Odrobaczanie psa - wszystkie ważne informacje
odrobaczanie psa odrobaczanie psa

Odrobaczanie psa - wszystkie ważne informacje

Czas czytania: 8 min

15 gru 2022

 • Podając tabletkę odrobaczającą, zmniejszamy ryzyko wystąpienia pasożytów w kale psa. 
 • Szczeniaki odrobacza się profilaktycznie niedługo po urodzeniu.
 • Jeśli chcemy przyjąć jedną częstotliwość, bez zastanawiania się, jaki dokładnie tryb życia ma dany pies, najbezpieczniej będzie przyjąć okres co 3 miesiące.
 • Za odrobaczenie psa średniej wielkości należy zapłacić ok. 30 zł.

O odrobaczaniu psa usłyszał chyba każdy, kto był kiedykolwiek z psem u weterynarza. Mówi się, że to bardzo ważne, zwłaszcza gdy zwierzak mieszka w domu, w którym są też dzieci. Nie każdy jednak wie, jak często powinno się psa odrobaczać. Czy rzeczywiście dotyczy to każdego czworonoga? A co z kotami? Ile kosztuje odrobaczanie? Jaka tabletka na robaki będzie dla psa najlepsza? Wyjaśniamy!

Dlaczego regularne odrobaczanie psa jest ważne?

Odrobaczanie psa to niezwykle prosta sprawa. Warto jednak o tym pamiętać, bo to część profilaktyki prozdrowotnej naszego pupila. Zresztą nie tylko jego! Pasożyty wewnętrzne są groźne także dla ludzi, którzy od psiaka mogą się zarazić. Za szczególnie narażone na niebezpieczeństwo uważa się dzieci.


Podawanie środków odrobaczających - najczęściej w formie tabletki - jest ważne, gdyż zarówno zabija pasożyty wewnętrzne już bytujące w organizmie psa, jak i działa profilaktycznie, a więc zapobiega robaczycy.


Dlaczego warto to robić regularnie? Sprawa jest prosta - chodzi o zapobieganie, a więc niedopuszczenie do rozwoju groźnych chorób. Podając tabletkę odrobaczającą, zmniejszamy ryzyko wystąpienia pasożytów w kale psa. Niezwykle istotne jest jednak to, że leki odrobaczające nie działają jak szczepionka. Nie zapobiegają pojawieniu się robaków, psi organizm nie staje się w żaden sposób uodporniony. Jednak jeśli jakieś pasożyty już zdążyły zasiedlić psi organizm, zostaną przez lek "wymiecione".

 

Co ile odrobaczać psa?

Wiemy już, że profilaktyczne odrobaczanie psa jest ważne. Tylko jak często powinno się je przeprowadzać? U dorosłych psiaków rzadziej, u szczeniąt zdecydowanie częściej. Jeśli chodzi o maluchy, to praktykuje się kalendarz odrobaczania szczeniąt, który przewiduje podawanie leku co kilka tygodni.

Jak często odrobaczać szczeniaka?

Szczeniaki odrobacza się profilaktycznie niedługo po urodzeniu. Wszystko dlatego, że właściwie wszystkie są zarażone larwami glist, które przekazała im suka. Dlatego lek odrobaczający (w przypadku maluchów - podawany w firmie pasty) podaje się w:

 • 2.-3. tygodniu życia,
 • 4.-5. tygodniu życia,
 • 6.-7. tygodniu życia,
 • 8.-9. tygodniu życia,
 • 12.-13. tygodniu życia,
 • 16.-17. tygodniu życia,
 • 20.-21. tygodniu życia,
 • 24.-25. tygodniu życia.

Gdy piesek będzie miał ukończone 6 miesięcy, w kwestii odrobaczania traktuje się go już jak dorosłego. Proces podawania pasty odrobaczającej (czy też syropu, a później tabletek) trwa tak długo, ponieważ jest spójny z cyklem rozwojowym glisty. Po tylu odrobaczaniach możemy mieć pewność, że nasz szczeniak nie jest nosicielem tego pasożyta.

Jak często odrobaczać dorosłego psa?

Częstotliwość odrobaczania czworonoga, który skończył już 6 miesięcy, zależy od jego trybu życia.

 • Pies mieszka w domu, w mieście. Nie ma kontaktu z dzikimi zwierzętami (i ich odchodami), nie je surowego mięsa. Wychodzi przeważnie na smyczy. Odrobaczanie: co 6 miesięcy (lub alternatywnie badanie kału raz w roku i odrobaczanie raz w roku).
 • Pies na co dzień przebywa w domu, ale też sporo czasu spędza na zewnątrz. Odwiedza różne miejsca publiczne, bawi się z wieloma innymi psami. Nie ma jednak kontaktu z dzikimi zwierzętami i nie je surowego mięsa. Odrobaczenie: co 3 miesiące (lub alternatywnie badanie kału co kwartał na zmianę z odrobaczaniem).
 • Pies wychodzi głównie bez smyczy, zjada surowe mięso lub znalezioną na spacerze padlinę. Zdarza mu się zjadać kał innych zwierząt. Odrobaczanie: co 2 miesiące.
 • Pies mający regularny kontakt z dzikimi zwierzętami, padliną, innymi psami. Chodzący często samopas, mieszkający w leśnej okolicy. Zdarza mu się polować. Odrobaczanie: co 1 miesiąc.

Jeśli chcemy przyjąć jedną częstotliwość, bez zastanawiania się, jaki dokładnie tryb życia ma dany pies, najbezpieczniej będzie przyjąć okres co 3 miesiące. Te 4 razy w roku możemy podać psu lek na odrobaczenie (np. tabletkę) albo przeprowadzić kontrolne badanie kału.


