gryzak dla psa

Gryzak dla psa — jak wybrać najlepszy?

Czas czytania: 9 min

06 cze 2024

  • Gryzienie i żucie to jedna z naturalnych potrzeb psa. Pomaga mu się rozluźnić, rozładować emocje, a także zużyć nadmiar energii. Podawanie psu gryzaków może także pomóc w dbaniu o higienę jamy ustnej pupila, gdyż gryzienie będzie miało wpływ na ścieranie kamienia nazębnego.
  • Dlatego gryzaki dla psa to produkty, które warto włączyć jako element psiej diety. Obecnie rynek oferuje mnóstwo gryzaków dla psów. Możemy wybierać wśród gryzaków jadalnych (naturalnych, suszonych), jak i niejadalnych (zabawki dla psa z drewna lub gumy).
  • Chcąc wybrać odpowiedni gryzak dla swojego psa, zwróć uwagę na jego wielkość, ewentualne alergie, a także inne ograniczenia żywieniowe, takie jak nadwaga lub niechęć do jedzenia.
  • Niektóre gryzaki, na przykład suszone uszy, mogą być bardzo kaloryczne, dlatego należy odjąć zawarte w nich kalorie od dziennego zapotrzebowania kalorycznego pupila.


O tym, że pies potrzebuje regularnych spacerów, wody i jedzenia wie dziś właściwie każdy. Nie jest jednak wiedzą powszechną, że psią potrzebą jest także gryzienie i żucie. Psy, które mają tę potrzebę niezaspokojoną, mogą — także w dorosłym życiu — gryźć różne przedmioty, które dostaną się w ich łapy.


Ostro zakończony patyk? But opiekuna? Listwa przypodłogowa? Dla żądnego gryzienia czworonoga wszystko może się nadać. Niestety psie wybory nie zawsze są bezpieczne, a prawie zawsze spotykają się z niezadowoleniem człowieka.


Rozwiązaniem może być gryzak dla psa. Odpowiednio dobrany odciągnie czworonoga od niewskazanych dla niego przedmiotów, a także zaspokoi naturalną potrzebę gryzienia i żucia. I pies, i człowiek będą wtedy szczęśliwi. Tylko jaki gryzak dla psa wybrać?

Dlaczego pies powinien gryźć? Rola gryzaków w psim jadłospisie

Wiemy już, że pies potrzebuje gryzaka po to, by zaspokoić jedną ze swoich podstawowych potrzeb. Żucie i gryzienie uspokaja psy, wycisza je i uszczęśliwia. Długotrwałe memłanie czegoś sprawia, że psu łatwiej uregulować swoje emocje. To ważne zwłaszcza dla szczeniaków, ale i dorosłych psów, które w różnych sytuacjach mogą się pobudzać.


Oto przykładowe sytuacje, w których warto zaoferować psu coś do gryzienia:


  • wizyta gości w domu,
  • wyjście do restauracji lub do biura,
  • odpoczynek po aktywnym spacerze,
  • wyciszenie po treningu,
  • relaks przed spaniem.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze gryzaka dla psa?

Zastanawiając się więc, jaki gryzak dla psa wybrać, weź pod uwagę:


  • wielkość psa,
  • upodobania żywieniowe,
  • ewentualne alergie,
  • szczególne potrzeby (nadwaga, niejadek, wrażliwy układ trawienny),
  • sytuacje i miejsca, w jakich gryzak będzie podawany.


Gryzak, który wybierzemy dla naszego psa, musi przede wszystkim mu odpowiadać. Zdarza się bowiem, że uwielbiany przez jednego psiaka, zupełnie nie odpowiada drugiemu.


Wybrany przez nas gryzak powinien być dopasowany do wielkości naszego psa, co oznacza, że należy wziąć pod uwagę jego rozmiar, wagę oraz siłę szczęk, aby zapewnić mu bezpieczną i komfortową zabawę. Gryzak powinien być wystarczająco duży, aby pies nie mógł go połknąć, ale jednocześnie na tyle lekki, żeby mógł go swobodnie przenosić i żuć.


Należy też zwrócić uwagę na ewentualne alergie czy nietolerancje. Dobrze jest też zdawać sobie sprawę z tego, że nie każdy pies w ogóle powinien dostawać kaloryczne rzeczy do gryzienia.


