ZdrowieŻywienie

Dieta lekkostrawna dla psa – rozwiązanie na problemy trawienne

Jak wprowadzić lekkostrawną dietę dla psa pamiętając o jego potrzebach żywieniowych?

Istnieje wiele sytuacji i przypadłości zdrowotnych, przy których pies będzie potrzebował diety lekkostrawnej. Głównym założeniem tego typu diety dla psa jest jak najmniejsze obciążenie żołądka i narządów układu pokarmowego, czyli wyeliminowanie składników zalegających w przewodzie pokarmowym, mogących wywołać wzdęcia i wymagających wydzielania dużej ilości soków trawiennych. Dieta lekkostrawna dla psa powinna równocześnie dostarczać zwierzakowi wszystkich niezbędnych mu składników odżywczych. Kiedy należy podawać psu lekkostrawne jedzenie? I co gotować psu wymagającemu dietetycznej karmy?

Kiedy należy stosować dietę lekkostrawną dla psa?

Podawanie psu diety lekkostrawnej może być konieczne w przypadku niektórych problemów zdrowotnych i chorób narządów wewnętrznych. Dietetycznej karmy dla psa będą wymagać przede wszystkim czworonogi cierpiące na:

  • zapalenie jelit,
  • wrzody żołądka,
  • refluks,
  • nowotwory,
  • niedożywienie.

Lekkostrawne jedzenie zalecane jest także dla psów w czasie rekonwalescencji po przeróżnych zabiegach chirurgicznych lub chorobach zakaźnych, psów w podeszłym wieku i szczeniąt. Dietetyczna karma dla psa może być także wskazana w przypadku zwierząt cierpiących na nadwagę i otyłość, a także alergie i nietolerancje pokarmowe. Choroby takie, jak niewydolność nerek, zapalenie trzustki czy zaburzenia pracy wątroby wymagać będą ułożenia specjalistycznej diety zawierającej odpowiednie proporcje składników pokarmowych lub zastosowania karmy weterynaryjnej poleconej przez specjalistę.

Jakie jedzenie jest dla psa lekkostrawne?

Układ pokarmowy psa i jego potrzeby żywieniowe różnią się od ludzkich. Dlatego dieta lekkostrawna dla psa będzie inna od tej, którą proponuje się ludzkim pacjentom z problemami trawiennymi.

Dieta lekkostrawna dla psa nie powinna zawierać zbyt dużej dawki tłuszczu, którego trawienie może nadmiernie obciążać trzustkę i wątrobę. Również zawartość włókna pokarmowego powinna być ograniczona – niestrawny błonnik wypełniać będzie przewód pokarmowy psa, a w przesadnych ilościach może nawet zmniejszyć wchłanianie składników odżywczych pochodzących z pokarmu. W lekkostrawnej diecie dla psa nie powinno stosować się niewskazanych dla psa produktów i przysmaków, takich jak sól i przyprawy, nabiał czy resztki z ludzkiego obiadu. Psy wymagające specjalistycznej diety z powodu chorób narządów układu pokarmowego nie powinny dostawać żadnych dodatkowych przysmaków bez konsultacji ze specjalistą.

Gotowane jedzenie a gotowa karma

Technologia produkcji suchych karm dla psów wymaga zastosowania niezwykle wysokich temperatur i ciśnienia, które znacznie obniżają strawność poszczególnych składników pokarmowych. Dlatego domowa karma dla psa złożona ze składników pokarmowych w odpowiednich proporcjach zawsze będzie dużo bardziej lekkostrawna, niż sucha karma. Ponadto suche karmy zawierać będą znaczne ilości węglowodanów (skrobi), które niezbędne są do utrzymania formy granulek, a które nie są zbyt bogate w niezbędne psu składniki odżywcze.

Trzeba jednak pamiętać, że lekkostrawne jedzenie dla psa musi dostarczać zwierzęciu wszystkich niezbędnych mu składników pokarmowych. Samodzielne ułożenie czworonogowi takiej diety może być więc trudne dla opiekunów nieposiadających odpowiedniej wiedzy dotyczącej zapotrzebowania psa na kalorie i składniki pokarmowe. Niewłaściwie zbilansowana dieta może wyrządzić ogromnych szkód w organizmie psa cierpiącego na problemy trawienne lub choroby przewlekłe. Dlatego jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy, powinniśmy zdecydować się na podawanie psu gotowej karmy weterynaryjnej suchej lub mokrej, skorzystać z usług dietetyka zwierzęcego, który ułoży przepisy dostosowane do potrzeb żywieniowych naszego pupila lub podawać czworonogowi zbilansowaną domową karmę dostarczaną przez firmy kateringowe dla psa.

Jak przygotować lekkostrawny posiłek dla psa?

