Jajko dla psa – kiedy, w jakiej formie i na co uważać?
jajko dla psa jajko dla psa

Jajko dla psa – kiedy, w jakiej formie i na co uważać?

Czas czytania: 7 min

19 paź 2022

  • Jajko kurze to doskonałe źródło białka i cennych aminokwasów egzogennych, kwasów tłuszczowych, witamin i składników mineralnych.
  • Surowe jajko ma najwięcej wartości odżywczych, choć gotowane również jest wartościowym przysmakiem.
  • Jajka mogą być podawane zarówno jako dodatek do karmy dla psa, jak i psom na diecie domowej lub BARF-ie.

Kurze jajko to produkt spożywczy o wielu prozdrowotnych właściwościach. Zawiera nie tylko lekkostrawne białko najwyższej jakości, ale także niemal wszystkie niezbędne człowiekowi witaminy, zdrowe kwasy tłuszczowe i składniki mineralne. Jaja kurze znajdują się także w składzie wielu karm dla psów i domowych dietach dla czworonogów. Czy pies może jeść jajko? Jakie wartości odżywcze zawierają jaja kurze? Jak podawać psu jajko, by wzbogaciło dietę psa o cenne składniki? Ile jajek może zjeść pies?

Odżywczy skład jajka – co zawiera jajko kurze?

Jajka kurze należą do najbardziej wartościowych produktów żywnościowych. Zawierają nie tylko mnóstwo witamin i składników mineralnych, ale także wszystkie niezbędne psiemu organizmowi aminokwasy egzogenne oraz cenne nienasycone kwasy tłuszczowe. Z tego powodu jajko dla psa jest doskonałym dodatkiem do diety. I to zarówno gotowej karmy dla psa, jak i domowych posiłków czy diety BARF. Jakie składniki odżywcze zawiera żółtko, a jakie białko jaja kurzego? Jeśli jajko, to białko, czy żółtko - co jest bardziej wartościowe?

Żółtko jaja kurzego – składniki odżywcze

Surowe żółtko jaja kurzego bogate jest w tłuszcze, witaminy oraz składniki biologicznie czynne. Do najbardziej wartościowych składników żółtka jaja dla psa zalicza się przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, fosfolipidy, karotenoidy i biotynę.


Żółtko zawiera ponadto wapń, żelazo, fosfor, potas, cynk, witaminy z grupy B, witaminę E, A, D i K. Surowe żółtko bogate jest również w cholesterol. Jednak w żywieniu psa, który nie cierpi na żadne choroby metaboliczne, nie jest on składnikiem szkodliwym.

Białko jaja kurzego – składniki odżywcze

Wśród opiekunów psów istnieje pogląd, że surowe białko kurze nie jest wartościowym dodatkiem w diecie psa. Nie jest to jednak prawdą. Białko również zawiera szereg cennych składników odżywczych. Jest znacznie mniej kaloryczne niż żółtko. Składa się ono przede wszystkim z wody i białka, w tym wszystkich niezbędnych psu aminokwasów egzogennych. W porównaniu do żółtka bogatsze jest w witaminę B3 (niacyna), potas, sód i magnez.


Białko jaja jest niezwykle zdrowym uzupełnieniem diety zarówno psów aktywnych, szczeniąt, jak i zwierząt starszych. Dlatego chcąc wzbogacić dietę psa o jajko, najlepiej jest podawać je czworonogowi w całości.

Jajko w diecie psa - awidyna

Niektórzy opiekunowie psów zwracają uwagę na obecność w surowym białku awidyny. To związek mający zdolność do wiązania i zahamowania wchłaniania w organizmie biotyny. Podawanie białka kurzego miałoby więc doprowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia psa niedoborów biotyny, skutkujących nie tylko zmatowieniem sierści, ale także stanami zapalnymi skóry i zahamowaniem wzrostu.


Okazuje się jednak, że niedobór biotyny u psów występuje niezwykle rzadko, gdyż witamina ta pochodzi nie tylko z pokarmu. Jest także syntezowana w jelitach zwierząt przez zamieszkujące je bakterie.


Ponadto znajdująca się w białku jaja awidyna ulega natychmiastowej neutralizacji w kontakcie z kwasem żołądkowym psa. Dzięki temu ma naprawdę niewielki wpływ na przyswajalność biotyny pochodzącej z żółtka. Tym bardziej nie wchodzi w reakcję z biotyną zawartą w innych składnikach diety czworonoga.

Jak podawać psu jajko?

Surowe, gotowane czy smażone? Jakie jajko dla psa będzie najzdrowsze, a w jakiej formie nie należy podawać go psu?

Surowe jajko dla psa

Wielu opiekunów psów uważa, że surowe jajko może zaszkodzić domowemu czworonogowi (przede wszystkim ze względu na zawartość awidyny) i należy podawać je wyłącznie po ugotowaniu. Jednak surowe jajko zachowuje najwięcej składników odżywczych. Obróbka cieplna nie tylko zmniejsza strawność białka, ale także dezaktywuje zawarte w jajku witaminy i enzymy.


