Karma dla starszych psów - czym karmić starego psa?
karma dla starszego psa seniora karma dla starszego psa seniora

Karma dla starszych psów - czym karmić starego psa?

Czas czytania: 6 min

28 lis 2023


 • Większość psów wraz z wiekiem staje się mniej aktywna i zaczyna cierpieć na różne problemy zdrowotne. Z tego względu starsze psy potrzebować będą nieco innej diety niż psy dorosłe.

 • Karma dla zdrowego psa seniora powinna zawierać dość dużo białka, stosunkowo mało tłuszczu i dodatkową dawkę włókna pokarmowego. Starsze psy z chorobami potrzebować będą specjalistycznej diety dobranej przez lekarza weterynarii.

 • Starego psa można karmić suchą lub mokrą karmą albo domową dietą. Psy bez zębów powinny jeść miękki pokarm – na przykład gotowane jedzenie.

Potrzeby żywieniowe psa zależą od wielu czynników – między innymi od wieku i poziomu aktywności czworonoga. Oczywiście nie każdy starszy pies będzie potrzebował nowej karmy, jednak w wielu przypadkach zmiana diety pozwoli uniknąć wielu problemów występujących u psiaków w podeszłym wieku. Po czym poznać, że pies staje się seniorem i czym najlepiej karmić pupila, by zapewnić mu jak najlepsze samopoczucie?

Kiedy pies staje się seniorem?

Domowe czworonogi starzeją się w różnym tempie. Niektóre siedmioletnie psy będą już zachowywać się jak prawdziwe staruszki, inne zwierzaki nawet w wieku kilkunastu lat zachowają młodzieńczą radość. Dlatego nie można jednoznacznie stwierdzić, kiedy pies staje się seniorem. To, jak liczy się wiek psa w odniesieniu do ludzkich lat życia, zależy w dużej mierze od wielkości danego czworonoga – im większy zwierzak, tym szybciej się starzeje i osiąga podeszły wiek.


Przyjmuje się, że pies staje się seniorem, gdy osiągnie już 75% swojej przewidywanej długości życia. Szacunkowo oznacza to, że:

 • psy ras dużych i olbrzymich można uznać za seniorów już w wieku 7-8 lat,

 • psy średnie uważane są za starsze po ukończeniu 10. roku życia,

 • psy małe i miniaturowe stają się seniorami w wieku 12 lat.

Nie oznacza to, że każdy pies w takim wieku wyraźnie słabnie i zaczyna cierpieć na problemy typowe dla starszych czworonogów. Na proces starzenia i zdrowie psiaka wpływ mają nie tylko geny, ale także zapewniona mu opieka – profilaktyka zdrowotna, zaangażowanie opiekuna w leczenie ewentualnych chorób i sposób żywienia.

Czy starszy pies potrzebuje specjalnej diety?

Wraz z wiekiem u wielu psów rozwinąć się mogą różne dolegliwości, które wpłyną na codzienne funkcjonowanie czworonoga. Takie choroby jak dysplazja stawów, spondyloza czy niedoczynność tarczycy oraz słabnące zmysły mogą przyczynić się do zmniejszenia aktywności psiaka.


Mniejsza dawka ruchu będzie natomiast prowadzić do nadwagi i otyłości, a także zaniku tkanki mięśniowej. Część starszych psiaków zaczyna też cierpieć na problemy trawienne objawiające się wzdęciami, biegunkami i zaparciami. Zmieniając dietę u takiego psa na karmę dla seniorów, można spowolnić proces starzenia się organizmu, zapewnić zwierzakowi więcej energii i uchronić pupila przed wieloma innymi chorobami typowymi dla psich seniorów.


Zmiany diety potrzebować będą także starsze psy, u których zdiagnozowano choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca czy niewydolność nerek. W takim przypadku karma dla starszego psa powinna być wybrana przez lekarza weterynarii w zależności od wyników badań zwierzaka.

Jedzenie dla psa seniora - czym karmić starego psa?

Dieta zdrowego, starszego psa powinna zawierać mniej tłuszczu i kalorii oraz dodatkową dawkę białka. Taka karma zapobiegnie nadwadze i dostarczy organizmowi budulca niezbędnego dla mięśni. Niektóre karmy dla starszych psów zawierają także większą dawkę błonnika (włókna pokarmowego), który reguluje pracę jelit i zapewnia czworonogowi dłuższe uczucie sytości po posiłku.


W sklepach zoologicznych znaleźć można wiele karm dla starych psów, choć część opiekunów decyduje się na karmienie pupila posiłkami przygotowywanymi w domu. Czym najlepiej karmić psiego seniora?

