieku szczenięcym, jednak nawet dorosłe czworonogi mogą nauczyć się cierpliwego znoszenia tego zabiegu.


Mycie psu zębów będzie łatwiejsze przy użyciu smakowej pasty, którą zwierzak uzna za atrakcyjny przysmak. Niewielką ilość pasty należy nałożyć na palec i dać psu do obwąchania i spróbowania. Początkowo wystarczy smarować psu pastą zęby za pomocą palca – będzie to mniej stresujące i pozwoli przyzwyczaić czworonoga do dotyku wnętrza pyska. Następnie należy używać delikatnej nakładki na palec, a gdy zwierzak przywyknie do szczotkowania, można zmienić ją na klasyczną szczoteczkę włosianą.


Każdy preparat do zębów powinien być stosowany w sposób zalecony na opakowaniu. W większości przypadków należy:

 • nałożyć niewielką ilość pasty na palec lub szczoteczkę,

 • unieść wargę psa po jednej stronie pyska,

 • kolistymi ruchami rozprowadzać pastę na zębach psa przez około 30 sekund,

 • powtórzyć szczotkowanie po drugiej stronie pyska psa,

 • przypilnować zwierzaka, by przez kilka minut po myciu zębów nie napił się wody i nie wypłukał w ten sposób pasty.

Po każdym użyciu należy dokładnie umyć szczoteczkę lub nakładkę. Trzeba też pamiętać, by wymieniać je co kilka tygodni na nowe.

Czy pasta i szczoteczka do zębów usuną kamień nazębny?

Codzienne mycie psu zębów w domu jest doskonałym sposobem na usunięcie odkładającej się płytki nazębnej i bakterii, jednak nie jest wystarczające do usunięcia kamienia nazębnego. Dlatego jeśli lekarz weterynarii zaleci wykonanie psu sanacji pod narkozą, nie należy tego bagatelizować.


Trzeba też pamiętać, że psy nie powinny mieć czyszczonych zębów przy użyciu szczoteczki ultradźwiękowej w salonie groomerskim. Zabieg ten może jedynie usunąć osad na odsłoniętych powierzchniach zębów psa, dzięki czemu będą one ładnie wyglądać. Nie sięgnie jednak pod dziąsła, czyli tam, gdzie gromadzi się najwięcej kamienia i bakterii. Takie czyszczenie zębów wykonywane przez osobę bez odpowiedniego wykształcenia może też sprawiać psu ból, stres i prowadzić do uszkodzeń dziąseł, które stają się podatne na infekcje.

Bibliografia

 • Bellows, J., Berg, M. L., Dennis, S., Harvey, R., Lobprise, H. B., Snyder, C. J., ... & Van de Wetering, A. G. (2019). 2019 AAHA dental care guidelines for dogs and cats. Journal of the American Animal Hospital Association, 55(2), 49-69.
 • Kyllar, M., & Witter, K. (2005). Prevalence of dental disorders in pet dogs. VETERINARNI MEDICINA-PRAHA-, 50(11), 496.