Dlatego jeśli chcemy, by nasz pupil w pełni skorzystał z dobrodziejstw, jakie do diety wnosi dodatek jajka, najlepiej jest podawać je na surowo. Równocześnie trzeba pamiętać, że zbyt nagłe wprowadzenie surowego jajka może poskutkować biegunką. Dlatego chcąc wzbogacić dietę psa o surowe kurze jaja, powinniśmy robić to stopniowo, zaczynając od podania niewielkiej ilości samego żółtka, a następnie wprowadzić także białko.

Gotowane jajko dla psa

Takie jajko nie zawiera wprawdzie aż tak wiele prozdrowotnych składników, co surowe, jednak wciąż jest wartościowym dodatkiem do psiej diety. Gotowane jajko dla psa możemy podawać ugotowane na miękko (2-4 minuty), na twardo (8-10 minut), albo zaledwie sparzone wrzątkiem. Trzeba pamiętać, by gotując jajka dla psa, nie dodawać do wody soli, a same jajka przed podaniem psu ostudzić.

Smażone jajko dla psa

Smażone jajko nie jest zbyt wartościową przekąską dla psa. Nie tylko traci ono część wartości odżywczych podczas obróbki cieplnej, ale także zawiera ogromne ilości dodatkowego tłuszczu, który może wywołać biegunkę, a w dużych ilościach również zapalenie trzustki. Jednorazowe poczęstowanie psa odrobiną smażonego jajka nie powinno jednak zaszkodzić zwierzakowi. Pod warunkiem, że nasz psiak jest zdrowy i nie cierpi na częste problemy trawienne.

Surowe jajko dla szczeniaka – czy to dobry pomysł?

Surowe jajko to doskonały dodatek do diety szczeniąt. Zarówno białko, jak i żółtko dla psa rosnącego stanowią źródło witamin,aminokwasów i kwasów tłuszczowych niezbędnych do prawidłowego rozwoju psiego organizmu. Surowe żółtko to także częsty składnik mieszanek mlekozastępczych dla psich osesków. Surowe jajko dla szczeniaka należy wprowadzać stopniowo, by uniknąć zaburzeń trawiennych związanych z nagłą zmianą diety.

Ile jajek można podawać psu i od czego to zależy?

Jak na tak wartościowy dodatek, bogate w tłuszcze i białko jajko kurze zawiera stosunkowo mało kalorii. Jedno średniej wielkości surowe jajko to około 80 kcal. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt częste podawanie psu jakichkolwiek przysmaków, nawet tak zdrowych, może być przyczyną nadwagi. Zdrowemu, aktywnemu psiakowi o prawidłowej, szczupłej sylwetce, średniej lub dużej rasy możemy podawać nawet jedno jajko dziennie.


Mniej aktywne, starsze lub małe psiaki powinny dostawać jajko kurze nie częściej, niż co drugi dzień. Dietę miniaturowych psiaków można za to wzbogacić mniejszymi jajkami, na przykład przepiórczymi. W przypadku psów na specjalistycznej diecie lub cierpiących na choroby związane z układem pokarmowym podawanie jajka surowego lub gotowanego należy skonsultować z lekarzem weterynarii.

Jajka dla psa a alergie pokarmowe

Jajka kurze to jeden z produktów, który najczęściej wywołuje alergie pokarmowe u psów. Uczulenie na jajka u psa objawiać się będzie przede wszystkim silnym swędzeniem skóry, prowokującym zwierzaka do częstego drapania się, a także zaczerwienieniem skóry i wysypką. Niestety nie da się przewidzieć, czy nasz pies cierpi na taką alergię lub nietolerancje pokarmowe, zanim podamy mu surowe lub gotowane jajko.


Uczulenia mogą wystąpić u każdego czworonoga, zarówno rasowego, jak i kundelka. Dlatego włączając jajko kurze do diety psa, powinniśmy uważnie obserwować reakcje organizmu zwierzaka i stan jego skóry. W przypadku alergii na jaja kurze, psu można spróbować włączyć do diety jaja pochodzące od innych gatunków ptaków, na przykład przepiórek, gęsi lub indyka.

Podsumowanie – o czym pamiętać, podając psu jajko?

Jajko kurze to dla psa doskonałe źródło białka i cennych aminokwasów egzogennych, kwasów tłuszczowych, witamin i składników mineralnych, a także fosfolipidów i karotenoidów. Surowe jajko dla psa ma najwięcej wartości odżywczych, choć gotowane również jest wartościowym przysmakiem.


Jajka mogą być podawane zarówno jako dodatek do karmy dla psa, jak i psom na diecie domowej lub BARF-ie. Stosować je można w diecie psów aktywnych, starszych, szczeniąt i nowo narodzonych osesków. Jajko kurze powinno być wprowadzane stopniowo, w niewielkich ilościach. Pozwoli to na uniknięcie rozstroju żołądka związanego z nagłą zmianą w diecie oraz wykrycie ewentualnej alergii pokarmowej lub nietolerancji.

Bibliografia

  • Ceregrzyn M., Lechowski R., Barszczewska B. (2013). Podstawy żywienia psów i kotów.
  • Lasek O., Więcławska A., Wawrysiuk P. (2021). Psi bufet. 63 przepisy na zdrowe i smakowite dania dla twojego psa.
  • https://karolinaholda.com/bialko-w-diecie-psa/