W składzie lekkostrawnych posiłków dla domowego czworonoga powinno znaleźć się przede wszystkim mięso oraz dodatek podrobów, warzyw, owoców i niezbędnych suplementów. 

Stosowane w diecie lekkostrawnej dla psa mięso powinno być stosunkowo chude. W tym celu najlepiej sprawdza się mięso z kurczaka, indyka, jagnięciny i królika. Posiłek powinien zawierać także niewielką ilość podrobów (wątroby, żołądków, serc), które są naturalnym źródłem składników mineralnych i witamin. Mięso należy pokroić na niewielkie kawałki lub rozdrobnić i podawać na surowo lub po ugotowaniu w niewielkiej ilości nieosolonej wody.

Lekkostrawne jedzenie dla psa powinno zawierać także warzywa i owoce, które są dla czworonoga źródłem witamin, składników mineralnych i włókna pokarmowego. Dodawane do karmy psa rośliny powinny być rozdrobnione i ugotowane na parze lub wraz z mięsem w nieosolonej wodzie. W diecie psa mogą znaleźć się takie owoce i warzywa, jak marchewka, cukinia, jabłka, dynia i burak.

Posiłki psa cierpiącego na zaburzenia trawienia i choroby układu pokarmowego warto uzupełniać o nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, które łagodzą stany zapalne i przyspieszają regenerację organizmu. Do posiłków gotowanych tłuszcze te należy dodawać dopiero po całkowitym ostygnięciu karmy.

Psom wymagającym lekkostrawnej diety nie należy podawać kości nawet w przypadku diety BARF. Należy je zastąpić odpowiednim preparatem mającym na celu zbilansowanie zawartości wapnia i fosforu w pokarmie.

Opiekując się psem cierpiącym na problemy trawienne i choroby przewlekłe układu pokarmowego musimy pamiętać, że dieta musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb żywieniowych chorego czworonoga. Przykładowo karma dla psa z niewydolnością nerek powinna charakteryzować się obniżoną zawartością białka i fosforu, jadłospis dla psa z chorą wątrobą musi zawierać zredukowaną ilość tłuszczu, a dieta dla psa z nowotworem powinna opierać się wyłącznie na produktach pochodzenia zwierzęcego. Szczegóły diety dla chorego psa i wszelkie zmiany w jadłospisie zwierzaka należy konsultować z lekarzem weterynarii lub dietetykiem.

Jak karmić psa z problemami trawiennymi?

Dzienna dawka jedzenia dla psa z zapaleniem jelit, wrzodami żołądka lub podczas rekonwalescencji powinna być podzielona na 4-5 porcji podawanych o stałych porach. Jedzenie dla psa z problemami trawiennymi powinno mieć temperaturę pokojową. Karmę można także podawać w miskach spowalniających jedzenie, zabawkach typu kong lub na specjalnych matach do wylizywania, co znacznie wydłuży czas spożywania pokarmu, zwiększy produkcję śliny i wesprze wydzielanie soków trawiennych.

Podsumowanie – o czym należy pamiętać przy diecie u psa?

Dieta lekkostrawna zalecana jest w wielu przypadkach. Wymagać jej będą nie tylko psy cierpiące na stany zapalne przewodu pokarmowego, wrzody żołądka, czy niedożywienie, ale także psy starsze i zwierzęta przechodzące rekonwalescencję po zabiegach chirurgicznych. Lekkostrawne posiłki powinny zawierać obniżoną zawartość tłuszczu i włókna pokarmowego, wysoką zawartość chodego mięsa oraz dodatek podrobów, warzyw, owoców, kwasów tłuszczowych omega-3 i suplementów. Muszą być także zbilansowane pod względem zawartości niezbędnych psu składników odżywczych. Jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy, by samodzielnie komponować jadłospis dla psa, a chcemy podawać mu lekkostrawne, domowe posiłki, powinniśmy skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym lub skorzystać z usług firm oferujących katering dla psów.

Udostępnij

Bądź na bieżąco: zapisz się do Newsletter’a:
Podając adres e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowych artykułach i ofertach PsiBufet zgodnie zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną

psibufet
PsiBufet jest innowacyjnym rozwiązaniem na rynku karmy dla psów. Najwyższą jakość produktów zapewniają składniki “Human Grade” - przeznaczone do spożycia przez ludzi. Składniki pochodzą od najlepszych lokalnych dostawców. Karma jest indywidualnie dopasowana składem oraz porcją pod każdego psa. Składy produktów zostały opracowane przez czołowego specjalistę do spraw dietetyki zwierzęcej i spełniają międzynarodowe normy karm pełnoporcjowych FEDIAF. Dowiedz się więcej na www.psibufet.pl.