Sucha karma dla psa seniora

Podawanie suchej karmy to najwygodniejszy sposób żywienia starszego psa. Trzeba jednak pamiętać, że takie karmy to pokarm bardzo skoncentrowany, który w niewielkiej objętości dostarcza psu dużej dawki kalorii. Dlatego przy wyborze suchej karmy dla starszego psa należy zwrócić uwagę na skład analityczny umieszczony na opakowaniu.


Dobra karma „senior” powinna zawierać:

 • około 30% białka,

 • 7-12% tłuszczu,

 • 2-6% włókna.

W składzie karmy powinno znaleźć się przede wszystkim wysokiej jakości białko zwierzęce pochodzące z mięsa i podrobów. Wielu opiekunów decyduje się też na podawanie psom karm hipoalergicznych – na przykład monobiałkowych i bezzbożowych. Taka dieta może ograniczyć występujące u zwierzaka problemy trawienne i ułatwić przyswajanie składników odżywczych.

Mokra karma dla starszych psów

Mokra karma to pokarm zawierający duże ilości wody, dzięki czemu w większej objętości zawiera mniej kalorii. Taka karma może sprawdzić się szczególnie w przypadku starszych psów wymagających odchudzania.


Szukając dobrej mokrej kamy dla starszego psa, warto wybierać diety zawierające:

 • minimum 8% białka,

 • do 5% tłuszczu,

 • około 1% włókna.

Aromatyczne mokre karmy będą dobrym wyborem także dla psów, które wraz z wiekiem straciły apetyt lub wymagają podawania leków, które łatwiej będzie przemycić w takim jedzeniu.

Domowa dieta dla starszego psa

Starszym psom można podawać także posiłki przygotowywane ze świeżych składników.


Lekkostrawna dieta domowa może być dobrym rozwiązaniem w przypadku nawracających problemów trawiennych, alergii pokarmowych czy braku apetytu. Trzeba przy tym pamiętać, że psi seniorzy są bardzo wrażliwi na niedobory pokarmowe, dlatego domowe jedzenie musi być odpowiednio zbilansowane. Chcąc podawać psu gotowane jedzenie, należy więc skonsultować się z psim dietetykiem lub wybrać świeże, zbilansowane posiłki oferowane przez PsiBufet.

Ile powinien jeść stary pies?

Dzienna dawka karmy dla starszego psa zależeć będzie od wielu czynników – nie tylko od wielkości zwierzaka, ale także od jego stanu zdrowia i rodzaju diety. Aby odpowiednio dobrać wielkość posiłków, należy zapoznać się z etykietą umieszczoną na opakowaniu suchej lub mokrej karmy, a po kilku dniach obserwacji zmniejszyć lub zwiększyć ilość jedzenia w zależności od samopoczucia psa i zmiany jego masy ciała.


W przypadku posiłków PsiBufet, dzienna dawka jedzenia obliczana jest indywidualnie przez zaawansowany kalkulator.

Ile razy dziennie karmić psa seniora?

Psom w podeszłym wieku należy podawać przynajmniej dwa posiłki dziennie. Rozdzielenie dziennej dawki karmy na kilka porcji zapobiegnie uczuciu głodu w ciągu dnia i zwiększy aktywność starszego zwierzaka. Część jedzenia można podawać w formie interaktywnej – na przykład w gumowej zabawce typu kong lub w macie węchowej. Wyszukiwanie jedzenia i wylizywanie karmy wymagać będzie od psiaka większego zaangażowania i zapewni ciekawe zajęcie stymulujące jego umysł.

Czym karmić psa bez zębów?

Starsze psy bez zębów lub cierpiące na problemy w obrębie jamy ustnej często mają problem z gryzieniem karmy i będą albo odmawiać takiego jedzenia, albo połykać je, co może prowadzić do wymiotów i zadławienia. Dlatego psa bez zębów należy karmić posiłkami o miękkiej konsystencji – na przykład mokrą karmą albo domowym jedzeniem.

Bibliografia

 • Dhaliwal, R., Boynton, E., Carrera-Justiz, S., Cruise, N., Gardner, M., Huntingford, J., ... & Rozanski, E. (2023). 2023 AAHA Senior Care Guidelines for Dogs and Cats. Journal of the American Animal Hospital Association, 59(1), 1-21.
 • Debraekeleer, J., Gross, K. L., & Zicker, S. C. (2010). Feeding mature adult dogs: middle aged and older. Small Animal Clinical Nutrition, 5th ed.; Hand, MS, Thatcher, CD, Remillard, RL, Roudebush, P., Novotny, BJ, Eds, 273-279.