Czy pies może jeść ziemniaki i w jakiej formie?
ziemniaki ziemniaki

Czy pies może jeść ziemniaki i w jakiej formie?

Czas czytania: 3 min

15 gru 2022

  • Ziemniaki dla czworonoga muszą być przygotowane w odpowiedni sposób. 
  • Należy gotować je długo w nieosolonej wodzie, aż do rozgotowania. 
  • Następnie ziemniaki trzeba rozgnieść na papkę i dokładnie ostudzić przed podaniem.
  • Ugotowanych ziemniaków, które będzie jadł nasz zwierzak, nie należy przechowywać w lodówce.

Wśród wielu opiekunów domowych czworonogów wciąż panuje pogląd, że psy nie trawią ziemniaków. Jednak ziemniaki coraz częściej pojawiają się w składzie bezzbożowych, suchych i mokrych karm dla psów, a także w wielu przysmakach. Również niektórzy dietetycy zwierząt uważają, że ziemniaki mogą być bezpiecznym uzupełnieniem gotowanej psiej diety. Czy pies może jeść ziemniaki? W jakiej formie można podawać czworonogowi ziemniaki? Co zrobić, kiedy pupil zjadł surowego ziemniaka?

Czy pies może jeść ziemniaki? 

Odpowiednio przygotowane ziemniaki nie są szkodliwe dla psa. Warzywa te nie zawierają wprawdzie zbyt wielu witamin, niezbędnych psu aminokwasów czy tłuszczów, przez co z pewnością nie zastąpią mięsa i podrobów, które powinny stanowić podstawę diety domowego czworonoga. Jednak ziemniaki są dobrym, lekkostrawnym źródłem kalorii pochodzących z węglowodanów.


Zawierają także włókno pokarmowe, które zapobiega zaparciom i reguluje pracę układu pokarmowego. Ziemniaki mogą więc z powodzeniem zastąpić ryż i inne zboża czy makaron. I to zarówno w karmie gotowej suchej lub mokrej, jak i w diecie domowej. Warzywa te mogą także znaleźć się w składzie niektórych przysmaków, szczególnie tych przeznaczonych dla psów z wrażliwym układem pokarmowym. Chcąc podać psu ziemniaki, należy jednak pamiętać, że nie mogą być one surowe i muszą być przygotowane w odpowiedni sposób.

Skutki zjedzenia surowego ziemniaka

Zjedzenie niewielkiej ilości zwykłego, surowego ziemniaka przez psa rzadko prowadzi do poważnego zatrucia. Może natomiast skutkować rozstrojem żołądka. Jednak niezwykle niebezpieczne dla psa są surowe ziemniaki zielone, niedojrzałe i kiełkujące – w ich składzie znajduje się solanina, substancja silnie trująca nie tylko dla psów, ale także dla ludzi.


Zatrucie solaniną objawia się wymiotami, biegunką, wysoką gorączką, zaburzeniami oddychania i napadami drgawek. Może także prowadzić do poważnego uszkodzenia nerek, a nawet do śpiączki. 

Jak należy podawać ziemniaki czworonogowi?

Ziemniaki dla pupila muszą być przygotowane w odpowiedni sposób. Należy gotować je długo w nieosolonej wodzie, aż do rozgotowania. Następnie ziemniaki dla psa trzeba rozgnieść na papkę i dokładnie ostudzić przed podaniem psu. Pozwoli to na poprawienie strawności skrobi ziemniaczanej i umożliwi psu wykorzystanie pochodzących z niej kalorii. Ugotowanych ziemniaków nie należy przechowywać w lodówce, gdyż pod wpływem niskich temperatur zawarta w nich skrobia może stać się nieprzyswajalna dla zwierzaka.

Bibliografia

  • Wynn, Susan G., and Fougere, Barbara. (2007). "Manual of Natural Veterinary Medicine: Science and Tradition."
  • Freeman, Lisa M., et al. (2013). "Diet-Associated Dilated Cardiomyopathy in Dogs: What Do We Know?"
  • Dog Health: Can Dogs Eat Potatoes?  "American Kennel Club (AKC)."