marchewka dla psa marchewka dla psa

Marchewka dla psa - najważniejsze informacje

Czas czytania: 5 min

27 gru 2022

  • Psy mogą jeść marchewkę. Jest ona zresztą składnikiem wielu psich karm, także tych przeznaczonych dla psów z problemami trawiennymi.
  • Zawiera błonnik pokarmowy, antyoksydanty, beta-karoten, witaminy C, E, K i z grupy B, a także cynk, potas, magnez i wapń.
  • Dodatkowo marchewka jest też niskokaloryczna. Może więc stanowić przysmak dla psów, które powinny nieco schudnąć.
  • Podobnie jak psy dorosłe, szczeniaki także mogą jeść marchewkę. Nie tylko im ona nie zaszkodzi, ale i na chwilę je zajmie.

Marchewka jest znana z tego, że to dobre źródło witamin i minerałów, takich jak witamina A, C i potas. Podaje się ją małym dzieciom, jest polecana przy odchudzaniu i zdrowym odżywianiu. Ma mnóstwo zastosowań kulinarnych - to nie tylko warzywo do obiadu, ale też składnik ciast, placków i past. Czy jednak może być dodawana do diety psa jako przysmak lub uzupełnienie posiłku? Jakich wartości dostarczy czworonogowi? W jakiej formie najlepiej ją podawać? Marchewka dla psa - to warto o niej wiedzieć!

Czy pies może jeść marchewkę?

Jak najbardziej - psy mogą jeść marchewkę. Jest ona zresztą składnikiem wielu psich karm, także tych przeznaczonych dla psów z problemami trawiennymi. Marchewka znajduje się w składzie każdego z czterech wariantów smakowych diety PsiBufet. Dlaczego jest tak wartościowym dodatkiem? Zawiera błonnik pokarmowy, antyoksydanty, beta-karoten, witaminy C, E, K i z grupy B, a także cynk, potas, magnez i wapń. Imponująca zawartość substancji prozdrowotnych!

Marchew dla psa - jakie są plusy dodania jej do diety?

Podawanie pożywienia zawierającego marchewkę niesie ze sobą wiele korzyści. Składniki zawarte w marchwi korzystnie wpływają na zdrowie psów.

  • Witamina A. Pozytywnie wpływa na skórę, sierść i oczy u psów.
  • Witamina C. Pomaga wzmocnić układ odpornościowy psa i zapobiega chorobom.
  • Potas. Pomaga regulować ciśnienie krwi i utrzymywać prawidłowy poziom elektrolitów w organizmie.
  • Błonnik. Utrzymuje prawidłowe trawienie u psów.

Dodatkowo marchewka jest też niskokaloryczna. Może więc stanowić przysmak dla psów, które powinny nieco schudnąć, gdyż wypełni ich żołądek, a przy tym nie dostarczy zbyt wielu kalorii.

Surowa marchewka dla psa - idealny gryzak

Średnia marchewka waży (po obraniu) około 45 g i zawiera 15 kcal. Dla porównania - suszone ucho wieprzowe ma 180 kcal. Trudno się więc nie zgodzić z powszechną opinią, że surowa marchewka to idealny gryzak dla każdego psa. Świeża jest bardzo soczysta, a przy tym dość twarda, więc jej zjedzenie zajmie psu chwilę. Jak już wiemy, nie dostarczy psu zbyt wielu kalorii, więc nie musimy się obawiać o nadmiarowe kilogramy u czworonoga. Trzeba tylko pamiętać, by ją wcześniej obrać i umyć. A jeśli masz psiaka, który zjada ją zbyt szybko... możesz surową marchewkę wcześniej zamrozić! Zdrowe, pyszne, niskokaloryczne lody gotowe.

Gotowana marchewka dla psa

Ugotowana marchewka ma tę zaletę, że zawarty w niej beta-karoten wchłania się znacznie lepiej. Nie da się też ukryć, że warzywo to poddane obróbce termicznej ma słodszy smak, więc niektórym psom bardziej odpowiada. Gotowaną marchewkę dodamy oczywiście do domowego posiłku (wraz z produktami mięsnymi, w odpowiednich proporcjach), ale pokrojoną w kostkę możemy używać jako przysmak na spacerze. Jeśli psiak lubi jej słodki smak, a my wiemy, jak niewiele kalorii zawiera - to czemu nie!

Czy szczeniak może jeść marchewkę?

Podobnie jak psy dorosłe, szczeniaki także mogą jeść marchewkę. Nie tylko im ona nie zaszkodzi, ale i na chwilę je zajmie, co bardzo ucieszy opiekunów absorbujących maluchów. W przypadku szczeniąt, które ząbkują, marchewka przyda się wyjątkowo. To warzywo po zamrożeniu stanowi doskonały gryzak, który ma właściwości uśmierzające swędzenie dziąseł. Jeśli więc opiekujesz się ząbkującym maluchem, kup marchewkę, obierz ją, umyj i włóż do zamrażalnika, a po kilku godzinach otrzymasz doskonałą zabawkę.

Marchewka dla psa - jak często ją podawać?

Pies może dostawać jedną marchewkę dziennie - jeśli nic złego się nie dzieje, nie ma problemów z trawieniem, taka ilość będzie właściwa. Zdarzają się jednak psy, zwłaszcza małe, dla których taka ilość - i taka częstotliwość - może być szkodliwa. Wówczas należy dostosować podawane dawki do konkretnego psiaka. W razie wątpliwości nie zaszkodzi skonsultować się z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym.


W przypadku, jeśli nasz pies choruje, szczególnie na schorzenie wymagające specjalnej diety, nie powinniśmy podawać psu marchewki (ani niczego innego) na własną rękę. Wówczas konsultacja z lekarzem będzie wskazana przed poczęstowaniem czworonoga jakimkolwiek gryzakiem.

Przepis na sushi dla psa

Chcesz zaserwować pupilowi coś wyjątkowego z dodatkiem marchewki? Spróbuj przyrządzić psushi, czyli psie sushi! To oczywiście przysmak, czyli jedzenie, które możemy podać psiakowi od święta - nie jest to pełnowartościowe pożywienie na co dzień.

Składniki

  • 300 g mintaja
  • 100 g suchego ryżu białego do sushi
  • 100 g ogórka
  • 100 g marchewki
  • 100 g jabłka
  • 40 g papieru ryżowego

Przygotowanie

Mintaja wypłucz, osusz, pokrój na kawałeczki 2 cm x 2 cm i gotuj, najlepiej na parze, przez ok. 15 minut. Ryż ugotuj zgodnie z instrukcją na opakowaniu (ale bez soli). Ogórek, marchewkę i jabłko pokrój w cieniutkie paseczki lub zetrzyj na grubej tarce. Ryż, mniej więcej łyżkę stołową, jeszcze mocno ciepły uformuj rękami w kulkę, następnie delikatnie ją spłaszcz. Warstwami układaj: papier ryżowy, ogórek, marchewkę i jabłko, na wierzch połóż mintaja.


Bibliografia

  • Berwid-Wójtowicz S. (2014). Przekąski – uzupełnienie codziennej diety. Rynek Zoologiczny, 10/2014.
  • Lasek O., Więcławska A., Wawrysiuk P. (2021). Psi bufet. 63 przepisy na zdrowe i smakowite dania dla twojego psa.