Czy psy mogą jeść banany? O tym trzeba pamiętać!
banany banany

Czy psy mogą jeść banany? O tym trzeba pamiętać!

Czas czytania: 3 min

14 kwi 2022

  • Banan to nie tylko smaczny, ale także bardzo zdrowy owoc.
  • Owoce te są bogate w węglowodany (zawierają aż 23% cukrów), co przekłada się na ich wysoką kaloryczność.
  • Większość domowych czworonogów uwielbia słodki smak bananów i ich delikatną konsystencję.
  • Banan to owoc, który możemy podać także szczeniakowi.

Opiekunowie, którzy chcą urozmaicić dietę swojego czworonoga, często zastanawiają się, jakie owoce może jeść pies. Nie wszystkie warzywa, owoce i przysmaki z ludzkiego stołu są bowiem bezpieczne dla tych zwierząt!


Jednak nie da się zaprzeczyć, że owoce mają wiele cennych składników pokarmowych i mogą stanowić dla psa smaczną przekąskę między posiłkami. Jednym z owoców uwielbianych przez większość domowych czworonogów jest banan. Czy psy mogą jeść banany? Jakie wartości odżywcze, witaminy i składniki mineralne zawierają banany? Czy będą dla psa wartościowym przysmakiem?

Jakie wartości odżywcze zawiera banan?

Banan to nie tylko smaczny, ale także bardzo zdrowy owoc. W jego składzie znajdują się cenne witaminy A, C, E, K i z grupy B, a także składniki mineralne, przede wszystkim potas i magnez. Banany zawierają także biotynę, która pozytywnie wpływa na zdrowie skóry i włosów oraz błonnik poprawiający perystaltykę jelit.


Owoce te są bogate w węglowodany (zawierają aż 23% cukrów), co przekłada się na ich wysoką kaloryczność. 100 g bananów dostarcza około 100 kcal. Mają też wysoki indeks glikemiczny, o którym muszą pamiętać osoby chorujące na cukrzycę. Czy psy mogą jeść banany, skoro te owoce są tak kaloryczne?

Czy pies może jeść banana?

Większość domowych czworonogów uwielbia słodki smak bananów i ich delikatną konsystencję. Na szczęście owoce te nie zawierają żadnych szkodliwych dla psa substancji. Dzięki wysokiej zawartości składników mineralnych i witamin, banany dla psa mogą stanowić smaczną, wartościową przekąskę lub przysmak podczas treningu.


Podając psu banana, trzeba pamiętać, by usunąć skórkę. Jest ona nie tylko gorzka w smaku, ale także wyjątkowo ciężkostrawna, przez co może wywołać u psa poważne zaburzenia pracy układu pokarmowego.

Na co trzeba uważać? Banany w dużej ilości

Banan dla psa może stanowić smaczną przekąskę podawaną okazjonalnie. Jednak zbyt dużo tych owoców może wywołać nadwagę lub problemy zdrowotne u domowego czworonoga. Zjedzenie bananów w większych ilościach poskutkuje rozstrojem żołądka (w zależności od psa biegunkami lub zaparciami) ze względu na wysoką zawartość błonnika i cukrów. Owoców tych powinny unikać szczególnie czworonogi cierpiące na przypadłości kardiologiczne – wysoki potas może wywołać problemy z sercem u psa.


Dlatego jeśli pies zjadł banana w większych ilościach, powinniśmy bacznie obserwować jego zachowanie i zabrać go do lekarza weterynarii w razie wystąpienia problemów trawiennych lub innych niepokojących objawów.

Banan w diecie szczeniaka

Banan to owoc, który możemy podać także szczeniakowi. Trzeba przy tym pamiętać, że psy rosnące potrzebują zbilansowanej diety, która dostarczy im wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Zbyt częste podawanie szczeniakowi bananów i innych przysmaków może zaburzyć bilans mikro- i makroskładników w pożywieniu malucha i doprowadzić do przeróżnych zaburzeń zdrowotnych.


Kaloryczne banany podawane szczeniakowi w nadmiarze mogą też doprowadzić go do groźnej otyłości, a także wywołać zaburzenia pracy układu pokarmowego. Dlatego jeśli chcemy poczęstować szczeniaka tym owocem, powinniśmy zachować przy tym ostrożność i umiar.

Bibliografia

  • Bananas for Dogs: Can Dogs Eat Bananas? (Current Year). "American Kennel Club (AKC)."
  • Dog Nutrition: Can Dogs Eat Bananas? (Current Year). "PetMD."