Mowa o czworonogach z problemami trawiennymi (tłuste ucho wieprzowe tylko pogorszy sprawę), ale też o pieskach z nadwagą. Na szczególną uwagę zasługują czworonożne niejadki — w ich przypadku podawanie gryzaków sprawi, że piesek wypełni żołądek tłustą przekąską i już nie będzie miał chęci, by zjeść swój pełnowartościowy posiłek.


Pamiętaj, że o ile gryzaki z drzewa kawowego są zupełnie bezwonne, o tyle penis wołowy cechuje niezwykle intensywny aromat. Dlatego zanim podasz psu takiego "śmierdziuszka", zastanów się, czy nie będzie przeszkadzało to innym. Niektóre pachnące pyszności lepiej podawać na dworze lub na balkonie, inne śmiało zabierzesz do biura.

Jaki gryzak dla szczeniaka?

Szczeniaki mają bardzo silną potrzebę gryzienia. Zwłaszcza podczas wymiany zębów, gdy czują swędzenie dziąseł — szukają wówczas sposobów na ulżenie sobie w tym dyskomforcie. Gryzaki sprawdzą się tu doskonale — będą masować dziąsła pupila i mogą uratować nasze meble i inne przedmioty w domu.


Dla szczeniąt rynek oferuje dużo gryzaków z tworzywa sztucznego. Są to różnego rodzaju, twardsze i miększe kości lub piłki, które maluch może memłać.


Można je polecić, ale tylko do gryzienia pod okiem opiekuna. Nie ma bowiem zabawek niezniszczalnych i zdarza się, że taki materiał nie wytrzyma pod naporem szczenięcych igiełek, i gryzak rozpada się na kilka drobnych części. Stąd już krok do tragedii — a nietrudno sobie wyobrazić, jak mały psiak połyka takie plastikowe czy gumowe części.


Jeśli chodzi o naturalne gryzaki dla szczeniaka, będą to mniej tłuste i delikatniejsze części mniejszych zwierząt. Małe psy chętnie jedzą królicze lub sarnie uszy, kurze łapki czy ścięgna wołowe. Należy wystrzegać się natomiast kości z prasowanej skóry. Mitem jest to, że te białe zawierają dodatek wapnia i zostały stworzone z myślą o szczeniakach.


Prasowanych kości nie podawajmy żadnym psiakom — ani dorosłym, ani szczeniętom.

Kości dla psa?

Warto wspomnieć jeszcze o surowych kościach. Przez wiele, wiele lat uważało się, że każdy pies powinien obgryzać surowe kości, gdyż pozytywnie wpłynie to na jego zęby. Dziś wiemy, że istnieją znacznie lepsze sposoby dbania o higienę psiej jamy ustnej.


Kość dla psa stanowi zbyt duże ryzyko. Zwłaszcza ugotowana — czy upieczona — jest ciężkostrawna, może zaczopować jelita, a ostre krawędzie potrafią przebić przełyk. Z tych względów lepiej postawić na inne przedstawione w tym artykule gryzaki niż kości.

Gryzaki dla psa — rodzaje

Na rynku pojawiają się coraz to nowe psie gryzaki. Dobrze, że wybór jest tak ogromny — dla każdego psiaka coś się znajdzie! Ale też przez natłok opcji można się pogubić.


Oto najbardziej popularne rodzaje psich gryzaków:


  • z prasowanej skóry (z ang. rawhide),
  • naturalne (suszone, jadalne).
  • drewniane (do gryzienia, ale nie do jedzenia),
  • z tworzyw sztucznych,
  • dentystyczne.


Jeśli chodzi o gryzaki, jakich nie polecamy — to tych z prasowanej skóry. Mowa nie tylko o kościach, bo w sklepach dostępne są też piłki, buciki, jeżyki i inne kształty. Przeważnie są koloru beżowego, ale bywają też barwione na czerwono czy zielono.


Nie mają żadnych wartości odżywczych, za to pod wpływem psiej śliny robią się niebezpiecznie kleiste. Zdarza się, że przyklejają się do przełyku lub ścian żołądka. Specjaliści żywienia zwierząt zdecydowanie odradzają ich podawanie — zwłaszcza szczeniakom.

Gryzak dentystyczny dla psa

Uważa się, że pozytywny wpływ na stan psich zębów i dziąseł mają wszystkie gryzaki, gdyż mechaniczne obgryzanie ułatwia pozbywanie się płytki nazębnej. Żaden gryzak nie zastąpi oczywiście mycia zębów psa, jednak może wspierać proces czyszczenia.