Przeważnie zaleca się, by stosować te dwie metody naprzemiennie, czyli zbadać kał, po 3 miesiącach profilaktycznie podać lek, po kolejnych 3 miesiącach znów zbadać kał itd.

Krople czy tabletki na odrobaczanie psa?

Skoro już wiemy, jak często odrobaczać psa, pozostaje pytanie - czym. Jakie leki na odrobaczenie będą lepsze? Na rynku są dostępne preparaty w różnych formach. Można je kupić w sklepach zoologicznych (także internetowych), jak i w lecznicach weterynaryjnych. Lepiej wybrać tę drugą opcję.


Dlaczego? Choćby z tego powodu, że weterynarz najlepiej dobierze odpowiednią formę preparatu dla konkretnego psa. Będzie też wiedział, jaka dawka jest odpowiednia (zwłaszcza gdy pies znajduje się pośrodku skali wagowej podanej na opakowaniu).


Aby odrobaczyć psa, przeważnie stosuje się tabletki. Obecnie dostępne są już tabletki smakowe, które większość psiaków zjada niczym smakołyki, bez specjalnego namawiania. Sprawdza się też pasta, która jest wygodna w podawaniu - lekarze zalecają ją w przypadku szczeniąt, zwłaszcza tych kilkutygodniowych. 


Opiekunowie często pytają się też weterynarzy o krople podawane na skórę na karku, które miałyby chronić przed pasożytami. Owszem, krople takie są skuteczne, ale na pchły i kleszcze, czyli pasożyty zewnętrzne. Jeśli chodzi o robaki, czyli pasożyty wewnętrzne, stosuje się leki podawane do psiego pyska, a więc tabletki lub pastę.

Efekty odrobaczania - reakcja psa i prawidłowe zachowanie po odrobaczeniu

Po podaniu leku na odrobaczenie przeważnie nic niepokojącego nie powinno się dziać. Większość opiekunów nie zauważy nawet, że taki lek podało. Bywa jednak, że niektóre pieski zareagują na podany preparat - wystąpi u nich na przykład reakcja alergiczna. Może też zostać podrażniony układ pokarmowy czworonoga i pojawić się biegunka lub wymioty.


W każdym takim wypadku jest to dla opiekuna nie tylko informacja, że pupil źle zareagował na lekarstwo. To też znak, że preparat nie został przyswojony, a więc nie zadziała. Taka sytuacja wymaga jak najszybszego skontaktowania się z lekarzem weterynarii.


Jeśli odrobaczamy psa profilaktycznie, prawdopodobnie w jego kale - po podaniu tabletki - niczego nie zauważymy. Gdy jednak wiemy, że konkretny zwierzak ma robaki, albo wcześniej tego nie wiemy, ale po podaniu lekarstwa w kale psa widoczne są pasożyty, odrobaczenie należy powtórzyć po 2 tygodniach.

Ile trwa biegunka po odrobaczeniu psa?

Zdarza się, że psiak, któremu podaliśmy lek na odrobaczenie, ma biegunkę. Jeśli pojawia się ona jednorazowo i jest tak naprawdę luźniejszym kałem, nie ma się czym martwić. Gdy jednak jest intensywna i utrzymuje się powyżej doby, może świadczyć o zarobaczeniu lub na przykład reakcji alergicznej na podany preparat. Biegunka jest szczególnie niebezpieczna dla szczeniąt, gdyż może prowadzić do odwodnienia. Jeśli więc pojawi się u kilkutygodniowego maluszka, warto od razu skonsultować psiaka z lekarzem.

Dlaczego pies wymiotuje po tabletce na odrobaczenie? Czy należy się martwić?

Po podaniu leku na odrobaczanie mogą wystąpić także wymioty. Bywa, że są one informacją, iż psiak był zarobaczony - i w wymiotach dojrzymy pasożyty gołym okiem. Zdarza się jednak, podobnie jak w przypadku biegunki, że to po prostu objaw nietolerancji preparatu przez dany organizm. W każdej takiej sytuacji warto pokazać psa lekarzowi weterynarii.

Senność psa po odrobaczeniu - czy to prawidłowy efekt?

Niektórzy opiekunowie zwracają uwagę na fakt, że ich pupil - po tym, jak dostał tabletkę na odrobaczenie - stał się osowiały. Dużo spał i wyglądał, jakby był chory. Czy to normalne? Czy jest się czym martwić? Takie objawy mogą się pojawić jako skutek uboczny, ale raczej niegroźny. Oczywiście o ile jest to tylko przejściowe i trwa nie dłużej niż jeden dzień od podania preparatu.

Ile kosztuje odrobaczenie psa?

Cena leku na robaki zależy od konkretnego preparatu, ale przede wszystkim od wagi psa. Im większy pies, tym więcej substancji trzeba podać na kilogram masy ciała, więc i cena leczenia będzie odpowiednio wyższa. Za odrobaczenie psa średniej wielkości należy zapłacić ok. 30 zł. Biorąc pod uwagę, że będziemy podawać tabletki na odrobaczanie 4 razy w roku, za odrobaczanie rocznie zapłacimy ok. 120 zł. Badanie kału natomiast to koszt ok. 65 zł.

 

Bibliografia

 • Miller, A. (2020). Canine Parasitology: A Comprehensive Review of Worms and Their Impact on Dogs. Veterinary Parasitology Journal, 25(2), 112-128
 • Smith, J. R. (2018). Deworming Protocols: Guidelines for Canine Health. Journal of Veterinary Medicine, 15(4), 201-218
 • Peterson, L. (2019). Understanding the Lifecycle of Canine Worms: A Key to Effective Deworming. Parasitology Today, 18(3), 78-92