Domowe jedzenie dla psa – zalety, porady i przepisy
domowe jedzenie domowe jedzenie

Domowe jedzenie dla psa – zalety, porady i przepisy

Czas czytania: 10 min

07 kwi 2022

 • Odpowiednio ułożone przepisy na domowe jedzenie dla psa to doskonała alternatywa dla komercyjnych karm dla psa.
 • Każda domowa dieta dla psa musi być zbilansowana pod względem zawartości składników odżywczych – białka zwierzęcego, tłuszczu, witamin i składników mineralnych.
 • Podstawą przepisu dla psa powinno być mięso z dodatkiem podrobów i niewielką ilością warzyw oraz niezbędnych suplementów.
 • Przygotowywanie domowych posiłków dla psa bywa niezwykle czasochłonne. 
 • Korzystając z usług firmy PsiBufet, nie trzeba także martwić się o zapas karmy i dźwiganie zakupów.

Rosnąca świadomość opiekunów psów sprawia, że coraz więcej osób stara się zapewnić domowemu czworonogowi jak najdoskonalszą dietę. Niestety dostępne w sklepach karmy nie zawsze są najzdrowszym wyborem! Jak karmić psa, gdy nie chcemy podawać mu przetworzonej żywności? Jak zrobić domową karmę dla psa i co gotować psu, by dostarczyć mu w diecie wszystkich niezbędnych składników pokarmowych? Sprawdź, co powinny zawierać przepisy na domowe jedzenie dla psa i dlaczego warto podawać psu dietę gotowaną!

Czy warto gotować psu? Zalety diety domowej dla psa

Odpowiednio ułożone przepisy na domowe jedzenie dla psa to doskonała alternatywa dla komercyjnych karm dla psa. Gotowanie psu pozwala opiekunowi na sprawowanie kontroli nad tym, co trafia do miski jego czworonoga. Dzięki temu podawane psu posiłki mogą zawierać wyłącznie najwyższej jakości składniki wolne od konserwantów, barwników i sztucznych polepszaczy smaku


Domowe jedzenie dla psa sprawdza się zarówno u zdrowych psów, jak i zwierzaków cierpiących na rozmaite alergie pokarmowe lub nietolerancje trawienne. Ścisła kontrola nad składem diety dla psa pozwala uniknąć obecności w karmie składników, które mogą wywołać u czworonoga zaburzenia trawienne i uczulenia.


Dieta domowa jest także znacznie bardziej aromatyczna i smakowita niż karmy komercyjne, a gotowane mięso z dodatkiem podrobów i suplementów przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednemu zwierzakowi. Korzystając z odpowiednich przepisów kulinarnych dla psów, możemy stworzyć również posiłki wolne od zbędnych zapychaczy (takich jak zboża czy ziemniaki) i dostarczające czworonogowi optymalnej ilości niezbędnych mu składników odżywczych.

Jakie składniki odżywcze trzeba dostarczyć psu?

Każda domowa dieta dla psa musi być zbilansowana pod względem zawartości składników odżywczych – białka zwierzęcego, tłuszczu, witamin i składników mineralnych. 

Białko

Białko jest obowiązkowym składnikiem diety każdego psa. Zawarte w nim aminokwasy służą psu jako składnik budulcowy dla całego organizmu i źródło energii. Niedobory białka szybko odbiją się nie tylko na wyglądzie czworonoga i wywołają zaniki mięśniowe, ale także przyczynią się do rozwoju poważnych chorób.


Trzeba pamiętać, że tylko białko zwierzęce pochodzące z mięsa i podrobów dostarczy czworonogowi wszystkich niezbędnych mu aminokwasów. Zdrowy, dorosły pies o masie ciała około 15 kg potrzebuje dziennie aż 25 g białka!

Tłuszcz

Tłuszcz stanowi dla psa główne źródło energii i źródło cennych, nienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 i omega-6. Tłuszcz jest także niezbędny do prawidłowego wchłaniania licznych witamin. Niedobór tłuszczu w diecie zwierzaka objawiać się będzie wychudzeniem, brakiem sił do codziennej aktywności, zmatowieniem sierści, a nawet zaburzeniami neurologicznymi.


Źródłem tłuszczu w diecie psa powinny być składniki pochodzenia zwierzęcego, czyli tłuste mięso i oleje rybne. Psiak cieszący się dobrym zdrowiem, ważący 15 kg powinien dziennie otrzymywać około 14 g tłuszczu.

Witaminy i składniki mineralne

Witaminy i substancje mineralne są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów wewnętrznych psa i rozwoju organizmu. Zarówno niedobór, jak i nadmiar tych składników może wywołać poważne zaburzenia zdrowotne i choroby. Większość niezbędnych psu witamin i składników mineralnych znaleźć można w mięsie i podrobach.