Na rynku znajdziesz specjalne gryzaki dentystyczne (inaczej zwane stomatologicznymi), które mają lepiej niż inne radzić sobie z utrzymaniem higieny jamy ustnej psa. Zawierają one w składzie substancje czynne, takie jak polifosforany, cynk, a także dodatki w postaci ekstraktów z zielonej herbaty czy goździków, których zadaniem jest utrudnianie odkładania się osadu.


Niestety, takie gryzaki często składają się głównie ze zbóż — mięso rzadko kiedy w ogóle tam występuje. Zawierają także cukry, barwniki i konserwanty, które mogą negatywnie oddziaływać na psie zdrowie. Tak wysokowęglowodanowy gryzak będzie raczej oblepiał zęby, a nie je czyścił.


Lepszym i zdrowszym wyborem będą naturalne przysmaki dla psów, takie jak twarde gryzaki, m.in. suszone skóry, tchawice, penisy. Sprawdzić mogą się również lubiane przez psy gryzaki drewniane (np. patyk z drzewa kakaowego) czy specjalne gumowe zabawki do gryzienia z wypustkami.

Gumowy gryzak dla psa

Mówiąc o gryzakach gumowych, najczęściej mamy na myśli zabawki do gryzienia i żucia zrobione z gumy termoplastycznej (w skrócie: TPR). To trwały materiał, który pracuje pod wpływem psich zębów, więc żucie kości czy piłki z TPR wielu psom się podoba.


Oczywiście istnieje ryzyko, że pies odgryzie i zje kawałek takiej zabawki. Dlatego należy na bieżąco kontrolować stan psich gadżetów, by nie doszło do tragedii.

Gryzak drewniany dla psa

Oferta drewnianych gryzaków dla psów stale się powiększa. To ciekawa alternatywa dla zwierzaków, które lubią obgryzać spotkane na spacerze zwykłe patyki. Takie drewienka są niebezpieczne ze względu na ostre zakończenia i drzazgi, które potrafią wbijać się w psie podniebienie. Poza tym — ich obgryzanie powoduje niezły bałagan i raczej mało kto pozwoli na takie zabawy w domu.


Tymczasem możemy obdarować naszego psiaka patykiem z drzewa kawowego lub oliwnego albo korzeniem z wrzośca. Te przedmioty są dość twarde, a przy tym bezpiecznie do gryzienia. Co ważne, doskonale nadają się dla psów z nadwagą, bo przecież nie dostarczają żadnych kalorii! W efekcie obgryzania powstaje trochę bałaganu, ale nie są to ostre drzazgi, a drobne kawałeczki drewna, łatwe do sprzątnięcia.

Gryzak chłodzący dla psa

Dorosłe psy szukają ochłodzenia latem, natomiast szczeniaki — w okresie wymiany zębów. Wówczas mocno schłodzony gryzak może przynieść ukojenie. Do tego celu najlepiej sprawdzają się gumowe kongi — czyli zabawki w kształcie stożka, puste w środku, które wypełnia się jedzeniem.


Jako wypełnienie doskonale sprawdza się jedzenie PsiBufet. Porcję wystarczy nieco rozmrozić (tak, by lekko zmiękła i dała się formować). Potem wkładamy ją do konga i dajemy psu do wylizywania. Możemy też całość włożyć do lodówki i podać dopiero potem.


Jako gryzak chłodzący doskonale sprawdza się też niskokaloryczna, surowa marchewka. Wystarczy ją obrać i na kilka godzin włożyć do zamrażalnika. Takie psie lody przyniosą ochłodę wszystkim psiakom, zwłaszcza w upalne dni.

Naturalny gryzak dla psa

Wśród gryzaków naturalnych dla psów znajdziemy elementy pochodzące z różnych zwierząt. Gryzak wołowy, wieprzowy, z królika, sarny, dzika, jelenia... Jest tego naprawdę mnóstwo.


