warzywa

Jakie warzywa może zjeść pies? Lista produktów

Czas czytania: 6 min

15 maj 2023

  • Warzywa uzupełniają psią dietę o cenny błonnik, różne witaminy i antyoksydanty.
  • W żywieniu psów najczęściej stosuje się takie warzywa, jak marchewka, buraki, pomidory, cukinia, dynia i brokuły.
  • Niektóre warzywa dla psa możemy bez obaw podawać na surowo, inne musimy ugotować. 
  • Na liście zakazanych dla psa warzyw znajdują się przede wszystkim cebula, czosnek, zielona papryka i bakłażany.


Każdy opiekun domowego czworonoga wie, że żywienie psów powinno opierać się na mięsie i podrobach, czyli białku i tłuszczach pochodzenia zwierzęcego. Jednak w diecie pupila nie powinno zabraknąć także warzyw i owoców, które dla tego zwierzaka stanowią nie tylko smaczny dodatek, ale także źródło błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych.


Jakie warzywa może jeść pies? W jaki sposób podawać psu warzywa, by nasz pupil naprawdę skorzystał z zawartych w nich składników odżywczych? I które warzywa nigdy nie powinny znaleźć się w diecie czworonoga?

Jakie warzywa może jeść pies?

Warzyw, które są bezpieczne i zdrowe dla psa, jest naprawdę wiele! Większość z nich gości w naszych kuchniach na co dzień, dlatego z łatwością urozmaicimy nimi dietę naszego psa. Jakie warzywa dla psa będą najbardziej wartościowe i w jaki sposób je podawać?

Marchewka

Marchewka to jedno z warzyw, które powinno znaleźć się w diecie każdego czworonoga. Stanowi jedno z lepszych źródeł błonnika, a także różnych witamin i antyoksydantów. Zawarte w marchewce składniki regulują pracę jelit, zapobiegając biegunkom i zaparciom, a cenny beta-karoten chroni organizm zwierzaka przed działaniem szkodliwych wolnych rodników.


Marchewkę dla psa możemy zetrzeć na tarce lub ugotować w nieosolonej wodzie, dzięki czemu stanie się lepiej przyswajalna dla zwierzaka. Możemy także podać ją w całości – surowa marchewka dla psa to zdrowy, niskokaloryczny gryzak, który zajmie psiaka na dłuższą chwilę.

Buraki

Buraki nie zawierają żadnych szkodliwych dla psa substancji, więc możemy bez obaw podawać je naszemu pupilowi. Warzywa te są źródłem cennych witamin, kwasu foliowego i błonnika. Zawarta w burakach betanina nadająca im charakterystyczny kolor to silny przeciwutleniacz, który zapobiega rozwojowi chorób nowotworowych. Buraki dla psa możemy ugotować i zetrzeć na tarce lub pokroić w plastry.


Warzywa tego powinny unikać czworonogi ze skłonnością do tworzenia się szczawianów w moczu. Obecny w składzie buraka kwas szczawiowy może spowodować zaostrzenie tej przypadłości.

Seler

Seler zawiera dużą dawkę błonnika i wiele cennych witamin, między innymi witaminę C, D, K i witaminy z grupy B. Jest także niskokalorycznym źródłem błonnika, potasu, sodu i cynku. Delikatnie moczopędne działanie selera sprawia, że jest on dobrym dodatkiem do diety psów cierpiących na przeróżne dolegliwości ze strony układu moczowego.


Korzeń selera najlepiej jest serwować zwierzakowi  w formie gotowanej, natomiast seler naciowy dla psa możemy pokroić w niewielkie kawałki i podawać na surowo.

Pomidory

Pomidory zawierają mnóstwo cennych przeciwutleniaczy, w tym wyjątkowo silny likopen, który zapobiega rozwojowi wielu nowotworów. Niskokaloryczny pomidor zawiera także witaminy C, E i K oraz potas. Chcąc poczęstować psa pomidorem, musimy pamiętać, by wybierać wyłącznie te dojrzałe – zielone pomidory zawierają bowiem wysoce szkodliwą dla psów solaninę.

