Czas czytania: 3 min
14 kwi 2022
Opiekunowie, którzy chcą urozmaicić dietę swojego czworonoga, często zastanawiają się, jakie owoce może jeść pies. Nie wszystkie warzywa, owoce i przysmaki z ludzkiego stołu są bowiem bezpieczne dla tych zwierząt!
Jednak nie da się zaprzeczyć, że owoce mają wiele cennych składników pokarmowych i mogą stanowić dla psa smaczną przekąskę między posiłkami. Jednym z owoców uwielbianych przez większość domowych czworonogów jest banan. Czy psy mogą jeść banany? Jakie wartości odżywcze, witaminy i składniki mineralne zawierają banany? Czy będą dla psa wartościowym przysmakiem?
Banan to nie tylko smaczny, ale także bardzo zdrowy owoc. W jego składzie znajdują się cenne witaminy A, C, E, K i z grupy B, a także składniki mineralne, przede wszystkim potas i magnez. Banany zawierają także biotynę, która pozytywnie wpływa na zdrowie skóry i włosów oraz błonnik poprawiający perystaltykę jelit.
Owoce te są bogate w węglowodany (zawierają aż 23% cukrów), co przekłada się na ich wysoką kaloryczność. 100 g bananów dostarcza około 100 kcal. Mają też wysoki indeks glikemiczny, o którym muszą pamiętać osoby chorujące na cukrzycę. Czy psy mogą jeść banany, skoro te owoce są tak kaloryczne?
Większość domowych czworonogów uwielbia słodki smak bananów i ich delikatną konsystencję. Na szczęście owoce te nie zawierają żadnych szkodliwych dla psa substancji. Dzięki wysokiej zawartości składników mineralnych i witamin, banany dla psa mogą stanowić smaczną, wartościową przekąskę lub przysmak podczas treningu.
Podając psu banana, trzeba pamiętać, by usunąć skórkę. Jest ona nie tylko gorzka w smaku, ale także wyjątkowo ciężkostrawna, przez co może wywołać u psa poważne zaburzenia pracy układu pokarmowego.
Banan dla psa może stanowić smaczną przekąskę podawaną okazjonalnie. Jednak zbyt dużo tych owoców może wywołać nadwagę lub problemy zdrowotne u domowego czworonoga. Zjedzenie bananów w większych ilościach poskutkuje rozstrojem żołądka (w zależności od psa biegunkami lub zaparciami) ze względu na wysoką zawartość błonnika i cukrów. Owoców tych powinny unikać szczególnie czworonogi cierpiące na przypadłości kardiologiczne – wysoki potas może wywołać problemy z sercem u psa.
Dlatego jeśli pies zjadł banana w większych ilościach, powinniśmy bacznie obserwować jego zachowanie i zabrać go do lekarza weterynarii w razie wystąpienia problemów trawiennych lub innych niepokojących objawów.
Banan to owoc, który możemy podać także szczeniakowi. Trzeba przy tym pamiętać, że psy rosnące potrzebują zbilansowanej diety, która dostarczy im wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Zbyt częste podawanie szczeniakowi bananów i innych przysmaków może zaburzyć bilans mikro- i makroskładników w pożywieniu malucha i doprowadzić do przeróżnych zaburzeń zdrowotnych.
Kaloryczne banany podawane szczeniakowi w nadmiarze mogą też doprowadzić go do groźnej otyłości, a także wywołać zaburzenia pracy układu pokarmowego. Dlatego jeśli chcemy poczęstować szczeniaka tym owocem, powinniśmy zachować przy tym ostrożność i umiar.