Białko dla psa - dlaczego jest takie ważne?
białko dla psa białko dla psa

Białko dla psa - dlaczego jest takie ważne?

Czas czytania: 7 min

23 lut 2023

 • Białko to składnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa. Białko dla psa stanowi między innymi budulec mięśni i skóry, a także źródło energii.
 • Dieta dorosłego psa powinna zawierać minimum 18% białka w suchej masie. Optymalna ilość białka dla psa dorosłego zależeć będzie od indywidualnych cech zwierzaka.
 • Białko dla szczeniaka niezbędne jest do prawidłowego rozwoju rosnącego organizmu. W karmie dla szczeniąt białko powinno stanowić minimum 22% suchej masy pokarmu.
 • Najlepszym źródłem białka dla psa będą produkty pochodzenia zwierzęcego, czyli surowe lub gotowane mięso i podroby.
 • Nawet bardzo wysoka zawartość białka w diecie nie będzie prowadzić do przebiałczenia psa. Karmy o obniżonej zawartości białka wymagać będą jedynie psy cierpiące na niektóre choroby przewlekłe. Natomiast niedobór białka może poważnie zagrozić zdrowiu i życiu domowego czworonoga.
 • Karmy z hydrolizowanym białkiem polecane są często psom cierpiącym na alergie pokarmowe. Wybredne psy mogą jednak odmawiać jedzenia takich karm ze względu na gorzki smak białkowego hydrolizatu. Dobrym wyborem dla psów z alergią mogą być monobiałkowe diety bazujące na jednym źródle białka zwierzęcego.


Zbilansowana dieta czworonoga powinna zawierać odpowiednią ilość białka i niezbędnych psu aminokwasów egzogennych. Odpowiednia ilość białka w karmie dla psa umożliwi prawidłowe funkcjonowanie organizmu zwierzaka i uchroni go przed niebezpiecznymi niedoborami. Ile białka potrzebować będzie pies dorosły, a ile białka musi zawierać karma dla szczeniaka? Sprawdź, jakie białko dla psa będzie najlepsze!

Białko w diecie psa - jakie pełni funkcje?

Białko w diecie psa stanowi przede wszystkim budulec dla wielu tkanek – między innymi mięśni i ścięgien, chrząstek, skóry i sierści. Niezbędne jest również w wielu procesach metabolicznych, stanowi także element składowy wielu hormonów, neuroprzekaźników, składników krwi i przeciwciał. Ponadto białko jest dla psa źródłem aminokwasów egzogennych, które muszą być dostarczone wraz z podawaną czworonogowi dietą oraz energii.

Ile białka powinna zawierać dieta psa?

Według wytycznych żywieniowych FEDIAF dieta dla psów dorosłych powinna zawierać minimum 18% białka w suchej masie pokarmu. Taka ilość białka w diecie psa dostarczy czworonogowi składników niezbędnych do zachowania zdrowia i funkcjonowania organizmu.


Optymalna zawartość tego składnika zależeć będzie od indywidualnych potrzeb danego psa wynikających z jego poziomu aktywności, stanu zdrowia i kondycji fizycznej. Większe zapotrzebowanie na białko będą wykazywać między innymi psy:

 • aktywne i sportowe – białko niezbędne jest im do budowania masy mięśniowej i regeneracji mikrourazów mięśni podczas aktywności,
 • cierpiące na nadwagę i otyłość – dodatkowa dawka białka zapobiegnie utracie masy mięśniowej podczas odchudzania,
 • niedożywione – zwiększona zawartość białka w diecie umożliwi regenerację organizmu,
 • suki ciężarne i karmiące – białko niezbędne jest do prawidłowego rozwoju płodów i produkcji mleka,
 • niektóre psy wymagające podawania diety niskotłuszczowej – białko może bowiem stanowić źródło energii,
 • psy wykazujące zaburzenia wchłaniania składników odżywczych z pokarmu – dodatkowa dawka białka będzie uzupełniać braki powstałe w wyniku zwiększonego wydalania tego składnika wraz z kałem.

Białko dla szczeniaka - jakie jest zapotrzebowanie?

Białko dla szczeniaka jest niezwykle istotnym składnikiem diety. Minimalne zapotrzebowanie szczeniąt na ten składnik jest znacznie większe niż u psów dorosłych i wynosi 22% suchej masy. Składnik ten jest niezbędny do prawidłowego wzrostu całego organizmu – od układu ruchu, przez układ trawienny i skórę, aż do układu nerwowego. Zbyt mała ilość białka skutkować będzie spowolnieniem wzrostu i może stać się powodem wielu wad rozwojowych.

