• Idealny stolec zawiera ok. 75% wody.
  • Jak zatem powinna wyglądać idealna psia kupa? Przede wszystkim zwróćmy uwagę, czy jest uformowana.
  • Powinna być wilgotna (na pewno nie sucha) i mieć brązową barwę. Zapach psiej kupy powinien być średnio intensywny.
  • Naszą uwagę z pewnością powinna zwrócić zmiana koloru lub konsystencji stolca psa.

Kupa. Jaka powinna być psia kupa? Temat może wydawać się trudny, ale za to jakże życiowy. Czy tego chcemy, czy nie, kupa jest naturalnym wskaźnikiem jakości i trawienia spożywanego pokarmu. Nie unikajmy zatem tego tematu! Przed wami „WALTHAM Faeces Scoring System” – oficjalna skala kupy, wydana przez najważniejszą organizację zajmującą się opieką i żywieniem zwierząt.

 

Psia kupa. Co trzeba wiedzieć?

Idealny stolec zawiera ok. 75% wody. Na poniższej skali obrazkowej taka zawartość wody to grade 2,5 lub 3. To, jak wygląda psia kupa, będzie wiedział najlepiej każdy opiekun, który po swoim psie sprząta. Pytanie o wygląd psiego stolca jest też zresztą jednym z pierwszych pytań, jakie zadaje lekarz weterynarii podczas badania. Wszystko dlatego, że to doskonała informacja o tym, co dzieje się w organizmie psiaka.

Skala oceny psiego kału

Grade 1

Sucha i twarda, najczęściej w kształcie pocisku

Grade 1,5

Sucha i twarda

Grade 2

Sucha, nie zostawia śladu przy zbieraniu. Taka, którą mógłbyś kopnąć…

Grade 2,5

Dobrze uformowana, lekko śliska. Zostawia ślad po podniesieniu. Prawie klejąca się do podłoża

Grade 3

Śliska, lekko tracąca formę. Zostawia zdecydowany ślad na podłożu podczas podnoszenia

Grade 3,5 

Bardzo śliska, wciąż jednak mająca jako-taką formę

Grade 4

Praktycznie nie ma formy. Słaba konsystencja, lepka

Grade 4,5

Biegunka mająca jeszcze oznaki formy

Grade 5 

Biegunka

Co jeszcze warto wiedzieć o psiej kupie?

Kupa mówi nam bardzo wiele. Na przykład o tym, czy pies nie jest zarobaczony, czy dobrze trawi pożywienie, którym go karmimy albo jak reaguje na leki, które akurat są mu podawane. Jak zatem powinna wyglądać idealna psia kupa? Przede wszystkim zwróćmy uwagę, czy jest uformowana – albo czy przy zbieraniu jej z trawnika choć trochę trzyma kształt. Powinna być wilgotna (na pewno nie sucha) i mieć brązową barwę. Zapach psiej kupy powinien być średnio intensywny. 

Naszą uwagę z pewnością powinna zwrócić zmiana koloru lub konsystencji stolca psa. Czasem jest to spowodowane innym rodzajem pożywienia. Jednak czasem to oznaka choroby. Dlatego, gdy podczas zbierania psiej kupy zauważysz coś nietypowego, nie wahaj się zgłosić tego weterynarzowi. Kto ma psa lub dziecko, ten wie, że kupa i rozmowa o niej jest czymś absolutnie normalnym. Wiedza o niej jest wiedzą przydatną. A jaką kupę robi twój pies?

WAŻNE: Sprzątajmy kupy po swoich psach! To nie tylko troska o otoczenie, ale też sposób na kontrolowanie stanu zdrowia swojego pieska.

 

 

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Podając adres e-mail, wyrażasz zgodę na otrzymywanie informacji o nowych artykułach i ofertach PsiBufet zgodnie zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.