Dobrym źródłem niektórych substancji są także warzywa i owocePsy mają ściśle określone, zależne od ich wielkości, wieku i stanu zdrowia zapotrzebowanie na witaminy A, D, E, K, witaminy z grupy B, a także sód, potas, wapń, fosfor, jod, żelazo i wiele innych substancji mineralnych. Co gotować dla psa, by jego dieta spełniała te wymagania?

Gotowane jedzenie dla psa – proporcje

Proporcje składników w domowym jedzeniu dla psa powinny przypominać dietę BARF. Podstawą przepisu dla psa powinno być mięso z dodatkiem podrobów i niewielką ilością warzyw oraz niezbędnych suplementów. Ze względu na obróbkę termiczną, w diecie domowej nie mogą znaleźć się żadne kości.


Gotowane kości są wyjątkowo niebezpieczne dla psa, gdyż nie tylko łamią się na ostre kawałki, ale także mogą zbijać się w jelitach zwierzaka w twardą, trudną do wydalenia masę. Jedzenie dla psa powinno jednak zawierać odpowiednią dawkę wapnia, dlatego składnik ten należy uzupełniać suplementami, takimi jak węglan wapnia w tabletkach lub sproszkowane skorupki jaj. Na wzór diety BARF gotowana, domowa karma dla psa powinna składać się z:

 • 80% produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym:
  • 60% mięsa
  • 20% podrobów
 • 15% roślin, w tym:
  • 10% warzyw
  • 5% owoców
 • 5% suplementów.

Do  przygotowania domowego jedzenia dla psa należy używać wyłącznie mięsa i podrobów pochodzących ze sklepów mięsnych, a więc produktów przeznaczonych do spożycia dla ludzi. W gotowanej diecie mogą znaleźć się wszystkie gatunki mięsa i podrobów. Używanie różnorodnych składników zapewni zwierzakowi urozmaiconą dietę, która dostarczy mu wszystkich niezbędnych aminokwasów i kwasów tłuszczowych.


Również składniki roślinne powinny być jak najbardziej urozmaicone. Suplementy, o które muszą być uzupełnione posiłki psa, to przede wszystkim źródło wapnia. Psu na diecie domowej warto także podawać suplementy przeznaczone dla diety BARF, czyli drożdże browarnicze, algi morskie i olej z łososia.


W gotowanej diecie dla psa nie muszą, a nawet nie powinny znaleźć się takie składniki jak ryż, makaron czy kasza. Nie zawierają one żadnych ważnych dla psa składników pokarmowych ani witamin i stanowią źródło wyłącznie kalorii. Stosowanie wypełniaczy sprawi jedynie, że zawartość białka zwierzęcego i zdrowych tłuszczów w karmie znacznie zmaleje, przez co ryzykujemy, że domowe jedzenie dla psa stanie się niedoborowe w niezbędne psu wartości odżywcze. 

Przepisy na domowe jedzenie dla psa – co gotować psu?

Gotując dla psa, należy przede wszystkim ułożyć odpowiedni, zbilansowany jadłospis, który będzie dostarczał zwierzakowi odpowiedniej ilości wszystkich niezbędnych psu aminokwasów, tłuszczów, składników mineralnych i witamin.


Dlatego niezwykle ważne jest, by poddane obróbce termicznej składniki zachowały jak najwięcej wartości. Z tego względu domowa karma dla psa powinna być gotowana w przemyślany sposób.

 • Jeśli kupujesz psu mięso z kością, wszystkiekości usuń jeszcze przed gotowaniem. Gotujące się kości wydzielają ogromne ilości fosforu, który zaburzy proporcje składników mineralnych w diecie czworonoga.
 • Wszystkie składniki posiłkugotuj w jak najmniejszej ilości wodyi nie wylewaj jej przed podaniem psu jedzenia. Zawiera ona cenne składniki, których nie może zabraknąć w diecie zwierzaka.
 • Posiłkigotuj jak najkrócej. Poddane długiej obróbce termicznej składniki tracą swoje wartości odżywcze, a ich strawność maleje.
 • Suplementy dodawaj do karmy dopiero po jej ostudzeniu. Dzięki temu zachowają wszystkie witaminy i cenne składniki.

Wielkość posiłków, zawartość poszczególnych składników pokarmowych i dodatek suplementów powinny być uzależnione od wieku, wielkości, stanu zdrowia, poziomu aktywności psa. Czym karmić psa? Oto przykładowe przepisy dla zdrowego, aktywnego psa ważącego około 15 kg.