Wśród najpopularniejszych można wymienić:


  • Wytrzymałe gryzaki dla wytrwałych szczęk: skóra sarny, skóra dzika, poroże jelenia, rogi wołowe, skóra wołowa, ucho wieprzowe
  • Gryzaki dla szczeniaków i seniorów: jelita wołowe, skóra królicza, płuca jelenia, wątroba jagnięcia, kurze łapki
  • Gryzaki dla alergików: kacze szyje, suszone kozie mięso, uszy królicze, płuca baranie, skóra jelenia, ucho jelenia, suszone szprotki


Dzięki tak szerokiemu wyborowi naturalnych gryzaków, możemy znaleźć idealny produkt dla każdego psa, niezależnie od jego wieku, wielkości, czy indywidualnych potrzeb zdrowotnych.

Poroże jelenia

Poroże jelenia to jeden z najbardziej cenionych naturalnych gryzaków dla psów. Przede wszystkim, jest niezwykle trwałe i wytrzymałe, co sprawia, że idealnie nadaje się dla psów dużych ras czy psów o silnych szczękach, które szybko niszczą inne zabawki.


Dzięki swojej twardości, poroże jelenia zapewnia długotrwałą rozrywkę, angażując psa na wiele godzin. Jest to produkt w pełni naturalny, wolny od sztucznych dodatków i konserwantów, co czyni go bezpiecznym i zdrowym wyborem.


Gryzienie poroża pomaga w utrzymaniu zdrowia zębów i dziąseł psa, redukując osad i kamień nazębny, a także wzmacniając szczęki. Dodatkowo, poroże jelenia jest bogate w minerały, takie jak wapń i fosfor, które wspierają ogólną kondycję zdrowotną psa.

Kalorie ukryte w gryzakach

Przy tym wszystkim nie możemy zapominać, że jadalne gryzaki dostarczają psom nie tylko rozrywki, ale też... kalorii. Przeważnie nie niosą zbyt wielu wartości odżywczych i są dość tłuste. Należy więc bardzo rozważnie podchodzić do ich podawania i serwowanych ilości.


Nierzadko się bowiem okazuje, że mały psiak, karmiony takimi przekąskami, nie chce jeść nic innego, i dostaje łatkę niejadka. Pełnowartościowe jedzenie, nietknięte, czeka w misce. Tymczasem piesek wszystkie kalorie, jakich potrzebuje, a nawet więcej, ma z tłustych przysmaków.


Jak sobie z tym poradzić?


  • Podawaj nie więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania na kalorie w formie gryzaków.
  • W dniu, w którym podajesz większy gryzak, zmniejsz porcję podstawowego jedzenia.
  • Podawaj gryzaki nie częściej niż raz dziennie.
  • Dla urozmaicenia korzystaj też z interaktywnych form żywienia, takich jak miska spowalniająca czy mata do lizania.
  • Wypełnij formularz zamówienia na stronie PsiBufet, gdzie możesz zaznaczyć podawaną ilość smaczków i gryzaków, a zapotrzebowanie kaloryczne (z uwzględnieniem tych dodatków) wyliczy się samo!

Podsumowanie. Jaki gryzak dla psa wybrać?

Podsumowując, wybór idealnego gryzaka dla psa nie jest łatwy. Zwłaszcza że żucie ma stanowić dla psa ciekawe zajęcie. Warto więc eksperymentować i szukać takich smaków, struktur i twardości, które naszemu psu podpasują.


Aby mieć pewność, że kupujemy produkt wysokiej jakości, zamawiajmy gryzaki bezpośrednio od producentów. W przypadku gryzaków naturalnych dostępne są zestawy złożone z różnych skór i uszu, które pozwolą nam sprawdzić, co pasuje naszemu pupilowi.


Od jakiegoś czasu powodzeniem cieszą się też sery himalajskie dla psów — warto spróbować, czy to gryzak dla naszego czworonoga. A jeśli nasz zakup okaże się nietrafiony — można wymieniać się ze znajomymi psiarzami.


Na koniec warto przypomnieć, żeby mieć psa na oku, kiedy podajemy mu gryzak. Monitoruj psa podczas gryzienia, aby upewnić się, czy nie połyka zbyt dużych kawałków, które mogą stanowić zagrożenie dla jego zdrowia.

Bibliografia

  • Brown, C., & Morgan, K. (2014). The impact of chew toys on the behavior and dental health of dogs. Journal of Veterinary Behavior, 9(5), 245-250.
  • FEDIAF (2021). Nutritional guidelines for complete and complementary pet food for cats and dogs. Belgium: European Pet Food Industry Federation Brussels.