ZdrowieŻywienie

Zatwardzenie u psa – jak sobie poradzić z zaparciami u psa?

Co powoduje zatwardzenie u psa i jak sobie z nim poradzić?

Domowe czworonogi mogą cierpieć na przeróżne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Do jednych z najczęstszych problemów trawiennych u psów zalicza się zatwardzenie, czyli problem z oddawaniem kału. Jest to dolegliwość niezwykle męcząca i potencjalnie niebezpieczna dla domowych czworonogów, dlatego nie wolno jej bagatelizować! Jak objawia się zatwardzenie u psa, jakie są jego przyczyny i jak możemy pomóc zwierzakowi cierpiącemu na nawracające zaparcia?

Czym są zaparcia u psa i jak wyglądają objawy?

Zaparcia (zwane także zatwardzeniem lub obstrukcją) to utrudnione oddawanie stolca lub całkowity brak wypróżnień skutkujący gromadzeniem się kału w okrężnicy. Psiak cierpiący na zatwardzenie będzie podejmował bezskuteczne, wielokrotne próby oddania stolca, którym towarzyszyć może ból i popiskiwanie. Zaparcia u psa mogą być chwilową, jednorazową dolegliwością lub mieć przewlekły, nawracający charakter i prowadzić do poważnych powikłań. 

Najczęstsze przyczyny zatwardzenia u psów

Główną przyczyną zaparć u psów jest nieodpowiednia dieta. Podawanie czworonogowi zbyt dużej ilości surowych lub suszonych kości powodować będzie zlepianie się kału w twardą, żółtą i suchą masę, której wydalenie z jelita grubego będzie znacznie utrudnione. Zatwardzenie u psa może być także spowodowane dietą o niedostatecznej zawartości tłuszczu lub włókna pokarmowego (błonnika) i odwodnieniem skutkującym nadmiernym przesuszeniem stolca. Jeśli zatwardzeniu u psa nie towarzyszą żadne inne objawy, takie jak wyraźna bolesność i wzdęcie brzucha, obecność krwi w kale, wymioty czy brak apetytu, możemy podejrzewać, że ich przyczyną jest jedynie niewłaściwe żywienie.

Do pozażywieniowych przyczyn powstawania zaparć u psów należą między innymi zbyt niski poziom aktywności fizycznej potrzebnej do pobudzenia perystaltyki jelit, przepuklina i nowotwory jelita grubego, zapalenie jelit oraz obecność ciała obcego w przewodzie pokarmowym. Zatwardzenie może pojawić się również w wyniku podawania niektórych leków oraz zaburzeń neurologicznych, a także niedowładu tylnych kończyn. W przypadku takich problemów zatwardzeniu mogą (ale nie muszą) towarzyszyć przeróżne dodatkowe objawy – osłabienie, brak apetytu, wymioty, utrata wagi, bladość błon śluzowych i twardy, bolesny brzuch.

Co robić, kiedy pies ma zatwardzenie?

W przypadku zatwardzenia u psa najważniejsze jest wyeliminowanie jego przyczyny, czyli modyfikacja diety lub podjęcie odpowiedniego leczenia. Czworonóg, który miewa regularne kłopoty z wypróżnianiem lub zupełnie nie może oddać stolca będzie wymagał wizyty u weterynarza w celu zdiagnozowania problemu i wdrożenia odpowiedniego leczenia.  Nieleczone zaparcia mogą doprowadzić do całkowitego zablokowania jelit.

Domowe sposoby na zatwardzenie u psa

Psu cierpiącemu na okazjonalne, nieznaczne zaparcia wywołane nieprawidłową dietą możemy pomóc samodzielnie, domowymi sposobami. Najważniejsze będzie odpowiednie nawodnienie zwierzaka – w tym celu możemy dolać niewielką ilość wody do posiłku i zapewnić mu stały dostęp do miski ze świeżą, czystą wodą. Perystaltykę jelit pobudzi natomiast długi, aktywny spacer i dodatkowa dawka błonnika pokarmowego w postaci startej marchewki, otrębów zbożowych czy zmielonego siemienia lnianego. W przypadku zatwardzeń u psa można wspomóc przemieszczanie się stolca w jelitach podając zwierzakowi niewielką ilość oleju parafinowego dostępnego w aptekach lub tłuszczu (na przykład smalcu). Domowemu czworonogowi nie wolno natomiast podawać żadnych środków przeczyszczających bez wyraźnego zalecenia lekarza weterynarii, gdyż w przypadku zaczopowania jelita mogą doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.

Leczenie zaparć – wizyta u weterynarza

W cięższych i przewlekłych przypadkach niezbędna będzie konsultacja z lekarzem weterynarii. Zbada on zwierzaka i przeprowadzi dokładny wywiad, by ustalić przyczynę problemu z oddawaniem kału. Jeśli weterynarz stwierdzi u psa niedrożność jelit, konieczne będzie natychmiastowe udzielenie pomocy zwierzakowi. Obecność ciała obcego w przewodzie pokarmowym, zaczopowanie jelit treścią pokarmową czy przepuklina będą wymagały dokładniejszej diagnostyki (USG, RTG), a nieraz także interwencji chirurgicznej. Weterynarz może także wykonać lewatywę, podać kroplówkę i zalecić podawanie psu odpowiednich leków lub zmianę diety.

Profilaktyka przy zaparciach

Profilaktyka zaparć u psa obejmuje przede wszystkim prawidłowe żywienie czworonoga. Każdy pies powinien otrzymywać zbilansowaną karmę dla psa dotosowaną do jego wieku, wagi i poziomu aktywności, która dostarczy mu właściwą dawkę włókna pokarmowego, białka i tłuszczu. Psu ze skłonnością do zaparć nie należy podawać kości i resztek ze stołu. Niezwykle ważne jest także kontrolowanie ilości wypijanej przez zwierzaka wody i zapewnienie mu odpowiedniej dawki ruchu. 

Podsumowanie – o czym warto pamiętać?

Zatwardzenie u psa to dolegliwość, której towarzyszy ogromny dyskomfort i ból. Może także doprowadzić do wielu poważnych powikłań zdrowotnych, dlatego nie wolno jej bagatelizować. Zaparcia są najczęściej spowodowane niewłaściwą dietą o niedostatecznej zawartości włókna lub tłuszczu, odwodnieniem i zbyt niskim poziomem aktywności fizycznej. Mogą być także objawem niektórych chorób i nieprawidłowości w budowie przewodu pokarmowego. Jeśli nasz psiak cierpi na lekkie zaparcia, możemy mu pomóc zmieniając jego dietę, podając dodatkową porcję błonnika czy tłuszczu lub odrobinę oleju parafinowego. Poważniejsze zatwardzenia trwające dłużej, niż dwa dnibędą wymagać pomocy ze strony weterynarza.

Udostępnij

Bądź na bieżąco: zapisz się do Newsletter’a:
Podając adres e-mail wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowych artykułach i ofertach PsiBufet zgodnie zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną

psibufet
PsiBufet jest innowacyjnym rozwiązaniem na rynku karmy dla psów. Najwyższą jakość produktów zapewniają składniki “Human Grade” - przeznaczone do spożycia przez ludzi. Składniki pochodzą od najlepszych lokalnych dostawców. Karma jest indywidualnie dopasowana składem oraz porcją pod każdego psa. Składy produktów zostały opracowane przez czołowego specjalistę do spraw dietetyki zwierzęcej i spełniają międzynarodowe normy karm pełnoporcjowych FEDIAF. Dowiedz się więcej na www.psibufet.pl.