Przepis 1

 • 120 g piersi z kurczaka
 • 120 g udek kurczaka ze skórą, bez kości
 • 30 g serca z kurczaka
 • 30 g żołądków z kurczaka
 • 20 g wątróbki z kurczaka
 • 20 g cukinii
 • 40 g marchewki
 • 20 g jabłek

Przepis 2

 • 180 g tłustej karkówki cielęcej
 • 60 g chudej cielęciny
 • 20 g wątróbki cielęcej
 • 60 g serc cielęcych
 • 20 g dyni
 • 20 g pietruszki
 • 20 g pomidorów
 • 20 g gruszek

Przepis 3

 • 120 g łososia
 • 120 g dorsza
 • 40 g serca z indyka
 • 20 g żołądków z indyka
 • 20 g wątróbki z indyka
 • 20 g brokułów
 • 40 g buraka
 • 20 g truskawek

Każdy z powyższych przepisów powinien dodatkowo zawierać około 5 g wapnia (na przykład w postaci zmielonych skorupek jaj lub czystego węglanu wapnia) oraz niewielki dodatek drożdży i alg morskich. Posiłki niezawierające ryb warto także wzbogacić również o niewielką ilość oleju rybnego będącego źródłem kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3.


Domowe posiłki dla psa można także bilansować za pomocą złożonych suplementów multiwitaminowych, zawierających składniki mineralne i witaminy niezbędne czworonogowi. Dawkowanie poszczególnych suplementów powinno być zgodne z instrukcją podaną na opakowaniu preparatu.

Domowe jedzenie dla szczeniaka

Szczenięta i psy rosnące są wyjątkowo wrażliwe na wszelkie błędy żywieniowe popełniane przez opiekunów. Zarówno zbyt mała, jak i zbyt wysoka zawartość niektórych składników odżywczych w diecie może skutkować poważnymi zaburzeniami wzrostu, deformacjami kości, niedorozwojem narządów i rozwojem chorób metabolicznych. Dlatego domowe jedzenie dla szczeniaka powinno być doskonale zbilansowane pod względem zawartości białka i tłuszczu. Powinno też dostarczać rosnącemu psu niezbędnych mu witamin i składników mineralnych.


Ułożenie jadłospisu dla szczeniaka jest więc niezwykle trudnym zadaniem i wymaga zaawansowanej wiedzy z zakresu żywienia psów. Jeśli nie wiemy, czym karmić szczeniaka, powinniśmy skonsultować się z dietetykiem zwierzęcym, który zbilansuje dietę domową, uwzględniając indywidualne potrzeby naszego malucha.

Domowa karma dla psa. A jeśli nie mam czasu gotować?

Przygotowywanie domowych posiłków dla psa bywa niezwykle czasochłonne. Wymaga nie tylko ugotowania jedzenia, ale także obliczenia ilości potrzebnych psu składników, zrobienia zakupów, usunięcia kości z mięsa, zaopatrzenia się w odpowiednie suplementy... Zabiegany tryb życia może więc skutecznie uniemożliwić opiekunowi zwierzęcia podawanie psu domowego jedzenia. Nie da się jednak ukryć, że prawidłowo zbilansowana dieta domowa jest znacznie zdrowsza dla psa niż karmy gotowe dostępne w sklepach!

Zdrowa alternatywa - świeżo gotowane jedzenie z dostawą

W odpowiedzi na potrzeby opiekunów psów, którzy nie mają czasu, możliwości lub wiedzy wystarczającej do ułożenia zbilansowanej diety domowej dla psa, powstał PsiBufet. To firma cateringowa dla psów, która oferuje zbilansowane posiłki przygotowane wyłącznie z najwyższej jakości, świeżych składników. Karma dla psa PsiBufet to gotowane na parze jedzenie złożone z mięsa i podrobów z dodatkiem warzyw, ziół i niezbędnych zwierzakowi suplementów.


Zbilansowane przepisy ułożone zostały przez jednego z najlepszych ekspertów od zdrowego żywienia psów. Dlatego są nie tylko niezwykle smaczne, ale także wyjątkowo zdrowe. Korzystając z usług firmy PsiBufet, nie trzeba także martwić się o zapas karmy i dźwiganie zakupów. Zamrożone, poporcjowane według potrzeb pupila jedzenie jest regularnie dostarczane kurierem pod same drzwi opiekuna. A wszystko to w cenie domowych posiłków!

Bibliografia

 • Homemade Dog Food: Is It Right for Your Pet? "American Veterinary Medical Association (AVMA)."
 • Creating a Balanced Homemade Dog Diet. "PetMD."
 • Brown, A. C., & Cimino Brown, D. (2013). "Nutrition and Behavior in Senior Dogs."