Cukinia

Składająca się aż w 90% z wody cukinia to niskokaloryczne warzywo, które może znaleźć się w żywieniu psa. Cukinia, a szczególnie jej skórka, bogata jest w wiele cennych witamin i składników mineralnych. Pies może jeść cukinię zarówno na surowo, jak i blanszowaną. Przed podaniem jej psu należy pokroić ją na niewielkie kawałki lub plasterki.

Dynia

Dynia to zdrowy dodatek do diety psa. Zawarty w niej błonnik reguluje pracę jelit, zapobiegając biegunkom i zaparciom. Dynia zawiera także cenne dla psa antyoksydanty – przede wszystkim beta-karoten – witaminy z grupy B oraz stosunkowo dużo cynku, żelaza i kwasu foliowego. Pies może jeść dynię zarówno gotowaną, jak i pieczoną, pokrojoną w kostkę, plasterki lub w formie puree.

Brokuły

Brokuły zawierają przede wszystkim cenny dla psa błonnik, ale także liczne witaminy, składniki mineralne i przeciwutleniacze. Musimy jednak pamiętać, że warzywa te mogą być przyczyną silnych wzdęć u zwierzaka. Dlatego pies może jeść brokuły wyłącznie gotowane lub blanszowane i zblendowane na papkę – przygotowane w ten sposób warzywa dla psa będą najlepiej przyswajalne i nie zaburzą pracy jego układu pokarmowego.

Ogórek

Świeże ogórki to doskonała przekąska dla psa. Zawarta w nich woda wspomoże nawodnienie domowego czworonoga w upalne dni i dostarczy mu niezbędnych elektrolitów. Psy mogą jeść ogórki w całości i ze skórką, zarówno surowe, jak i kiszone. Z ilością kiszonek należy jednak uważać ze względu na wysoką zawartość soli oraz ewentualny dodatek szkodliwych dla psa przypraw, takich jak czosnek, cebula czy chrzan.

Jakich warzyw nie podawać psu?

Niektóre warzywa będą dla psa szkodliwe, a nawet trujące! Na liście zakazanych dla psa warzyw znajdują się przede wszystkim cebula, czosnek i szczypiorek, które mogą wywołać u psa silną anemię.


W żywieniu psa należy także unikać zielonej papryki, rzodkiewki i bakłażanów – zawarte w nich związki mogą spowodować zaburzenia trawienia i wymioty. Niewskazane dla psa będą również niektóre warzywa strączkowe, takie jak bób, które są przyczyną silnych wzdęć u psa.


Zielonego groszku czy fasolki szparagowej nie musimy się obawiać! Natomiast rabarbar, szczaw i szpinak zawierają duże ilości szczawianów mogących odkładać się w nerkach psa i powodować problemy z układem moczowym.

Owoce dla psa — a co z nimi?

Owoce to także doskonały dodatek do diety domowego czworonoga. Należy jednak pamiętać, że zawierają one znacznie więcej cukrów niż warzywa, dlatego powinny być podawane z umiarem.


Najlepsze owoce dla psa to jabłka, gruszki, bananymalinytruskawkijagody i arbuz. W żywieniu psa znaleźć się mogą także morele, nektarynki, wiśnie i brzoskwinie, pod warunkiem że usuniemy z nich pestki.


Wśród owoców znajdują się także takie, które mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu zwierzaka – są to przede wszystkim winogrona, rodzynki, czarny bez, karambola i pigwa.

Podsumowanie – najlepsze warzywa dla psa

Podawanie psu warzyw to doskonały sposób na uzupełnienie jego diety o cenny błonnik, różne witaminy i antyoksydanty. W żywieniu psów najczęściej stosuje się takie warzywa, jak marchewka, buraki, pomidory, cukinia, dynia i brokuły. Chcąc podać czworonogowi warzywa, powinniśmy pamiętać, by odpowiednio je przygotować.


Niektóre warzywa dla psa możemy bez obaw podawać na surowo, inne musimy ugotować. W żywieniu psów należy unikać warzyw, które mogą poważnie zaszkodzić zwierzakowi. Na liście zakazanych dla psa warzyw znajdują się przede wszystkim cebula, czosnek, zielona papryka i bakłażany.

Dobre warzywa dla psa

Tymi warzywami możesz bez obaw częstować swojego pieska:


  • marchewka,
  • burak,
  • pomidor,
  • cukinia,
  • dynia,
  • brokuł,
  • ogórek,
  • seler.

Bibliografia