Jakie białko dla psa będzie najlepsze?

Dla psa ważna jest nie tylko ilość białka, ale także jego jakość. Wartość biologiczna białka zależeć będzie od zawartości aminokwasów egzogennych, których organizm psa nie jest w stanie samodzielnie produkować. Kolejną ważną cechą białka jest jego strawność, czyli możliwość przyswojenia danego składnika przez organizm czworonoga.


Najwyższą jakością charakteryzuje się białko zwierzęce, pochodzące z surowego i gotowanego mięsa oraz podrobów. Natomiast białko roślinne, mimo że nie jest dla psa szkodliwe, może być jednak niedoborowe w aminokwasy egzogenne. Z tego względu dieta psa powinna bazować na białku pochodzenia zwierzęcego – białko roślin strączkowych i zbóż może stanowić jedynie niewielki procent ogólnego białka w psim posiłku.


W diecie psów, które nie cierpią na alergię pokarmową, powinno znaleźć się kilka źródeł białka zwierzęcego. Zapewni to czworonogowi pełną gamę aminokwasów egzogennych.

Zbyt dużo białka dla psa w diecie - objawy i konsekwencje

W internecie spotkać się można ze stwierdzeniem, że nadmiar białka w diecie powodować może przebiałczenie (zwane też przebiałkowaniem). Problem ten miałby objawiać się chorobami skóry i drapaniem się, a w dalszej kolejności także chorobami nerek. Nie ma to jednak zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością!


Normy żywieniowe dla psów podają jedynie minimalne zapotrzebowanie tych zwierząt na białko. Żadne badania naukowe nie określają natomiast, jaka powinna być maksymalna ilość tego składnika w diecie zdrowych psów. Domowe czworonogi doskonale radzą sobie na dietach zawierających znacznie wyższą zawartość tego składnika - dodatkowa dawka pełnowartościowego białka nie wywoła ani problemów skórnych, ani nie uszkodzi zwierzakowi nerek. Nadmiar tego składnika przekształcany jest w wątrobie w mocznik wydalany następnie wraz z moczem. Białka w diecie psa nie należy ograniczać bez wyraźnego zalecenia lekarza weterynarii.


Diety o obniżonej zawartości białka mogą wymagać psy cierpiące na choroby wątroby i nerek – narządów, które biorą udział w wydalaniu nadmiaru białka z organizmu czworonoga.

Za mało białka w diecie psa - objawy i konsekwencje

Niedobór pełnowartościowego białka u psa będzie niósł ze sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Za mało białka w diecie psa dorosłego objawiać się będzie:

 • utratą masy ciała,
 • zanikiem tkanki mięśniowej,
 • pogorszeniem jakości sierści,
 • problemami skórnymi,
 • osłabieniem odporności,
 • szybszym męczeniem się,
 • anemią.

Przewlekły niedobór białka lub któregoś z aminokwasów egzogennych powodować będzie także spowolnienie wzrostu i wady rozwojowe u szczeniąt. W skrajnych przypadkach dieta niedoborowa w te składniki może doprowadzić do śmierci nawet dorosłego czworonoga.

Karma z hydrolizowanym białkiem

Szukając dobrej karmy dla psa można spotkać się z dietą zawierającą hydrolizowane białko. Karmy dla psa z hydrolizowanym białkiem polecane są przede wszystkim psom cierpiącym na alergie pokarmowe. Zawierają ten składnik, ale w formie rozbitej na małe cząsteczki, które nie mają alergizującego potencjału. 


Hydrolizowane białko może mieć jednak gorzki smak, dlatego niektóre czworonogi odmawiają jedzenia karmy z takim dodatkiem. Wybierając karmę dla wybrednego psa z uczuleniem na niektóre białka zwierzęce, warto więc rozważyć monobiałkowe diety bazujące na świeżym mięsie.

Białko z jaja dla psa - czy można je podawać?

Surowe białko jaja kurzego to białko o najwyższej wartości biologicznej. Zawiera wszystkie niezbędne psu aminokwasy egzogenne i jest dobrze przyswajalne przez układ trawienny czworonoga. Trzeba jednak pamiętać, że surowe jajka mogą wywołać u wrażliwszych psów poważne zaburzenia trawienne, a w rzadkich przypadkach także zatrucie chorobotwórczymi bakteriami. Dlatego chcąc podać psu jaja, należy zachować ostrożność!

Bibliografia

 • Hand, M. S., & Lewis, L. D. (2010). Small animal clinical nutrition. 5th Edition.
 • FEDIAF (2020). Nutritional guidelines for complete and complementary pet food for cats and dogs